Mamy konkretne zalecenia sanitarne dla salonów, wydane przez jeden z lokalnych sanepidów – konkretnie w Ciechanowie. Jakby to skomentować? Komentarz zostawię chyba Tobie… Dostałam też oficjalną odpowiedź z Ministerstwa Rozwoju w sprawie przesłanych ostatnio pytań!

Zalecenia sanepidu z Ciechanowa dla salonów kosmetycznych i fryzjerskich

Nie będę już komentować, bo nakomentowałam się wczoraj przy okazji stanowiska Warszawskiego sanepidu (klik)… 🙁

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Ciechanowie opublikował dziś następujące pismo (najpierw post, a niżej wersja tekstowa, bo na tak małej grafice niewiele widać):

AKTUALIZACJA: post jak widać został usunięty, jednak to samo znajdziesz poniżej w wersji tekstowej.

Wersja tekstowa:

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Ciechanowie w związku z wyjaśnieniami Mazowieckiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego uprzejmie informuje, że zgodnie z przepisami rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 13 marca 2020 r. w sprawie ogłoszenia na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej stanu zagrożenia epidemicznego, stanu zagrożenia epidemicznego w związku z zakażeniami wirusem SARS-CoV-2 (Dz. U. z 2020 r. poz.433 i 441) wprowadzone czasowe ograniczenia w funkcjonowaniu instytucji lub zakładów pracy nie obejmują:
• zakładów fryzjerskich
• zakładów kosmetycznych
• zakładów odnowy biologicznej itp.

Decyzja o ograniczeniach w działalności lub zamykanie ww. zakładów należy wyłącznie do przedsiębiorcy.

Ponadto PPiS w Ciechanowie zaleca, aby przed rozpoczęciem usługi:
• przeprowadzić wywiad na temat stanu zdrowia klienta, jego ewentualnych pobytów za granicą
• zebrać dane: imię, numer telefonu – w celu szybkiej identyfikacji, gdyby zaistniało zagrożenie przeniesienia zakażeń.

Zagrożenie przeniesienia zakażeń istnieje w obydwie strony, zarówno z klienta na pracownika, jak i z pracownika na klienta. Podczas świadczenia usług należy:
• stosować odzież ochronną
• stosował środki ochrony osobistej: rękawiczki jednorazowe, maseczki, przyłbice /okulary ochronne
• stosować bieliznę i narzędzia jednorazowego użytku (w miarę możliwości)
• stosować środki dezynfekcyjne: do rąk, do powierzchni, do narzędzi
• myć i dezynfekować powierzchnie dotykowe: blaty, klamki, lampy, fotele
• przeprowadzać sterylizację lub dezynfekcję zanurzeniową narzędzi wielokrotnego użytku
• myć często ręce
• wietrzyć często pomieszczenia.

No dobra, jednak skomentuję. To, co napisane wyżej, generalnie jest w salonach standardem. Drodzy Urzędnicy, jeśli nie chcecie, żeby za chwilę otwarły się wszystkie salony, to niestety trzeba się nieco bardziej postarać. No, chyba że „hulaj dusza”… Naprawdę, właśnie tego chcemy?

Powiem Ci szczerze, że już sama głupieję w tym temacie… Z jednej strony #zostanwdomu, z drugiej strony… Ok już nie marudzę. Po prostu nie rozumiem.

Odpowiedź z Ministerstwa Rozwoju

Kilka dni temu (klik) wysłałam pisma do następujących instytucji:

  • Ministerstwo Rozwoju,
  • Ministerstwo Zdrowia,
  • Główny Inspektorat Sanitarny.

z takimi pytaniami:

1. Czy jest planowane wydanie jakichś oficjalnych zaleceń specjalnie dla salonów kosmetycznych i fryzjerskich (znam wytyczne dla placówek handlowych i zakładów pracy, chodzi jednak o zalecenia typowo dla salonów, gdzie mamy bliższy kontakt z klientem) w związku z koronawirusem? Chodzi o środki profilaktyczne, jakie należałoby przedsięwziąć.

wątpliwości wynikają np. z tego, że:

W wytycznych na stronie Ministerstwa Rozwoju jest mowa o 1-1,5 m bezpiecznej odległości, z kolei Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Wałbrzychu w wytycznych zamieszczonych na stronie internetowej pisze: „Ze względu na brak możliwości zapewnienia należytej odległości pomiędzy klientem a osobą wykonującą usługi (odstęp 2 metry), wskazane jest zaprzestanie wykonywania zabiegów.”.
Jeden metr i 2 metry to bardzo istotna różnica, jeśli chodzi o możliwość wykonywania zabiegów kosmetycznych.

2. Czy w obecnej sytuacji salony kosmetyczne i fryzjerskie mogą dalej świadczyć usługi, czy nie?

3. Czy w obecnej sytuacji salony kosmetyczne i fryzjerskie powinny dalej świadczyć usługi?

4. Czy na najbliższe dni jest planowane wydanie odgórnego zakazu prowadzenia takiej działalności?

5. Duża część właścicieli salonów, biorąc pod uwagę apele o pozostanie w domu, zamknęła salony, co niesie za sobą gigantyczne konsekwencje finansowe. Czy w związku z brakiem oficjalnego zakazu prowadzenia takiej działalności, osoby, które powstrzymały się od jej wykonywania, będą miały w jakiś sposób ograniczone możliwości skorzystania z pomocy państwa dla przedsiębiorców? Przedsiębiorcy, którzy zamknęli salony w obawie o bezpieczeństwo klientów, w związku z masowym odwoływaniem wizyt przez klientki i z brakiem możliwości zapewnienia opieki dzieciom są w znacznie gorszej sytuacji, niż osoby, które nadal pracują.

Dziś dostałam odpowiedź z Ministerstwa Rozwoju o następującej treści:

Pani Redaktor,

przygotowana przez rząd Tarcza Antykryzysowa zawiera szereg form wsparcia, z którego będą mogli skorzystać przedsiębiorcy bez względu na wielkość i formę prowadzonej działalności gospodarczej.

Proponowane rozwiązania pozwalają między innymi przesunąć w czasie opłatę składek czy podatków bez dodatkowych opłat prolongacyjnych. Więcej informacji o formach wsparcia, do których zaliczyć można m.in. wakacje od obowiązków administracyjnych, odroczenia ZUS i wsparcie finansowe w postaci świadczenia gwarantowanego z ZUS czy pożyczka dla mikrofirm (https://www.gov.pl/web/rozwoj/tarcza-antykryzysowa-ma-ochronic-firmy-i-pracownikow-przed-skutkami-epidemii-koronawirusa).

Pierwsze banki już zaczynają przyjmować zdalnie wysyłane przez klientów indywidualnych i firmy wnioski o zawieszenie spłaty rat kredytów. Ma się to odbyć w uproszczonej procedurze, bez dodatkowych dokumentów, zdalnie, bez prowizji i wpisywania klienta do bazy osób mających zaległości (https://www.zbp.pl/Aktualnosci/Wydarzenia/Komunikat-ZBP-w-sprawie-dzialan-pomocowych-podejmowanych-przez-banki).

Dlatego osoby, które powstrzymały się od świadczenia usług ze względu na zagrożenie epidemiczne, będą mogły skorzystać z pomocy państwa dla przedsiębiorców. Tarcza antykryzysowa została pomyślana jako pomoc między innymi dla osób w takiej sytuacji.

W sprawie pozostałych pytań prosimy o kontakt z Ministerstwem Zdrowia oraz Głównym Inspektoratem Sanitarnym.

Cały czas czekam na odpowiedź z MZ i GIS…

Przypominam przy okazji, że na blogu jest (na bieżąco aktualizowany) artykuł z podsumowaniem wszystkich opcji wsparcia dla właścicieli salonów – znajdziesz go TUTAJ. 


Więcej informacji na ten temat znajdziesz w BAZIE WIEDZY.

baza wiedzy koronawirus salon beauty baner
podrecznik marketingu i zarządzania gabinetem kosmetycznympodrecznik marketingu i zarządzania gabinetem kosmetycznympodrecznik marketingu i zarządzania gabinetem kosmetycznympodrecznik marketingu i zarządzania gabinetem kosmetycznympodrecznik marketingu i zarządzania gabinetem kosmetycznympodrecznik marketingu i zarządzania gabinetem kosmetycznympodrecznik marketingu i zarządzania gabinetem kosmetycznympodrecznik marketingu i zarządzania gabinetem kosmetycznym
Tagi :