Jest nowe rozporządzenie w sprawie covidowych ograniczeń. Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, salony działają bez zmian. Nowe ograniczenia mogą jednak skomplikować życie niektórym osobom pracującym w branży beauty.

W piątek późnym wieczorem pojawiło się Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 7 sierpnia 2020 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii (klik). W rozporządzeniu umieszczono informacje o nowych ograniczeniach w specjalnie wydzielonych żółtych i czerwonych strefach. Które z nich mogą mieć znaczenie dla branży beauty?

O co chodzi z „kolorowymi” strefami?

W związku ze wzrostem ilości zakażeń zdecydowano się na wprowadzenie lokalnych ograniczeń (prognozowałam takie rozwiązanie w TYM artykule). Wyodrębniono dwie strefy z większą niż przeciętną ilością zakażeń: żółtą i czerwoną.

Warto podkreślić, że nie jest to decyzja jednorazowa. Z długiej listy około 400 powiatów w całej Polsce wyodrębniono w tej chwili 19 tych „najbardziej problematycznych”. Listy powiatów czerwonych i żółtych mają być aktualizowane dwa razy w tygodniu. Możliwe więc, że w miejscach, w których obecnie są wprowadzone dodatkowe ograniczenia, te ograniczenia wkrótce znikną, a na ich miejsce pojawią się ograniczenia w zupełnie innych miejscach. Warto więc zerknąć na listę, żeby wiedzieć, z czym konkretnie wiąże się oznaczenie powiatu jako „żółty” lub „czerwony”.

Lista powiatów z ograniczeniami obowiązującymi od soboty (8.08):

Jakie są ograniczenia dla czerwonych i żółtych powiatów?

ograniczenia czerwone zolte powiaty
Źródło: Ministerstwo rozwoju (klik).

Które ograniczenia mają znaczenie dla salonów beauty?

Najbardziej problematyczne dla branży kosmetycznej i fryzjerskiej mogą być ograniczenia w zakresie ilości osób uczestniczących w weselach i imprezach rodzinnych. Nie ma tutaj całkowitego zakazu, a jedynie ograniczenie liczby osób (ze 150 do 100 i 50), niemniej jednak takie zmiany mogą się wiązać z tym, że:

  • osoby, które planują takie uroczystości, będą bardziej skłonne do ich przekładania na inny, pewnie bliżej nieokreślony termin – sytuacja, w której np. 3 dni przed imprezą dowiadujemy się, że musimy z niej „wyprosić” 2/3 gości jest (delikatnie mówiąc) mocno niekomfortowa,
  • osoby, które planują takie uroczystości w potencjalnie „zagrożonych” strefach, mogą przenosić się do bardziej oddalonych, „bezpieczniejszych” miejsc – słyszałam wypowiedź jednej z par młodych z „czerwonego powiatu”, która rozważa właśnie zmianę lokalizacji imprezy.

Druga z tych opcji jest na pewno mniej problematyczna, bo o ile Panna młoda nie wyniesie nam się np. kilkaset kilometrów dalej, a tylko do sąsiedniego powiatu, to zapewne skorzysta ze wszystkich zamówionych wcześniej usług.

Pierwsza opcja, czyli mniejsza skłonność do planowania już i tak ryzykownych w obecnych czasach imprez, może niestety skutkować pogorszeniem się sytuacji finansowej specjalistów, którzy znaczną część swoich zarobków czerpią właśnie z sektora ślubnego, czyli przede wszystkim wizażystek.

Targi pod znakiem zapytania?

Drugim potencjalnym problemem związanym z nowym podejściem do walki z epidemią (lokalne ograniczenia) jest ryzyko odwoływania „za pięć dwunasta” imprez branżowych.

W „czerwonych strefach” mamy całkowity zakaz organizacji targów, konferencji i kongresów. Jeśli dotychczasowa polityka zostanie utrzymana w kolejnych tygodniach i miesiącach, może się zdarzyć, że miasto, w którym mają się w najbliższych dniach odbyć np. targi kosmetyczne, nagle wskoczy na czerwoną listę i impreza zostanie odwołana, na krótko przed jej terminem.

Dla samych salonów – wszystko po staremu!

Niezależnie od strefy, salony kosmetyczne i fryzjerskie działają bez zmian. Zasady dla wszystkich salonów w Polsce są takie same – w nowym rozporządzeniu powielono fragment, który był już wcześniej umieszczany w poprzednich wersjach tego dokumentu:

Do odwołania prowadzenie przez przedsiębiorców w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 6 marca 2018 r. – Prawo przedsiębiorców oraz przez inne podmioty działalności związanej z fryzjerstwem i pozostałymi zabiegami kosmetycznymi (ujętej w Polskiej Klasyfikacji Działalności w podklasie 96.02.Z) oraz związanej z działalnością salonów tatuażu i piercing (ujętej w Polskiej Klasyfikacji Działalności w podklasie 96.09.Z) jest dopuszczalne, pod warunkiem zapewnienia, aby w miejscu, w którym jest prowadzona ta działalność, przebywali wyłącznie obsługa oraz obsługiwani klienci, a w przypadku gdy klient wymaga opieki, także jego opiekun.

Plus oczywiście obowiązujące cały czas wytyczne.

Co z solariami, salonami masażu, SPA?

Prowadzisz solarium, salon masażu, SPA? Sprawdź, jakie ograniczenia będą Cię obowiązywać, gdyby Twoje miasto trafiło do żółtej lub czerwonej strefy – przeczytaj TEN artykuł, w którym omawiam zapisy rozporządzenia dotyczące tych branż.

AKTUALIZACJE: Kolejne listy czerwonych i żółtych powiatów:

podrecznik marketingu i zarządzania gabinetem kosmetycznympodrecznik marketingu i zarządzania gabinetem kosmetycznympodrecznik marketingu i zarządzania gabinetem kosmetycznympodrecznik marketingu i zarządzania gabinetem kosmetycznympodrecznik marketingu i zarządzania gabinetem kosmetycznympodrecznik marketingu i zarządzania gabinetem kosmetycznympodrecznik marketingu i zarządzania gabinetem kosmetycznympodrecznik marketingu i zarządzania gabinetem kosmetycznympodrecznik marketingu i zarządzania gabinetem kosmetycznympodrecznik marketingu i zarządzania gabinetem kosmetycznym
Tagi :