Wczoraj pojawiło się nowe rozporządzenie, które przedłuża aktualnie obowiązujące obostrzenia do 18 kwietnia.

W Rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 8 kwietnia 2021 r. zmieniającym rozporządzenie w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii (klik) czytamy:

§ 1. W rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 19 marca 2021 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii (Dz. U. poz. 512, 546, 574 i 617) wprowadza się następujące zmiany:

1) użyte w § 2 w ust. 1 i 18 we wprowadzeniu do wyliczenia, w § 9 w ust. 1 we wprowadzeniu do wyliczenia, w ust. 2, w ust. 3 we wprowadzeniu do wyliczenia, w ust. 7 we wprowadzeniu do wyliczenia, w ust. 10 i 11, w ust. 12 we wprowadzeniu do wyliczenia, w ust. 13 we wprowadzeniu do wyliczenia, w ust. 15, w ust. 16 we wprowadzeniu do wyliczenia, w ust. 19 i 20, w ust. 22 we wprowadzeniu do wyliczenia, w ust. 23 i 24 oraz w ust. 25 we wprowadzeniu do wyliczenia, w § 10 w ust. 1 we wprowadzeniu do wyliczenia, w ust. 3 we wprowadzeniu do wyliczenia i w ust. 6, w § 14, w § 15 w ust. 1 we wprowadzeniu do wyliczenia, w § 16 w ust. 1 we wprowadzeniu do wyliczenia, w § 18 w ust. 1, w § 21 w ust. 1 i 2, w § 22 w ust. 1, w § 23 w ust. 1, w § 24 w ust. 1 we wprowadzeniu do wyliczenia i w ust. 5 we wprowadzeniu do wyliczenia, w § 25 w ust. 1 we wprowadzeniu do wyliczenia i w ust. 2 oraz w § 26 w ust. 1 we wprowadzeniu do wyliczenia i w ust. 8 we wprowadzeniu do wyliczenia wyrazy „9 kwietnia 2021 r.” zastępuje się wyrazami „18 kwietnia 2021 r.”;

Czyli mówiąc po ludzku: tam, gdzie w poprzednim rozporządzeniu pojawiała się data 9 kwietnia, zastąpiono ją datą 18 kwietnia.

Wnioski:

  • obostrzenia, które opisałam w TYM artykule, obowiązują aktualnie nie do 9 kwietnia, tylko do 18 kwietnia,
  • jest ciągłość obowiązywania obostrzeń.

O ciągłości piszę, bo w komentarzach w mediach społecznościowych wiele osób zastanawiało się, czy będzie jakaś przerwa pomiędzy obowiązywaniem poprzednich (do 9.04) i obecnych (do 18.04) restrykcji, np. „wolna” sobota, w którą można by było otworzyć salon.

Nic takiego nie ma miejsca – zmiana daty w starym rozporządzeniu powoduje (w uproszczeniu), że od chwili, w której nowe rozporządzenie wchodzi w życie, traktujemy to tak, jakby w tym starym od początku była data 18 kwietnia.

Kiedy nowe rozporządzenie wchodzi w życie?

Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Rozporządzenie zostało ogłoszone wczoraj (8 kwietnia), więc wchodzi w życie dzisiaj (9 kwietnia).

Wniosek: nie ma żadnych „furtek”. Wszystko, co było zamknięte do 9.04, teraz jest zamknięte do 18.04.

Jeśli nie wiesz, co oznacza „wszystko”, zerknij do TEGO artykułu, w którym znajdziesz dokładny opis wszystkich aktualnie obowiązujących restrykcji.

Zmiana zasad funkcjonowania siłowni i klubów fitness

Do tej pory mieliśmy zakaz pracy dla basenów, aquaparków, siłowni, klubów i centrów fitness, z wyłączeniem basenów, siłowni, klubów i centrów fitness:

  • działających w podmiotach wykonujących działalność leczniczą przeznaczonych dla pacjentów,
  • dla członków kadry narodowej polskich związków sportowych.

Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 1 kwietnia 2021 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii (klik) oraz omawiane wyżej Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 8 kwietnia 2021 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii (klik) wprowadziły ważne zmiany.

Sformułowanie:

dla członków kadry narodowej polskich związków sportowych

zamieniono na:

dla członków kadry narodowej polskich związków sportowych w sportach olimpijskich oraz zawodników przygotowujących się do igrzysk olimpijskich, igrzysk paraolimpijskich lub igrzysk głuchych

Skąd taka zmiana i dlaczego to istotne dla właścicieli takich obiektów?

Właściciele i klienci siłowni, klubów fitness, basenów itd. próbowali „radzić sobie” z zakazem, dołączając do istniejących wcześniej oraz tworzonych naprędce związków sportowych. W mediach było głośno np. o gwałtownym wzroście zainteresowania członkostwem w Polskim Związku Przeciągania Liny…

Rządzący postanowili zlikwidować taką możliwość – w tej chwili z zakazu zwolnieni są tylko sportowcy przygotowujący się do igrzysk.


AKTUALIZACJA: przedłużenie zakazu do 25 kwietnia

Nowe rozporządzenie przedłużyło obowiązywanie obostrzeń do 25 kwietnia. Artykuł na ten temat przeczytasz TUTAJ.

podrecznik marketingu i zarządzania gabinetem kosmetycznympodrecznik marketingu i zarządzania gabinetem kosmetycznympodrecznik marketingu i zarządzania gabinetem kosmetycznympodrecznik marketingu i zarządzania gabinetem kosmetycznympodrecznik marketingu i zarządzania gabinetem kosmetycznympodrecznik marketingu i zarządzania gabinetem kosmetycznympodrecznik marketingu i zarządzania gabinetem kosmetycznympodrecznik marketingu i zarządzania gabinetem kosmetycznympodrecznik marketingu i zarządzania gabinetem kosmetycznym
Tagi :