Co się wydarzyło na ostatnim spotkaniu z Radą Przedsiębiorców działającą przy Rzeczniku Małych i Średnich Przedsiębiorców? Zobacz video z zapisem posiedzenia oraz moje wrażenia ze spotkania.

W artykule znajdziesz informację o tym:

  • czym się zajmuje Rzecznik MSP, co to jest Rada Przedsiębiorców i jak te instytucje mogą nam pomóc,
  • jak doszło do ostatniego spotkania z Radą Przedsiębiorców, na którym przedstawiłam nasze problemy i możliwe zagrożenia.

Będziesz mogła również zobaczyć:

  • moją relację ze spotkania w formie video,
  • dokopałam się też do nagrania z całego spotkania, co mnie ogromnie ucieszyło, bo będziecie mogły same sobie tego wszystkiego posłuchać.

Oba filmy osadziłam w treści tego artykułu.

Na koniec dwa słowa o tym, co dalej.


Czym się zajmuje Rzecznik MSP? Co to jest Rada Przedsiębiorców? Jak mogą nam pomóc?

Zacznijmy może od tego, czym zajmuje się Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców oraz jakie są jego kompetencje. Ze strony internetowej tego organu (klik) dowiadujemy się, że:

Zadania Rzecznika MŚP to przede wszystkim:
opiniowanie projektów aktów prawnych dotyczących interesów mikro, małych i średnich przedsiębiorców oraz zasad wykonywania działalności gospodarczej;
– pomoc w organizacji mediacji między przedsiębiorcami a administracją;
– współpraca z organizacjami pozarządowymi, społecznymi i zawodowymi, których celem jest ochrona praw przedsiębiorców z sektora MŚP;
– działalność edukacyjna i informacyjna w zakresie wykonywania działalności gospodarczej w Polsce, w szczególności w dziedzinie przedsiębiorczości oraz prawa gospodarczego.

Zadań jest sporo, dlatego dodatkowo funkcjonują instytucje takie jak Rada Przedsiębiorców, Rada Konsultacyjna, Rada Naukowa, zespoły robocze…

Zgodnie z informacjami na stronie:

Rada Przedsiębiorców przy Rzeczniku Małych i Średnich Przedsiębiorców jest organem opiniodawczym i doradczym Rzecznika. Zapewnia stały i bezpośredni kontakt Rzecznika ze środowiskiem przedsiębiorców.

W skład Rady Przedsiębiorców wchodzą: organizacje pracodawców oraz przedsiębiorców, a także organizacje pozarządowe, społeczne i zawodowe, do których celów statutowych należy ochrona praw przedsiębiorców.

Cele Rady Przedsiębiorców:
– wspieranie Rzecznika w działaniach na rzecz obrony praw polskich przedsiębiorców;
monitorowanie sytuacji przedsiębiorców z sektora MŚP;
diagnozowanie problemów i reagowanie w przypadkach wymagających interwencji Rzecznika;
opiniowanie oraz opracowywanie projektów ustaw, które bezpośrednio wpływają na sektor MŚP.

Ok, tyle teorii, przejdźmy do konkretów.


O jakie spotkanie chodzi? Jak do niego doszło?

Dnia 6 czerwca uczestniczyłam w spotkaniu z Radą Przedsiębiorców działającą przy Rzeczniku Małych i Średnich Przedsiębiorców, konkretnie było to połączone posiedzenie Zespołu Roboczego ds. Systemu Ochrony Zdrowia wraz z Zespołem Roboczym ds. Współpracy Nauki z Biznesem.

Tematem były oczywiście tworzone obecnie regulacje prawne, które mogą skutkować zakazem wykonywania wielu zabiegów w gabinetach kosmetycznych i kosmetologicznych. Więcej informacji o tej sprawie znajdziesz w specjalnej BAZIE WIEDZY.

Jak doszło do tego spotkania? Jedna z naszych grupowiczek działających w ramach grupy Ratujemy Gabinety napisała do Rzecznika MSP z prośbą o interwencję w naszej sprawie.

Przy okazji zdradzę trochę zapleczowych “smaczków”. Wspomnianą grupowiczką tą jest Marta Szymczak, właścicielka sieci franczyzowej DepilConcept, która z racji zakresu działalności (mi.in. zabiegi IPL) jest mocno zaangażowana w temat. Marta jest również moją byłą szefową (to było już ze 100 lat temu) i dobrą znajomą. Wspominam o tym, bo Marta pomaga mi w wielu działaniach. Na bieżąco obgadujemy różne rzeczy i tworzą się z tego fajne pomysły 🙂

Wspominam o tym również dlatego, że na jednym z nagrań, które możesz zobaczyć poniżej, to właśnie Marta rozpoczyna wypowiedź w naszym imieniu jako osoba, będąca inicjatorką działań, które doprowadziły do spotkania z Radą Przedsiębiorców.

Na samym spotkaniu ze strony kosmetologów byłyśmy właśnie my dwie. Dlaczego? Ano dlatego, że Marta informację o spotkaniu, które odbędzie się w poniedziałek o 12:00, dostała w poniedziałek rano… 😅 Napisałyśmy od razu do naszych organizacji branżowych, ale okazało się, że mają one praktycznie w tym samym czasie spotkanie w Ministerstwie Zdrowia, także zostałyśmy same na “polu bitwy” 😅

Ok, koniec zapleczowych “smaczków”. Co działo się na samym spotkaniu? Co ustaliliśmy?


Co działo się na samym spotkaniu? Co ustaliliśmy?

Od razu po spotkaniu przeprowadziłam lawa na profilu Gabinetu od zaplecza na Facebooku, żeby Wam wszystko dokładnie opowiedzieć, zanim połowy zapomnę 😅

Film ściągnęłam z FB, wgrałam na mój YouTube (przy okazji: jeśli jeszcze nie subskrybujesz mnie na YouTube, to warto nadrobić) i osadziłam poniżej. Zapraszam do obejrzenia w ramach wstępu do tematu:


Pełny zapis przebiegu posiedzenia

Pracując nad artykułem, który w tej chwili czytasz, natknęłam się na link do nagrania z całego posiedzenia zespołu, co mnie ogromnie ucieszyło, bo będziecie mogły same sobie tego wszystkiego posłuchać. 

Zachęcam gorąco do obejrzenia również tego filmu. Jest trochę dłuższy niż poprzedni, także polecam zrobić sobie krótką przerwę na zrobienie kawki 🙂

Jeszcze jedna istotna informacja: na posiedzeniu były omawiane dwa tematy. Pierwszy zupełnie nas nie dotyczył, dlatego poniżej wypisuję minuty, w których warto zacząć oglądanie, żeby nie tracić czasu:

  • 48:38 – zaczyna się nasz temat
  • 49:21 – Marta robi krótki wstęp do tematu
  • 54:52 – ja zaczynam omawiać szczegółowo poszczególne sprawy i później dyskutujemy o tym wszystkim, ustalamy, co dalej i planujemy kolejne spotkanie.

Na samym dole znajdziesz link do pisma, które wysłałam do Rady Przedsiębiorców.

P.S. Trochę dziwnie wyglądam, bo włączyłam sobie w aplikacji zamazywanie tego, co jest w tle – pojawiły się jakieś efekty uboczne, żeby nie powiedzieć działania niepożądane… 😅 Wyglądam trochę, jakby mnie ktoś narysował 😂


Co dalej?

Kolejne spotkanie z Radą Przedsiębiorców odbędzie się 4 lipca. Do tego czasu zobowiązałam się przesłać dodatkowe informacje w naszej sprawie. Z przesłanym przeze mnie pismem możesz zapoznać się TUTAJ.

Chcesz, żebym dalej zajmowała się tą sprawą? Twoje wsparcie pozwoli mi tworzyć kolejne pisma, brać udział w spotkaniach, nagłaśniać temat i szukać wsparcia. Zostań moją patronką na Patronite, postaw mi wirtualną kawę lub zrób zakupy w moim sklepie. To od Ciebie zależy, ile uda się zrobić.

podrecznik marketingu i zarządzania gabinetem kosmetycznympodrecznik marketingu i zarządzania gabinetem kosmetycznympodrecznik marketingu i zarządzania gabinetem kosmetycznympodrecznik marketingu i zarządzania gabinetem kosmetycznympodrecznik marketingu i zarządzania gabinetem kosmetycznympodrecznik marketingu i zarządzania gabinetem kosmetycznympodrecznik marketingu i zarządzania gabinetem kosmetycznympodrecznik marketingu i zarządzania gabinetem kosmetycznympodrecznik marketingu i zarządzania gabinetem kosmetycznym
Tagi :