aktualnościnowe wpisyuprawnienia zawodowe

Kosmetyczki i kosmetolodzy chcą wykonywać inwazyjne zabiegi kosmetyczne!

Poznaj wyniki ankiety, w której wzięło udział ponad 300 specjalistów!

inwazyjne zabiegi kosmetyczne

Inwazyjne zabiegi kosmetyczne – kto powinien je wykonywać? Sprawdź, co środowisko kosmetyczne sądzi na temat możliwości wykonywania w gabinetach kosmetycznych inwazyjnych zabiegów z pogranicza medycyny i kosmetologii! Poznaj wyniki ankiety, które zaskakują!

Temat wykonywania inwazyjnych zabiegów w gabinetach kosmetycznych budzi sporo kontrowersji. Na blogu Gabinet od zaplecza pojawiło się już sporo materiałów na ten temat. Znajdziesz je wszystkie w BAZIE WIEDZY.

Dziś chcę przedstawić Ci wyniki ankiety przeprowadzonej wśród 301 właścicieli i pracowników gabinetów kosmetycznych – kosmetyczek i kosmetologów*. Ankieta została przeprowadzona w grupie Gabinet kosmetyczny od zaplecza na Facebooku w dniach 26-27.08.2018.
*Nikogo nie legitymuję, nie przeglądam życiorysu trzy pokolenia wstecz, ale do grupy należą właśnie takie osoby.

Inwazyjne zabiegi kosmetyczne – o co pytałam w ankiecie?

Do wyboru były 3 opcje:

  • w gabinetach kosmetycznych powinna być możliwość wykonywania zabiegów laserowych, inwazyjnych peelingów, mezoterapii itd., ale BEZ WYPEŁNIACZY,
  • w gabinetach kosmetycznych powinna być możliwość wykonywania zabiegów z wykorzystaniem WYPEŁNIACZY, osocza (np. we współpracy z pielęgniarką) + inne inwazyjne zabiegi,
  • wszystkie inwazyjne zabiegi WYŁĄCZNIE u lekarza (lasery, peelingi, wypełniacze itd.).

Dlaczego w ten sposób?

Mam wrażenie, że w środowisku kosmetycznym przeważają właśnie dwa stanowiska:

1. Chcemy wykonywać inwazyjne zabiegi typu peelingi chemiczne, lasery, mezorerapia – to typowe zabiegi upiększające. Nie chcemy wstrzykiwać wypełniaczy, osocza – takie zabiegi ze względu na duże ryzyko powikłań powinny być wykonywane w gabinetach lekarskich lub pod nadzorem lekarza.

2. Chcemy wykonywać wszystkie zabiegi służące poprawianiu urody i to powinno być główne kryterium. Również zabiegi z wykorzystaniem wypełniaczy, osocza itd.

Byłam ciekawa, które z nich dominuje. Nie chodzi oczywiście wyłącznie o moją ciekawość, bo jeśli kosmetyczki i kosmetolodzy chcą utrzymać możliwość wykonywania takich zabiegów, to dobrze by było wiedzieć, co sądzi na ten temat większość zainteresowanych osób.

Zanim wyniki ankiety, jeszcze jedno słowo komentarza. Celowo pytałam o „gabinety kosmetyczne”, bo uważam, że w środowisku jest już wystarczająco dużo podziałów. Logika nakazuje, żeby najpierw ustalić czy wybrane zabiegi mogą wykonywać osoby, które nie skończyły medycyny, czy nie. Kolejny krok to przyjrzenie się każdemu z zabiegów i określenie kompetencji niezbędnych do jego wykonywania. Konfrontacja tych kompetencji z programami kształcenia, ustalenie niezbędnych zmian w tych programach, decyzja o konieczności odbycia dodatkowych kursów i wymagań stawianych osobom, które będą w takich kursach uczestniczyć…

Kto powinien wykonywać inwazyjne zabiegi kosmetyczne?

Zdecydowana większość z Was (aż 70% – 212 osób) uważa, że w gabinetach kosmetycznych powinna być możliwość wykonywania zabiegów laserowych, inwazyjnych peelingów, mezoterapii itd., ale BEZ WYPEŁNIACZY. Za opcją z bardziej inwazyjnymi zabiegami zagłosowało 24%, czyli 72 specjalistów z branży kosmetycznej. Tylko 6% (17 osób) uważa, że wszystkie inwazyjne zabiegi powinny być wykonywane WYŁĄCZNIE u lekarza.

inwazyjne zabiegi kosmetyczne

Pytanie: co z tym zrobimy?

podrecznik marketingu i zarządzania gabinetem kosmetycznyminwazyjne zabiegi estetyczne - lista osób zainteresowanychpodrecznik marketingu i zarządzania gabinetem kosmetycznym
Anna Wydra-Nazimek - Gabinet od zaplecza
mgr kosmetolog, specjalistka do spraw marketingu i zarządzania w branży beauty. Właścicielka firmy NEZA Group zajmującej się doradztwem i wsparciem marketingowym dla firm działających w branży kosmetycznej oraz bloga Gabinet od zaplecza. Autorka kilku tysięcy artykułów publikowanych w najlepszych mediach branżowych, a także kilkudziesięciu e-booków na temat marketingu i zarządzania salonem beauty. Prywatnie żona i mama.

Dodaj komentarz

avatar