Dnia 9 maja brałam udział w spotkaniu zorganizowane przez Stowarzyszenie Na Rzecz Rozwoju Kosmetologii „Przyjazna Kosmetyka” przy współpracy z czasopismem LNE. Co to za spotkanie? Jaki był jego cel?

Oddam głos organizatorom (oba cytaty i poniższe zdjęcie pochodzą z tego wpisu FB):

Celem spotkania była analiza obecnej sytuacji oraz chęć usłyszenia jasnego i klarownego stanowiska dystrybutorów urządzeń względem przygotowywanych norm prawnych w zakresie pracy kosmetologa.


Myślę, że już większość ludzi pracujących w naszej branży słyszała o proponowanych zmianach prawnych, które mogą znacznie ograniczyć możliwości pracy w gabinetach (wszystkie akty prawne, nad którymi obecnie trwają prace, wypisałam w tym artykule). Wielu ludzi stara się działać w tym temacie, ale to ciągle za mało, stąd potrzeba kontaktu z firmami.

Niestety w tym zakresie nie wydarzyło się wiele. Ponownie oddam głos organizatorom:

Obecne na spotkaniu osoby reprezentujące dystrybutorów nie były niestety decyzyjne do zajęcia stanowiska w omawianej sprawie.

W obecnej sytuacji bardzo ważna jest spójna polityka naszej branży, dlatego też liczymy na większy odzew i zainteresowanie tematem ze strony dystrybutorów na kolejnym spotkaniu.

Planowane jest kolejne, mam nadzieję tym razem bardziej liczne i owocne spotkanie. O tym jednak za chwilę,


Najpierw dwa słowa na temat tego, o czym rozmawiałyśmy, korzystając z okazji, że w jednym miejscu spotkało się wiele osób, które działają w tej sprawie.

spotkanie przyjazna kosmetyka

W spotkaniu uczestniczyli:

  • Beata Wątorowska, Katarzyna Nowacka, Agnieszka Mienik, Ewa Kostrzyńska i Maria Twardowska z Zarządu Stowarzyszenia Na Rzecz Rozwoju Kosmetologii „Przyjazna Kosmetyka”,
  • Hanna Dolecka – kosmetolog, wykładowca,
  • Grażyna Jabłońska i Rafał Długosz z LNE,
  • Kamil Zawicki – prawnik,
  • dr n. farm. Anna Kołodziejczak – kosmetolog, wykładowca,
  • Anna Maciaszek – Medlegalis,
  • Marta Symczak – DepilConcept,
  • Anna Wydra-Nazimek – czyli ja 😀

Ze strony dystrybutorów byli obecni:

  • Wojciech Dobrowolski – Nova Group,
  • Katarzyna Studzińska – ITP,
  • Agnieszka Grzegorczyk – Mrotex Group.

Większość osób była obecna stacjonarnie. Kilka (w tym ja) online.


Rozmawialiśmy właściwie o wszystkich regulacjach, nad którymi obecnie trwają prace. Była mowa m.in. o:

  • aktywności uczelni, które częściowo się za nami wstawiły i podobno jest szansa na to, że ich uwagi zostaną uwzględnione – czekamy na konkrety,
  • projekcie Ustawy o zawodzie kosmetologa, który został złożony przez poseł Bożenę Żelazowską z PSL i utknął w “sejmowej zamrażarce” – trwają starania o jego “odmrożenie” (wkrótce napiszę więcej na ten temat),
  • spotkaniu w Ministerstwie Rozwoju, które ma się wkrótce odbyć w naszej sprawie,
  • działaniach mających na celu wpisanie kosmetologa na listę zawodów medycznych,
  • konieczności włączenia firm w działania na rzecz ochrony gabinetów przed negatywnymi konsekwencjami wprowadzenia zmian w prawie.

Każda z Was zapewne oczekuje konkretów, no ale prawdziwy konkret będzie, dopiero jak się uda (oby!) albo jak się nie uda. To, co trwa cały czas, to spotkania, rozmowy, prośby o wsparcie różnych osób i instytucji, próby realizacji różnych pomysłów… 

Jednym z pomysłów jest właśnie mocniejsze włączenie w to wszystko producentów i dystrybutorów kosmetyków i sprzętu do gabinetów.

Tutaj ogromna prośba do Was, abyście pomogły zainteresować tym tematem jak najwięcej firm i zaprosić je na kolejne spotkanie. Po szczegóły wskakuj do tego artykułu.


podrecznik marketingu i zarządzania gabinetem kosmetycznympodrecznik marketingu i zarządzania gabinetem kosmetycznympodrecznik marketingu i zarządzania gabinetem kosmetycznympodrecznik marketingu i zarządzania gabinetem kosmetycznympodrecznik marketingu i zarządzania gabinetem kosmetycznympodrecznik marketingu i zarządzania gabinetem kosmetycznympodrecznik marketingu i zarządzania gabinetem kosmetycznympodrecznik marketingu i zarządzania gabinetem kosmetycznympodrecznik marketingu i zarządzania gabinetem kosmetycznym