Dziś na konferencji Premiera i Ministra Zdrowia poinformowano o nowych ograniczeniach, wśród nich znalazło się zamknięcie salonów kosmetycznych i fryzjerskich.

Na stronach rządowych (w aktualnościach) czytamy:

Zamknięte zostają bez wyjątków wszystkie zakłady fryzjerskie, kosmetyczne, salony tatuażu i piercingu. Tych usług nie będzie można realizować również poza salonami – np. wizyty w domach nie wchodzą w grę.

Zawieszamy również wykonywanie zabiegów rehabilitacyjnych i masaży – zarówno w placówkach publicznych, jak i prywatnych. Wyjątkiem są sytuacje, w których rehabilitacja jest bezwzględnie wymagana stanem zdrowia pacjenta.

i w innym miejscu – na stronie z podsumowaniem aktualnych ograniczeń:

SALONY FRYZJERSKIE, KOSMETYCZNE I TATUAŻU

Ograniczenie dotyczy: zamknięcia wszystkich zakładów fryzjerskich, kosmetycznych, salonów tatuażu i piercingu.

Na czym polega? Zamknięte zostają bez wyjątków wszystkie zakłady fryzjerskie, kosmetyczne, salony tatuażu i piercingu. Tych usług nie będzie można realizować również poza salonami – np. wizyty w domach nie wchodzą w grę.

Obowiązuje od: 1 kwietnia

Co grozi za złamanie zakazu?

Na stronach rządowych jest również informacja o karach grożących za złamanie nowych ograniczeń:

Za złamanie zasad grozi grzywna w wysokości od 5 tys. do 30 tysięcy złotych.

Czekamy na opublikowanie podstawy prawnej (najprawdopodobniej znów rozporządzenia). Jeśli znajdą się tam jakieś istotne, dodatkowe informacje, dopiszę je do tego artykułu – zapisz go sobie i zerknij wieczorem lub jutro rano (ostatnie rozporządzenie pojawiło się dopiero w okolicy godz. 21).

Czy w związku z oficjalnym zakazem salony mogą liczyć na dodatkową pomoc?

Nieoficjalnie pojawiają się takie informacje, ale konkretnie nie wiemy jeszcze niczego. Będę śledzić ten temat i informować Was na bieżąco!


AKTUALIZACJA: jest rozporządzenie!

Tuż przed godz. 23:00 opublikowano ROZPORZĄDZENIE RADY MINISTRÓW z dnia 31 marca 2020 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii. Pełna treść dokumentu tutaj. Poniżej omówienie zapisów dotyczących naszej branży.

W rozporządzeniu czytamy:

§ 8. 1. W okresie, o którym mowa w § 2 ust. 1, ustanawia się czasowe ograniczenie:
1) prowadzenia przez przedsiębiorców w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 6 marca 2018 r. – Prawo przedsiębiorców oraz przez inne podmioty, działalności:

Okres, o którym mowa, to: od dnia 31 marca 2020 r. do odwołania. 

I dalej, kogo to dotyczy? Prowadzenia działalności:

h) związanej z fryzjerstwem i pozostałymi zabiegami kosmetycznymi (ujętej w Polskiej Klasyfikacji Działalności w podklasie 96.02.Z),

i) związanej z działalnością salonów tatuażu i piercingu (ujętej w Polskiej Klasyfikacji Działalności w podklasie 96.09.Z),

j) usługowej związanej z poprawą kondycji fizycznej (ujętej w Polskiej Klasyfikacji Działalności w podklasie 96.04.Z),

I dalej:

§ 9. 1. Ograniczenia, o których mowa w § 8 ust. 1:
1) pkt 1 lit. a–j oraz pkt 2, polegają na całkowitym zakazie prowadzenia działalności;

I tutaj pytanie, co ze sprzedażą, kosmetyków, voucherów itd. Postaram się dla Was zdobyć jak najszybciej stanowisko prawnika w tej sprawie.


Więcej informacji na ten temat znajdziesz w BAZIE WIEDZY.

baza wiedzy koronawirus salon beauty baner
podrecznik marketingu i zarządzania gabinetem kosmetycznympodrecznik marketingu i zarządzania gabinetem kosmetycznympodrecznik marketingu i zarządzania gabinetem kosmetycznympodrecznik marketingu i zarządzania gabinetem kosmetycznympodrecznik marketingu i zarządzania gabinetem kosmetycznympodrecznik marketingu i zarządzania gabinetem kosmetycznympodrecznik marketingu i zarządzania gabinetem kosmetycznympodrecznik marketingu i zarządzania gabinetem kosmetycznympodrecznik marketingu i zarządzania gabinetem kosmetycznym
Tagi :