Za chwilę wybory… To jedyny czas, kiedy politycy nas słuchają lub przynajmniej sprawiają takie wrażenie… 😉 Postanowiłam wykorzystać tę okazję! Do wszystkich komitetów wyborczych wysłałam te same pytania, dotyczące kluczowych dla branży kosmetycznej kwestii. W końcu mamy prawo wiedzieć, co politycy dla nas zrobią (lub czego nie zrobią), jeśli na nich zagłosujemy 😉 Jesteś ciekawa kto i co odpowiedział?

Do kogo wysłałam pytania?

Pytania wysłałam do prawie wszystkich zarejestrowanych komitetów wyborczych. W sumie uzbierało się ich aż 18! Do kogo nie wysłałam? Po pierwsze, do 7 komitetów, do których nie byłam w stanie znaleźć maili… To trochę dziwne w XXI wieku… Ok, może jakbym przesiedziała pół dnia, to bym znalazła, ale też nie sądzę, że ugrupowanie, do którego ciężko w kilka minut znaleźć maila, jest w stanie sprawnie działać.

Nie wysłałam również do tych, które są komitetami pojedynczych kandydatów do senatu – z oczywistych myślę powodów. Jeśli interesują Cię szczegóły, to na końcu artykułu znajdziesz listę komitetów z adnotacją, do kogo wysłałam, a do kogo nie – tak dla pełnej przejrzystości.

Kto odpowiedział?

Najszybciej dostałam odpowiedź od Konfederacji. Dalej szło już naprawdę opornie. Do wszystkich poszedł drugi mail z przypomnieniem, później trzeci, ale już do tych największych partii… Były też jakieś telefony, dobijanie się na Facebooku…

W końcu postanowiłam włączyć w całą akcję Was – moje czytelniczki, licząc na to, że zainteresowanie sprawą, zmobilizuje polityków do większej aktywności 😉 Opublikowałam post, który polubiono, udostępniono i skomentowano w sumie 992 razy! Bardzo Wam dziękuję za zaangażowanie, wyrażanie poparcia i oznaczanie konkretnych kandydatów.

Efektem całej akcji są 2 dodatkowe zestawy odpowiedzi od Lewicy (oficjalne stanowisko) i od posła Kukiz’15 (indywidualne stanowisko).

Od innych komitetów/partii (bo pisałam na wszystkie możliwe adresy) odpowiedzi nie dostałam. Rozumiem, że końcówka kampanii, że pytania trudne, ale na odpowiedź było aż 14 dni (pierwsza tura maili poszła 19.09 wieczorem)…

Ważna informacja!

Ok, zanim to, co interesuje Cię najbardziej, jeszcze jedna ważna informacja. 13 października mamy wybory. Twoim obowiązkiem jest zagłosować. Po prostu. Od decyzji polityków zależy mnóstwo rzeczy, również tych całkiem przyziemnych, jak ceny, warunki pracy, opieka zdrowotna, edukacja… Naprawdę nie chcesz mieć na to wpływu? I nie ma, że jeden głos się nie liczy. Wynik wyborów to suma tych „jednych głosów”!

Nie wiesz, na kogo głosować?

  • zastanów się, co jest dla Ciebie ważne lub co jest najważniejsze (jakie dziedziny życia) – wybierz np. trzy sprawy i sprawdź, co myślą na ten temat różne ugrupowania – to naprawdę nie jest dużo roboty (tym bardziej, że robisz to raz na 4 lata),
  • w sieci znajdziesz ankiety, które pomogą Ci sprawdzić, z którą z partii się najbardziej zgadzasz – wypełniasz ankietę, którą wcześniej wypełniali politycy i aplikacja podaje Ci w ilu % Twoje poglądy są zgodne z poglądami każdej z partii – znalazłam 3 takie ankiety, ale jest ich pewnie więcej: https://latarnikwyborczy.pl, https://polskatimes.pl i Barometr wyborczy,
  • jeśli masz już konkretną partię/listę wyborczą – sprawdź, kto kandyduje w Twoim regionie i przejrzyj choćby profile kandydatów na Facebooku – będziesz wiedzieć, co dla tych konkretnych osób jest najważniejsze.

Ja już odrobiłam lekcję! A Ty?

Ok, nie przedłużam już.

Jakie pytania wysłałam do komitetów wyborczych?

Lista pytań:

1. Jakie jest Państwa stanowisko w sprawie postulatów zgłaszanych przez środowisko medyczne, że kosmetologom i kosmetyczkom należy zakazać wykonywania niektórych, bardziej inwazyjnych zabiegów, np. mezoterapia, zabiegi laserowe, peelingi chemiczne oraz zakazać zabiegów związanych z przerywaniem ciągłości skóry? Jeśli taki projekt zostanie złożony, poprą go Państwo, czy zagłosują przeciw?

2. Jakie jest Państwa stanowisko w sprawie projektu Rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie szczegółowych wymagań sanitarnohigienicznych przy świadczeniu usług fryzjerskich, kosmetycznych, tatuażu i odnowy biologicznej, którego wprowadzenie spowoduje znaczne obciążenia finansowe dla salonów kosmetycznych i fryzjerskich? Czy jeśli wygrają Państwo wybory, uwzględnią postulaty branży kosmetycznej i wprowadzą zmiany w tym rozporządzeniu? Lista postulatów znajduje się tutaj.

3. W jaki sposób zamierzają Państwo walczyć z szarą strefą, która w branży kosmetycznej jest ogromnym problemem? Po wprowadzeniu nowego rozporządzenia w obecnym kształcie i zapowiadanym podniesieniu płacy minimalnej, wiele gabinetów będzie miało problem z utrzymaniem płynności finansowej. Konieczne będą duże wzrosty cen usług kosmetycznych i fryzjerskich, co dodatkowo pogłębi rozwój szarej strefy. Jakie są Państwa pomysły na rozwiązanie tego problemu?

4. Czy planują Państwo zmiany w zakresie aktualnie obowiązujących stawek VAT na usługi kosmetyczne i fryzjerskie? Jeśli tak, to jakie?

5. Czy planują Państwo wprowadzić nowe kody PKD dla branży beauty? Obecnie kod 96.02.Z – Fryzjerstwo i pozostałe zabiegi kosmetyczne obejmuje: fryzjerów, kosmetyczki, kosmetologów, wizażystów, podologów, trychologów, stylistki paznokci, stylistki rzęs, charakteryzatorów, linergistki… Czy planują Państwo wprowadzenie ustawy o zawodzie kosmetologa lub ustawy o zawodzie kosmetyczki? Czy mają Państwo opracowane założenia do takich ustaw? Czy popierają Państwo wpisanie kosmetologów i/lub kosmetyczek na listę zawodów medycznych?

6. Jakie udogodnienia planują Państwo dla kobiet prowadzących jednoosobowe działalności gospodarcze, które decydują się na macierzyństwo?

Jakie odpowiedzi otrzymałam? Poniżej publikuję je w całości w takiej kolejności, w jakiej je otrzymałam.

Odpowiedź Konfederacji

Nadesłana mailowo ze sztabu Konfederacji, jako ich oficjalne stanowisko.

1. Nie jesteśmy za zakazywaniem zgodnie z maksymą “Chcącemu nie dzieje się krzywda”. Uważamy iż każdy jest wolnym człowiekiem i zdaje sobie sprawę z działań jakie podejmuje, a więc jako Państwo nie powinniśmy ingerować w jego proces podejmowania decyzji.

2.Uważamy iż jest za dużo regulacji i kontroli ze strony rządu, a więc jeżeli w jakimś gabinecie będą złe warunki ocenią to klienci, a najwyżej zły gabinet zbankrutuje, a na jego miejsce wejdzie nowy, który to już wyciągnie wnioski ze swojego poprzednika i zrobi wszystko aby klienci byli zadowoleni, a właściciel miał z tego dochód.Dodatkowo jeśli gabinet będzie ponosił odpowiedzialność za nieprzewidziane złe skutki, właściciele i bez uciążliwych kontroli będą dbali o wysokie standardy.

3. Absolutnie jesteśmy przeciwko propozycji podniesienia płacy minimalnej, gdyż nie rozwiązuje to problemu płac, a tylko go pogłębia.
My proponujemy likwidację podatku dochodowego i przymusu płacenia składek ZUS, co spowoduje, iż przedsiębiorcy będą mieli
więcej pieniędzy, co poskutkuje rozrostem przedsiębiorstwa, a w następstwie konkurencji wolnorynkowej nadejdzie podwyżka płac dla pracowników.

Jesteśmy za tym aby rząd nie wtrącał się do gospodarki, zostawił nam pieniądze w “kieszeni”, a już my jako świadomi konsumenci i wolni ludzie zrobimy z nimi co uważamy za najlepsze.

4. Oczywiście jesteśmy za zmniejszeniem podatku VAT do wymaganego przez UE 15%. Tylko za zmniejszeniem przychodu, idzie też redukcja wydatków na np. ogrom rozrośniętego aparatu państwa.

5. Postulowane przez nas zmiany odnośnie klasyfikacji działalności gospodarczej są dużo głębsze i dotkną nie tylko branży beauty. Naszym zdaniem podstawową zasadą życia gospodarczego jest to, że co nie jest zabronione, jest dopuszczone. Obowiązek klasyfikowania działalności gospodarczej uważamy za nieuzasadnioną uciążliwość, a samą klasyfikacje za z gruntu zbędną.

Wobec tych założeń wpisywanie danej działalności na listę zawodów medycznych ma drugorzędne znaczenie, ponieważ chcielibyśmy pozwolić każdemu obywatelowi, niezależnie od woli ustawodawcy, na prowadzenie dowolnej działalności, pod warunkiem ponoszenia odpowiedzialności za jej ewentualne złe następstwa.

W obecnej sytuacji nie popieramy więc w żadnym stopniu wprowadzania dodatkowych regulacji, z jakimi wiąże się wpis na listę zawodów medycznych w sektorze branży beauty.

6. Naszym podstawowym postulatem, poza obniżką podatków od przedsiębiorstw i zniesieniem dochodowych, jest wprowadzenie dobrowolnego Zusu co umożliwi ludziom prowadzącym działalność gospodarczą na znaczne obniżenie kosztów, jeśli w danym momencie nie będą w stanie prowadzić działalności w pełnym zakresie np. ze względu na opiekę nad dzieckiem. Głęboko wierzymy też, że dzięki odbiurokratyzowaniu i odciążeniu pod względem podatkowym Kobiety prowadzące działalność będą w stanie odłożyć środki, które będą mogły wykorzystać, na przykład gdy tymczasowo zaniechają pracy ze względu na ciąże i opiekę nad małym dzieckiem.

Odpowiedź posła Kukiz’15

Na nasz apel na Facebooku odpowiedział pan poseł Paweł Grabowski z Kukiz’15. Pan poseł zaznaczył, że jest to jego indywidualne stanowisko, a nie stanowisko całego ugrupowania.

1. Przerywanie ciągłości skóry brzmi dość groźnie, jednak wierzę w to, że wykonywane przez profesjonalistów, nie stanowi zagrożenia dla życia i zdrowia. Za profesjonalistę z kolei uważam taka osobę, która ma odpowiednie przygotowanie teoretyczne i praktyczne oraz ponosi odpowiedzialność za swoje działania (np. mając stosowne ubezpieczenie). Wówczas nie widzę potrzeby wprowadzania zakazu.

2. Należy znaleźć złoty środek pomiędzy stawianym wymogami, a kosztami ich spełnienia. Jestem przeciwny obciążeniu kogokolwiek nadmiernym kosztami, zwłaszcza, jeśli określone typy szkoleń mogą się odbywać on-line, a co za tym idzie, mogą być dużo tańsze.

3. Zwolnienie z podatku minimalnego zatrudnienia, dzięki czemu pracownicy faktycznie zarobią więcej, generując tym samym konsumpcję, natomiast pracodawcy nie będą musieli płacić dodatkowego tysiąca złotych do budżetu państwa za zatrudnienie pracownika.

4. Nie mam takich planów, jednak nie wiem, jakie są w tym zakresie postulaty branży.

5. Nie mam przygotowanej takiej ustawy, niemniej chętnie poznam postulaty i argumenty branży w tej sprawie.

6. Najważniejszym ułatwieniem dla wszystkich prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą jest wprowadzanie dobrowolności w opłacaniu składek ZUS, więcej o tym można poczytać w programie Koalicji Polskiej, tworzonej przez PSL i Kukiz’15, dostępnym na mojej stronie internetowej.

Odpowiedź Lewicy (Wiosna, Razem, SLD)

Na koniec odpowiedź, którą przygotowała Pani Joanna Wicha – przesłana jako oficjalne stanowisko Lewicy.

Jestem kandydatką do Sejmu z listy Lewicy w Warszawie. Jestem współautorką programu Lewicy dla zdrowia. Od ponad 30 lat pracuję w szpitalu jako pielęgniarka. W imieniu Lewicy, dostarczam odpowiedzi na Państwa pytania:

1. Nie jesteśmy przekonani o konieczności zabraniania kosmetologom i kosmetyczkom wykonywania zabiegów, nawet tych bardziej inwazyjnych, pod warunkiem, że są one bezpieczne do przeprowadzania w warunkach gabinetu kosmetycznego. Jednak będziemy monitorować statystyki i analizować każdy zabieg pod kątem ryzyka oraz będziemy wymagać, aby przeprowadzające go osoby przeszły odpowiednie przeszkolenie.

2. Państwa postulaty wydają nam się rozsądne i na pewno będziemy postulować konsultacje z Państwa środowiskiem przed dalszym procedowaniem tego rozporządzenia. Opisane przez Państwa zastrzeżenia, szczególnie te, dotyczące małych, jednoosobowych gabinetów są dla nas bardzo ważne, gdyż małe przedsiębiorstwa, szczególnie prowadzone przez kobiety, zasługują na szczególne wsparcie i ochronę państwa.

3. Odpowiedzią na obawy o problemy z utrzymaniem płynności finansowej przez małych przedsiębiorców po podniesieniu płacy minimalnej są propozycje Lewicy dotyczące reformy systemu składek ZUS. Postulujemy zniesienie ryczałtowej stawki ZUS. Przedsiębiorcy będą mogli wybrać rozliczanie proporcjonalne do przychodu. Skorzystają na tym zwłaszcza mali przedsiębiorcy. W miesiącach, gdy ich przychód będzie niski, opłata ZUS nie będzie tak dużym obciążeniem, jak jest obecnie. Aby zapobiec uciekaniu firm do szarej strefy i stworzyć bardziej przyjazne środowisko dla rozwoju małych firm, umożliwimy również rozliczanie firmy przez internet oraz wprowadzimy jednolite interpretacje podatkowe dla całego kraju. Bezpośrednia walka z szarą strefą będzie polegać na zwiększeniu uprawnień i finansowania Państwowej Inspekcji Pracy.

4. Nie posiadamy w programie zmiany stawek VAT.

5. Nie planujemy zmian kodów PKD.

6. W przypadku kobiet prowadzących jednosobowe działalności gospodarcze, które decydują się na macierzyństwo, nie mamy specjalnego zapisu w programie, ale chętnie przedyskutujemy Państwa propozycje i będziemy bronić interesów kobiet w tym zakresie. Tak, jak już to robimy to w innych obszarach – np. upominając się o równe płace dla kobiet i mężczyzn lub o ściąganie alimentów, jak podatków.

Bardzo proszę o odpowiedź, czy te odpowiedzi są dla Państwa wystarczające i czy chcielibyście Państwo doszczegółowienia któregoś z punktów. Ze swojej strony polecam natomiast śledzenie tutaj mojej kampanii, w której mówię o zdrowiu Polek i Polaków. 

To by było na tyle…

Szkoda, że nie wszyscy przesłali swoje stanowiska. Ja ze swojej strony zrobiłam absolutnie wszystko, żeby je uzyskać, ale kiedyś trzeba powiedzieć STOP. Za chwilę wybory, więc dłużej czekać nie mogłam, tym bardziej, że nie miałam absolutnie żadnego kontaktu od pozostałych partii.

Niemniej jednak, jeśli ktoś jeszcze coś prześle, to na pewno to tutaj zamieszczę, możesz więc jeszcze zerknąć przed wyborami 😉

Do kogo wysłałam, a do kogo nie?

Poniżej, zgodnie z zapowiedzią, dla formalności lista komitetów, z którymi się kontaktowałam i tych, z którymi się nie kontaktowałam.

Pytania zostały wysłane do:

  • KW Prawo i Sprawiedliwość,
  • KW Konfederacja Wolność i Niepodległość,
  • KW Odpowiedzialność,
  • KW Normalny Kraj,
  • KW Polskie Stronnictwo Ludowe (PSL, Kukiz’15),
  • KW Prawica,
  • KW Samoobrona,
  • KW Unia Polityki Realnej,
  • KW Wolni i Solidarni,
  • KW Sojusz Lewicy Demokratycznej (Wiosna, Razem, SLD),
  • KW Skuteczni Piotra Liroya-Marca,
  • KW Alternatywa Społeczna,
  • KW Jedność Narodu,
  • KW Polska Lewica,
  • KKW Koalicja Obywatelska (PO, .N, IPL, Zieloni),
  • KWW Koalicja Bezpartyjni i Samorządowcy,
  • KWW Mniejszość Niemiecka,
  • KWW Jedna Polska – Ruch Oddolny.

Pytania nie zostały wysłane do:

  • KW Zgoda,
  • KW Akcja Zawiedzionych Emerytów Rencistów,
  • KW II Rzeczpospolita Polska,
  • KW Związku Słowiańskiego,
  • KW Stronnictwa Ludowego “Ojcowizna” RP,
  • KWW Bezpartyjni Polacy,
  • KWW Konfederaci Razem,
  • komitetów indywidualnych kandydatów do senatu.
podrecznik marketingu i zarządzania gabinetem kosmetycznympodrecznik marketingu i zarządzania gabinetem kosmetycznympodrecznik marketingu i zarządzania gabinetem kosmetycznympodrecznik marketingu i zarządzania gabinetem kosmetycznympodrecznik marketingu i zarządzania gabinetem kosmetycznympodrecznik marketingu i zarządzania gabinetem kosmetycznympodrecznik marketingu i zarządzania gabinetem kosmetycznympodrecznik marketingu i zarządzania gabinetem kosmetycznympodrecznik marketingu i zarządzania gabinetem kosmetycznym