Zapowiadane wakacje od ZUS oficjalnie wchodzą w życie! Kto może z nich skorzystać i na jakich zasadach? Ile konkretnie zaoszczędzisz? Mam dla Ciebie wszystkie kluczowe informacje, w tym dwie, które mogą Ci się spodobać nieco mniej – koniecznie doczytaj artykuł do końca.

Jakiś czas temu (klik) pisałam Ci o pracach nad ustawą wprowadzającą tzw. wakacje od ZUS. 10 czerwca pojawiła się informacja, że Prezydent podpisał nowe przepisy, które już oficjalnie wchodzą w życie. 


Wakacje od ZUS – najważniejsze informacje

Wakacje od ZUS – które salony mogą skorzystać? Ile zyskają?

Na stronie Ministerstwa Rozwoju i Technologii (klik) dowiadujemy się, że z “urlopu od ZUS” będą mogli skorzystać wpisani do CEIDG mikroprzedsiębiorcy, którzy:

 • w miesiącu kalendarzowym poprzedzającym miesiąc złożenia wniosku mieli zgłoszonych do ubezpieczeń nie więcej niż dziesięciu ubezpieczonych (w tym także siebie samych);
 • w ostatnich dwóch latach kalendarzowych poprzedzających rok złożenia wniosku nie osiągnęli przychodu z pozarolniczej działalności gospodarczej lub w co najmniej jednym roku z dwóch ostatnich lat kalendarzowych poprzedzających rok złożenia wniosku, osiągnęli roczny przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej nieprzekraczający równowartości w złotych 2 mln euro.

Zwolnienie będzie dotyczyło składek na:

 • własne ubezpieczenia społeczne: emerytalne, rentowe, wypadkowe i jeżeli wcześniej zostało zadeklarowane jego opłacanie – chorobowe,
 • Fundusz Pracy i Fundusz Solidarnościowy.

Mówimy więc o całej składce społecznej ZUS, która w pełnej wysokości w 2024 roku wynosi 1600,32 zł, a w przypadku preferencyjnych składek 408,16 zł. 

Ze zwolnienia można skorzystać raz w każdym roku kalendarzowym.

Dodatkowo trzeba podkreślić, że:

Wakacje dotyczą składek na ubezpieczenia społeczne przedsiębiorcy w odniesieniu do niego samego (nie do osób przez niego ubezpieczanych, np. współpracujących czy jego pracowników).

Nie będą mogły z nich skorzystać osoby, które wykonują działalność na rzecz swoich byłych pracodawców. Zastrzeżenie takie ma zapobiegać tzw. „wypychaniu” pracowników na samozatrudnienie.

i

Z wakacji składkowych będą mogli skorzystać przedsiębiorcy niezależnie od formy rozliczania podatku dochodowego (PIT, ryczałt, karta podatkowa). Zwolnienie będzie udzielane w ramach pomocy de minimis.


Wakacje od ZUS – co zrobić, żeby skorzystać?

Żeby skorzystać z “wakacji od ZUS” trzeba będzie złożyć wniosek za pomocą elektronicznego formularza dostępnego na platformie ZUS.

Wniosek należy złożyć w miesiącu poprzedzającym ten, w którym chcemy skorzystać ze zwolnienia. Na przykład,  jeśli nie chcemy płacić składki społecznej w grudniu, to wniosek należy złożyć w listopadzie.

Dodatkowo warto wiedzieć, że:

Wakacje nie będą miały wpływu na uprawnienie do skorzystania ze świadczeń z ubezpieczeń społecznych. W okresie, w którym przedsiębiorca będzie podlegać zwolnieniu, składki na jego własne ubezpieczenia społeczne z tytułu wykonywanej działalności będą finansowane z budżetu państwa.

i

Korzystając z wakacji przedsiębiorca nie będzie musiał zawieszać własnej działalności. Będzie mógł nadal prowadzić firmę, uzyskiwać przychody i wystawiać faktury.

i

Przedsiębiorcy muszą też pamiętać o obowiązku złożenia deklaracji rozliczeniowej i imiennych raportów miesięcznych za miesiąc korzystania z wakacji składkowych. Obowiązujący termin jest taki sam, jak w przypadku innych przedsiębiorców, czyli do 20. dnia następnego miesiąca.


Wakacje od ZUS – jakie mam “ALE”?

Pierwszy “haczyk”: w tym roku wakacje od ZUS dopiero w grudniu

Pierwszym “haczykiem” jest fakt, że w tym roku z wakacji od ZUS będzie można skorzystać dopiero w grudniu. W zapowiedziach pojawiało się stwierdzenie, że wakacje zostaną wprowadzone jeszcze w tym roku, a grudzień to nadal “ten rok”. Przyznam jednak, że tliła się we mnie nadzieja, że skoro prace intensywnie trwają, to z rozwiązania będzie można skorzystać już w najbliższych miesiącach. 

Finansowo oczywiście niczego nie tracimy, ale pewnym minusem jest to, że:

 • ze złożeniem wniosku trzeba czekać aż do listopada, więc jeśli ktoś liczył na dodatkowe pieniądze już latem, to niestety musi poczekać,
 • jeśli przegapimy złożenie wniosku w listopadzie 2024 roku, to wakacje na 2024 rok nam przepadną – grudzień jest jedynym miesiącem w 2024 roku, w którym możemy skorzystać ze zwolnienia.

Aby tego uniknąć, warto już teraz zapisać sobie przypomnienie w kalendarzu. 

Plusem, choć mocno odłożonym w czasie, jest fakt, że w 2025 roku z wakacji od ZUS będzie można skorzystać już w dowolnym miesiącu, więc jeśli wybierzemy grudzień 2024 (bo musimy*) i styczeń 2025 (bo możemy), to będziemy miały solidny zastrzyk finansowy na przełomie roku, co niewątpliwie będzie miłym doświadczeniem.

*Oczywiście nie musimy, bo rozwiązanie jest dobrowolne. Jeśli ktoś nie chce skorzystać (choć nie sądzę, żeby było wiele takich osób), to nie musi. Jeśli jednak chce skorzystać w 2024 roku to musi w grudniu.


Drugi “haczyk”: zaoszczędzimy nieco mniej niż nam się wydaje…

Żeby już się nadmiernie nie rozpisywać, powiem w skrócie.

Nie płacisz składki społecznej = więcej pieniędzy zostaje Ci w kieszeni = masz wyższy dochód.

Masz wyższy dochód = musisz zapłacić wyższy podatek i wyższą składkę zdrowotną…

Oczywiście dotyczy to osób na skali podatkowej i podatku liniowym. Na ryczałcie sprawa wygląda inaczej, bo podatek płacimy od przychodu, a nie od dochodu, a składka zdrowotna ma stałą wysokość. No, chyba że akurat przekroczymy dany próg – tu faktycznie trzeba uważać.


O ile mniej zaoszczędzą osoby na skali podatkowej i podatku liniowym?

O ile mniej zaoszczędzą osoby na skali podatkowej i podatku liniowym? Poniżej znajdziesz wyliczenia, ale z góry zaznaczam, że bardzo uproszczone, bo wiadomo koszty, progi podatkowe, odliczenia, opłacanie lub nie składki chorobowej itd. Niuansów nie uwzględniam. Po prostu przyjmuję, że kwota niepłaconej składki to dochód, od którego trzeba odjąć podatek i ZUS.

wakacje od zus - skala podatkowa podstawowa skladka
wakacje od zus - skala podatkowa obnizona skladka

SKALA PODATKOWA

Przy skali podatkowej i opłacaniu składki społecznej w pełnej wysokości zaoszczędzimy:

 • 1264,25 zł rocznie,
 • lub 1408,28 zł rocznie (jeśli Twoje dochody są na tyle niskie, że opłacasz składkę zdrowotną w minimalnej wysokości).

Przy skali podatkowej i opłacaniu składki społecznej w obniżonej wysokości (dla nowych firm):

 • 322,45 zł rocznie,
 • lub 359,18 zł rocznie (jeśli Twoje dochody są na tyle niskie, że opłacasz składkę zdrowotną w minimalnej wysokości).
wakacje od zus - podatek liniowy podstawowa skladka
wakacje od zus - podatek liniowy obnizona skladka

PODATEK LINIOWY

Przy podatku liniowym i opłacaniu składki społecznej w pełnej wysokości zaoszczędzimy:

 • 1217,84 zł rocznie,
 • lub 1296,26 zł rocznie (jeśli Twoje dochody są na tyle niskie, że opłacasz składkę zdrowotną w minimalnej wysokości).

Przy podatku liniowym i opłacaniu składki społecznej w obniżonej wysokości (dla nowych firm):

 • 310,61 zł rocznie,
 • lub 330,61 zł rocznie (jeśli Twoje dochody są na tyle niskie, że opłacasz składkę zdrowotną w minimalnej wysokości).

Napisanie tego artykułu wymagało sporo pracy. Jeśli możesz, wesprzyj mnie wirtualną kawąKLIK, żebym mogła tworzyć więcej takich treści. Możesz też zostać moją Patronką na portalu Patronite – KLIK.

Zapraszam Cię również do mojego sklepu, w którym znajdziesz mnóstwo przydatnych materiałów na temat marketingu, zarządzania i finansów salonu, a także obowiązujących regulacji prawnych. Przejrzyj dostępne e-booki, kursy online i wzory dokumentówKLIK.

podrecznik marketingu i zarządzania gabinetem kosmetycznympodrecznik marketingu i zarządzania gabinetem kosmetycznympodrecznik marketingu i zarządzania gabinetem kosmetycznympodrecznik marketingu i zarządzania gabinetem kosmetycznympodrecznik marketingu i zarządzania gabinetem kosmetycznympodrecznik marketingu i zarządzania gabinetem kosmetycznympodrecznik marketingu i zarządzania gabinetem kosmetycznympodrecznik marketingu i zarządzania gabinetem kosmetycznympodrecznik marketingu i zarządzania gabinetem kosmetycznym
Tagi :