Certyfikaty dla lekarzy z medycyny estetycznej – co się dzieje w tej sprawie? Jaki ma to związek z listą zabiegów, które miałyby zostać zakazane kosmetologom i kosmetyczkom?

W ostatnich dniach pojawiło się sporo nowych informacji na temat sporu kompetencyjnego między kosmetologami i lekarzami. Napisałam dla Was kilka artykułów omawiających kluczowe wątki – wszystkie znajdziesz tutaj w specjalnej bazie wiedzy. Został nam do omówienia jeszcze jeden istotny temat. W skrócie:

  • 1,5 roku temu pojawiło się rozporządzenie, które wprowadziło medycynę estetyczną jako oficjalną umiejętność zawodową lekarzy,
  • w tamtym czasie nie znaliśmy jeszcze szczegółów, jak będzie wyglądała taka certyfikacja, jakie zabiegi będzie obejmować,
  • pojawiało się sporo obaw, że jeśli niektóre z zabiegów wykonywanych dotychczas w gabinetach kosmetycznych znajdą się w zakresie takiej certyfikacji, kosmetolodzy automatycznie stracą możliwość wykonywania takich zabiegów,
  • w tym samym czasie krążyła lista zabiegów, które miałyby być dozwolone do wykonywania tylko przez lekarzy – ta lista wzbudzała sprzeciw środowiska kosmetycznego, ponieważ wiele zabiegów z listy było zabiegami tradycyjnie wykonywanymi w gabinetach kosmetycznych.

Teraz ten temat wraca. Mamy nową listę zabiegów, które mieliby wykonywać lekarze – jest propozycja ze strony lekarzy (klik) i nieco łagodniejsza dla kosmetologów propozycja listy zabiegów ze strony uczelni medycznych (klik). 

Naturalnie pojawia się więc pytanie, co z tym całym procesem certyfikacji lekarzy medycyny estetycznej? Czy są już programy takiej certyfikacji? Czy zostały w nich wymienione konkretne zabiegi, będące przedmiotem sporu pomiędzy dwoma zainteresowanymi środowiskami? Postanowiłam to sprawdzić!

Artykuł jest dość długi, dlatego dorzucam jeszcze spis treści:

  1. Medycyna estetyczna oficjalnie w systemie prawnym jako umiejętność zawodowa lekarzy
  2. Jak w praktyce miała wyglądać certyfikacja z medycyny estetycznej?
  3. Co aktualnie się dzieje z certyfikowaniem lekarzy w zakresie medycyny estetycznej?
  4. Co jest w programie certyfikacji medycyny estetyczno-naprawczej?
  5. Rozszerzono listę podmiotów uprawnionych do wydawania certyfikatów
  6. Co to wszystko oznacza dla kosmetologów?

1. Medycyna estetyczna oficjalnie w systemie prawnym jako umiejętność zawodowa lekarzy

Zacznijmy jednak od szybkiego przypomnienia, co zawierało wspomniane już rozporządzenie, wprowadzające umiejętność zawodową pod nazwą “medycyna estetyczna”. Będzie krótko, bo temat ten opisałam dokładnie wtedy, gdy rozporządzenie powstało (konkretnie w tym artykule).

W Rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 13 czerwca 2023 r. w sprawie umiejętności zawodowych lekarzy i lekarzy dentystów (klik) ustanowiono umiejętność zawodową o nazwie medycyna estetyczna. W rozporządzeniu czytamy: 

§ 1. Rozporządzenie określa:
1) rodzaje i kody umiejętności zawodowych, w których lekarz i lekarz dentysta mogą uzyskać certyfikat umiejętności zawodowej;
2) kwalifikacje lekarza i lekarza dentysty stanowiące warunek ubiegania się o certyfikat umiejętności zawodowej.

§ 2. Rodzaje umiejętności zawodowych, w których lekarz i lekarz dentysta mogą uzyskać certyfikat umiejętności zawodowej, wraz z ich kodami, są określone w załączniku nr 1 do rozporządzenia.

§ 3. Kwalifikacje lekarza i lekarza dentysty stanowiące warunek ubiegania się o certyfikat umiejętności zawodowej są określone w załączniku nr 2 do rozporządzenia.

W dalszej części rozporządzenia znajduje się tabelka z wymienionymi poszczególnymi umiejętnościami, w tym: medycyną estetyczną:

W ZAŁĄCZNIKU 1:

W ZAŁĄCZNIKU 2:


2. Jak w praktyce miała wyglądać certyfikacja z medycyny estetycznej?

Wspomniane rozporządzenie zostało wydane na podstawie art. 17 ust. 26 ustawy z dnia 5 grudnia 1996 r. o zawodach lekarza i lekarza dentysty (Dz. U. z 2022 r. poz. 1731, 1733, 2731 i 2770 oraz z 2023 r. poz. 605 i 650) (klik).

Z ustawy dowiadujemy się nieco więcej na temat praktycznych aspektów ustanowienia umiejętności zawodowych:

Art. 17. 1. Lekarz albo lekarz dentysta może uzyskać certyfikat potwierdzający posiadane umiejętności zawodowe, zwany dalej „certyfikatem umiejętności zawodowej”.

2. Certyfikat umiejętności zawodowej przyznają:
1) towarzystwa naukowe o zasięgu krajowym prowadzące działalność naukową co najmniej przez 5 lat poprzedzających datę złożenia wniosku, o którym mowa w ust. 5, albo
2) państwowe instytuty badawcze, o których mowa w art. 21 ustawy z dnia 30 kwietnia 2010 r. o instytutach badawczych (Dz. U. z 2022 r. poz. 498), uczestniczące w systemie ochrony zdrowia
właściwe dla danej umiejętności zawodowej i wpisane do rejestru prowadzonego w formie ewidencyjno-informatycznej przez dyrektora CMKP.

Na tym etapie nie było wielu szczegółów na temat przeprowadzania takiej certyfikacji. W związku z powrotem tematu listy zabiegów, które miałyby być dozwolone tylko dla lekarzy (szczegóły w tym i tym artykule), postanowiłam prześledzić, co w ostatnich miesiącach działo się w sprawie certyfikacji lekarzy.


3. Co aktualnie się dzieje z certyfikowaniem lekarzy w zakresie medycyny estetycznej?

We wspomnianej ustawie mieliśmy informację, że rejestr instytucji prowadzących certyfikację lekarzy będzie prowadziło Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego (CMKP). Na stronie tej instytucji faktycznie pojawił się taki rejestr (klik). Co ciekawe, rejestr ten jest na razie dość skromny, bo zawiera tylko 7 pozycji, a umiejętności zawodowych lekarzy, z których ma być prowadzona certyfikacja, jest aż 57.

rejestr podmiotow uprawnionych do certyfikacji medycyny estetycznej

Jeszcze ciekawsze jest to, że na 7 wpisanych instytucji aż trzy dotyczą certyfikacji medycyny estetycznej, a konkretnie medycyny estetyczno-naprawczej, bo tak formalnie nazywa się ta umiejętność zawodowa. Są to następujące instytucje: 

  • Polskie Towarzystwo Dermatologiczne,
  • Polskie Towarzystwo Medycyny Estetycznej i Anti-Aging, Oddział PTL w Warszawie,
  • Polskie Towarzystwo Ginekologii Estetycznej i Rekonstrukcyjnej.

Pozostałe 4 wpisy w rejestrze dotyczą Medycyny podróży, Implantologii stomatologicznej, Neuroultrasonografii i
Leczenia żywieniowego.


4. Co jest w programie certyfikacji medycyny estetyczno-naprawczej?

Na stronie CMKP znajdziemy również zakładkę Minimalne standardy na podstawie których będzie prowadzona certyfikacja (klik). Znajduje się tam lista wszystkich 57 umiejętności zawodowych i… Nic więcej. Na moje oko lista czeka na podlinkowanie plików lub specjalnych podstron ze szczegółowym opisem standardów dla poszczególnych specjalizacji.

Pojawia się jednak pytanie: dlaczego, skoro minęło już tyle czasu, nadal nie ma szczegółowych zasad przyznawania certyfikatów, tym bardziej że np. w artykule portalu Rynek Estetyczny z 23 listopada 2024 roku (klik) możemy przeczytać, że przyznano już pierwsze certyfikaty dla lekarzy z medycyny estetyczno-naprawczej?

W piątek (22.11) rozpoczął się w Warszawie XXII Międzynarodowy Kongres Medycyny Estetycznej i Anti-Aging. Podczas sesji inaugurującej Kongres PTMEiAA ogłoszono, że w sobotę (23.11) zostaną wydane pierwsze oficjalne certyfikaty umiejętności lekarskiej: medycyna estetyczno-naprawcza.

Okazuje się, że proces certyfikacji lekarzy został tymczasowo wstrzymany. W artykule opublikowanym na portalu Estetyka i chirurgia (klik) czytamy:

Pierwsze egzaminy certyfikacyjne lekarzy w zakresie umiejętności zawodowej “medycyna estetyczno-naprawcza” (kod 028) odbyły się pod koniec ubiegłego roku. Obecnie szacuje się, że przynajmniej kilkadziesięcioro lekarzy z całej Polski otrzymało już certyfikaty. Tymczasem z końcem stycznia proces certyfikacji został wstrzymany “do czasu opublikowania według wzoru minimalnych standardów organizacji certyfikacji dla danej umiejętności zawodowej” – czytamy w skierowanej do lek. Andrzeja Ignaciuka i opublikowanej wczoraj w mediach medycznych odpowiedzi Departamentu Rozwoju Kadr Medycznych Ministerstwa Zdrowia.

Co z dotychczas wydanymi certyfikatami? Na to pytanie również odpowiedziano w artykule:

To oznacza, że wszyscy lekarze, którzy zostali certyfikowani przed 31. stycznia 2025 roku (taka data widnieje na opublikowanej odpowiedzi Ministerstwa wskazującej na wstrzymanie procesu certyfikacji) umiejętność w zakresie “medycyny estetyczno-naprawczej” posiadają i nie będą zmuszeni powtarzać swojego udziału w procesie certyfikacyjnym. Nie wiadomo na tę chwilę jednak, kiedy umiejętność tą będą mogli nabyć kolejni lekarze, choć podkreślić należy że wzór minimalnego standardu organizacji certyfikacji do wykorzystania przez instytuty badawcze został już przez Ministerstwo Zdrowia stworzony.


5. Rozszerzono listę podmiotów uprawnionych do wydawania certyfikatów

Kolejnym, drobniejszym już newsem jest to, że Ustawą z dnia 27 listopada 2024 r. o zmianie ustawy o Centrum Medycznym Kształcenia Podyplomowego oraz niektórych innych ustaw (klik) wprowadzono zmiany w Ustawie z dnia 5 grudnia 1996 r. o zawodach lekarza i lekarza dentysty. Konkretnie: rozszerzono listę podmiotów uprawnionych do wydawania certyfikatów (nowe punkty zaznaczone na czerwono):

2. Certyfikat umiejętności zawodowej przyznają:
1) towarzystwa naukowe o zasięgu krajowym właściwe dla danej umiejętności zawodowej prowadzące działalność naukową co najmniej przez 5 lat poprzedzających datę złożenia wniosku, o którym mowa w ust. 5,
2) instytuty badawcze, o których mowa w art. 3 ustawy z dnia 30 kwietnia 2010 r. o instytutach badawczych (Dz. U. z 2024 r. poz. 534), prowadzące działalność medyczną i naukową właściwą dla danej umiejętności zawodowej,
3) Naczelna Izba Lekarska,
4) okręgowe izby lekarskie
– wpisane do rejestru prowadzonego w formie ewidencyjno-informatycznej przez dyrektora CMKP, zwane dalej
„organizatorami certyfikacji”.

Nie jest to jednak jakaś bardzo istotna z punktu widzenia kosmetologów zmiana. Wróćmy zatem do ważniejszych tematów.


6. Co to wszystko oznacza dla kosmetologów?

Kwestia, która zastanawia mnie już od jakiegoś czasu jest następująca.

Skoro temat listy zabiegów, które miałyby być zakazane dla kosmetologów zawsze “wypływa” przy okazji dyskusji o procesie certyfikacji lekarzy w zakresie umiejętności zawodowej, jaką jest medycyna estetyczna, można zakładać, że lista ta może być istotnym elementem Minimalnych standardów na podstawie których będzie prowadzona certyfikacja. Mówiąc po ludzku, jeśli tworzy się program certyfikacji z medycyny estetycznej i jednocześnie listę zabiegów medycyny estetycznej dostępnych tylko dla lekarzy, to prawdopodobnie lista ta znajdzie się w standardach (?). I dalej będzie na zasadzie: to są zabiegi medyczne, one są w programie umiejętności zawodowej lekarzy, więc nikt inny nie może tego robić (?).

W tym miejscu pojawia się zasadnicze pytanie;

Kto, kiedy i w jakim trybie opublikuje te standardy. Skoro ich konsekwencją miałoby być (?) ograniczenie zakresu wykonywania działalności gospodarczej przez inne podmioty, to chyba musi być to jakiś oficjalny, prawny dokument. Jaki konkretnie? Gdzie zostanie opublikowany? Wiemy, że na stronie CMKP, ale czy tylko tam? Czy będzie np. jakieś oficjalne rozporządzenie w Dzienniku Ustaw na przykład?

Zajrzyjmy do ustawy:

21. Minister właściwy do spraw zdrowia zleca instytutowi badawczemu, o którym mowa w art. 3 ustawy z dnia 30 kwietnia 2010 r. o instytutach badawczych, prowadzącemu działalność medyczną i naukową właściwą dla danej umiejętności zawodowej opracowanie minimalnych standardów obejmujących zagadnienia, o których mowa w ust. 20 pkt 1–3 i 5, na podstawie których będzie prowadzona certyfikacja danej umiejętności zawodowej. Dyrektor CMKP, po zatwierdzeniu przez ministra właściwego do spraw zdrowia, publikuje opracowane standardy na stronie internetowej CMKP.

czyli:

  • stworzenie standardów zleca Minister Zdrowia,
  • zleca to instytutowi badawczemu prowadzącemu działalność medyczną i naukową właściwą dla danej umiejętności zawodowej,
  • na podstawie tych standardów będzie prowadzona certyfikacja,
  • standardy muszą być zatwierdzone przez Ministerstwo Zdrowia,
  • standardy zostaną opublikowane na stronie internetowej CMKP.

Wygląda więc na to, że będzie to raczej zwykły dokument, a nie np. specjalne rozporządzenie. Pytanie, czy na bazie takiego dokumentu będzie można egzekwować zakaz wykonywania określonych zabiegów np. dla kosmetologów? Ten temat na razie zostawiam otwarty, ale na pewno do niego wrócę, jak będziemy mieć więcej konkretów. 

Ten temat jest dla Ciebie ważny? Wyszukiwanie, śledzenie i przekazywanie Wam informacji w tej sprawie zajmuje mnóstwo czasu. Będę bardzo wdzięczna, jeśli zechcesz dołożyć do tego procesu swoją cegiełkę. Możesz to zrobić, stawiając mi wirtualną kawę – KLIK ☕ lub zostając moją patronką na Patronite – KLIK ❤️ Dzięki temu będę mogła stworzyć dla Ciebie jeszcze więcej treści na ważne dla branży tematy!

Zapraszam Cię też do mojego sklepu, w którym znajdziesz mnóstwo przydatnych materiałów na temat marketingu, zarządzania i finansów salonu, a także obowiązujących regulacji prawnych. Przejrzyj dostępne e-booki, kursy online i wzory dokumentów: KLIK

podrecznik marketingu i zarządzania gabinetem kosmetycznympodrecznik marketingu i zarządzania gabinetem kosmetycznympodrecznik marketingu i zarządzania gabinetem kosmetycznympodrecznik marketingu i zarządzania gabinetem kosmetycznympodrecznik marketingu i zarządzania gabinetem kosmetycznympodrecznik marketingu i zarządzania gabinetem kosmetycznympodrecznik marketingu i zarządzania gabinetem kosmetycznympodrecznik marketingu i zarządzania gabinetem kosmetycznym