Zbliża się ostateczny termin wymiany kas fiskalnych na kasy online. Kto ma obowiązek wymienić kasę? Tylko kosmetyczki i fryzjerki? Co z wizażystkami, podologami, masażystami, solariami, salonami tatuażu, fizjoterapeutami?

W pierwszej części artykułu odpowiedziałam na pytania:

 • do kiedy trzeba wymienić kasę fiskalną na kasę online,
 • czy można dostać zwrot pieniędzy za kasę zakupioną do salonu,
 • jakie wymagania trzeba spełnić, żeby dostać zwrot i ile ten zwrot wynosi,
 • czy jeśli kupujesz więcej niż jedną kasę, zwrot również Ci się należy,
 • w jakiej sytuacji zwrot, który otrzymałaś, może Ci zostać odebrany,
 • co się stanie, jeśli zawiesisz działalność,
 • jak często trzeba wykonywać obowiązkowe przeglądy techniczne,
 • czy skorzystanie ze zwrotu oznacza większe ryzyko kontroli,

Pierwszą część możesz przeczytać TUTAJ.

Wymiana kas fiskalnych na kasy online – w czym tkwi problem?

Teraz skupimy się tylko na jednej, ale ważnej i dość skomplikowanej sprawie, mianowicie, które z firm działających w branży beauty mają obowiązek wymienić kasę. W związku ze zbliżającym się terminem wymiany, na mojej grupie Gabinet kosmetyczny od zaplecza na Facebooku (klik) pojawia się coraz więcej dyskusji na ten temat. Jedna z nich dotyczył tego, czy wizażystki również muszą kupować kasy online. Postanowiłam przyjrzeć się temu tematowi i sprawdzić, jak to wygląda w kontekście różnych podmiotów działających w naszej branży.

Przeanalizuję sytuację:

 • kosmetyczek,
 • fryzjerek,
 • wizażystek,
 • stylistek paznokci,
 • masażystów,
 • podologów,
 • solariów,
 • fizjoterapeutów,
 • salonów tatuażu i piercingu.

Przy okazji omawiania powyższego, wyjaśniam również:

 • na czym polega zwolnienie z obowiązku posiadania kasy ze względu na obroty,
 • które firmy z branży beauty mogą z niego korzystać, a które nie,
 • czym jest indywidualna interpretacja podatkowa, kiedy warto z niej skorzystać i ile to kosztuje,
 • co z kasą fiskalną, jeśli zmieniasz lub rozszerzasz wykonywane usługi,
 • do kiedy będą dostępne tradycyjne kasy fiskalne i kiedy wszyscy będą musieli mieć kasy online – to będzie istotne szczególnie dla osób, które w tej chwili nie mają obowiązku wymiany,
 • czym są kasy wirtualne i czy salony kosmetyczne mogą z nich korzystać?

Zacznę może od tego, że nasza branża obejmuje wiele „podbranż” i „branż towarzyszących” (dziwnie to brzmi, ale nie wiem, jak to inaczej ująć), co sprawia sporo kłopotów interpretacyjnych – nie tylko w kontekście wymiany kas, ale również innych spraw. Z jednej strony można na to patrzeć w kategoriach problemu. Z drugiej jednak strony trzeba mieć świadomość, że są to głównie nasze, branżowe dylematy. W pojęciu przeciętnego człowieka (i co ważne, przeciętnego urzędnika) jest kosmetyczka i jest fryzjer. Wizażystka, stylistka paznokci, trafia do „worka” kosmetyczka, a np. barber do worka „fryzjer”.

Z tego powodu ciężko znaleźć jakieś oficjalne szczegółowe wytyczne, bo dlaczego ktoś miałby rozwiązywać „nieistniejące” problemy i tworzyć wytyczne dla wizażystek, skoro przecież są już wytyczne dla kosmetyczek? Przecież to to samo! Tak myśli większość ludzi. Zaczynam od takiego przydługiego wstępu, trochę „z przymrużeniem oka” po to, żeby pokazać Ci, że może być ciężko znaleźć w 100% pewne rozwiązanie problemu, który jest widoczny głównie z naszej perspektywy.

Zmierzam również do tego, że faktu nieuwzględnienia np. wizażystek na liście branż do wymiany kas nie należy interpretować jako: wizażystki nie muszą, tylko bardziej jako: ustawodawca uznał, że wizażystka to kosmetyczka lub wcale się nad tym nie zastanawiał – tego typu dylemat nie przyszedł mu do głowy.

Wymiana kas fiskalnych na kasy online – co mówią przepisy?

Na liście usług, które od 1 lipca 2021 roku będą objęte obowiązkiem rejestrowania przy pomocy kas online (zgodnie z ustawą o podatku od towarów i usług oraz wydanymi do niej rozporządzeniami – wszystko opisałam dokładnie w pierwszej części artykułu), są następujące usługi:

 • fryzjerskie,
 • kosmetyczne i kosmetologiczne,
 • budowlane,
 • w zakresie opieki medycznej świadczonej przez lekarzy i lekarzy dentystów,
 • prawnicze,
 • związanych z działalnością obiektów służących poprawie kondycji fizycznej – wyłącznie w zakresie wstępu.

Tyle. Nie ma żadnych dodatkowych wyjaśnień, definicji, więc jesteśmy zmuszone do samodzielnej interpretacji.

Myślę, że najbezpieczniej będzie zastanowić się, do jakiego „worka” można wrzucić wykonywane przez nas usługi. Czy do worka „usługi kosmetyczne i kosmetologiczne”, czy może jest jeszcze jakiś inny „worek”. Dla ułatwienia możemy skorzystać z kodów PKD. Jak już chyba wszyscy wiedzą (po milionie postów i artykułów związanych z tarczami antykryzysowymi, gdzie PKD grało pierwsze skrzypce), w naszej branży mamy osobne kody dla:

 • salonów kosmetycznych i fryzjerskich (96.02.Z),
 • salonów masażu, salonów odchudzających, solariów (96.04.Z),
 • podologów (86.90.D),
 • salonów tatuażu i piercingu (96.09.Z).

(Jakby ktoś jeszcze nie wiedział to TUTAJ jest artykuł o kodach PKD stosowanych w branży beauty)

Na liście branż, które muszą wymienić kasy, są wyłącznie usługi kosmetyczne, kosmetologiczne i fryzjerskie, z czego wynikałoby, że pozostałe branże nie muszą tego robić.

Poszperałam trochę w sieci i znalazłam kilka analiz, które potwierdzają tę tezę. Nie wszystkie dotyczyły bezpośrednio kas online. Niektóre omawiały temat zwolnień z obowiązku posiadania kasy, zastanawiając się, czy dane usługi (np. masażu) kwalifikują się jako „kosmetyczne” niepodlegające zwolnieniu, czy nie. Skoro się nie kwalifikują, to również obowiązek wymiany nie będzie ich dotyczył, więc to też jest dla nas cenna informacja.

Dla wyjaśnienia, w skrócie: co do zasady każda firma powinna korzystać z kasy. Od tego obowiązku jest jednak sporo wyjątków. Chyba najważniejszy to ten, że jeśli w ciągu obrót ze sprzedaży na rzecz osób fizycznych nie przekroczył 20 000 zł, to kasy mieć nie musimy. ALE… Od tego wyjątku też są wyjątki… Jeden z nich dotyczy kosmetyczek i fryzjerek, które niestety muszą mieć kasę od pierwszych dni działalności, nawet jeśli mają niski obrót.

W naszych rozważaniach ma to o tyle istotne znaczenie, że jeśli ktoś uzyska informacje, że może korzystać ze zwolnienia (dla obrotów poniżej 20 000 zł), bo jego usługi nie kwalifikują się jako usługi kosmetyczne, to to „niekwalifikowanie się” będzie również dotyczyło obowiązku wymiany kasy. No bo skoro mogę skorzystać ze zwolnienia z obowiązku posiadania kasy, bo nie świadczę usług kosmetycznych, to jako osoba, która nie świadczy usług kosmetycznych, nie obowiązuje mnie także wymiana kasy.

Ale jak to, przecież jeśli ktoś nie ma kasy, to nad czym się tu zastanawiać, co niby ma wymieniać – być może zapytasz. Chodzi o to, że jak ktoś już przekroczy te 20 000 zł (a to zapewne kiedyś będzie miało miejsce z powodu rozwoju firmy), to musi mieć kasę i co za tym idzie może mieć dylemat związany z ewentualną wymianą.

Tłumaczę to wszystko dlatego, że na temat kas online mamy stosunkowo niewiele oficjalnych informacji. Na temat kwalifikowania różnych usług jako usługi kosmetyczne lub nie (w kontekście możliwości korzystania ze zwolnienia) jest tego znacznie więcej.

Czy masażyści muszą kupować kasy online?

W Systemie Informacji Podatkowej znalazłam indywidualną interpretację podatkową dla osoby świadczącej usługi masażu (całość tutaj), która zastanawiała się właśnie, czy masaże są usługami kosmetycznymi, czy nie i czy w związku z tym może skorzystać ze zwolnienia – tego do 20 000 zł.

Jako wykonywane usługi osoba ta wskazała konkretnie:

 • drenaż limfatyczny,
 • masaż klasyczny,
 • masaż ujędrniający bańką chińską,
 • masaż wybranych partii ciała (plecy, barki, ręce, nogi, stawy, twarz, szyja, głowa),
 • masaż antycelluitowy,
 • miceralna terapia brzucha.

W interpretacji czytamy:

Prowadząc działalność gospodarczą Wnioskodawczyni posiada tytuł „technik-masażysta” i zamierza wykonywać jedynie profesjonalne usługi masażu. Mimo, że wybierając sposób opodatkowania podatkiem dochodowym w formie karty podatkowej Wnioskodawczyni wybrała pozycję 88 w tabeli o zryczałtowanym podatku dochodowym, opisaną jako usługi kosmetyczne, to jednak nie będzie świadczyć żadnych usług kosmetycznych, jedynie usługi masażu. Ponadto wybrany przez Wnioskodawczynię kod PKD, który obejmuje rodzaj działalności Wnioskodawczyni to „96.04.Z” – działalność usługowa, związana z poprawą kondycji fizycznej.

W związku z tym, że usługi masażystów nie są wyłączone ze zwolnienia z obowiązku rejestrowania sprzedaży na kasie fiskalnej Wnioskodawczyni uważa, że nie ma obowiązku ewidencjonowania obrotów na kasie rejestrującej dopóki nie przekroczą limitu sprzedaży określonych w § 3 ust. 1 pkt 2 rozporządzenia.

i

Analiza powołanych przepisów na tle przedstawionego opisu sprawy prowadzi do wniosku, że skoro Wnioskodawczyni nie jest lekarzem ani kosmetyczką – posiada tytuł technika – masażysty – to nie dotyczy Jej wyłączenie ze zwolnienia z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kasy rejestrującej wynikające z zapisu § 4 pkt 2 lit. f) powołanego wyżej rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 28 grudnia 2018 r. Wobec powyższych okoliczności – przy założeniu, że wcześniej nie powstał wobec Wnioskodawczyni obowiązek prowadzenia ewidencji sprzedaży przy użyciu kasy rejestrującej na zasadach ogólnych – to stosownie do zapisu § 3 ust. 1 pkt 2 ww. rozporządzenia do czasu przekroczenia obrotu na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych w kwocie 20 000 zł w proporcji do okresu świadczenia usług masażu, Wnioskodawczyni może korzystać ze zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania tej sprzedaży przy użyciu kasy rejestrującej.

Skoro usługi masażu nie zostały zakwalifikowane jako usługi kosmetyczne w kontekście zwolnienia z obowiązku posiadania kasy, to można wnioskować, że w kontekście kas online będzie analogicznie.

Czy fizjoterapeuci muszą wymieniać kasy na kasy online?

Znalazłam również indywidualną interpretację dotyczącą fizjoterapeutów (klik), która jest o tyle ciekawa, że wprost pada w niej pytanie o kasy online, a więc dokładnie o to, o co nam chodzi. Pytanie brzmiało konkretnie tak:

Czy Wnioskodawczyni, jako mgr fizjoterapii, prowadząca w ramach indywidualnej praktyki fizjoterapeutycznej Prywatny Gabinet Rehabilitacyjny – podlega grupie opisanej w ww. rozporządzeniu (§ 1 ust. 1 pkt 2 lit. f) – związanych z działalnością obiektów służących poprawie kondycji fizycznej – wyłącznie w zakresie wstępu) i jest zobowiązana do wymiany kasy tradycyjnej na kasę on-line do 30 czerwca 2021 r.?

W odpowiedzi czytamy między innymi:

Znowelizowana ustawa o podatku od towarów i usług wskazuje terminy i grupy podatników, których obejmie obowiązek posiadania kasy on-line. Natomiast podatnicy, prowadzący działalność w innych obszarach niż określone w ustawie, zostali zwolnieni z obowiązku posiadania kas fiskalnych on-line. W ich przypadku ewidencja sprzedaży może być prowadzona z wykorzystaniem dotychczas stosowanych „tradycyjnych” kas fiskalnych. Zgodnie bowiem z art. 145a ust. 1, z zastrzeżeniem art. 145b, podatnicy mogą prowadzić ewidencję sprzedaży przy zastosowaniu kas rejestrujących z elektronicznym lub papierowym zapisem kopii, które nie umożliwiają połączenia i przesyłania danych między kasą rejestrującą a Centralnym Repozytorium Kas, określonych w art. 111a ust. 3.

Wybrałam właśnie ten fragment, bo mamy w nim potwierdzenie, że jeśli jakaś działalność nie została wymieniona w ustawie, kasy nie trzeba wymieniać. Przypominam, że w ustawie mamy wymienione wyłącznie usługi kosmetyczne, kosmetologiczne i fryzjerskie.

Czy wizażystki muszą wymieniać kasę na kasę online? Co ze stylistkami paznokci?

Wracając do „worków”… Czy stylizację paznokci da się wrzucić do „worka” innego niż usługi kosmetyczne? Czy mamy jakieś inne PKD, pod które kwalifikowałyby się te usługi? Nie. Podobnie będzie z makijażem.

Wprawdzie w ustawie nie mamy nic o kodach PKD, ale w sytuacji braku innych opcji klasyfikacji, wydaje się być rozsądne podążanie właśnie tropem kodów PKD. Możemy również odnieść się do zwyczajowych definicji usług kosmetycznych, do programów kształcenia. Wszędzie tam stylizacja paznokci i wizaż będzie elementem usług kosmetycznych. Moim zdaniem w tych dwóch przypadkach sprawa jest jasna – wymieniać. Pamiętaj jednak, że w razie wątpliwości sama możesz się zwrócić o indywidualną interpretację podatkową. Niestety jest to płatne. Na stronach rządowych (klik) mamy podaną taką cenę:

40 zł za opis każdego stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego. Jeśli przedstawisz wiele stanów faktycznych albo zdarzeń przyszłych, zapłacisz za opis każdego z nich.

Brzmi to odrobinę dziwnie… Na mój „chłopski” rozum: jeśli zapytasz o dwie rzeczy, to trzeba zapłacić 80 zł, ale w praktyce może to być bardziej skomplikowane. Tak czy inaczej, jeśli sprawa jest ważna, a konsekwencje ewentualnych błędów znaczące finansowo, to myślę, że warto wydać te 40, czy nawet 80 zł i dzięki temu spać spokojnie.

Po więcej informacji odsyłam Cię do podlinkowanej wyżej strony rządowej, gdzie jest opisana cała procedura składania wniosku o taką indywidualną interpretację. Oczywiście nie dotyczy to tylko kas fiskalnych, ale również innych dylematów podatkowych.

Czy solaria muszą korzystać z kas online?

Wróćmy jednak do samych kas. Z powyższej analizy (choć podkreślam ponownie, że to tylko moja opinia) wynika, że kasę zmienić muszą:

 • kosmetyczki,
 • fryzjerki,
 • stylistki paznokci,
 • makijażystki itd.

Zmieniać kasy nie muszą:

 • masażystki,
 • fizjoterapeutki.

Co z solariami, które są przypisane do innego niż salony kosmetyczne, a tego samego co masaż kodu PKD? Moim zdaniem, jeśli ktoś prowadzi tylko solarium i nie świadczy usług kosmetycznych, to nie musi wymieniać kasy. Na szczęście nie musimy się opierać wyłącznie na moim zdaniu, bo również udało mi się znaleźć indywidualną interpretację właśnie dotyczącą solarium (klik).

W tym przypadku podobnie jak w interpretacji dotyczącej masażu, również nie chodziło o kasy online, tylko ogólnie o możliwość skorzystania ze zwolnienia. Mamy jednak jasną informację, że solarium nie kwalifikuje się do usług kosmetycznych:

Z wniosku wynika, że wykonywane przez Wnioskodawcę usługi na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej mieszczą się w grupowaniu PKWiU 96.04. Zgodnie z Polską Klasyfikacją Wyrobów i Usług grupowanie to obejmuje usługi związane z poprawą kondycji fizycznej, w tym usługi świadczone przez łaźnie tureckie, sauny i łaźnie parowe, solaria, salony odchudzające, salony masażu (z wyłączeniem masażu leczniczego) i podobne usługi mające na celu poprawę samopoczucia.

Z kolei w Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług pod symbolem 96.02 zostały sklasyfikowane „usługi fryzjerskie i pozostałe usługi kosmetyczne”, które obejmują m.in. usługi pielęgnacyjne i upiększające dotyczące urody i twarzy, włączając usługi kosmetyczne, usługi wykonywania manicure i pedicure, usługi związane z poradnictwem dotyczącym pielęgnacji urody i wykonywania makijażu, jak również usługi w zakresie higieny osobistej, pielęgnacji ciała, depilacji, naświetlania promieniami ultrafioletowymi i podczerwonymi. Ponadto do usług tych zalicza się również usługi polegające na wykonywaniu opalania natryskowego oraz usługi polegające na wykonywaniu depilacji laserowej – jeżeli są to usługi, do wykonania których nie jest wymagana specjalistyczna wiedza lekarska, związane z poprawą urody, w rodzaju tych, które są świadczone w gabinecie kosmetycznym, nawet jeżeli są wykonywane przez lekarzy medycyny oraz przez pielęgniarkę pod nadzorem lekarza specjalisty. Grupowanie to nie obejmuje natomiast usług w zakresie opieki zdrowotnej, sklasyfikowanych w odpowiednich grupowaniach działu 86.

A zatem usługi solarium zostały sklasyfikowane do grupowania 96.04, czyli do usług związanych z poprawą kondycji fizycznej.

Należy zauważyć, że wymieniając usługi kosmetyczne oraz kosmetologiczne w § 4 pkt 2 lit. j rozporządzenia nie powołano Klasyfikacji PKWiU, tak jak uczyniono to w przypadku niektórych innych usług. Oznacza to, że ustalając obowiązek ewidencji sprzedaży tego typu usług przy użyciu kasy rejestrującej, można posłużyć się innymi źródłami informacji.

I tak, zgodnie z definicją zawartą w słowniku PWN „solarium” oznacza kabinę lub łóżko do naświetlania ciała lampą kwarcową w celu uzyskania opalenizny.

W konsekwencji należy uznać, że w przedmiotowej sprawie usługi świadczone przez Wnioskodawcę nie mają charakteru usług kosmetycznych ani też kosmetologicznych, co oznacza, że przepis § 4 pkt 2 lit. j rozporządzenia w tym przypadku nie ma zastosowania. Wobec tego, że obroty z prowadzonej przez Wnioskodawcę działalności nie przekraczają 20 000 zł, a w 2014 roku Wnioskodawca nie przekroczył obrotów na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej, które powodowałyby obowiązek instalacji kasy fiskalnej, zatem

Wnioskodawca do momentu przekroczenia limitu obrotów w kwocie 20 000 zł – maksymalnie do 31 grudnia 2016 r. – będzie mógł korzystać ze zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania obrotu przy zastosowaniu kasy rejestrującej. Po przekroczeniu tego limitu Wnioskodawca stosownie do § 5 ust. 1 rozporządzenia będzie zobowiązany do prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kasy rejestrującej po upływie dwóch miesięcy następujących po miesiącu, w którym Wnioskodawca przekroczy obrót z tytułu świadczonych usług na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych.

Podsumowując: wymiana kas dotyczy usług kosmetycznych i kosmetologicznych – skoro solarium nie zaliczamy do tej grupy, to można uznać, że obowiązek wymiany kasy tej branży nie dotyczy.

Przy okazji mamy tutaj ciekawy zapis, który wskazuje, że możemy się odwoływać do różnych źródeł informacji na temat klasyfikacji usług. W tej interpretacji powołano konkretnie się np. na definicję słownikową. Chodzi mi konkretnie o ten fragment:

Oznacza to, że ustalając obowiązek ewidencji sprzedaży tego typu usług przy użyciu kasy rejestrującej, można posłużyć się innymi źródłami informacji.

I tak, zgodnie z definicją zawartą w słowniku PWN „solarium” oznacza kabinę lub łóżko do naświetlania ciała lampą kwarcową w celu uzyskania opalenizny.

Czy podolodzy muszą zmieniać kasy na kasy online?

Z popularniejszych dziedzin związanych z branżą beauty została nam już chyba tylko podologia. Jako że podologia nie znalazła się na liście „do wymiany” i ma swoje własne, osobne PKD, można wysnuć wniosek, że jest z wymiany zwolniona.

Tutaj również mam dla Ciebie analogiczną do poprzednich interpretację (klik). W tej sytuacji chodziło akurat o możliwość skorzystania ze zwrotu za zakup kasy fiskalnej. Osoba pytająca prowadziła gabinet podologiczny i nie korzystała z kasy (zwolnienie do 20 000 zł). W pewnym momencie dodatkowo zaczęła świadczyć usługi kosmetyczne i wtedy kasę zakupiła. Ubiegała się o zwrot pieniędzy za kasę i dostała odmowę. Nie zgodziła się z tym – stąd wniosek o interpretację:

W dniu 8 lipca 2019 r. Wnioskodawca rozpoczął działalność gospodarczą. Rodzaj jego działalności to gabinet podologiczny zgłoszony według kodu PKD pod numerem 86.90.D – działalność paramedyczna. W swoim gabinecie Wnioskodawca zajmuje się specjalistyczną pielęgnacją stop, są to zabiegi poprawiające kondycję i zdrowie stóp. Do zakresu usług należą: usuwanie modzeli, odcisków i zrogowaceń na stopach, pękające pięty, oczyszczanie paznokci grzybiczych i pobranie materiału do badania mykologicznego, usuwanie brodawek wirusowych, paznokcie wrastające, korekcja klamrą drutową, profilaktyka i pielęgnacja stopy cukrzycowej, rekonstrukcja płytki paznokciowej, ortezy indywidualne, odciążenia na stopach. Z zawodu Wnioskodawca jest podologiem, gabinet prowadzi w przychodni zdrowia.

W czasie gdy Wnioskodawca tylko prowadził zabiegi podologiczne nie posiadał kasy fiskalnej, sprzedaż detaliczną ewidencjonował w ewidencji przychodów. Uzyskany obrót z tytułu sprzedaży usług podologicznych nie uprawniał go do zakupu kasy fiskalnej, nie przekroczył limitu obrotów.

W dniu 4 września 2019 r. Wnioskodawca rozszerzył działalność o usługi: fryzjerstwo i pozostałe zabiegi kosmetyczne kod PKD 96.02.Z oraz działalność usługową związaną z poprawą kondycji fizycznej kod PKD 96.04.Z.

Z dniem rozszerzenia działalności o zabiegi kosmetyczne Wnioskodawca zakupił kasę fiskalną online i rozpoczął ewidencjonowanie sprzedaży wszystkich usług przy pomocy kasy fiskalnej.

W październiku 2019 złożyłam wniosek do Urzędu Skarbowego o ulgę na zakup kasy fiskalnej w kwocie 700 zł. Pracownik urzędu odmówił przyjęcia wniosku, stojąc na stanowisku, że kasę fiskalną Wnioskodawca powinien posiadać z dniem rozpoczęcia działalności gospodarczej.

Zdaniem Wnioskodawcy kasy fiskalnej nie powinien posiadać z dniem rozpoczęcia działalności, kiedy tylko świadczył usługi podologiczne a dopiero z dniem, kiedy zaczął świadczyć usługi kosmetyczne. Wnioskodawca uważa, że przysługuje mu zwrot ulgi na zakup kasy fiskalnej w kwocie 700 zł.

Fragment odpowiedzi:

Z tak przedstawionego opisu sprawy wynika, że od momentu rozpoczęcia prowadzenia działalności gospodarczej (8 lipiec 2019 r.) do dnia 4 września 2019 r. nie powstał u Wnioskodawcy obowiązek ewidencjonowania sprzedaży przy użyciu kasy rejestrującej.

Mając na uwadze przedstawiony opis sprawy i obowiązujące przepisy prawa należy stwierdzić, że w rozpatrywanej sprawie obowiązek taki powstał u Wnioskodawcy dopiero od dnia 4 września 2019 r., czyli od momentu rozpoczęcia świadczenia usług wymienionych w przepisie § 4 ust. 1 pkt 2 lit. j rozporządzenia z dnia 28 grudnia 2018 r., tj. od momentu rozpoczęcia świadczenia przez Wnioskodawcę usług kosmetycznych. Jak wskazał Wnioskodawca – z dniem rozszerzenia działalności o zabiegi kosmetyczne zakupił kasę fiskalną online i rozpoczął ewidencjonowanie sprzedaży wszystkich usług przy pomocy kasy rejestrującej.

Zatem w przedmiotowej sprawie Wnioskodawca będzie miał prawo do skorzystania z ulgi na zakup kasy rejestrującej, pod warunkiem spełniania wymagań formalnych, o których mowa w przepisach rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 29 kwietnia 2019 r. w sprawie odliczania lub zwrotu kwot wydanych na zakup kas rejestrujących oraz zwrotu tych kwot przez podatnika, oraz rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 29 kwietnia 2019 r. w sprawie kas rejestrujących.

Podsumowując, możemy wyciągnąć wniosek, że usługi podologiczne nie kwalifikują się jako usługi kosmetyczne lub kosmetologiczne, więc mogą korzystać ze zwolnień i nie muszą wymieniać kasy.

Mamy tutaj jeszcze jedną wartą podkreślenia rzecz, mianowicie sposób postępowania w sytuacji, w której w ramach jednej działalności łączymy wykonywanie różnych rodzajów usług – zwolnionych i niezwolnionych. Dowiadujemy się, że wykonując usługi zwolnione (np. podologia) w kasę fiskalną powinniśmy się zaopatrzyć w momencie rozszerzania usług o takie, które zwolnione nie są (czyli np. kosmetyka). Plus oczywiście, jeśli ktoś wykonuje działalność zwolnioną i przekracza limit obrotów, to musi kupić kasę. Nie musi być to jednak kasa online, jeśli nadal wykonujemy wyłącznie usługi zwolnione. Tzn. teoretycznie nie musi, bo z rynku stopniowo znikają urządzenia starego typu, więc wkrótce problem rozwiąże się sam.

Na stronach (klik) rządowych czytamy:

Są cztery rodzaje kas: kasy on-line, kasy elektronicznym zapisem kopii, kasy z papierowym zapisem kopii oraz kasy w formie oprogramowania. Kluczową różnicą między nimi jest sposób zapisu danych.

i

Kasy z zapisem elektronicznym

Te kasy pozwalają zapisać kopie drukowanych dokumentów na nośnikach danych (na przykład na karcie SD/SDHC). Nie mają możliwości połączenia się z Centralnym Repozytorium Kas. Możesz je kupić do 31 grudnia 2022 roku – tylko do tego czasu zachowuje moc potwierdzenie Prezesa Głównego Urzędu Miar, że te kasy spełniają funkcje oraz kryteria i warunki techniczne (uzyskują je producenci lub importerzy kas rejestrujących z elektronicznym zapisem kopii).

Kasy z zapisem papierowym

Te kasy drukują kopie generowanych dokumentów na tzw. drugiej rolce. Nie mają możliwości połączenia się z Centralnym Repozytorium Kas. Tych kas nie możesz już kupić – były dostępne na rynku do 31 sierpnia 2019 roku. Jeśli obecnie używasz kasy z zapisem papierowym, możesz z niej korzystać tylko do momentu wyeksploatowania (np. zapełnienia pamięci fiskalnej kasy – nie będziesz mógł jej wyczyścić).

Kasy on-line

Te kasy umożliwiają przesyłanie danych na zewnętrzne nośniki danych oraz ciągłe przesyłanie danych do systemu zwanego Centralnym Repozytorium Kas (CRK). Prowadzi je Szef Krajowej Administracji Skarbowej. W CRK są gromadzone paragony fiskalne, raporty dobowe, zdarzenia o kasie, informacje o przeglądach okresowych. Paragony emitowane przez kasę on-line mogą być przekazywane kupującemu w formie papierowej i elektronicznej. Jeśli masz taką kasę, nie musisz drukować dobowych raportów fiskalnych.

Wirtualne kasy fiskalne

Z dniem 1 czerwca 2020 roku weszły w życie przepisy, które umożliwiają stworzenie wirtualnych kas fiskalnych. W odróżnieniu od tradycyjnych kas fiskalnych kasy wirtualne będą miały postać oprogramowania, które przedsiębiorca zainstaluje na tablecie, komputerze czy smartfonie. Przedsiębiorcy, którzy będą używać kasy wirtualnej na swoich tabletach czy komputerach, nie będą musieli kupować osobnego urządzenia.

Ważne! Z kas wirtualnych będą mogli korzystać tylko przedsiębiorcy świadczący określone usługi.

W tej chwili salonów kosmetycznych nie ma na liście branż, które mogą korzystać z kas wirtualnych. Nie ma również na razie daty, w której miałoby nam zacząć przysługiwać takie uprawnienie.

Z powyższego tekstu wynika również, że tradycyjne kasy będą dostępne w sprzedaży tylko do końca 2022 roku.

Z artykułów prasowych, które znalazłam, wynika, że od 1 stycznia 2023 roku nie będzie obowiązku korzystania z kas online dla firm, które nie zostały wcześniej tym obowiązkiem objęte. Po prostu inne kasy nie będą już dostępne, więc wymieniając zużyte urządzenie, będziemy musieli kupić kasę online. Do momentu, w którym nasza stara kasa będzie się nadawała do używania, będziemy mogli z niej normalnie korzystać, nawet po wspomnianym 1 stycznia 2023 roku. Do tego terminu mamy jednak jeszcze sporo czasu, więc coś może się w tej materii zmienić.

Czy salony tatuażu i piercingu muszą wymieniać kasy na kasy online?

Podobnie jak z podologami będzie z salonami tatuażu i piercingurównież mają własne PKD i również nie zostały wymienione na liście, z czego wynika, że obowiązek wymiany kas ich nie dotyczy. Niestety nie znalazłam indywidualnej interpretacji dotyczącej salonów tatuażu, muszę więc zostawić Cię wyłącznie z moją interpretacją.

Podsumowanie: kto musi wymienić kasę na fiskalną kasę online, a kto nie?

Z mojego „śledztwa” wynika, że:

Kasy muszą wymienić:

 • kosmetyczki,
 • fryzjerki,
 • stylistki paznokci,
 • makijażystki itd.

Kas nie muszą wymieniać:

 • masażystki,
 • fizjoterapeutki,
 • solaria,
 • podolodzy,
 • salony tatuażu,
 • salony piercingu.

Pamiętaj jednak, że to tylko moja opinia oparta na znalezionych w sieci materiałach i dokumentach, które przedstawiłam Ci w artykule. Jeśli masz wątpliwości, najlepiej skonsultować się z księgową, Urzędem Skarbowym lub wysłać wniosek o indywidualną interpretację podatkową.


Przydał Ci się ten artykuł? Jeśli chcesz możesz mi postawić wirtualną kawę 🙂 Niedawno założyłam sobie profil na portalu Buycoffee, który umożliwia wsparcie internetowego twórcy symboliczną wirtualną kawą, czyli szybkim przelewem (np. Blikiem) w wysokości 5, 10 lub 15 zł. Bez konieczności zakładania jakichś kont, rejestrowania się itd. – mój profil jest TUTAJ.

Artykuły na blogu powstają wyłącznie dzięki Waszemu wsparciu – Gabinet od zaplecza utrzymuje się tylko z środków pochodzących z Waszych zakupów w moim sklepie, a także od niedawna ze wspomnianych wirtualnych kaw. Bardzo dziękuję za każdą cegiełkę, dzięki której mogą powstawać kolejne teksty! 🙂

podrecznik marketingu i zarządzania gabinetem kosmetycznympodrecznik marketingu i zarządzania gabinetem kosmetycznympodrecznik marketingu i zarządzania gabinetem kosmetycznympodrecznik marketingu i zarządzania gabinetem kosmetycznympodrecznik marketingu i zarządzania gabinetem kosmetycznympodrecznik marketingu i zarządzania gabinetem kosmetycznympodrecznik marketingu i zarządzania gabinetem kosmetycznympodrecznik marketingu i zarządzania gabinetem kosmetycznympodrecznik marketingu i zarządzania gabinetem kosmetycznym