Dziś o dwóch ważnych zmianach, które wprowadza Polski Ład. Dowiesz się, w jakim terminie od 2022 będziesz płacić składki ZUS oraz co zrobić, żeby zaoszczędzić 328 zł.

Jeśli jeszcze nie czytałaś mojego ostatniego artykułu: Ile składki zdrowotnej w 2022 roku zapłacą salony na karcie, ryczałcie, skali i na podatku liniowym?, koniecznie do niego zajrzyj. Pokazuję tam sporo wyliczeń dotyczących właśnie wysokości składki zdrowotnej, którą będziemy płacić w 2022 roku.

Dziś skupimy się na innym wątku związanym ze składkami ZUS, mianowicie ze zmianą terminów płatności składek, a także z jedną sprawą, o której jeszcze nie wszyscy wiedzą, a ta niewiedza może Cię kosztować dokładnie 328,78 zł.

Zmiana terminu płatności składek ZUS

Do tej pory większość z nas opłacała składki ZUS w następujących terminach:

  • do 10 dnia kolejnego miesiąca za poprzedni miesiąc – właściciele salonów płacący wyłącznie za siebie,
  • do 15 dnia kolejnego miesiąca za poprzedni miesiąc – właściciele salonów zatrudniający pracowników.

W 2022 roku, ze względu na to, że w większości przypadków wysokość składki zdrowotnej będzie zależna od naszego przychodu/dochodu, terminy płatności zostaną przesunięte na:

  • do 20 dnia kolejnego miesiąca za poprzedni miesiąc – dla wszystkich.

Jedynym wyjątkiem są salony prowadzone w formie spółek – dla nich termin opłacania ZUS pozostaje bez zmian – nadal będzie to 15 dzień kolejnego miesiąca za poprzedni miesiąc.

Jak zaoszczędzić 328,78 zł?

Od 2022 nie będziemy już mogły odliczać części składki zdrowotnej od podatku. W związku z tym składka ZUS, którą normalnie zapłaciłabyś w terminie do 10 lub 15 stycznia 2022 roku, będzie już traktowana na nowych zasadach. Jeśli tę samą składkę, zamiast w styczniu, zapłacisz jeszcze w grudniu, będziesz mogła odliczyć jej część na starych zasadach (trzeba zapłacić cały ZUS za grudzień, czyli tak jak co miesiąc: zdrowotną, społeczne i Fundusz Pracy – dla tych, co płacą; nie wystarczy sama składka zdrowotna).

Maksymalna kwota, którą dotychczas można było odliczyć, wynosi 328,78 zł – tyle możesz zaoszczędzić, płacąc ZUS za grudzień jeszcze w grudniu, a nie w styczniu. Trzeba dodać, że jeśli Twój podatek był wyjątkowo niski, może się zdarzyć, że nie ma od czego odliczyć składki i zysk będzie niższy.

Chcesz poznać wszystkie zmiany, które wprowadza Polski Ład? Chcesz sprawdzić, ile zyskasz lub stracisz na nowych zmianach podatkowych? W e-booku Ile podatków zapłacisz w 2022 roku? Które salony zyskają, a które stracą? znajdziesz szczegółowe wyliczenia oraz instrukcje, które pomogą Ci podjąć decyzję, czy warto zmienić formę opodatkowania od 2022 roku.

Promocyjna cena e-booka 127 zł zamiast 197 zł obowiązuje tylko do 19.12.2021 (niedziela) do północy. Zobacz, co dokładnie znajdziesz w e-booku – KLIK.


podrecznik marketingu i zarządzania gabinetem kosmetycznympodrecznik marketingu i zarządzania gabinetem kosmetycznympodrecznik marketingu i zarządzania gabinetem kosmetycznympodrecznik marketingu i zarządzania gabinetem kosmetycznympodrecznik marketingu i zarządzania gabinetem kosmetycznympodrecznik marketingu i zarządzania gabinetem kosmetycznympodrecznik marketingu i zarządzania gabinetem kosmetycznympodrecznik marketingu i zarządzania gabinetem kosmetycznympodrecznik marketingu i zarządzania gabinetem kosmetycznym