W sejmie miał powstać zespół, który zająłby się wyznaczeniem granic kompetencyjnych między kosmetologią i medycyną estetyczną. Co się dzieje w tej sprawie?


O co chodzi z zespołem, który miał opracować granice kompetencyjne między kosmetologią i medycyną estetyczną?

Na posiedzeniu Parlamentarnego Zespołu ds. Podiatrii, Podologii i Kosmetologii, które odbyło się 7 lutego 2022 roku (relację z posiedzenia przeczytasz tutaj) padła zapowiedź utworzenia specjalnego zespołu, który miałby zająć się m.in. wyznaczeniem granic kompetencyjnych pomiędzy kosmetologią i medycyną estetyczną.

Poseł Tadeusz Chrzan, wiceprzewodniczący zespołu tak podsumował ustalenia, które padły na posiedzeniu (tekst spisywany ze słuchu bez poprawek stylistycznych, aby nie ingerować w treść):

Trzeba powołać zespół roboczy, który by zaczął pracować. Myślę, że dobrze by było, żeby dzisiaj ustalić, że na ręce pani przewodniczącej wpłynęłyby propozycje chętnych do pracy w tym zespole, który przygotowałby materiał już do następnego posiedzenia, żeby przygotowali już materiał, nad którym na następnym zespole moglibyśmy się pochylić, bo czeka nas długa, trudna praca, ale wydaje mi się, patrząc na efekty pracy pani przewodniczącej i skuteczność pracy pani przewodniczącej, ja patrzę na to z dużym optymizmem, że pewnie tych uregulowań prawnych, które pozwolą dobrze funkcjonować zarówno kosmetologom, jak i też lekarzom.

W rozmowach z naszymi organizacjami branżowymi dowiedziałam się, że niedługo po zakończonym posiedzeniu przekazali oni na ręce przewodniczącej propozycję członków zespołu z naszej strony i czekają na odpowiedź.


Co się wydarzyło w tej sprawie przez ostatnie 4 miesiące?

Od zapowiedzi powołania zespołu minęły już 4 miesiące, w trakcie których w Ministerstwie Zdrowia cały czas trwają prace nad zakazem wykonywania niektórych zabiegów dla osób, które nie są lekarzami (info tutaj i tutaj).

Logika wskazuje, że jeśli coś ma dopiero zostać ustalone, to należałoby się wstrzymać z tworzeniem regulacji prawnych w tym samym temacie. Postanowiłam więc sprawdzić, czy zostały podjęte jakiekolwiek kroki w celu utworzenia i rozpoczęcia prac zespołu.

Na sejmowy adres sekretariatu zespołu napisałam maila z prośbą o udzielenie informacji:

Wiadomość wysłałam 9 maja. W związku z tym, że nie dostałam odpowiedzi, ponowiłam pytania 26 maja. Również nie dostałam odpowiedzi, postanowiłam więc skontaktować się telefonicznie.


Zadzwoniłam do sekretariatu i dostałam informację, że na razie nie są zaplanowane żadne posiedzenia, ale przewodnicząca, poseł Barbara Dziuk wspominała, że być może takie posiedzenie zostanie zorganizowane w lipcu. Nie ma jednak jeszcze w tej sprawie konkretnych decyzji i terminów.

Nie wiadomo również, czy miałoby to być kolejne posiedzenie Parlamentarnego Zespołu ds. Podiatrii, Podologii i Kosmetologii, czy może posiedzenie nowo powołanego zespołu, który miałby się zająć już konkretnie wyznaczeniem granic kompetencyjnych.

Pani z sekretariatu powiedziała, że zapisała sobie mojego maila i da znać, jak będą jakieś konkrety. Jak tylko dowiem się czegoś nowego, dam znać.

Chcesz, żebym dalej zajmowała się tą sprawą? Twoje wsparcie pozwoli mi tworzyć kolejne pisma, brać udział w spotkaniach, nagłaśniać temat i szukać wsparcia. Zostań moją patronką na Patronite, postaw mi wirtualną kawę lub zrób zakupy w moim sklepie. To od Ciebie zależy, ile uda się zrobić.

Wszystkie artykuły na ten temat znajdziesz w specjalnej BAZIE WIEDZY.

podrecznik marketingu i zarządzania gabinetem kosmetycznympodrecznik marketingu i zarządzania gabinetem kosmetycznympodrecznik marketingu i zarządzania gabinetem kosmetycznympodrecznik marketingu i zarządzania gabinetem kosmetycznympodrecznik marketingu i zarządzania gabinetem kosmetycznympodrecznik marketingu i zarządzania gabinetem kosmetycznympodrecznik marketingu i zarządzania gabinetem kosmetycznympodrecznik marketingu i zarządzania gabinetem kosmetycznym
Tagi :