Czy w czasie zakazu pracy dla salonów pracownik może przyjść do pracy i wykonywać inne zadania? Zobacz opinię radcy prawnego.

Ostatnio napisałam dla Was artykuł na temat zadań, które można zlecić pracownikom salonu w ramach pracy zdalnej (klik). Warto jednak zastanowić się, czy pracownik może przyjść do salonu do pracy w sytuacji, w której mamy odgórny zakaz prowadzenia działalności. Jeśli tak, to w jakim celu, na jakich zasadach i na co należy uważać?

O pomoc w znalezieniu odpowiedzi na te pytania poprosiłam Ilonę Przetacznik, która jest radcą prawnym i autorką bloga Legalny Biznes Online

Ilona przeprowadziła dla nas ostatnio lajwa, na którym poruszyła między innymi właśnie temat możliwości stacjonarnej pracy w salonie – właścicielki, ale również pracowników salonu. Poniżej znajdziesz streszczenie kluczowych informacji, które padły podczas tego spotkania.

Czy możesz zlecić pracownikowi inne niż dotychczas zadania?

Jeśli nie możemy wykonywać zabiegów na klientkach, to należałoby zacząć od znalezienia odpowiedzi na pytanie, czy w ogóle możemy zlecić pracownikowi jakieś inne, niż dotychczas zadania.

Radca prawny Ilona Przetacznik wyjaśnia:

Jeśli zatrudniamy kosmetyczkę, kosmetologa, stylistkę paznokci, fryzjera itp., to w umowie o prace powinno być zapisane, jakie są obowiązki pracownika. Obowiązki te będą oczywiście związane ze stanowiskiem, na które zatrudniamy danego pracownika.

W tym momencie mamy jednak możliwość dać pracownikowi inną pracę, np. związaną z obsługą mediów społecznościowych. Kodeks pracy mówi, że możemy na okres 3 miesięcy zmienić pracownikowi jego zakres obowiązków. Również w „tarczy antykryzysowej” znajdziemy podobne zapisy.

Ten temat był również poruszany w innym lajwie z Iloną. Możesz go posłuchać TUTAJ.

Czy pracownik może przyjść do pracy w salonie?

Wiemy, już, że zlecić możemy. Pytanie jednak, czy pracownik może w tym celu przyjść do zamkniętego przecież odgórnie salonu.

W Rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 31 marca 2020 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii (klik) znajdziemy następujący zapis:

§ 5. W okresie od dnia 1 kwietnia 2020 r. do dnia 11 kwietnia 2020 r. zakazuje się na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej przemieszczania się osób przebywających na tym obszarze, z wyjątkiem przemieszczania się danej osoby w celu:
1) wykonywania czynności zawodowych lub zadań służbowych, lub pozarolniczej działalności gospodarczej, lub prowadzenia działalności rolniczej lub prac w gospodarstwie rolnym, oraz zakupu towarów i usług z tym związanych;

Radca prawny Ilona Przetacznik wyjaśnia:

Właściciel salonu może przemieszczać się w związku z dojazdem do salonu, może wykonywać zakupy związane ze swoją działalnością. Taka sama sytuacja będzie w kontekście pracowników. Oni również mogą wychodzić z domu w celu dojazdu do pracy.

Nie możecie oczywiście (ani Ty, ani pracownicy) przyjmować klientów i świadczyć dla nich usług. 

Przypomnę, że temat zakazu świadczenia usług kosmetycznych i tego, co konkretnie się z nim wiąże, tzn. co można robić, a co nie, omówiłam w poprzednim artykule (klik). 

Zacytuję jedynie fragment wypowiedzi Ilony dotyczący możliwych do wykonania zadań w okresie zakazu pracy. Możesz:

zrobić zakupy związane z pracą w salonie,
sprzedawać kosmetyki przez internet,
umawiać klientki na wizyty w przyszłości (mailowo, telefonicznie),
zdalnie sprzedawać bony/vouchery itd.,
– sprzedawać, prowadzić szkolenia online,
sprzedawać e-booki,
– zrobić remont salonu.

W rozporządzeniu, które omawiamy nie jest to zakazane, a jak już powiedziałam, nie możemy tego rozporządzenia interpretować rozszerzająco.

Nie możesz jednak osobiście przyjmować klientów. Wszystko, co jest związane z bezpośrednim kontaktem, przemieszczaniem się klientów jest zakazane. 

Po szczegóły zapraszam do tego artykułu.

Jakie warunki powinnaś zapewnić pracownikowi?

Pora na wyjaśnienie ostatniej wątpliwości: jakie zasady bezpieczeństwa trzeba zachować, jeśli razem z pracownikiem będziesz wykonywała w salonie inną niż przyjmowanie klientek pracę.

Na stronach rządowych (klik) znajdziesz aktualizowane na bieżąco wytyczne dla zakładów pracy.


Zapis całego lajwa możesz zobaczyć poniżej:


Więcej informacji na ten temat znajdziesz w BAZIE WIEDZY.

baza wiedzy koronawirus salon beauty baner
podrecznik marketingu i zarządzania gabinetem kosmetycznympodrecznik marketingu i zarządzania gabinetem kosmetycznympodrecznik marketingu i zarządzania gabinetem kosmetycznympodrecznik marketingu i zarządzania gabinetem kosmetycznympodrecznik marketingu i zarządzania gabinetem kosmetycznympodrecznik marketingu i zarządzania gabinetem kosmetycznympodrecznik marketingu i zarządzania gabinetem kosmetycznympodrecznik marketingu i zarządzania gabinetem kosmetycznympodrecznik marketingu i zarządzania gabinetem kosmetycznympodrecznik marketingu i zarządzania gabinetem kosmetycznym
Tagi :