Które salony w 2022 roku będą mogły rozliczać się kartą podatkową? Kto straci taką możliwość?

W ustawie potocznie nazywanej Polskim Ładem (klik) czytamy:

Art. 65. 1. Z dniem 1 stycznia 2022 r. podatnicy tracą prawo do złożenia wniosku o zastosowanie opodatkowania w formie karty podatkowej, o którym mowa w art. 29 ust. 1 ustawy zmienianej w art. 9, w brzmieniu dotychczasowym.

Oznacza to, że od 1 stycznia 2022 nie będzie już można wybrać karty podatkowej jako formy opodatkowania salonu. Dotyczy to zarówno osób, które już prowadzą działalność i chciałyby zmienić formę opodatkowania np. z ryczałtu na kartę, jak i tych, które dopiero planują otworzyć działalność w 2022 roku i chciały wybrać właśnie kartę podatkową.

Jedyna grupa, która będzie mogła rozliczać się kartą, to osoby, które w 2021 roku korzystały z takiej formy opodatkowania. Te osoby będą miały taką możliwość.

Jak długo? Tego nie wiemy. Można snuć domysły, że skoro zostaje zablokowana możliwość przechodzenia na kartę, to być może w planach jest jej całkowite zlikwidowanie. W tej chwili, jak już wspomniałam, są to wyłącznie domysły. Nie mamy żadnych konkretnych informacji, które wskazywałyby jakikolwiek termin, w którym możliwość korzystania z karty podatkowej mogłaby zostać odebrana również osobom, które korzystały z niej w 2021.

Wniosek: jeśli ktoś korzystał z karty podatkowej, może z niej nadal bezterminowo korzystać.

UWAGA! Jeśli w 2021 roku byłaś na karcie, w 2022 nadal na niej będziesz i np. w 2023 roku zdecydujesz się zmienić formę opodatkowania na inną, np. na zasady ogólne, to ani w 2024 roku, ani w kolejnych latach nie będziesz mogła wrócić do karty. Rezygnując z karty „wpadasz” więc od razu do grupy osób, które nie będą mogły korzystać z tej formy opodatkowania. Każdą tego typu decyzję warto więc solidnie przemyśleć.

Podsumowując:

karta podatkowa polski lad gabinet od zaplecza

Powyższa Grafika pochodzi z e-booka: Ile podatków zapłacisz w 2022 roku? Które salony zyskają, a które stracą?

W e-booku omawiamy najważniejsze zmiany podatkowe w 2022 roku i przede wszystkim szczegółowo analizujemy sytuację aż 15 przykładowych salonów.

Porównujemy 2021 i 2022 rok, sprawdzając realne zyski i straty. Otrzymujesz także dokładną instrukcję, z którą sprawdzisz, jak po zmianach będzie wyglądała Twoja sytuacja.

Po co Ci ta wiedza? Pamiętaj, że jak co roku, również na początku 2022 możesz zmienić formę opodatkowania. Po przeliczeniu kluczowych danych będziesz mogła ocenić, która forma opodatkowania będzie dla Ciebie najkorzystniejsza w 2022 roku.

Promocyjna cena e-booka 127 zł zamiast 197 zł obowiązuje tylko do 19.12.2021 (niedziela) do północy. Zobacz, co dokładnie znajdziesz w e-booku – KLIK.


podrecznik marketingu i zarządzania gabinetem kosmetycznympodrecznik marketingu i zarządzania gabinetem kosmetycznympodrecznik marketingu i zarządzania gabinetem kosmetycznympodrecznik marketingu i zarządzania gabinetem kosmetycznympodrecznik marketingu i zarządzania gabinetem kosmetycznympodrecznik marketingu i zarządzania gabinetem kosmetycznympodrecznik marketingu i zarządzania gabinetem kosmetycznympodrecznik marketingu i zarządzania gabinetem kosmetycznympodrecznik marketingu i zarządzania gabinetem kosmetycznym