aktualnościnowe wpisyprzepisyuprawnienia zawodowe

Izba Kosmetologów pisze do Ministerstwa Zdrowia

izba kosmetologów pisze do ministerstwa zdrowia

Kilka dni temu Izba Kosmetologów opublikowała list otwarty do Ministra Zdrowia. List odnosi się do argumentów Józefy Szczurek-Żelazko – sekretarza stanu w Ministerstwie Zdrowia, które dotyczyły z kolei interpelacji jednego z posłów.

Brzmi to odrobinie zawile – jeśli chcesz wiedzieć o co chodzi z interpelacją i odpowiedzią ministerstwa, zajrzyj do TEGO artykułu, w którym jakiś czas temu opisywałam i wyjaśniałam całą sprawę.

Dziś skupimy się na stanowisku Izby Kosmetologów.

List otwarty Izby Kosmetologów do Ministerstwa Zdrowia

W liście Justyny Gorlickiej-Kruk – członka zarządu Izby Kosmetologów czytamy między innymi:

Nie zgadzamy się natomiast na deprecjonowanie wiedzy i umiejętności kosmetologów, którzy – podobnie jak lekarze – są w czasie studiów kompleksowo przygotowywani do wykonywania określonych procedur i zabiegów estetycznych, w tym iniekcyjnych. Warto tu zauważyć, że „ingerencja w tkanki powłok skórnych”, o której wspomina w odpowiedzi Ministerstwo, jest tylko kolejną sztucznie stworzoną definicją, które nie odzwierciedla rzeczywistości rynkowej. Jeśli wyłącznie lekarze mogą naruszać „tkanki powłok skórnych”, to co z pielęgniarkami? Ratownikami medycznymi? Tatuażystami? Czy tylko lekarz jest uprawniony do przekłuwania uszu? Niestety, tego typu próby kategoryzowania zabiegów zniekształcają realny obraz rynku i w żaden sposób nie zbliżają nas do jedynego racjonalnego rozwiązania sytuacji, jakim jest jego regulacja wraz z podziałem kompetencji i odpowiedzialności.

Pragniemy przy tym zauważyć, że Ministerstwo Zdrowia nie jest właściwe do zajmowania stanowiska w kwestii praw i obowiązków zawodów niemedycznych. Nie jest to także organ uprawniony do zajmowania oceniającego stanowiska wobec kwalifikacji zawodowych absolwentów kierunków kosmetologicznych – co zresztą Ministerstwo potwierdziło w odpowiedzi na interpelację.

Z uwagi na powyższe oraz na fakt, że regulacja rynku usług estetycznych wychodzi daleko poza kwestię dostępu do świadczeń zdrowotnych, nie zgadzamy się na to, by leżała ona tylko w gestii Ministerstwa Zdrowia. Niepokoi nas również to, że dyskusja o przyszłości rynku toczy się wyłącznie przy udziale środowiska lekarskiego, czyli z pominięciem większości jego uczestników.

Jeszcze raz apelujemy o to, by włączyć kosmetologów do rozmów na temat rynku, który tworzą. Tym, czego potrzebujemy, jest wypracowanie jasnych standardów zawodowych, a także dojrzałej regulacji dla całego rynku usług estetycznych. A taka może powstać tylko w wyniku międzyśrodowiskowego konsensusu i z uwzględnieniem interesów wszystkich grup.

Cały list możesz przeczytać poniżej:

izba kosmetologów pisze do ministerstwa zdrowia
podrecznik marketingu i zarządzania gabinetem kosmetycznympodrecznik marketingu i zarządzania gabinetem kosmetycznym
Anna Wydra-Nazimek - Gabinet od zaplecza
mgr kosmetolog, specjalistka do spraw marketingu i zarządzania w branży beauty. Właścicielka firmy NEZA Group zajmującej się doradztwem i wsparciem marketingowym dla firm działających w branży kosmetycznej oraz bloga Gabinet od zaplecza. Autorka kilku tysięcy artykułów publikowanych w najlepszych mediach branżowych, a także kilkudziesięciu e-booków na temat marketingu i zarządzania salonem beauty. Prywatnie żona i mama.

Dodaj komentarz

avatar