Dnia 18 stycznia 2023 roku w Sejmie odbyło się spotkanie w sprawie regulacji zawodu kosmetologa. Dlaczego piszę o tym dopiero teraz? Czekałam na udostępnienie nagrania ze spotkania, które miało być już za chwilkę, na dniach. No i tak zleciał cały miesiąc… Na szczęście nagranie w końcu się pojawiło.

Co to za spotkanie, skąd się wzięło? Kulisy organizacji…

Zanim o samym spotkaniu, przedstawię Wam kulisy całej sprawy, bo pozornie wygląda to prosto: jest spotkanie, trzeba na nie przyjść i tyle. W rzeczywistości jednak sprawa jest zdecydowanie bardziej skomplikowana i wymaga wielomiesięcznego zaangażowania wielu osób. Może Cię zaskoczę, ale “organizacja” tego spotkania zajęła prawie rok!

W marcu 2022 roku stworzyłam grupę Ratujemy gabinety, w ramach której wspólnie przeprowadziłyśmy szeroką akcję informacyjną, skierowaną m.in. do polityków – bardzo dziękuję wszystkim, którzy brali w niej udział za zaangażowanie ❤️

Informację na temat naszych problemów dostał od nas mailowo każdy poseł i senator RP (więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj), niektórym politykom udało się przekazać informacje w bezpośrednich rozmowach.  Wielu z nich zareagowało otwartością na podjęcie działań w naszej sprawie. Powstały pierwsze interpelacje poselskie (zobaczysz je tutaj i tutaj) i pomysły na działania. Naszą inicjatywę wsparła również Rada Przedsiębiorców przy Rzeczniku MSP, z którą na przestrzeni ostatnich miesięcy odbyłyśmy trzy spotkania (relacje i nagrania znajdziesz tu, tu i tu).

Z politykami rozmawiały równolegle nasze organizacje branżowe Przyjazna Kosmetyka i Izba Kosmetologów, które stworzyły projekt ustawy o zawodzie kosmetologa i szukały dla tego projektu wsparcia wśród polityków. Ostatecznie projektem tym zainteresowano Ministerstwo Rozwoju, które wzięło go “pod swoje skrzydła”. Wróćmy jednak do samego spotkania.

Pierwsze sygnały o możliwości zorganizowania takiego spotkania w naszej sprawie pojawiły się późną wiosną ubiegłego roku. Dostałam wtedy od swojego kontaktu informację, że być może uda się zorganizować posiedzenie sejmowej Komisji Zdrowia w naszej sprawie.

Przekazałam tę informację naszym organizacjom branżowym i czekaliśmy na rozwój spraw. Po dłuższej ciszy w tym temacie na początku czerwca okazało się, że Komisja Zdrowia faktycznie będzie, ale… Bez nas. Nie to, że nas nie zaproszono. Sami (a konkretnie nasze organizacje branżowe) chcieliśmy się wprosić, ale nam tego odmówiono! Nie będę się już nad tym tutaj rozwodzić, bo na blogu jest osobny artykuł na ten temat. 

W połowie czerwca od swojego kontaktu dostałam kolejną informację, że posłowie Koalicji Obywatelskiej chcą się z nami spotkać i porozmawiać. Tę informację również przekazałam naszym organizacjom branżowym. Z tego, co pamiętam, podobne sygnały trafiały chyba do organizacji branżowych ze strony posłów Lewicy.  Niestety po rozmowach z KO okazało się, że spotkanie nie może się odbyć w zakładanym pierwotnie terminie (koniec czerwca/początek lipca). Za chwilę zaczynały się wakacje sejmowe. Ostatecznie więc zapadła decyzja, że spotkanie zostanie przełożone dopiero na połowę września, z której ostatecznie zrobił się koniec października. 

Ja sama, jak wiecie, jakoś od wakacji ograniczyłam moją aktywność w tej sprawie. Po bardzo intensywnych działaniach w pierwszej połowie roku, mój budżet mocno ucierpiał i musiałam się skupić na normalnym prowadzeniu firmy, tworzeniu i promowaniu nowych e-booków, żeby krótko mówiąc, nie zbankrutować. Mimo tego ograniczenia aktywności staram się w miarę możliwości trzymać rękę na pulsie i monitorować kluczowe sprawy. Nie angażowałam się już jednak w rozmowy i spotkania z politykami.

Sprawą spotkania z posłami zajmowały się już wyłącznie nasze organizacje branżowe, więc moja wiedza dotycząca tego etapu rozmów jest w zasadzie żadna. Jesienią dostałam od nich informację, że spotkanie z posłami jest planowane na 24 października, czyli dokładnie w moje urodziny. W sumie zawsze coś ważnego wypada akurat w moje urodziny, więc jestem już do tego przyzwyczajona 😀 Niestety, na kilka dni przed planowaną datą i to spotkanie zostało odwołane.

Po dłuższej ciszy, na początku stycznia od Przyjaznej Kosmetyki dostałam informację, że kolejny termin spotkania to 18 stycznia i w ten sposób docieramy do aktualnych wydarzeń.

Zanim o samym spotkaniu, jeszcze małe wyjaśnienie. Ja również na to spotkanie dostałam zaproszenie, jednak niestety nie mogłam wziąć udziału ze względów osobistych. Dlatego też piszę o całej sprawie właśnie teraz, jak mamy już dostępne nagranie, bo wcześniej mogłabym Wam przekazać jedynie ogólnikowe wrażenia z drugiej ręki (co w sumie i tak zrobiłam, ale w mediach społecznościowych). Wrażenia te były bardzo pozytywne, no ale: “mówią, że było dla nas bardzo pozytywnie” to jednak za mało na artykuł 😉

Dlaczego tak dokładnie opisałam Wam kulisy organizacji tego spotkania? Często spotykam się z takimi komentarzami “czy już coś wiadomo, tyle czasu minęło”, “nic się nie dzieje w tej sprawie”. Jak widzicie, w praktyce jest to niestety “odrobinę” bardziej skomplikowane… Myślę, że warto wiedzieć, jak to wszystko wygląda “od zaplecza”, choć trzeba też podkreślić, czasami można pewnych sprawach powiedzieć dopiero po czasie – żeby czegoś nie popsuć.

Każdy mały sukces jest efektem wielomiesięcznej pracy wielu osób na wielu różnych polach. Od zawsze powtarzam, że im więcej osób zaangażowałoby się w sprawę, tym lepsze byłyby efekty.


Kto uczestniczył w spotkaniu w Sejmie? Co się tam działo? Zobacz nagranie!

W spotkaniu uczestniczyli m.in. posłowie, przedstawiciele Ministerstwa Rozwoju i nasze organizacje branżowe zrzeszone w ramach Koalicji Na Rzecz Rozwoju Kosmetologii. Myślę, że nie ma sensu, żebym streszczała Wam przebieg tego spotkania, bo mamy już video, które wstawiam poniżej. Nagranie jest długie (ponad 2 godziny), ale myślę, że warto je obejrzeć, bo to pierwsze takie oficjalne spotkanie w sejmie.


Zobacz relacje ze spotkania w mediach społecznościowych!

Na koniec dorzucam jeszcze kilka postów z relacjami w mediach społecznościowych.

Jeśli chcesz wesprzeć tworzenie kolejnych materiałów w tej sprawie, postaw mi wirtualną kawę ☕❤️


Pora na obiecane posty z mediów społecznościowych:


podrecznik marketingu i zarządzania gabinetem kosmetycznympodrecznik marketingu i zarządzania gabinetem kosmetycznympodrecznik marketingu i zarządzania gabinetem kosmetycznympodrecznik marketingu i zarządzania gabinetem kosmetycznympodrecznik marketingu i zarządzania gabinetem kosmetycznympodrecznik marketingu i zarządzania gabinetem kosmetycznympodrecznik marketingu i zarządzania gabinetem kosmetycznympodrecznik marketingu i zarządzania gabinetem kosmetycznympodrecznik marketingu i zarządzania gabinetem kosmetycznym