Jakie zabiegi mogą wykonywać kosmetyczki i kosmetolodzy? Jakie przepisy obowiązują w tej chwili? Co wiadomo w sprawie prac nad nowymi regulacjami?

To trudny i wielowątkowy temat, dlatego postanowiłam stworzyć BAZĘ WIEDZY. Umieściłam w niej wszystkie artykuły na wspomniany temat, które pojawiły się na blogu w ostatnich latach. Aby ułatwić nawigację, poniżej zamieszczam mały spis treści.

Kliknij na wybrany punkt ze spisu treści lub zjedź niżej i przejrzyj wszystkie materiały. 


UWAGA! AKTUALIZACJA! Tutaj znajdziesz jedynie artykuły archiwalne z okresu od września 2014 roku do maja 2020 roku. Artykuły bieżące są na innej (konkretnie TEJ) stronie. Musiałam to rozdzielić, bo artykułów było już tak dużo, że podczas dodawania kolejnych regularnie wieszała mi się strona 🙂

Po najnowsze informacje wskakuj więc TUTAJ, a jeśli interesują Cię starsze teksty, czytaj niżej.


Spis treści

  • CZĘŚĆ I – Kosmetyczki, kosmetolodzy, lekarze i ich uprawnienia zawodowe – o co chodzi? (klik)
  • CZĘŚĆ II – Botox, przerywanie ciągłości skóry itd., czyli najbardziej kontrowersyjne tematy – mnóstwo konkretów! (klik)
  • CZĘŚĆ III – Kształcenie, czyli czym się różni kosmetyczka od kosmetologa? Jakie są kompetencje poszczególnych zawodów? (klik)
  • CZĘŚĆ IV – Aktualności i prace nad nowymi przepisami regulującymi wykonywanie inwazyjnych zabiegów, informacje z mediów (klik)
  • CZĘŚĆ V – Stowarzyszenia kosmetyczek i kosmetologów – przegląd i aktualności (klik)
  • CZĘŚĆ VI – Inne teksty nawiązujące do tematu uprawnień zawodowych (klik)

CZĘŚĆ I – Kosmetyczki, kosmetolodzy, lekarze i ich uprawnienia zawodowe – o co chodzi?

Na początek mam dla Ciebie dwa teksty na temat uprawnień zawodowych w zakresie wykonywania inwazyjnych zabiegów kosmetycznych. Najnowszy, lżejszy artykuł, który przystępnie nakreśla temat i zawiera sugestie działań, które warto podjąć:

1) Kosmetyczki, lekarze, botox itd. – O co chodzi i co z tym zrobić?

Kosmetyczki, lekarze, botox – temat stary jak świat, ale ostatnio zdecydowanie nabiera rumieńców – możliwe, że już niedługo pojawią się propozycje nowych przepisów. Czy środowisko kosmetyczne ma jakiekolwiek szanse, aby zachować możliwość wykonywania inwazyjnych zabiegów estetycznych? O co chodzi w sporach na linii kosmetyczki – lekarze? Co zrobić, żeby wynegocjować dla naszego zawodu jak najlepsze warunki? Jakie zmiany w prawie mogłyby wzmocnić naszą pozycję? Czy jest jakakolwiek szansa na happy end? więcej…

kosmetyczki lekarze botox

Starszy, ale nadal aktualny, bardziej obszerny artykuł, w którym szczegółowo omawiam temat od strony prawnej:

2) Lekarze, kosmetolodzy, kosmetyczki – kto może wykonywać inwazyjne zabiegi?

Czy kosmetyczki i kosmetolodzy mogą wykonywać inwazyjne zabiegi estetyczne? Które z nich powinny być zarezerwowane wyłącznie dla lekarzy? Kto ma rację w trwającym od kilku miesięcy konflikcie? Chodzi o dobro pacjenta, czy może o pieniądze? więcej…

lekarze, kosmetyczki, kosmetolodzy

Dowiedz się więcej!

Chcesz wiedzieć więcej? Zapoznaj się z opisem e-booka Inwazyjne zabiegi estetyczne – kto może je wykonywać? stworzonego wspólnie z radcą prawnym, byłym sędzią, dr nauk prawnych Markiem Koennerem, który od lat broni kosmetyczki i kosmetologów w sprawach sądowych. Przejdź tutaj. 

Materiał jest dostępny również w formie audiobooka.


DARMOWY rozdział audiobooka: Inwazyjne zabiegi estetyczne – kto może je wykonywać?

Posłuchaj darmowego rozdziału audiobooka Inwazyjne zabiegi estetyczne – kto może je wykonywać? więcej…

darmowy rozdział - inwazyjne zabiegi estetyczne - kto może wykonywać

CZĘŚĆ II – Botox, przerywanie ciągłości skóry itd., czyli najbardziej kontrowersyjne tematy – mnóstwo konkretów!

Botox, przerywanie ciągłości skóry – to słowa klucze, które często pojawiają się w dyskusjach na temat uprawnień zawodowych kosmetyczek czy kosmetologów. Niewiele osób jednak zdaje sobie sprawę z tego, że w rzeczywistości te tematy są znacznie bardziej skomplikowane, niż mogłoby się wydawać na pierwszy rzut oka. Poniżej znajdziesz linki do artykułów, w których rozkładam na czynniki pierwsze wszystkie, najbardziej kontrowersyjne zagadnienia.

Zaczniemy od botoksu, który jest jedną z największych gwiazd medialnych! Mam wrażenie, że niedługo zaczniemy nim straszyć małe dzieci! 😉

1) Botox – straszliwy i przerażający!

Jeśli jeszcze raz usłyszę, że kosmetyczki są złe bo nastają na zdrowie i życie biednych klientów biegając za nimi ze strzykawkami z botoxem, to chyba zmienię zawód… 😉 W prasie pojawiło się ostatnio bardzo szkodliwe dla środowiska kosmetycznego ogłoszenie. Sprawdź, czego boją się Twoje klientki! więcej…

botox kto może wykonywać

Kolejny mocno kontrowersyjny i bardzo powierzchownie omawiany temat to przerywanie ciągłości skóry w gabinecie kosmetycznym – prawdziwa kopalnia absurdów! 😉


2) Czy kosmetyczki mogą przerywać ciągłość skóry? A może kosmetolodzy?

Kto może przerywać ciągłość skóry? Kosmetyczka, kosmetolog, a może tylko lekarz? Które z zabiegów wykonywanych w gabinetach kosmetycznych wiążą się z ryzykiem przerwania ciągłości naskórka lub skóry właściwej? Jakie niebezpieczeństwa się z tym wiążą? Czy prawo w jakikolwiek sposób to reguluje? więcej…

kosmetyczki mogą przerywać ciągłość skóry

3) 5 największych mitów związanych z uprawnieniami kosmetyczek i kosmetologów

Przeczytaj artykuł o 5 największych mitach związanych z uprawnieniami kosmetyczek i kosmetologów! Znajdziesz go TUTAJ.


4) Czy SZKOLENIA dają uprawnienia do wykonywania zabiegów kosmetycznych?

Czy szkolenia dają nam uprawnienia do wykonywania zabiegów? Czy certyfikaty mają realną wartość od strony prawnej? Co powinno się znaleźć na certyfikacie ze szkolenia, żeby w razie problemów prawnych stanowił on dobry dowód świadczący na naszą korzyść? Obejrzyj godzinny film z radcą prawnym Markiem Koennerem – dowiedz się wszystkiego na temat prawnych aspektów szkoleń kosmetycznych! więcej…

uprawnienia zawodowe a szkolenia

5) Co kto może w gabinecie kosmetycznym?

Kto może wykonywać najbardziej zaawansowane zabiegi? Czy kosmetyczki i kosmetolodzy mogą przerywać ciągłość skóry? Dowiedz się, gdzie szukać wiedzy na temat realnych uprawnień zawodowych! więcej…

co kto może w gabinecie beauty

6) Czy kosmetyczka może robić MEZOTERAPIĘ? Co z kosmetologiem?

Czy kosmetyczka może robić mezoterapię? Czy ten zabieg może wykonać kosmetolog? Poprosiłam o opinię radcę prawnego specjalizującego się w prawie medycznym i kosmetycznym! więcej...

kto może robić mezoterapię

7) Kim jest „nielekarz”?

W mediach co rusz słyszymy, że „nielekarze” nie mogą tego lub tamtego… O tym, kto co może, było już na blogu naprawdę sporo, dlatego ten temat dziś zostawiam. Chciałabym się pochylić nad sprawą absolutnie podstawową, mianowicie definicją określenia „nielekarz”. więcej…

nielekarz

CZĘŚĆ III – Kształcenie, czyli czym się różni kosmetyczka od kosmetologa? Jakie są kompetencje poszczególnych zawodów?

W kolejnym artykule porównuję kształcenie kosmetologów i techników usług kosmetycznych. Jeśli zastanawiasz się jakie są różnice między tymi zawodami, zajrzyj tam koniecznie. W prawdzie artykul powstał już jakiś czas temu, ale wiele się w tej materii nie zmieniło.

1) Lepiej być kosmetyczką czy kosmetologiem?

Studia czy szkoła policealna? Technik usług kosmetycznych czy kosmetolog? Sprawdź czym różnią się te zawody i kto jest lepiej przygotowany do pracy w gabinecie! więcej…


Kolejny tekst dotyczy tego, co czeka nas po szkole – znajdziesz w nim kompletny przegląd wszystkich zawodów z branży beauty!

2) Manikiurzystka, stylistka paznokci, kosmetyczka – Mają ze sobą coś wspólnego?

Kosmetyczka, kosmetolog, manikiurzystka, a może stylistka paznokci? W jakich zawodach mogą kształcić się osoby zainteresowane pracą w branży beauty? Gdzie zdobyć wykształcenie i upragniony dyplom? Dlaczego istnieją dwie, zupełnie różne listy zawodów w branży kosmetycznej? Czy powstanie zawód stylistki paznokci? A może wystarczy istniejący już zawód manikiurzystki? Z dzisiejszego tekstu dowiesz się wszystkiego na temat zawodów w branży beauty! więcej…

stylizacja paznokci - będzie potrzebny egzamin

CZĘŚĆ IV – Aktualności i prace nad nowymi przepisami regulującymi wykonywanie inwazyjnych zabiegów, informacje z mediów

1) Mój występ w Dzień Dobry TVN

Relacja z mojego występu w Dzień Dobry TVN, w którym rozmawialiśmy na temat uprawnień zawodowych, powikłań po zabiegach, jakości usług itd. więcej…


2) O nas bez nas – Relacja z posiedzenia senackiej Komisji Zdrowia

W dniu 5 marca 2018 miało miejsce posiedzenie senackiej Komisji Zdrowia, którego tematem była Informacja na temat bezpieczeństwa i zagrożeń wynikających z procedur dermatologii i medycyny estetycznej. Jako, że temat dotyczy w dużej mierze naszej branży, postanowiłam zrobić dla Was „małe” streszczenie. więcej…

posiedzenie komisji zdrowia - relacja

3) Regulacja uprawnień kosmetologów i kosmetyczek – co nowego?

Często czytam na różnych branżowych grupach, że już wchodzą przepisy, które znacznie ograniczą wykonywanie niektórych, bardziej inwazyjnych zabiegów. Temat rozgrzewa emocje już od dawna, ale tak naprawdę nikt nie wie, na ile poważna jest sprawa i kiedy mogą pojawić się jakieś konkrety. Postanowiłam zrobić małe śledztwo w tej sprawie! 😉 więcej…


4) Kosmetyczki i kosmetolodzy chcą wykonywać inwazyjne zabiegi kosmetyczne!

Sprawdź, co środowisko kosmetyczne sądzi na temat możliwości wykonywania w gabinetach kosmetycznych inwazyjnych zabiegów z pogranicza medycyny i kosmetologii! Poznaj wyniki ankiety, które zaskakują! więcej…

inwazyjne zabiegi kosmetyczne

5) Będą nowe regulacje wykonywania zabiegów estetycznych? Jest odpowiedź Ministerstwa Zdrowia!

Czy kosmetyczkom i kosmetologom zostanie odebrana możliwość wykonywania niektórych zabiegów laserowych, peelingów i innych zabiegów, które wiążą się z „ingerencją w tkanki”? Przeczytaj stanowisko Ministerstwa Zdrowia na temat planowanych zmian w medycynie estetycznej wraz z komentarzem moim i radcy prawnego! więcej…

regulacje wykonywania zabiegów estetycznych - ministerstwo zdrowia

6) Komentarz do dzisiejszej rozmowy w ONET RANO

Dziś w Onet Rano Jarosław Kuźniar przeprowadził rozmowę z panią Elżbietą Turlej – autorką książki „Naciągnięte”. Jako że w rozmowie padło wiele opinii na temat naszej branży, z którymi nie do końca się zgadzam, postanowiłam wypunktować wszystkie kluczowe zagadnienia. Myślę, że powinnyśmy komentować takie dyskusje, żeby prezentować nasz punkt widzenia w ważnych, chętnie omawianych w mediach tematach. więcej…

komentarz

7) Kto, czego (i czy) nam zakaże?

Czy to prawda, że kosmetyczki i kosmetolodzy już wkrótce nie będą mogli wykonywać niektórych zabiegów? Sprawdź! więcej…

kosmetyczki kosmetolodzy zakaz wykonywania zabiegow

8) Czy osoba, która nie jest lekarzem, może wykonywać zabiegi z pogranicza medycyny estetycznej i kosmetologii? Jest wyrok sądu!

Jakie zabiegi mogą wykonywać kosmetyczki i kosmetolodzy, a jakich nie – ten temat regularnie rozgrzewa całe środowisko. Dziś mam dla Ciebie naprawdę solidny konkret, mianowicie wyrok sądu! Jesteś ciekawa, jak sąd wypowiedział się na ten temat? więcej…

moze wykonywac zabiegi

9) Salon kosmetyczny… bez urządzeń? Ile w tym prawdy?

Do salonu tylko na hennę i maseczkę? Nie, to nie jest artykuł o historii kosmetologii… Czy to artykuł o przyszłości kosmetologii? więcej…

salon kosmetyczny bez urzadzen

10) Moja wypowiedź dla Medonet w sprawie pomysłów ograniczania salonom możliwości wykonywania zabiegów

Często narzekacie, że w mediach słychać tylko głosy lekarzy… Mam dla Ciebie miłą niespodziankę! Wczoraj skontaktowała się ze mną dziennikarka z medycznego serwisu Onetu z prośbą o wypowiedź – temat wiadomy: lekarze, uprawnienia itd. więcej…


11) Na manicure do lekarza? Ile salonów zbankrutuje po wprowadzeniu nowych przepisów?

Od lat słyszymy, że kosmetyczki i kosmetolodzy nie powinni przerywać ciągłości skóry, że powinno to być zarezerwowane wyłącznie dla lekarzy. Teraz jednak sytuacja się ZMIENIŁA. Głośno jest bowiem nie tylko o przerywaniu ciągłości, ale również o zakazie stosowania niektórych urządzeń. Jakie będą tego konsekwencje dla rynku usług kosmetycznych? Pokazuję wyniki ankiety przeprowadzonej wśród 1231 właścicieli salonów kosmetycznych. więcej…

ile salonów kosmetycznych zbankrutuje

12) Co z tą ustawą, co z tym rozporządzeniem…? Przegląd aktualności w sprawie kluczowych regulacji dla branży beauty

Wirusowa gorączka powoli opada i dostaję od Was coraz więcej pytań na temat spraw, które przez ostatnie tygodnie lub nawet miesiące pozostawały w zawieszeniu. Postanowiłam zrobić przegląd aktualnej sytuacji. więcej…

regulacje prawne salony kosmetyczne

CZĘŚĆ V – Stowarzyszenia kosmetyczek i kosmetologów – przegląd i aktualności

Na początek kompletna lista stowarzyszeń branżowych dla osób, które chcą aktywnie włączyć się w tworzenie nowych regulacji prawnych:

1) Stowarzyszenia i organizacje dla kosmetyczek i kosmetologów

W środowisku kosmetycznym coraz głośniej o konieczności wprowadzenia zmian w prawie, które będą regulować uprawnienia poszczególnych grup zawodowych. Najaktywniejsze w tym zakresie są branżowe stowarzyszenia, które zrzeszają specjalistów z branży beauty. Przygotowałam dla Ciebie krótką listę największych stowarzyszeń, które oprócz możliwości udziału w tworzeniu nowego prawa, oferują wiele ciekawych możliwości rozwoju zawodowego. Sprawdź i przekonaj się czy warto dołączyć do któregoś z nich! więcej…

zawód kosmetyczka, zawód fryzjerka

2) Powstaje IZBA KOSMETOLOGÓW, a nawet dwie – O co chodzi?

Jeśli ktoś ma brać pod uwagę nasze zdanie na ten temat ewentualnych regulacji prawnych naszego zawodu, to musi istnieć jakiś oficjalny „organ”, który będzie to zdanie prezentował. Stąd pomysł na powołanie do życia IZBY GOSPODARCZEJ. Równolegle trwają pracę nad powołaniem dwóch takich izb, co nie ukrywajmy dodatkowo komplikuje już i tak skomplikowaną sytuację… Postanowiłam zrobić dla Was krótkie podsumowanie wraz z namiarami na powoływane izby. więcej…

izba kosmetologow gabinet od zaplecza

3) WYWIAD z inicjatorką Izby Kosmetologów – Justyną Gorlicką-Kruk

Izba kosmetologów – czy już działa formalnie? Jakie jest jej oficjalne stanowisko w sprawie wykonywania inwazyjnych zabiegów z pogranicza kosmetologii i medycyny estetycznej? Co przedstawiciele Izby robią, aby wywalczyć korzystne dla środowiska regulacje prawne? Przeczytaj mój wywiad z Justyną Gorlicką-Kruk – inicjatorką Izby Kosmetologów! więcej…

izba kosmetologów wywiad

4) WYWIAD z przedstawicielkami Naczelnej Izby Kosmetologów Izabelą Rozwadowską i Iwoną Wójcik

Naczelna Izba kosmetologów – czy już działa formalnie? Jakie jest jej oficjalne stanowisko w sprawie wykonywania inwazyjnych zabiegów z pogranicza kosmetologii i medycyny estetycznej? Co przedstawiciele Izby robią, aby wywalczyć korzystne dla środowiska regulacje prawne? Przeczytaj mój wywiad z Izabelą Rozwadowską i Iwoną Wójcik współzałożycielkami Naczelnej Izby Kosmetologów. więcej…


5) IZBA KOSMETOLOGÓW – już oficjalnie zarejestrowana!

Mam dla Was komunikat Izby Kosmetologów, która od listopada tego roku jest już oficjalnie działającą organizacją. Poniżej znajdziecie więcej informacji na temat działalności i planów Izby na najbliższy rok! więcej…

Izba Kosmetologów zarejestrowana

6) Izba Kosmetologów pisze do Ministerstwa Zdrowia

Kilka dni temu Izba Kosmetologów opublikowała list otwarty do Ministra Zdrowia. List odnosi się do argumentów Józefy Szczurek-Żelazko – sekretarza stanu w Ministerstwie Zdrowia, które dotyczyły z kolei interpelacji jednego z posłów. więcej…

izba kosmetologów pisze do ministerstwa zdrowia

7) Izba Kosmetologów o nowych regulacjach prawnych – WYWIAD

Jakie jest stanowisko Izby Kosmetologów w kwestii nowych regulacji prawnych dla branży beauty? Jakie działania podejmuje Izba, aby zadbać o interesy gabinetów? Co udało się zrobić w pierwszym roku działalności organizacji? O tym w wywiadzie z Justyną Gorlicką-Kruk – członkiem zarządu Izby Kosmetologów. więcej…

izba kosmetologow wywiad gabinet od zaplecza

8) Uwagi Izby Kosmetologów do projektu Ustawy o wyrobach medycznych

Zobacz, jakie uwagi do projektu Ustawy o wyrobach medycznych przesłała Izba Kosmetologów. Poniżej znajdziesz pełną treść pisma skierowanego do Prezesa Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych. więcej…

izba kosmetologow ustawa o wyrobach medycznych

CZĘŚĆ VI – Inne teksty nawiązujące do tematu uprawnień zawodowych

Zamiast się kłócić, może lepiej współpracować? Czy lekarz i kosmetolog są w stanie stworzyć zgrany duet?

1) Wojna czy współpraca?

Coraz głośniej ostatnio o postulatach lekarzy, którzy noszą się z zamiarem ograniczenia kompetencji kosmetyczek i kosmetologów w wykonywaniu niektórych inwazyjnych zabiegów. Czy to oznacza definitywny koniec współpracy pomiędzy tymi grupami zawodowymi? Spróbujmy zostawić z boku emocje i przyjrzeć się sprawie w nieco mniej powierzchowny sposób. więcej…


Inwazyjne zabiegi kosmetyczne – jak rozsądnie podejść do tego tematu? Na co uważać? Jak się zabezpieczyć?

2) Bezpieczeństwo zabiegów medycyny estetycznej

Dynamiczny rozwój kosmetologii i medycyny estetycznej spowodował, że granica pomiędzy tymi dwiema dziedzinami nauki zaczęła się niebezpiecznie zacierać. Powstała ogromna grupa specjalistów, która praktycznie bez żadnych regulacji prawnych wykonuje coraz bardziej intensywne zabiegi. Gdzie jest więc granica, której posiadając określone kompetencję nie powinniśmy przekraczać? Jak dostosować miejsce, w którym pracujemy do przeprowadzania zabiegów niosących za sobą duże ryzyko powikłań? więcej…


Dowiedz się więcej!

Chcesz wiedzieć więcej? Zapoznaj się z opisem e-booka Inwazyjne zabiegi estetyczne – kto może je wykonywać? stworzonego wspólnie z radcą prawnym, byłym sędzią, dr nauk prawnych Markiem Koennerem, który od lat broni kosmetyczki i kosmetologów w sprawach sądowych. Przejdź tutaj.