Prezydent zapowiedział dziś zwolnienie z płacenia składek na ZUS, jeżeli przychody mikroprzedsiębiorcy spadły o więcej niż 50% w stosunku do lutego 2020 roku. Pod postem z tą informacją pojawiło się mnóstwo Waszych komentarzy z całą masą bardzo sensownych pytań. Zebrałam je wszystkie i przesłałam do Ministerstwa Rozwoju. Zobacz listę pytań!

Przesłałam mailowo następujące pytania:

W związku z dzisiejszą zapowiedzią Pana Prezydenta o zwolnieniu z płacenia składek ZUS przez trzy miesiące wszystkich samozatrudnionych mikroprzedsiębiorców, jeżeli ich przychody spadły o więcej niż 50 proc. w stosunku do lutego 2020 roku, mam kilka pytań, które pojawiają się w wielu rozmowach właścicieli salonów kosmetycznych, fryzjerskich i innych działających w branży beauty:

1. Dlaczego pod uwagę wzięto wyłącznie luty 2020? W branży beauty obserwujemy sezonowość. Luty jest zwykle niestety jednym z najsłabszych miesięcy. Jest również najkrótszy. Ponadto w tym miesiącu trwają jeszcze ferie w wielu województwach, co przekłada się na mniejszą ilość klientów.

Marzec jest z kolei zwykle pierwszym miesiącem zwiększonego, wiosennego ruchu w salonach. Mam sygnały z wielu salonów, że w związku ze słabym lutym i lepszym początkiem marca, nie będą mogły skorzystać z tego rozwiązania, a większość salonów od ok. połowy marca pozostaje zamknięta. Czy rozważane są inne rozwiązania, które uwzględniłyby problem sezonowości w niektórych branżach?

2. Co w sytuacji, w której kosmetyczka prowadząca salon i niezatrudniająca pracowników, właśnie w lutym poszła na urlop – w związku z tym, że zainteresowanie usługami kosmetycznymi w tym miesiącu jest niewielkie lub w związku z tym, że jej dziecko miało ferie. Urlop oznacza brak przychodów. Czy w takiej sytuacji będzie wzięty pod uwagę inny miesiąc lub średnia z kilku miesięcy?

3. Co z osobami, które w lutym korzystały z zasiłku chorobowego, macierzyńskiego lub opiekuńczego? One również będą miały niski przychód w lutym.

4. Czy zaproponowane rozwiązanie obejmie również osoby prowadzące salony rozliczające się na zasadzie karty podatkowej lub ryczałtu?

5. Co z osobami, które mają dotacje unijne lub z urzędu pracy? Czy one również mogą skorzystać z tej propozycji?

6. Co z osobami, które korzystają z preferencyjnych składek ZUS? Czy one też będą mogły skorzystać z tej propozycji?

7. Co z osobami, które po zapowiedziach, że jedynym „ratunkiem” będzie odroczenie składek ZUS, zawiesiły działalność, ponieważ wiedziały, że nie będą w stanie odpracować kilku składek oraz wielu innych kosztów? Czy mogą one odwiesić działalność i skorzystać z tej propozycji?

8. Co z osobami, które w związku z brakiem (na tamtą chwilę) innych możliwości już złożyły do ZUS wniosek o odroczenie składek, a chciałyby skorzystać z możliwości ich umorzenia?

9. Co ze składkami w kolejnych miesiącach, jeśli nadal nie będzie można wrócić do pracy? Czy do obliczenia tych 50% będzie brany przychód (lub jego brak) w kolejnych miesiącach, czyli w marcu, kwietniu?

10. Czy jeśli ktoś ze względu na zbyt wysokie przychody nie skorzysta ze zwolnienia w pierwszym miesiącu, będzie mógł wnioskować o zwolnienie w kolejnych miesiącach?

11. Czy osoby zwolnione z opłacania składki nadal będą podlegać ubezpieczeniu zdrowotnemu i chorobowemu? Czy w razie potrzeby będą mogły korzystać z bezpłatnej opieki zdrowotnej, z zasiłku chorobowego, opiekuńczego?

12. Co z osobami, które założyły działalność 1 marca lub później? Jako że właśnie wtedy zaczyna się sezon na usługi beauty, wiele osób czeka z otwarciem działalności właśnie do marca i teraz obawiają się, że nie będą mogły skorzystać z żadnej pomocy, mimo że poniosły duże koszty związane z otwarciem salonu, który teraz jest zamknięty.

13. Dlaczego wzięto pod uwagę przychód, a nie dochód? Jeśli właściciel salonu miał duży przychód i w związku z tym np. zainwestował w sprzęt – w tej chwili jego sytuacja jest taka sama jak osoby z niewielkim przychodem? Czy planowane są zmiany w tym zakresie?

14. Co z salonami, które zatrudniają więcej niż 9 osób? Należy mieć na uwadze, że branża kosmetyczna jest mocno sfeminizowana. Często bywa tak, że na 10 zatrudnionych osób, np. 2-3 przebywają na urlopie macierzyńskim i „realna” liczba aktywnych pracowników jest niższa. 

15. W propozycji jest mowa o przychodzie z lutego, jednak pytanie, czy ten przychód z lutego będzie brany pod uwagę przy zwolnieniu z płacenia składki za marzec, która powinna zostać opłacona w kwietniu, czy przy zwolnieniu z płacenia składki za luty, która przez większość salonów została opłacona w marcu, kiedy jeszcze większość salonów nadal funkcjonowała?

16. Co z salonami, które są prowadzone w formie spółki? Czy one też będą mogły skorzystać ze zwolnień?

17. Co z osobami, które rozpoczęły działalność np. w połowie lutego? Pierwsze dni to mniej klientów, w marcu salon zaczął działać już w pełnym zakresie. W tym przypadku przychód z 2 pierwszych tygodni marca (zanim salon się zamknął) będzie wyższy niż z 2 tygodni lutego (pierwsze 2 tygodnie prowadzenia działalności).

18. Co z salonami rozliczającymi się w oparciu o kartę podatkową, w którym składkę ZUS można odliczyć od podatku? W przypadku zwolnienia z konieczności opłacenia składki salony te będą miały do zapłacenia wyższy podatek.

List został wysłany do Rzecznika prasowego Ministerstwa Rozwoju i bezpośrednio do Minister Rozwoju na adres kancelarii ministerstwa. 

Dam znać jak tylko otrzymam odpowiedź!

P.S. Często piszecie mi, że nasze problemy w związku z koronawirusem trzeba nagłaśniać.

Ja jestem jedna i mam masę roboty ze śledzeniem, analizowaniem, zbieraniem informacji i przekazywaniem ich Wam (+ dziecko w domu). Was są tysiące! Gdyby każda z Was napisała do jakiejś gazety, portalu, telewizji dodając link do artykułu i dwa zdania komentarza… To naprawdę da dużo więcej niż jedna moja wiadomość! Bierz i puszczaj w świat! To szczególnie ważne w sytuacji, w której nadal trwają prace nad ustawą!


Więcej informacji na ten temat znajdziesz w BAZIE WIEDZY.

baza wiedzy koronawirus salon beauty baner
podrecznik marketingu i zarządzania gabinetem kosmetycznympodrecznik marketingu i zarządzania gabinetem kosmetycznympodrecznik marketingu i zarządzania gabinetem kosmetycznympodrecznik marketingu i zarządzania gabinetem kosmetycznympodrecznik marketingu i zarządzania gabinetem kosmetycznympodrecznik marketingu i zarządzania gabinetem kosmetycznympodrecznik marketingu i zarządzania gabinetem kosmetycznympodrecznik marketingu i zarządzania gabinetem kosmetycznympodrecznik marketingu i zarządzania gabinetem kosmetycznym
Tagi :