Co politycy zrobili dla nas przez ostatnie 4 lata? Czy na tyle dużo, że warto im zaufać w najbliższych wyborach? A może pora wymienić rządzących i zrobić miejsce dla nowych działań i pomysłów? Zobacz podsumowanie 4 ostatnich lat, właśnie w kontekście działalności salonów kosmetycznych i fryzjerskich!

Niedawno opublikowałam artykuł o stanowiskach partii politycznych w kluczowych dla branży kosmetycznej sprawach (klik). Niestety, nie udało mi się uzyskać odpowiedzi od największych partii: Prawa i Sprawiedliwości oraz Platformy Obywatelskiej. Między innymi właśnie dlatego postanowiłam dokonać przeglądu ważnych z naszego punktu widzenia działań, które przez ostatnie 4 lata realizowali politycy.

Oczywiście odpowiadają za nie politycy Prawa i Sprawiedliwości, bo to właśnie oni tworzą rząd i mają większość w sejmie. Analizowałam jednak również pojedyncze wypowiedzi polityków. Jeśli chodzi o opozycję, to głównie z Platformy Obywatelskiej, bo to właśnie oni są najliczniejszą partią opozycyjną i ich udział w pracach sejmu jest najbardziej widoczny. Nie robiłam jednak żadnej selekcji – napisałam o wszystkim, co udało mi się znaleźć. Część z omawianych tematów poruszałam już na blogu w minionych latach – w takich sytuacjach linkuję do miejsc, w których możesz znaleźć więcej informacji na dany temat.

Wierzę, że mamy prawo i obowiązek rozliczać polityków z ich działań i w oparciu o te rozliczenia podejmować decyzję, na kogo będziemy głosować. Wraz z artykułem, o którym wspominałam wcześniej (klik), masz solidny materiał do przemyśleń! 😉 Najważniejsze jest jednak to, żebyś 13.10 poszła zagłosować – Twój głos jest naprawdę ważny!

Jeśli liczysz na smaczki, to skieruj swój wzrok na punkt numer III, dotyczący interpelacji poselskich, bo tam dzieje się najwięcej 😉

I. Nowe akty prawne – ustawy i rozporządzenia

1) Ustawa o kosmetykach

W ostatniej kadencji sejm uchwalił nową ustawę o kosmetykach, która nadano nazwę: Ustawa z dnia 4 października 2018 r. o produktach kosmetycznych (znajdziesz ją tutaj). Dokument ten zastąpił starą Ustawę z dnia 30 marca 2001 r. o kosmetykach, którą należało dostosować do nowych przepisów unijnych (ROZPORZĄDZENIE PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO I RADY (WE) NR 1223/2009 z dnia 30 listopada 2009 r. dotyczące produktów kosmetycznych).

Nie pisałam o tej ustawie, bo dotyczy ona głównie producentów i dystrybutorów kosmetyków. Z perspektywy właścicieli gabinetów kosmetycznych nie jest ona kluczowym aktem prawnym, niemniej jednak warto by było wiedzieć choćby na co zwracać uwagę w kontekście oznaczeń na etykietach i ogólnie: tego, czy stosowane przez nas produkty spełniają wszystkie wymogi. Kiedyś o tym napiszę, a na razie odsyłam Cię do podlinkowanego wcześniej tekstu ustawy.

2) Rozporządzenia do ustawy o kosmetykach

Do nowej ustawy o produktach kosmetycznych wydano rozporządzenia, w których znajdziemy dokładniejsze wytyczne dla wybranych obszarów:

  • Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 28 lutego 2019 r. w sprawie określenia wzorów wniosków oraz zaświadczenia związanych z wykazem zakładów wytwarzających produkty kosmetyczne.
  • Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 28 lutego 2019 r. w sprawie ośrodka uprawnionego do dostępu do informacji o produkcie kosmetycznym.
  • Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 20 lutego 2019 r. w sprawie ośrodka administrującego Systemem Informowania o Ciężkich Działaniach Niepożądanych Spowodowanych Stosowaniem Produktów Kosmetycznych.

3) Ustawa regulująca zasady prowadzenia i korzystania z solarium

Kolejny akt prawny, który pojawił się w mijającej kadencji to Ustawa z dnia 15 września 2017 r. o ochronie zdrowia przed następstwami korzystania z solarium oraz uzupełniające ją Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 18 stycznia 2018 r. w sprawie umieszczania informacji o zakazie udostępniania solarium osobom, które nie ukończyły 18. roku życia oraz treści informacji o ryzyku związanym z korzystaniem z solarium.

Na temat tej ustawy nie będę się rozpisywać, bo na blogu macie obszerny artykuł na ten temat (klik).

4) Ustawa regulująca sprzedaż kosmetyków w aptekach

Mniej więcej 3 lata temu było głośno (pisałam o tym tutaj) o planowanym wprowadzeniu zakazu sprzedaży kosmetyków w aptekach. Chodziło o projekt zmiany ustawy Prawo farmaceutyczne

Jak zakończyła się ta sprawa? Na czym stanęło? W aptekach można sprzedawać kosmetyki z wyłączeniem produktów kosmetycznych przeznaczonych do perfumowania lub upiększania.

5) Projekt rozporządzenia sanitarnego

To na razie projekt, ale ze względu na znajdujące się w nim zapisy, wzbudził mnóstwo emocji, wątpliwości i protestów.

Chodzi o projekt Rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie szczegółowych wymagań sanitarnohigienicznych przy świadczeniu usług fryzjerskich, kosmetycznych, tatuażu i odnowy biologicznej. Na jego temat napisałam już w sumie kilkanaście artykułów, Znajdziesz je wszystkie tutaj

6) Projekt ustawy o wyrobach medycznych

Jeszcze go nie ma, ale dokładnie w dniu, w którym publikuję ten artykuł (9.10.2019), pojawiła się zapowiedź, że projekt jest już gotowy i w najbliższych dniach zostanie opublikowany. Projekt jest związany z unijnymi przepisami dotyczącymi wyrobów medycznych (Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady, dotyczące wyrobów medycznych – 2017/745), które wchodzą w życie wiosną 2020 roku.

Teoretycznie nie powinien mieć on dla nas dużego znaczenia, aczkolwiek pojawiają się plotki (podkreślam – plotki), że mogą się tam znaleźć jakieś zapisy ograniczające możliwość korzystania z niektórych produktów służących do wykonywania inwazyjnych zabiegów. Będę śledzić ten temat – dam znać, jak tylko się czegoś dowiem.

7) Nowa podstawa programowa dla technika usług kosmetycznych

Od 1 września 2019 obowiązuje nowa podstawa programowa dla technika usług kosmetycznych. Niestety ostatnio tyle się dzieje, że nie zdarzyłam się jeszcze z nią zapoznać i porównać ze starym dokumentem. Na pewno to zrobię i dam znać, co się zmieniło. Na razie podrzucam Ci link, żebyś mogła poczytać we własnym zakresie.

8) Przepisy dotyczące wszystkich przedsiębiorców

Oprócz regulacji typowo kosmetycznych, w minionej kadencji oczywiście weszły w życie również inne istotne dla przedsiębiorców (nie tylko z naszej branży) przepisy. Nie będę ich szczegółowo opisywać, bo publikacje na ten temat znajdziesz w innych mediach. Wymienię tylko te, które w branży kosmetycznej wzbudziły najwięcej (pozytywnych lub negatywnych emocji):

  • obniżenie składek ZUS dla nowych gabinetów (i firm w ogóle),
  • kolejne wzrosty “normalnych” składek ZUS,
  • wprowadzenie działalności nierejestrowanej,
  • “unijne” RODO i związane z nim przepisy krajowe,
  • zakaz handlu w niedzielę,
  • wprowadzenie instytucji Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców,
  • obniżenie podatku CIT i PIT,
  • obowiązek przekazywania w formie elektronicznej wielu dokumentów do Urzędu Skarbowego,
  • zmiany w prowadzeniu dokumentacji pracowników i rozliczaniu firmowego auta,
  • obowiązek posiadania kasy fiskalnej online (od 2021 roku),
  • kolejne, znaczne wzrosty stawek godzinowych i płacy minimalnej.

To oczywiście tylko malutki wycinek całości… Według danych zebranych przez Pracodawców RP, w mijającej kadencji uchwalono 893 ustawy. Niechlubny rekord pobito w kwestii ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, którą Sejm nowelizował ponad 70 razy (źródło: money.pl).

Specjaliści poddają pod wątpliwość jakość prawa tworzonego w takich ilościach i w tak ekspresowym tempie. Trzeba przyznać, że “zwykłemu” przedsiębiorcy, naprawdę ciężko za tym wszystkim nadążyć… Jak dobrze, że mamy nasze kochane księgowe… 😉

II. Wystąpienia na posiedzeniach sejmu

Na sali sejmowej 123 razy padło słowo „kosmetyczne”, „kosmetyczny”, niestety w przeważającej większości w kontekście „kosmetycznego” charakteru jakichś zmian. Szczególnie spodobało mi się określenie „kosmetyczna poprawka” 😉 ale to takie śmieszki.

Z kwestii merytorycznych, wspominano o nas wyłącznie w kontekście ustawy o VAT, kasach fiskalnych online i ustawy o produktach kosmetycznych, więc nic, o czym byśmy wcześniej nie wiedziały, dlatego ograniczę się tylko do takiej małej wzmianki na ten temat.

III. Interpelacje i zapytania poselskie

Ciekawiej robi się przy przeglądzie interpelacji i zapytań poselskich.

Interpelacja to takie pisemne pytanie posła do Prezesa Rady Ministrów lub konkretnego ministra, na które adresat musi odpowiedzieć. Poseł może zapytać np. o postępy w sprawach, które go interesują, o tematy, które go niepokoją lub problemy, które jego zdaniem powinny zostać rozwiązane. Zapytanie to taka interpelacja, ale w mniej istotnej dla państwa sprawie, czyli „interpelacja mniejszego kalibru”. Postanowiłam się pochylić nad interpelacjami, zapytaniami i udzielanymi odpowiedziami, bo właśnie tam poruszane były kluczowe dla nas tematy.

Wszystkich interpelacji i zapytań, w których pojawiło się słowo „kosmetyczny”, było aż 93, większość znów w znaczeniu „kosmetycznych” zmian. Inne pytania dotyczyły tematu kas fiskalnych, ustawy o kosmetykach, spraw związanych ze szkolnictwem zawodowym, a nawet leczenia otyłości i łuszczycy. To wszystko pominęłam.

Skupiłam się wyłącznie na interpelacjach i zapytaniach dotyczących możliwych regulacji w zakresie uprawnień do wykonywania zabiegów kosmetycznych – bo to jest dla nas w tej chwili jeden z najważniejszych tematów.

Były trzy takie interpelacje/zapytania.

1) Interpelacja numer 25287 z dnia 10.08.2018

Autorami interpelacji są posłowie Paweł Kobyliński, wybrany z listy Kukiz’15, obecnie członek Klubu Parlamentarnego Platformy Obywatelskiej – Koalicji Obywatelskiej i Krzysztof Truskolaski, wybrany z listy Nowoczesna Ryszarda Petru, obecnie członek Klubu Parlamentarnego Platformy Obywatelskiej – Koalicji Obywatelskiej.

Pełna treść pytania:

Szanowny Panie Ministrze,

od dłuższego czasu trwa dyskusja o regulacji rynku medycyny estetycznej. Główną osią sporu mocno widoczną w debacie publicznej jest zakres zabiegów jakie mogą być wykonywane przez lekarzy, a jakie (i czy ewentualnie) przez kosmetologów. Temat poruszany był ostatnio m.in. na posiedzeniu senackiej komisji zdrowia.

Jednakże zasadniczym problemem, jaki widzę przy okazji ww. dyskusji i prób przygotowania rozwiązań legislacyjnych, jest brak udziału w dyskusji środowiska kosmetologów, którzy nie byli zapraszani na posiedzenia organów parlamentarnych lub przez podmioty administracji rządowej mające wpływ na regulację ich sytuacji. Problem ten sygnalizowany był mi również przez osoby wykonujące zawód kosmetologa oraz będące w trakcie studiów, które zgłosiły się do mojego biura poselskiego.

Jednym ze standardów dobrej legislacji jest przeprowadzenie szerokich konsultacji ze wszystkimi podmiotami i środowiskami, których dotyczą lub mogą dotyczyć wprowadzane zmiany.

W związku z tym proszę o udzielenie odpowiedzi na następujące pytania:

1. Czy Minister Zdrowia lub podległe mu organy planuje w najbliższym czasie podjęcie jakichkolwiek działań legislacyjnych, dotyczących regulacji rynku szeroko rozumianych usług medycyny estetycznej? Jeżeli tak, to w jakim zakresie?

2. Czy Minister Zdrowia lub jego przedstawiciele znają stanowisko przedstawicieli środowiska kosmetologów zrzeszonych np. w Krajowej Izbie Kosmetologii oraz innych organizacjach zawodowych na temat ewentualnych działań legislacyjnych ministra w tym zakresie?

3. Czy planując wdrożenie jakichkolwiek regulacji w tym zakresie, ministerstwo rozważa powołanie zespołu problemowego, w skład którego wejdą przedstawiciele środowisk kosmetologów?

4. Jakie Ministerstwo Zdrowia ma stanowisko w kwestii uznania kosmetologów za zawód medyczny na wzór fizjoterapeutów?

Odpowiedzi w imieniu Ministerstwa Zdrowia udzieliła Józefa Szczurek-Żelazko Sekretarz Stanu w Ministerstwie Zdrowia. Zacytuję jedynie kluczowe dla nas fragmenty. Pełną treść pytania i odpowiedzi znajdziesz tutaj.

Przyznaję, iż kwestia uregulowania spraw związanych z tzw. „medycyną estetyczną” jest sprawą istotną dla resortu zdrowia, w szczególności w zakresie szczegółowego doprecyzowania i rozgraniczenia zakresu działań ze strony osób legitymujących się dyplomami różnych zawodów (lekarzy, techników usług kosmetycznych, kosmetologów), a zwłaszcza wobec częstego nadużywania określenia „medycyna” w przypadkach działań niezwiązanych z wykonywaniem zawodów medycznych.

i później: 

Pragnę przy tym zwrócić uwagę, iż zgodnie ze stanowiskiem ekspertów medycyny zabiegi związane z ingerencją w tkanki powłok skórnych, powinny być wykonywane wyłącznie przez lekarzy, jako przedstawicieli grupy zawodowej legitymującej się specjalistycznym zakresem wiedzy teoretycznej i praktycznej, nabytym w trakcie szkolenia przed- i podyplomowego. Pogłębioną wiedzę i umiejętności w zakresie „medycyny estetycznej” lekarze nabywają przede wszystkim w drodze szkolenia specjalizacyjnego w dziedzinie chirurgii plastycznej oraz w dziedzinie dermatologii i wenerologii. Takiego zakresu wiedzy, jaki posiadają lekarze, w szczególności lekarze specjaliści w dziedzinie chirurgii plastycznej i dermatologii i wenerologii, nie uzyskują ani absolwenci studiów na kierunku kosmetologia, ani absolwenci szkół policealnych kształcących w zawodzie technika usług kosmetycznych, ani tym bardziej uczestnicy różnego rodzaju kursów kosmetycznych.

Należy podkreślić, iż zawód kosmetolog nie jest zawodem medycznym, a osoby uprawnione do wykonywania przedmiotowego zawodu nie posiadają uprawnień do udzielania świadczeń opieki zdrowotnej. 

i później:

W związku z powyższym należy mieć na względzie, iż pomimo realizacji w trakcie kształcenia w ww. zawodach pewnych treści z zakresu nauk medycznych, zarówno kosmetolog jak i technik usług kosmetycznych, nie są przygotowani do udzielania świadczeń opieki zdrowotnej, a zawody te nie są zawodami medycznymi.

Jednakże, co warto podkreślić, regulacja zawodów niemedycznych pozostaje poza właściwością Ministra Zdrowia, bowiem w świetle przepisów ustawy z dnia 4 września 1997 r. o działach administracji rządowej (Dz. U. z 2018 r. poz. 762, z późn. zm.) dział zdrowie obejmuje sprawy ochrony zdrowia oraz zawody medyczne, co oznacza że w gestii ministra właściwego do spraw zdrowia leży m.in. prowadzenie spraw związanych z wykonywaniem zawodów medycznych oraz z ochroną zdrowia i organizacją opieki zdrowotnej.

Przeprowadzenie analizy prawnej i konsultacji w omawianym zakresie leży po stronie ministra właściwego ds. nauki i szkolnictwa wyższego oraz ministra właściwego ds. gospodarki, w kontekście wyspecyfikowania katalogu czynności, które może wykonywać kosmetolog lub technik usług kosmetycznych oraz określenia ich granic dla działań samodzielnych, a także możliwych do wykonania pod nadzorem lekarza.

Jednocześnie informuję, że aktualnie resort zdrowia oczekuje na rekomendacje Zespołu powołanego zarządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 13 kwietnia 2018 r. w sprawie powołania Zespołu do spraw opracowania propozycji nowelizacji ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty (Dz. Urz. Min. Zdrow. poz. 22, z późn. zm.) dotyczące przebiegu kształcenia podyplomowego. Konsekwencją nowelizacji ww. ustawy będzie zmiana katalogu specjalizacji oraz określenie katalogu umiejętności zawodowych, w których nie wyklucza się uwzględnienia również medycyny estetycznej.

i później:

Warto też podkreślić, że wszystkie przepisy, jakie znajdą się w projektach zmienianych aktów prawnych, będą jeszcze podlegać szerokim konsultacjom publicznym. Będzie to więc dobry okres do podjęcia uzgodnień międzyresortowych dotyczących regulacji przepisów dotyczących zakresu uprawnień, jakie należy przyznać technikom usług kosmetycznych i kosmetologom.

Przy tej odpowiedzi widnieje data 10 września 2018.

2) Interpelacja numer 29933 z dnia 26.02.2019

Autorem interpelacji jest poseł Paweł Kobyliński, wybrany z listy Kukiz’15, obecnie członek Klubu Parlamentarnego Platformy Obywatelskiej – Koalicji Obywatelskiej

Pełna treść pytania:

Szanowny Panie Ministrze!

Od pewnego czasu mamy do czynienia z medialnymi wypowiedziami różnych grup zawodowych, które działają w obszarze medycyny estetycznej, a które domagają się prawnego uregulowania rynku medycyny estetycznej.

W związku z powyższym proszę o udzielenie odpowiedzi na następujące pytania:

1. Czy ministerstwo prowadzi jakiekolwiek prace legislacyjne w tym zakresie? Jeśli tak, to proszę o podanie głównych założeń legislacyjnych.
2. Czy ministerstwo przewiduje możliwość wprowadzenia dodatkowych kryteriów dla lekarzy chcących działać w obszarze medycyny estetycznej, jak np. obowiązkowych studiów podyplomowych lub określonego stażu w ww. obszarze?
3. Czy medycyna estetyczna będzie jedną z nowych specjalizacji?

Odpowiedzi w imieniu Ministerstwa Zdrowia udzieliła Józefa Szczurek-Żelazko Sekretarz Stanu w Ministerstwie Zdrowia. Zacytuję jedynie kluczowe dla nas fragmenty. Pełną treść pytania i odpowiedzi znajdziesz tutaj

Informuję, że resort przewiduje ponowne przedyskutowanie prowadzenia wszystkich niezbędnych rozwiązań prawnych celem dostosowania ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty do bieżących potrzeb.

i później:

Planowane jest również dokonanie przeglądu katalogu specjalizacji lekarskich i lekarsko-dentystycznych oraz na nowo uporządkowanie przepisów i dookreślenie katalogu umiejętności zawodowych lekarzy nabywanych w drodze certyfikowanego szkolenia podyplomowego.

i później:

Podobnie, specjaliści z dziedziny dermatologii i wenerologii nabywają wiedzy w zakresie: wykonywania peelingów lekarskich, przeprowadzania zabiegów z zastosowaniem wypełniaczy w obrębie skóry, przeprowadzania zabiegów z użyciem preparatów toksyny botulinowej w obrębie skóry, pobierania materiału i ocenę preparatów mikologicznych, pobierania materiału do badań bakteriologicznych skóry, stosowania zabiegów terapii fotodynamicznej (PDT) chorób skóry, stosowania metod diagnostyki obrazowej chorób skóry (m.in. dermoskopia, kapilaroskopia, mikroskopia konfokalna, USG skóry), pobierania i oceny preparatów histopatologicznych chorób skóry, pobierania oraz oceny badań immunopatologicznych chorób skóry, wykonywania oraz oceny testów płatkowych i punktowych. Oczekuje się, że lekarz po ukończeniu szkolenia specjalizacyjnego w dziedzinie dermatologii i wenerologii wykaże się wiedzą dotyczącą dermatologii estetycznej i zabiegowej (m.in. mikrodermabrazja, stosowanie fal radiowych, mezoterapia, wypełniacze, peelingi oraz zastosowanie toksyny botulinowej) oraz stosowaniem dermatochirurgii, elektrochirurgii, kriochirurgii, a także laserów wysoko- i niskoenergetycznych.

Zatem w ramach katalogu specjalizacji znajdują się co najmniej dwie dziedziny, które przygotowują lekarzy do specjalistycznych zabiegów wykonywanych w ramach tzw. medycyny estetycznej.

Tak pogłębionego zakresu wiedzy, jaki posiadają lekarze, nie uzyskują ani absolwenci studiów na kierunku kosmetologia, ani absolwenci szkół policealnych kształcących w zawodzie technika usług kosmetycznych, ani tym bardziej uczestnicy różnego rodzaju kursów kosmetycznych, których to regulacja zawodów pozostaje poza właściwością Ministra Zdrowia.

i później:

Zgodnie ze stanowiskiem ekspertów medycyny, zabiegi związane z ingerencją w tkanki powłok skórnych, powinny być wykonywane wyłącznie przez lekarzy, jako przedstawicieli grupy zawodowej legitymującej się specjalistycznym zakresem wiedzy teoretycznej i praktycznej, dlatego nie wyklucza się podjęcia w toku nowelizacji ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty i przepisów wykonawczych do niej, ponownej dyskusji na temat włączenia medycyny estetycznej do katalogu umiejętności lekarskich.

Przy tej odpowiedzi widnieje data 15 marca 2019.

3) Zapytanie numer 8708 z dnia 10.03.2019

Autorką pytania jest posłanka Beata Małecka-Libera wybrana z listy Platformy Obywatelskiej, członkini Klubu Parlamentarnego Platformy Obywatelskiej – Koalicji Obywatelskiej.

Pełna treść pytania:

Chciałabym zwrócić uwagę na nasilające się w ostatnich latach zjawisko wykonywania zabiegów lekarskich z zakresu dermatologii estetycznej i szeroko rozumianej medycyny estetycznej przez osoby nieuprawnione, głównie techników kosmetyki i magistrów kosmetologii czy nawet mgr pielęgniarstwa. Niewątpliwie tego rodzaju wykształcenie nie zastępuje wykształcenia i umiejętności lekarzy. Wydawane certyfikaty przez różne firmy szkoleniowe, prowadzone nawet przez lekarzy, nie upoważniają, a nawet wręcz nie pozwalają na wykonywanie zabiegów medycznych i nie są legalne w myśl prawa.

Wykonywanie zabiegów z zakresu dermatologii i medycyny estetycznej, a zwłaszcza stosowanie wypełniaczy, toksyny botulinowej, osocza bogatopłytkowego, nici liftingujących, krioterapii, elektroterapii i laseroterapii (z wyjątkiem laserów biostymulujących i niskoenergetycznych) to świadczenia medyczne, a nie kosmetyczne. To samo dotyczy zabiegów usuwania zmian skórnych za pomocą elektrokoagulacji, krioterapii czy laseroterapii, czy diagnozowanie i leczenie chorób przebiegających z łysieniem. Zabiegi, o których mowa, nie mogą być kwalifikowane jako zabiegi kosmetyczne, ponieważ preparaty stosowane do nich to leki lub wyroby medyczne, a preparaty z użyciem osocza bogatopłytkowego dodatkowo regulują przepisy o publicznej służbie krwi. Zastosowanie takich procedur medycznych przez osoby niekompetentne może doprowadzić do licznych powikłań, objawów niepożądanych, trwałego kalectwa, a niejednokrotnie do zgonu pacjenta. Dodatkowo powstające powikłania wymagają następnie długotrwałego, specjalistycznego i kosztownego leczenia. Osoba wykonująca takie zabiegi nie ponosi żadnej odpowiedzialności często prawnej, jak i finansowej.

W związku z tym uprzejmie proszę o odpowiedź:

Czy ministerstwo podejmie działania zmierzające do doprecyzowania normatywnego, że konkretne zbiegi z zakresu medycyny estetycznej mogą być wykonywane jedynie przez osoby posiadające prawo wykonywania zawodu lekarza oraz jedynie w gabinetach lekarskich, oraz że zabronione jest używanie nazw zawodowych mogących wskazywać na wiedzę medyczną (np. tricholog, podolog etc.)?

Odpowiedzi w imieniu Ministerstwa Zdrowia udzieliła Józefa Szczurek-Żelazko Sekretarz Stanu w Ministerstwie Zdrowia. Zacytuję jedynie kluczowe dla nas fragmenty. Pełną treść pytania i odpowiedzi znajdziesz tutaj.

Uprzejmie informuję, że zgadzam się z Panią Poseł, iż wykonywanie zabiegów z zakresu dermatologii i medycyny estetycznej, a zwłaszcza stosowanie wypełniaczy, toksyny botulinowej, osocza bogatopłytkowego, nici liftingujących, krioterapii, elektroterapii i laseroterapii to świadczenia medyczne, a nie kosmetyczne. Jak już wielokrotnie podkreślaliśmy, każdy lekarz posiadający prawo wykonywania zawodu ma kwalifikacje nabyte w drodze kształcenia przed- i podyplomowego do udzielania świadczeń opieki zdrowotnej, które zgodnie z przepisami ustawy z dnia 15 kwietnia 2016 r. o działalności leczniczej (Dz. U. z 2016 r. poz. 1638, z późn. zm.), są działaniami służącymi zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia, a zakres potocznie określanej „medycyny estetycznej” mieści się w działaniu jakim jest poprawa zdrowia.

i później:

Odnosząc się do prośby Pani Poseł o podjęcie działań zmierzających do
doprecyzowania normatywnego, że konkretne zbiegi z zakresu „medycyny estetycznej” mogą być wykonywane jedynie przez osoby posiadające prawo wykonywania zawodu lekarza oraz jedynie w gabinetach lekarskich, uprzejmie informuję, iż zakres wykonywania zawodu lekarza, jak i realizowania przez nich świadczeń zdrowotnych wydaje się wystarczająco unormowany przepisami ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty, ustawy o działalności leczniczej, ustawy o świadczenia zdrowotnych realizowanych ze środków publicznych, ustawy Prawo Farmaceutyczne, ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta oraz szeregu innych ustawach i przepisach wykonawczych. Nie bez znaczenia pozostaje też stosowanie się do zasad określonych w Kodeksie Etyki Lekarskiej.

i później:

Oczekuje się, że lekarz po ukończeniu szkolenia specjalizacyjnego w dziedzinie dermatologii i wenerologii wykaże się wiedzą dotyczącą
dermatologii estetycznej i zabiegowej (m.in. mikrodermabrazja, stosowanie fal radiowych, mezoterapia, wypełniacze, peelingi oraz zastosowanie toksyny botulinowej) oraz stosowaniem dermatochirurgii, elektrochirurgii, kriochirurgii, a także laserów wysoko- i niskoenergetycznych.

i później:

W związku z powyższym doprecyzowanie normatywne kwalifikacji tych zawodów pozostaje poza właściwością Ministra Zdrowia. Właściwym do regulacji przepisów dotyczących kwalifikacji techników usług kosmetycznych jest minister właściwy do spraw gospodarki, natomiast zawód kosmetologa został ujęty w rozporządzeniu z dnia 7 sierpnia 2014 r. Ministra Pracy i Polityki Społecznej w sprawie klasyfikacji zawodów i specjalności na potrzeby rynku pracy oraz zakresu jej stosowania (Dz. U. z 2018 r. poz. 227). Wcześniej zawód kosmetologa był unormowany w standardach kształcenia m.in. dla kierunku kosmetologia, jednakże został on zderegulowany. Zatem nie określa się obecnie standardów kształcenia dla kierunku kosmetologia. Kompetencje kosmetologów powinny więc wynikać z osiągniętych w trakcie studiów efektów kształcenia, jednakże brak jest odrębnego aktu prawnego regulującego jednolicie zakres kształcenia, jak i uprawnień tej grupy zawodowej.

Przy tej odpowiedzi widnieje data 17 kwietnia 2019.

4) Co wynika z tych interpelacji?

Za każdym razem podawałam Wam dokładne daty, bo mają one duże znaczenie. Zwróć uwagę, że w odpowiedziach, które dzieli niecały miesiąc, z jednej strony czytamy, że:

Planowane jest również dokonanie przeglądu katalogu specjalizacji lekarskich i lekarsko-dentystycznych oraz na nowo uporządkowanie przepisów i dookreślenie katalogu umiejętności zawodowych lekarzy nabywanych w drodze certyfikowanego szkolenia podyplomowego,

a z drugiej, że:

zakres wykonywania zawodu lekarza, jak i realizowania przez nich świadczeń zdrowotnych wydaje się wystarczająco unormowany przepisami ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty, ustawy o działalności leczniczej, ustawy o świadczenia zdrowotnych realizowanych ze środków publicznych, ustawy Prawo Farmaceutyczne, ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta oraz szeregu innych ustawach i przepisach wykonawczych.

Trochę to wszystko niejasne…

Dlaczego to ważne?

W tym miejscu przytoczę fragment z jednego z moich wcześniejszych artykułów:

Nie będzie raczej nowej specjalizacji „medycyna estetyczna”, ale być może będzie możliwość oficjalnego posługiwania się tytułem „lekarza medycyny estetycznej” w oparciu o katalog umiejętności lekarskich, który miałby powstać. Trochę więc „naokoło” powstałoby jednak coś na kształt takiej specjalizacji. Dla nas może to oznaczać, że rzeczywiście zostaną skonkretyzowane uprawnienia przynajmniej jednej z grup zawodowych. Pytanie, czy korzystnie dla nas?

Interpelację numer 29933 szczegółowo omawiałam wraz z radcą prawnym w tym artykule – właśnie z niego pochodzi powyższy cytat. Jeśli interesuje Cię ten temat, przeczytaj go koniecznie, bo tam piszemy o możliwych praktycznych konsekwencjach tych dość enigmatycznych zapowiedzi.

5) Projekt ustawy o zmianie ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty

Idąc tropem wspomnianego w odpowiedzi Zespołu do spraw opracowania propozycji nowelizacji ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty, znalazłam Projekt ustawy o zmianie ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty oraz niektórych innych ustaw z dnia 31.05.2019.

Ewidentnie coś już się dzieje w tym temacie, ale na razie bez żadnych istotnych dla nas konkretów. 

W uzasadnieniu do tego projektu czytamy:

Minister właściwy do spraw zdrowia, po zasięgnięciu opinii Naczelnej Rady Lekarskiej, określi w drodze rozporządzenia rodzaje umiejętności zawodowych wraz z ich kodami, w których można uzyskać certyfikat umiejętności oraz szczegółowe kwalifikacje lekarzy stanowiące warunek ubiegania się o certyfikat umiejętności zawodowej.

Przewiduje się, że na nowo określona organizacja szkolenia, jak również na nowo określony katalog umiejętności zawodowych będzie dopełnieniem kwalifikacji zawodowych lekarzy i lekarzy dentystów, co umożliwi w szybszym trybie zwiększenie liczby lekarzy, którzy zapewnią pacjentom realizację, w sposób wykwalifikowany i gwarantujący bezpieczeństwo, określonych świadczeń zdrowotnych.

Projekt jest w tej chwili na etapie konsultacji publicznych, przynajmniej taka informacja widnieje na stronie Rządowego Centrum Legislacji (klik).

IV. Senacka Komisja Zdrowia

Na koniec warto jeszcze wspomnieć o głośnym posiedzeniu senackiej Komisji Zdrowia z dnia 05.03.2018, również w sprawie regulacji uprawnień lekarzy, kosmetologów i kosmetyczek. Pisałam o nim dokładnie tutaj. Stenogram z pełnymi wypowiedziami polityków znajdziesz tutaj.

Jeśli chcesz poznać ramowy przebieg obrad i wnioski, które z niego płyną, zerknij do podlinkowanego wyżej artykułu. Nie będę się już rozpisywać na ten temat, bo wszystko masz w gotowym artykule na blogu.

podrecznik marketingu i zarządzania gabinetem kosmetycznympodrecznik marketingu i zarządzania gabinetem kosmetycznympodrecznik marketingu i zarządzania gabinetem kosmetycznympodrecznik marketingu i zarządzania gabinetem kosmetycznympodrecznik marketingu i zarządzania gabinetem kosmetycznympodrecznik marketingu i zarządzania gabinetem kosmetycznympodrecznik marketingu i zarządzania gabinetem kosmetycznympodrecznik marketingu i zarządzania gabinetem kosmetycznympodrecznik marketingu i zarządzania gabinetem kosmetycznym