Kolejny krok w kierunku zakazu wykonywania niektórych zabiegów, który miałby dotyczyć m.in. kosmetologów! KRAUM podjęła uchwałę dotyczącą efektów kształcenia na kierunku kosmetologia oraz katalog procedur medycznych zarezerwowanych wyłącznie dla lekarzy i lekarzy dentystów.
W dniach 12–14 marca na Pomorskim Uniwersytecie Medycznym w Szczecinie (PUM) odbyła się Konferencja Rektorów Akademickich Uczelni Medycznych (KRAUM).
Czym jest KRAUM?
Zacznijmy od tego, czym jest KRAUM, bo myślę, że wiele osób może tego nie wiedzieć. Na stronie instytucji (klik) możemy przeczytać, że:
Celem Konferencji Rektorów Akademickich Uczelni Medycznych, będącej autonomicznym zgromadzeniem rektorów jest umocnienie współpracy między Uniwersytetami Medycznymi oraz Centrum Medycznym Kształcenia Podyplomowego.
Wśród wymienionych celów znajduje się m.in.:
- wprowadzenie wspólnego stanowiska Rektorów oraz Dyrektora CMKP i wyrażania opinii w sprawach związanych z kształceniem przed i podyplomowym w zakresie nauk medycznych oraz we wszystkich innych sprawach dotyczących społeczności akademickiej publicznych wyższych szkól medycznych,
- podejmowanie w granicach obowiązującego prawa wszelkich czynności zmierzających do rozwoju wyższego szkolnictwa medycznego oraz nauk medycznych,
- występowanie w sprawach dotyczących środowiska uczelni medycznych wobec organów władzy państwowej.
Kto wziął udział w konferencji?
Zanim przejdziemy do konkretów, warto jeszcze zwrócić uwagę na listę uczestników konferencji. Oprócz przedstawicieli KRAUM, w konferencji wzięła udział Minister Zdrowia Izabela Leszczyna, oraz Podsekretarz Staniu Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Maria Mrówczyńska. Było to więc spotkanie na naprawdę wysokim szczeblu.
Co wydarzyło się na konferencji?
Na tej stronie PUM czytamy:
Kierunek „Kosmetologia” pojawił się w ofercie uczelni medycznych w odpowiedzi na dynamiczny rozwój tej branży oraz rosnące zapotrzebowanie na wysokiej jakości usługi. Jego wprowadzenie miało na celu podniesienie poziomu kształcenia specjalistów i zapewnienie najwyższych standardów świadczenia usług kosmetologicznych. Kierunek ten cieszy się niesłabnącą popularnością i jest realizowany na wielu uczelniach medycznych w Polsce.
Kolejnym krokiem w jego rozwoju jest dalsza profesjonalizacja zarówno w zakresie standardów kształcenia, jak i usług świadczonych w ramach ochrony zdrowia.
– Cieszymy się, że jesteśmy partnerem rozmów dla Ministerstw. Decyzje, które zapadają dzisiaj podczas KRAUM są niezwykle istotne i dają odpowiedni kierunek działaniom, które mają służyć ukształtowaniu standardów. Gorącym tematem poruszanym podczas dzisiejszych obrad była kosmetologia i dyskusja o tym, kto tak naprawdę może wykonywać zabiegi. Problem dotyczy wykonywania zabiegów, konkretnie zabiegów medycyny estetycznej. Przygotowaliśmy propozycje, gdzie część z tych procedur dedykowana jest lekarzom oraz lekarzom dentystom, przygotowane zostały we współpracy ze środowiskiem eksperckim i mają na celu jedno – bezpieczeństwo pacjentów. Chodzi tu m.in. o przypadki, gdzie do zabiegu używane są substancje, które są lekami, albo konieczne jest wypisanie recepty i to powinno być wykonane przez lekarzy lub osoby do tego uprawnione. Medycyna estetyczna staje się gałęzią przemysłową, koncertujemy się na tym, aby wszystkie zapisy regulowały ten rynek i nie było sytuacji, w których osoby, które wykonują pewne zabiegi, nie ponosiły za nie konsekwencji. Stoimy na straży jakości, jakości nauczania oraz również jakości naszych uniwersyteckich szpitali klinicznych – wyjaśnia prof. dr hab.n.med Leszek Domański, wiceprzewodniczący KRAUM.
Dowiadujemy się również, że:
Podczas Zjazdu KRAUM w Szczecinie przyjęto uchwałę określającą jednolite efekty uczenia się na kierunku kosmetologia (I i II stopnia) oraz katalog procedur medycznych zarezerwowanych wyłącznie dla lekarzy i lekarzy dentystów. Decyzja ta podyktowana jest troską o bezpieczeństwo pacjentów oraz podniesieniem jakości kształcenia.
O liście zabiegów, które mogłyby zostać kosmetologom zakazane, pisałam ostatnio obszernie w tym artykule. Omawiałam tam listę pochodzącą z apelu Naczelnej Rady Lekarskiej do Ministerstwa Zdrowia. Czym lista KRAUM różni się od listy NRL?
Na liście KRAUM znajdują się następujące zabiegi:
- Zabiegi iniekcyjne – wolumetria, liftingowanie, modelowanie z użyciem kwasu hialuronowego o różnym stopniu usieciowania.
- Iniekcje śródskórne i podskórne z wykorzystaniem substancji bioaktywnych (m.in. kwasu polimlekowego, hydroksyapatytu wapnia, kaprolaktonu, aminokwasów, kolagenu, biostymulatorów, fibryny, hialuronidazy).
- Iniekcje z użyciem substancji zarejestrowanych jako produkty lecznicze, w tym glikokortykosteroidów, inhibitorów 5-alfa reduktazy, minoksydylu, toksyny botulinowej.
- Zabiegi z zastosowaniem autologicznego tłuszczu.
- Mezoterapia igłowa z zastosowaniem substancji leczniczych (inne metody mezoterapii igłowej dopuszczalne jedynie w określonych przypadkach, np. mikroigłowej, automatycznej z kontrolą głębokości, metodą Nappage w granicach naskórka).
- Zabiegi z zastosowaniem nici liftingujących i regenerujących.
- Zabiegi z użyciem osocza bogatopłytkowego.
- Zabiegi lipolizy iniekcyjnej.
- Zabiegi z wykorzystaniem urządzeń emitujących energię oddziałującą na skórę i jej przydatki, gdy stosowane są w celach leczniczych lub gdy producent zaleca, by użytkownikiem był lekarz.
- Zabiegi dermatochirurgiczne (elektrokoagulacja, technologie plazmatyczne, kriochirurgia, wycięcia chirurgiczne).
- Peelingi chemiczne głębokie.
- Dermabrazja mechaniczna poniżej granicy skórno-naskórkowej.
- Zabiegi z użyciem laserów ablacyjnych CO2.
- Zabiegi wykonywane przy użyciu sprzętu zarejestrowanego jako medyczny, przeznaczonego do stosowania przez lekarzy w celach leczniczych.
Poniższa tabelka porównuje obie listy zabiegów, które mieliby wykonywać wyłącznie lekarze.
Lista KRAUM jest dla kosmetologów korzystniejsza, choć dla wielu osób pewnie nadal daleka od ideału.
Trzeba podkreślić, że:
- żadna z tych list nie została jeszcze oficjalnie zaakceptowana,
- są to propozycje dwóch różnych instytucji,
- ostateczna wersja listy (o ile powstanie) będzie zapewne efektem dalszych dyskusji, negocjacji itd.
Niestety nie udało mi się nigdzie znaleźć pełnej treści uchwały KRAUM w tej sprawie. Jeśli będzie to możliwe, postaram się ją zdobyć i opisać. Podobnie jak wspomniane wcześniej efekty uczenia się na kierunku kosmetologia.
Jak pojawią się nowe informacje w tej sprawie, na pewno o nich napiszę. Zachęcam Cię również do zaglądania do specjalnej bazy wiedzy, do której na bieżąco dodaję artykuły dotyczące tego tematu oraz do zapisania się na mój newsletter.
Będę wdzięczna za Twoje wsparcie w postaci wirtualnej kawy – KLIK ☕ lub na Patronite – KLIK ❤️ Dzięki temu będę mogła stworzyć dla Ciebie jeszcze więcej ciekawych treści.
Zapraszam Cię też do mojego sklepu, w którym znajdziesz mnóstwo przydatnych materiałów na temat marketingu, zarządzania i finansów salonu, a także obowiązujących regulacji prawnych. Przejrzyj dostępne e-booki, kursy online i wzory dokumentów: KLIK.































