Wirusowa gorączka powoli opada i dostaję od Was coraz więcej pytań na temat spraw, które przez ostatnie tygodnie lub nawet miesiące pozostawały w zawieszeniu. Postanowiłam zrobić przegląd aktualnej sytuacji. Poniżej efekty!
W artykule omawiam przebieg prac nad następującymi aktami prawnymi:
- Rozporządzenie Ministra Zdrowia w sprawie szczegółowych wymagań sanitarnohigienicznych przy świadczeniu usług fryzjerskich, kosmetycznych, tatuażu i odnowy biologicznej,
- Rozporządzenie Ministra Finansów w sprawie przedłużenia terminów prowadzenia ewidencji sprzedaży przy zastosowaniu kas rejestrujących z elektronicznym lub papierowym zapisem kopii,
- Rozporządzenie Ministra Rozwoju w sprawie maksymalnych marż hurtowych i detalicznych stosowanych w sprzedaży niektórych maseczek,
- Ustawa o wyrobach medycznych i unijne rozporządzenie.
1) Rozporządzenie Ministra Zdrowia w sprawie szczegółowych wymagań sanitarnohigienicznych przy świadczeniu usług fryzjerskich, kosmetycznych, tatuażu i odnowy biologicznej
Od ostatnich artykułów, które możesz przeczytać tutaj, nic się nie zmieniło. Niezorientowanym przypomnę, że w czerwcu ubiegłego roku opublikowano Projekt rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie szczegółowych wymagań sanitarnohigienicznych przy świadczeniu usług fryzjerskich, kosmetycznych, tatuażu i odnowy biologicznej. Był czas na przesłanie uwag. Przyszło ich bardzo dużo, m.in. od nas – czytelniczek Gabinetu od zaplecza (klik).
Uwagi były analizowane, poprawki nanoszone, uwagi analizowane, poprawki nanoszone… Miało być już tuż, tuż za chwilę na dniach i w końcu przyszedł wirus. Projektem zajmuje się Główny Inspektorat Sanitarny, więc nietrudno się domyślić, że w obecnej sytuacji prace nad projektem zwolniły tempa. Raz na jakiś czas dzwonię do osoby odpowiedzialnej za rozporządzenie (ostatnio jakiś miesiąc temu) i jak na razie postępów brak. Jak tylko coś się zmieni, dam znać.
Nie będę się już rozwodzić nad tym tematem, bo TU masz prawie 20 artykułów o tym, co zawierał projekt, jakie poprawki nadesłano i jak przebiegały prace. Nowości brak.
2) Rozporządzenie Ministra Finansów w sprawie przedłużenia terminów prowadzenia ewidencji sprzedaży przy zastosowaniu kas rejestrujących z elektronicznym lub papierowym zapisem kopii
Tutaj pisałam Wam, że Ministerstwo Finansów zapowiedziało przesunięcie obowiązku posiadania kas fiskalnych online z 1 stycznia 2021 na 1 lipca 2021. Opublikowano już projekt (klik) rozporządzenia w tej sprawie, ale prace nad projektem nadal trwają.
3) Rozporządzenie Ministra Rozwoju w sprawie maksymalnych marż hurtowych i detalicznych stosowanych w sprzedaży niektórych maseczek
Ministerstwo Rozwoju zapowiadało regulację cen maseczek, ale wszystko wskazuje na to, że odpuścili sobie ten temat. Jak wiadomo, problem dotyczy nie tylko maseczek, ale również rękawiczek, innych akcesoriów jednorazowych i środków do dezynfekcji.
W dniu 29 kwietnia 2020 pojawił się Projekt rozporządzenia Ministra Rozwoju w sprawie maksymalnych marż hurtowych i detalicznych stosowanych w sprzedaży niektórych maseczek (klik). Projekt ten jednak utknął na etapie konsultacji i od końca kwietnia nic (przynajmniej oficjalnie) się w tej sprawie nie zadziało. Biorąc pod uwagę, że ceny powoli wracają do „jako takiego” poziomu, można przyjąć, że zrezygnowano z tej regulacji – sprawa jest wszak dość paląca, więc gdyby miała być rozwiązana, to raczej byłaby rozwiązana szybko. Jak zawsze jednak czas pokaże, czy będzie miała swój dalszy ciąg.
4) Ustawa o wyrobach medycznych i unijne rozporządzenie
Na koniec zostawiłam najciekawsze, czyli Projekt ustawy o wyrobach medycznych. Znów dla niewtajemniczonych: unijne rozporządzenie wiele nie zmienia, opublikowany w październiku ubiegłego roku Projekt ustawy o wyrobach medycznych również (choć tworzy pewną „furtkę”). Na ten temat również było wiele artykułów – zajrzyj TUTAJ.
Myślę, że wszystkim znane są postulaty niektórych środowisk lekarskich, że „przy okazji” tworzenia Ustawy o wyrobach medycznych powinny zostać uregulowane uprawnienia zawodowe związane z wykonywaniem niektórych zabiegów z pogranicza kosmetologii i medycyny estetycznej. Na postulatach się zresztą nie skończyło, bo powstał cały Raport regulacyjny.
Ja również pisałam w tej sprawie do podmiotu odpowiedzialnego za tworzenie ustawy, czyli do Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych. Rozmawiałam telefonicznie z osobą odpowiedzialną za projekt – wtedy otrzymałam zapewnienie, że regulacje nie będą uwzględniały tych restrykcyjnych propozycji. Miałam otrzymać pisemną odpowiedź, ale nie otrzymałam – dziś się o nią upomniałam z prośbą o przedstawienie aktualnego etapu prac nad projektem. Jak tylko otrzymam odpowiedź, dam znać.
Wracając do meritum, projekt formalnie nadal jest na etapie konsultacji (ostatnie zmiany to styczeń bieżącego roku), jednak w mediach pojawiły się w ostatnich dniach informacje, że (po wirusowym przestoju) coś się w tej sprawie zaczyna dziać.
Z drugiej jednak strony media piszą, że termin wdrożenia unijnego rozporządzenia dotyczącego wyrobów medycznych, również ze względu na koronawirusa, zostanie przesunięty o rok – na maj 2021, czyli teoretycznie zyskujemy więcej czasu na opracowanie krajowych regulacji (Ustawy o wyrobach medycznych), które dostosują nasze przepisy do unijnego rozporządzenia… Muszę to jeszcze zweryfikować. Niestety w tej chwili wszyscy zajmują się wirusem, więc trzeba czekać na informacje u źródła.
Jaka jest konkluzja? Taka, że oficjalnie nic nie wiadomo, ale „na zapleczu” coś się ruszyło. Trzeba więc trzymać rękę na pulsie, czy aby komuś nie przyjdzie do głowy dopisać do projektu Ustawy o wyrobach medycznych jakichś kontrowersyjnych dla branży beauty zapisów.
Ja trzymam rękę na pulsie, a Ty poczytaj sobie artykuły w BAZIE WIEDZY, żebyś później wiedziała co i jak, jeśli pojawią się kolejne newsy.