Słowo „podwyżki” zawsze biło rekordy „popularności” na początku roku – sporo rzeczy drożało właśnie od 1 stycznia. W tym roku jednak mamy prawdziwą eksplozję informacji o planowanych podwyżkach. Jak to wszystko przełoży się na sytuację Twojego salonu? O ile wzrosną Twoje stałe koszty? Czy to już jest ta granica, po przekroczeniu której po prostu musisz podnieść ceny? Jeśli tak, to o ile je podnieść, żeby nie stracić?

Artykuł jest długi i treściwy, dlatego przygotowałam dla Ciebie mały SPIS TREŚCI:

CZĘŚĆ I – WZROST KOSZTÓW SALONU W 2022 ROKU

I. Zmiany w wysokości składek ZUS – czy każdy salon straci?

 1. Jak zmieniają się zasady wyliczania składki?
 2. Wzrost składki społecznej
 3. Dla kogo ZUS wzrośnie, a dla kogo zmaleje?
 4. Wpływ braku możliwości odliczenia składki części składki na finanse salonu
 5. Czy jest się czym przejmować? Jak wysoka może być składka zdrowotna?

II. Podwyżki cen prądu i gazu

 1. Podwyżki dla odbiorców indywidualnych
 2. Podwyżki dla firm
 3. Wasze podwyżki

III. Wzrost płacy minimalnej

IV. Wzrost inflacji

 1. Jak rośnie inflacja?
 2. Jak wysoka inflacja wpływa na Twoje finanse?

V. Wzrost kosztów kredytów i leasingów

VI. Co jeszcze zdrożeje?

VII. Czy można liczyć na spadek cen czegokolwiek?

 1. Niższe ceny paliwa
 2. Niższe stawki OC
 3. Dodatek osłonowy, tarcza antyinflacyjna

CZĘŚĆ II – JAK POPRAWIĆ SYTUACJĘ FINANSOWĄ SALONU? PODNOSIĆ CENY? O ILE?

I. Zmiana formy opodatkowania

II. Przegląd oferty i redukcja kosztów

 1. Które zabiegi warto usunąć z oferty?
 2. Jak pozbyć się z oferty nieopłacalnych zabiegów, z których klientki chętnie korzystają?
 3. Których kosztów możesz się pozbyć?
 4. Na co uważać, redukując koszty?

III. Zmiana formuły działalności, zmiana lokalu

 1. Kiedy warto rozważyć zmianę lokalu na mniejszy?
 2. Podnajęcie części lokalu – warto?
 3. A może poszukać wspólnika?
 4. Kiedy warto rozważyć przejście na działalność mobilną?

IV. Dodatkowe źródła zarobku

V. Czy muszę podnieść ceny? Jeśli tak, to o ile?

 1. Podnosić ceny, czy nie?
 2. Koszt godziny pracy salonu – co to jest i jak go policzyć?
 3. Jak dobrze wycenić zabiegi? Jak oswoić klientki z podwyżkami?

CZĘŚĆ I – WZROST KOSZTÓW SALONU W 2022 ROKU

I. Zmiany w wysokości składek ZUS – czy każdy salon straci?

W 2021 roku pełna składka ZUS (z chorobową) wynosiła 1457,49 zł.

1. Jak zmieniają się zasady wyliczania składki?

W 2022 roku w związku z wejściem w życie Polskiego Ładu nie będzie już jednej stałej kwoty ZUS dla wszystkich, a dokładniej – składki społeczne nadal będą stałe dla wszystkich, ale składka zdrowotna będzie wyliczana indywidualnie.

W skrócie można powiedzieć, że każdy będzie płacił inny ZUS, zależnie od swojego przychodu lub dochodu. Sposób wyliczania składki na nowych zasadach jest dość skomplikowany i dodatkowo zależy od naszej formy opodatkowania. Pozwolę sobie więc odesłać Cię do artykułu na ten temat, który przeczytasz TUTAJ. Znajdziesz tam informacje na temat zasad wyliczania składki od 2022 roku i sporo przykładów.


2. Wzrost składki społecznej

Już wiesz, że sprawa składki zdrowotnej jest mocno skomplikowana. Ze składką społeczną jest “łatwiej”: jak co roku – po prostu wzrośnie.

W 2021 płaciłyśmy 1075,68 zł, w 2022 roku będziemy płacić 1211,28 zł, czyli o 135,60 zł więcej.

Więcej informacji na temat nowych składek społecznych, również tych ulgowych, umieszczę w tradycyjnym artykule o zmianach w księgowości w nowym roku, który pojawi się w najbliższych dniach. Podlinkuję go tutaj, jak już będzie dostępny.


3. Dla kogo ZUS wzrośnie, a dla kogo zmaleje?

Sposób wyliczania to jedno, ale każdy z nas chciałby wiedzieć, czy ostatecznie będzie płacił wyższą, czy niższą składkę niż dotychczas. Społeczną, już wiemy, że zapłacimy wyższą, a co ze zdrowotną i w związku z nią ogólnie, całym ZUS-em?

Mam złą wiadomość: nie da się tego stwierdzić tak po prostu. Dlaczego?

Nie dość, że dla każdej formy opodatkowania składkę wylicza się inaczej, to jeszcze dochodzi nam do tego wszystkiego kolejny istotny czynnik. Mianowicie od 2022 roku składki nie będzie można odliczać od podatku.

W skrócie: może okazać się, że choć zapłacimy niższą niż aktualnie składkę (bo np. Polski Ład potraktuje naszą małą działalność „ulgowo”), to ostatecznie i tak będziemy „w plecy” właśnie ze względu na brak możliwości odliczenia składki.


4. Wpływ braku możliwości odliczenia składki części składki na finanse salonu

Przeanalizujmy najprostszy przykład małego salonu na karcie podatkowej, który dotychczas płacił miesięcznie 381,81 zł samej składki zdrowotnej. W 2022 roku taki salon zapłaci 270,90 zł składki zdrowotnej miesięcznie.

Oznacza to zysk w wysokości 110,91 zł. Zalecałabym się jednak powstrzymać z otwieraniem szampana, bo jeśli uwzględnimy brak możliwości odliczenia składki, to ostatecznie taki salon miesięcznie straci 19 zł. Owszem, niewiele, ale chodziło mi o to, żeby pokazać Ci, że określenie, kto zapłaci więcej, a kto mniej nie jest proste, bo znaczenie ma nie tylko sama wysokość składki, ale również brak możliwości odliczenia części składki.

W skrócie: co z tego, że zapłacimy niższą składkę, jeśli przez brak możliwości jej odliczenia ostatecznie będziemy na minusie.


5. Czy jest się czym przejmować? Jak wysoka może być składka zdrowotna?

Być może pomyślisz: o co to całe zamieszanie, przecież składka zdrowotna to niecałe 400 zł, najwyżej będę kilkadziesiąt złotych na minusie?

No niestety nie, bo np. dla salonu z rocznym dochodem w wysokości 350 000 zł rocznie, rozliczającego się na zasadach ogólnych (17% i 32%) miesięczna składka zdrowotna wyniesie 1429,17 zł, czyli o 1047,36 zł więcej, niż dotychczas. W skali roku taki salon na samej składce zdrowotnej straci aż 12 568,28 zł! To zdecydowanie nie jest „kilka stówek”.

Po uwzględnieniu innych zmian, które wprowadza Polski Ład, taki salon będzie ostatecznie 16 514 zł na minusie, czyli strata wzrośnie jeszcze bardziej.

W nieco lepszej sytuacji będzie z kolei salon z niższym dochodem, bo on będzie mógł skorzystać z ulgi dla klasy średniej, kwoty wolnej…

Jeśli chcesz zobaczyć dokładne wyliczenia i zrobić takie same dla swojej działalności (uwzględniając Twój przychód/dochód) i Twoją formę opodatkowania, zajrzyj do e-booka Ile podatków zapłacisz w 2022 roku? Które salony zyskają, a które stracą? – znajdziesz w nim masę wyliczeń i szczegółowe instrukcje, z którymi sprawdzisz, ile dokładnie stracisz lub zyskasz na Polskim Ładzie. Więcej informacji o e-booku znajdziesz TUTAJ.

Podsumowując temat składki zdrowotnej: wprawdzie najsłabiej zarabiające salony w 2022 roku zapłacą nieco niższą składkę zdrowotną, niż w 2021 roku, jednak ostatecznie ten zysk zostanie zniwelowany przez inne zmiany podatkowe.

Należy jednak podkreślić, że niektóre salony zyskają na Polskim Ładzie mimo tego, że będą płacić wyższą składkę zdrowotną niż dotychczas i tu kolejny przykład z e-booka: salon z rocznym dochodem w wysokości 120 000 zł zapłaci 900 zł składki zdrowotnej miesięcznie, ale w związku z innymi zmianami podatkowymi ostatecznie będzie 86 zł miesięcznie na plusie.

To po prostu trzeba przeanalizować indywidualnie i najlepiej zrobić to jak najszybciej – dopóki jeszcze możemy zmienić formę opodatkowania.


II. Podwyżki cen prądu i gazu

W ostatnich dniach w mediach słyszymy o znaczących podwyżkach prądu i gazu. O ile konkretnie wzrosną rachunki?

1. Podwyżki dla odbiorców indywidualnych

Urząd Regulacji Energetyki zatwierdził nowe taryfy dla odbiorców indywidualnych. Szczegóły zależą od dostawcy, taryfy itd., ale od nowego roku można liczyć się ze wzrostami opłat w wysokości:
prąd – wzrost średnio o 24%,
gaz – wzrost nawet o 58%.


2. Podwyżki dla firm

Jak to będzie wyglądało w przypadku firm? Powiem szczerze, że nie bardzo orientuję się w tym, jak wyglądają różnice pomiędzy rynkiem sprzedaży energii dla odbiorców indywidualnych i małych firm. Próbowałam znaleźć konkretne informacje na temat wysokości podwyżek dla firm w 2022 roku i nie trafiłam na źródło, które wyjaśniłoby moje wątpliwości i podało konkretne wartości. Pewnie wynika to z faktu, że na wysokość cen dla firm wpływa wiele czynników, np. dostawca i lokalizacja.

Pewne jest to, że stawki (i podwyżki) dla firm są inne, niż dla odbiorców indywidualnych. Potwierdza to wypowiedź przedstawiciela PGNiG (całość w tym artykule na stronie energia.rp.pl):

Udział podmiotów z Grupy PGNiG w sprzedaży gazu do odbiorców końcowych wyniósł w 2020 r. 85,63 proc. Spośród ponad 7,1 mln klientów PGNIG, około 6,85 mln stanowią gospodarstwa domowe, którym paliwo gazowe jest sprzedawane na podstawie obowiązującej taryfy zaakceptowanej przez prezesa URE. – Pozostałą część, a więc około 290 tys. klientów stanowią pozostali klienci, i tylko ta część klientów nie jest objęta taryfą.

i

Taryfa jest zaś – zgodnie z przepisami prawa – przeznaczona jest dla odbiorców końcowych dokonujących zakupu paliw gazowych wyłącznie w celu ich zużycia w gospodarstwie domowym. PGNiG OD każdego klienta spełniającego powyższe kryterium rozlicza według cen i stawek określonych w taryfie.


3. Wasze podwyżki

W związku z tym, że w mediach pojawia się coraz więcej informacji o firmach, które dostają od swoich dostawców informacje o podwyżkach rzędu nawet kilkuset procent w przypadku gazu, postanowiłam zapytać o Wasze doświadczenia.

Przysłałyście mi naprawdę dużo odpowiedzi z konkretnymi danymi, dlatego postanowiłam je przytoczyć, przeanalizować i omówić w osobnym artykule, który znajdziesz TUTAJ.

Przy wszystkich zastrzeżeniach dotyczących jakości tych wyliczeń (znajdziesz je w linkowanym artykule), wyszło mi, że na tę chwilę (pierwsze dni 2022 roku) Wasze podwyżki wynoszą średnio:

 • 213% w przypadku cen gazu,
 • 52% w przypadku cen prądu.

Średnio, czyli zdarzały się zarówno dużo wyższe, jak i dużo niższe wartości. Szczegóły znajdziesz w artykule

Trzeba również dodać, że duże podwyżki zaczęły się już w ostatnich miesiącach 2021 roku, a w kolejnych miesiącach 2022 roku aktualne ceny mogą się jeszcze zmienić na niekorzyść.


III. Wzrost płacy minimalnej

Kolejna podwyżka dotyczy osób, które zatrudniają pracowników. Jak co roku rośnie zarówno minimalne wynagrodzenie, jak i minimalna stawka godzinowa.

W 2022 roku będą wynosiły odpowiednio:

– minimalne wynagrodzenie: 3010 zł brutto – o 210 zł więcej niż w 2021 roku,
– minimalna stawka godzinowa: 19,70 zł brutto – o 1,4 zł więcej niż w 2021 roku.

W poprzednich latach wyglądało to następująco:


IV. Wzrost inflacji

1. Jak rośnie inflacja?

Kolejnym dużym problemem jest bardzo szybko rosnąca inflacja. Jakiś czas temu napisałam artykuł o tym, jak wysoka inflacja wpływa na zyski salonu (możesz go przeczytać tutaj). Artykuł powstał jakoś pod koniec wakacji.

Wtedy mówiliśmy o inflacji w wysokości ok. 5%:

Teraz tamta wysoka inflacja to już tylko „miłe” wspomnienie… Wskaźnik za listopad wyniósł 7,8%, a za grudzień aż 8,6%!

Myślę, że w związku z tak dużymi zmianami napiszę tamten artykuł od nowa – w oparciu o te wysokie wskaźniki.


2. Jak wysoka inflacja wpływa na Twoje finanse?

Teraz w skrócie, jak inflacja wpływa na finanse salonu i co należy uwzględnić w kontekście ewentualnego podniesienia cen usług.

Dla budżetu salonu:

 • po zrobieniu firmowych zakupów i opłaceniu firmowych kosztów zostaje nam mniej pieniędzy,
 • brakuje również pieniędzy, które mogłybyśmy zainwestować w nowe kosmetyki, sprzęt, szkolenia itd.,
 • gdybyśmy jednak chciały w coś zainwestować, to będzie nas to więcej kosztowało – ceny rosną wszystkim, również producentom kosmetyków, sprzętu – nie dość, że mamy mniej pieniędzy (bo więcej płacimy np. za rachunki w domu), to za ewentualne inwestycje zapłacimy więcej, niż jakbyśmy robiły zakupy np. rok temu,
 • idąc dalej tym tropem, rosną również nasze zwyczajne koszty – jeśli do tej pory wynosiły 2000 zł, to teraz mogą wynosić np. kilkaset złotych więcej, bo każdy ma wyższe rachunki i każdy podnosi ceny, żeby sobie to zrekompensować,
 • wszystko drożeje, w związku z czym wszystko drożeje – dalszy wzrost cen sam się napędza.

Dla Twojego domowego budżetu:

 • za pieniądze, które nam zostają po opłaceniu rachunków, kosztów, podatków itd. idąc do sklepu, możemy kupić mniej,
 • w związku z tym brakuje nam pieniędzy na prywatne wydatki, spada nasz poziom życia lub zmniejszają się kwoty, które możemy zaoszczędzić.

Więcej informacji na temat wpływu inflacji na budżet salonu znajdziesz w TYM, wspomnianym już wcześniej artykule. 


V. Wzrost kosztów kredytów i leasingów

W ramach walki z wysoką inflacją, od kilku miesięcy są regularnie podnoszone stopy procentowe, co wpływa na wysokość rat spłacanych przez nas kredytów i leasingów.

W tym temacie też nie jestem ekspertem, dlatego wklejam poniżej kilka cytatów z przykładami, przy czym trzeba podkreślić, że przykłady te nie uwzględniają ostatniego podniesienia stóp procentowych z dnia 4 stycznia:

Z wyliczeń ekspertów HRE Investments wynika, że gdyby w 2022 roku stopy procentowe wzrosły do 3 proc., a WIBOR zatrzymałby się na poziomie około 3,2 proc., miesięczna rata kredytu (na 25 lat z marżą banku 2,6 proc. i kwotę 300 tys. zł) zaciągniętego w ostatnim czasie wyniosłaby około 1900 zł. To oznaczałoby wzrost miesięcznej raty o około 160 zł miesięcznie w porównaniu do stanu na koniec 2021 roku.

Źródło: money.pl

Znalazłam jeszcze komentarz dotyczący ostatniej podwyżki:

I jeszcze (niezbyt optymistyczna) prognoza: 

Jak już wspominałam, ja się zupełnie na tym nie znam. Starałam się znaleźć dla Was jakieś konkretne przykłady, ale nie potrafię ich ocenić. W związku z tym aby mieć pewne konkrety dotyczące swojej indywidualnej sytuacji, najlepiej skontaktować się ze swoim bankiem, tym bardziej że w mediach najwięcej informacji jest na temat kredytów hipotecznych, a nie na temat kredytów czy leasingów firmowych.

Warto również zerknąć na kalkulator stworzony przez UOKiK:

Sprawdzisz tam nie tylko orientacyjną wysokość raty w przypadku wzrostu stóp procentowych, ale również ile zaoszczędzisz dzięki nadpłacie.

Dysponujesz środkami finansowymi i rozważasz nadpłatę? Wpisz parametry swojego kredytu, kwotę, którą chciałbyś nadpłacić i zobacz, jaki przyniesie to skutek, gdy zmniejszysz raty lub skrócisz okres kredytowania.

Zamierzasz wziąć kredyt hipoteczny? A może już go spłacasz, ale dysponujesz środkami finansowymi i rozważasz nadpłatę? Wejdź na finanse.uokik.gov.pl i sprawdź, jak może kształtować się rata twojego kredytu przy różnych stawkach oprocentowania. Poznaj nowe funkcje kalkulatora:

– możesz wpisać kwotę, którą chcesz nadpłacić i sprawdzić, o ile zmniejszy ci się rata kredytu lub okres jego spłaty i ile dzięki temu zaoszczędzisz,
– nie wiesz, czy opłaca się przy nadpłacie bardziej skracać okres kredytowania, czy obniżać wysokość raty – możesz to również sprawdzić na naszym kalkulatorze,
– zobaczysz, ile rocznie więcej będziesz musiał zapłacić, gdy zwiększy się oprocentowanie kredytu.

O funkcjach kalkulatora możesz przeczytać tutaj, a sam kalkulator znajdziesz tutaj


VI. Co jeszcze zdrożeje?

Niestety, większość rzeczy. Wszystkie wymienione wyżej czynniki wpływają na to, że firmy będą miały wyższe koszty, co w większości przypadków będzie skutkowało koniecznością podniesienia cen. Mam tu na myśli zarówno nasze wydatki firmowe, jak i prywatne.

Ze spraw, które są szczególnie istotne dla części lub wszystkich salonów, można wymienić np.:

 • wyższy podatek od nieruchomości (ważne dla osób z własnym lokalem),
 • podniesienie czynszów dla osób wynajmujących,
 • kolejne podwyżki opłat za wywóz odpadów,
 • wzrost opłat za wodę i ścieki,
 • droższe usługi księgowe – księgowe też borykają się ze skutkami inflacji, podwyżek cen mediów, też mają Polski Ład, ale przede wszystkim muszą ten ład dla nas rozliczać, co niestety wiąże się z dodatkowymi obowiązkami,
 • podniesienie cen na inne usługi, produkty…

Poniżej wstawiam kilka cytatów z Waszych wypowiedzi dotyczących podwyżek w różnych obszarach. Przypominam, że wypowiedzi dotyczące wzrostu cen prądu i gazu umieściłam w TYM artykule. Tutaj mamy pozostałe sprawy.

Opłata za księgową 30 zł więcej.

i

Póki co księgowość 30 % w górę, kadry 100%. Firma kosmetyczna już dała info 10 – 15 % w górę produkty.

i

Księgowość +30 zł.

i

Koszty obsługi przez biuro rachunkowe z 350 zł na 580 zł przy rozliczeniu mnie i trzech pracowników. Nie wspomnę o wzroście kosztu najmu lokalu.

i

Księgowość +50 zł, czynsz +20 zł, odpady +10 zł/mc, leasing +20 zł.

i

Księgowa + 70 zł.

i

Podatek od nieruchomości o ponad 100% w tym roku.

i

Śmieci – podwyżka 12%.

i

Moja księgowa podniosła mi cenę o 50%.

i

Abonament za wodę 1000% do góry, rachunku jeszcze nie dostałyśmy, ale kolega w restauracji 720 zł zużycie, a 840 zł abonament za licznik. Masakra. Boję się rachunku za prąd, o wodzie nie wspomnę. Salon fryzjersko-kosmetyczny 45 m2.

i

Ja mam od stycznia 30% podwyżki czynszu.


VII. Czy można liczyć na spadek cen czegokolwiek?

1. Niższe ceny paliwa

W ostatnich dniach nieco spadły ceny paliwa, co może być istotne dla osób pracujących mobilnie lub tych, które mają daleki dojazd do pracy. Mimo obniżki wynikającej z obniżenia akcyzy, ceny paliw są i tak znacznie wyższe, niż np. rok temu.


2. Niższe stawki OC

W mediach pojawiły się również informacje o spadku stawek OC:


3. Dodatek osłonowy, tarcza antyinflacyjna

W związku z rosnącą inflacją rząd wprowadza tarczę antyinflacyjną, która obejmuje obniżki VAT i akcyzy na wspomniane już paliwa, ale także na gaz czy energię elektryczną. Można skorzystać również z dodatku osłonowego. Poniżej screen ze stron rządowych z informacjami na temat tego dodatku.

Więcej informacji na temat tarczy antyinflacyjnej można znaleźć tutaj i tutaj. Zapowiadane są również kolejne działania.


No wiem, że to marne pocieszenie…

Fakty są takie, że koszty w 2022 mocno wzrosną. Co zrobić?


CZĘŚĆ II – JAK POPRAWIĆ SYTUACJĘ FINANSOWĄ SALONU? PODNOSIĆ CENY? O ILE?

Przygotowałam dla Ciebie mniej więcej drugie tyle informacji na temat tego, jak poradzić sobie z tą sytuacją. W związku z tym, że artykuł jest już naprawdę długi, drugą część wrzuciłam osobno.

W drugiej części omawiam następujące tematy:

CZĘŚĆ II – JAK POPRAWIĆ SYTUACJĘ FINANSOWĄ SALONU? PODNOSIĆ CENY? O ILE?

I. Zmiana formy opodatkowania

II. Przegląd oferty i redukcja kosztów

 1. Które zabiegi warto usunąć z oferty?
 2. Jak pozbyć się z oferty nieopłacalnych zabiegów, z których klientki chętnie korzystają?
 3. Których kosztów możesz się pozbyć?
 4. Na co uważać, redukując koszty?

III. Zmiana formuły działalności, zmiana lokalu

 1. Kiedy warto rozważyć zmianę lokalu na mniejszy?
 2. Podnajęcie części lokalu – warto?
 3. A może poszukać wspólnika?
 4. Kiedy warto rozważyć przejście na działalność mobilną?

IV. Dodatkowe źródła zarobku

V. Czy muszę podnieść ceny? Jeśli tak, to o ile?

 1. Podnosić ceny, czy nie?
 2. Koszt godziny pracy salonu – co to jest i jak go policzyć?
 3. Jak dobrze wycenić zabiegi? Jak oswoić klientki z podwyżkami?

Drugą część artykułu znajdziesz TUTAJ.

Chcesz dołożyć swoją cegiełkę do powstawania takich artykułów? Gabinet od zaplecza utrzymuje się tylko z środków pochodzących z Waszych zakupów w moim sklepie, Od niedawna mam również profil na portalu Buycoffee, który umożliwia wsparcie internetowego twórcy symboliczną wirtualną kawą, czyli szybkim przelewem (np. Blikiem) w wysokości 5, 10 lub 15 zł. Bez konieczności zakładania jakichś kont, rejestrowania się itd. Jeśli chcesz postawić mi wirtualną kawę, możesz to zrobić TUTAJ.

podrecznik marketingu i zarządzania gabinetem kosmetycznympodrecznik marketingu i zarządzania gabinetem kosmetycznympodrecznik marketingu i zarządzania gabinetem kosmetycznympodrecznik marketingu i zarządzania gabinetem kosmetycznympodrecznik marketingu i zarządzania gabinetem kosmetycznympodrecznik marketingu i zarządzania gabinetem kosmetycznympodrecznik marketingu i zarządzania gabinetem kosmetycznympodrecznik marketingu i zarządzania gabinetem kosmetycznympodrecznik marketingu i zarządzania gabinetem kosmetycznym
Tagi :