Tradycyjne zestawienie wszystkich zmian w podatkach, księgowości i innych formalnościach dla branży beauty! W tym roku uzbierało się ich aż 13!

W ubiegłym roku po raz pierwszy robiłam to zestawienie sama, bo księgowa, która wcześniej nam pomagała, ze względu na ograniczony czas, nie była w stanie podjąć się tego zadania. Nie napłynęły żadne “reklamacje” w sprawie jakości przekazanych Wam informacji, postanowiłam więc podjąć się tego zadania ponownie 😉

Podobnie jak w ubiegłym roku podkreślam, że księgową nie jestem, więc tam, gdzie zabraknie mi merytorycznej wiedzy, odeślę Cię po prostu do rzetelnego źródła. Chodzi przede wszystkim o to, żeby zebrać w jednym miejscu kluczowe informacje. Szczegółów w interesujących nas sprawach można już poszukać w innych źródłach.
Zaczynamy!

1. Wzrost składek ZUS

W 2021 roku czeka nas kolejny, ale już nie aż tak znaczący jak w ubiegłym roku wzrost składek ZUS. W stosunku do 2019 i 2020 roku składki będą wyglądać następująco:

2. Mały ZUS Plus

Jeżeli w 2020 roku Twoje przychody nie przekroczyły kwoty 120 000 złotych, będziesz mogła opłacać obniżone składki na ubezpieczenia społeczne.

Podstawowe informacje:

 • obniżenie nie dotyczy składki zdrowotnej – ją płacimy w pełnej wysokości,
 • jeśli masz firmę krócej niż rok, limit przychodów będzie obliczony proporcjonalnie,
 • granicą jest 60 dni – minimum tyle musisz prowadzić działalność w 2020 roku, żeby skorzystać z niższych składek,
 • z małego ZUS-u plus możesz korzystać maksymalnie przez 36 miesięcy w ciągu ostatnich 60 miesięcy prowadzenia firmy.

Ważne! Termin złożenia wniosku upływa 1 lutego 2021.

Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj.

3. Wzrost minimalnego wynagrodzenia

W tym roku ze względu na pandemię zredukowano plany w zakresie dalszego zwiększania płacy minimalnej – po negocjacjach z pracodawcami i związkami zawodowymi zrezygnowano z planowanych wcześniej 3000 zł i ustalono płacę minimalną na poziomie 2800 zł brutto.

Wspomniane 2800 zł to i tak o 200 zł więcej, niż w 2020 roku. Mamy więc podwyżkę, ale nie tak dużą, jak zapowiadano jeszcze rok temu i nie tak dużą, jak w ubiegłym roku – wtedy było to aż 350 zł.

4. Wzrost minimalnej stawki godzinowej

Minimalna stawka godzinowa w 2021 roku będzie wynosić 18,30 zł brutto. W 2020 roku było to 17 zł, a w 2019 – 14,70 zł. Podobnie – mamy podwyżkę, ale mniejszą niż w ubiegłym roku.

5. Kasa fiskalna online

Latem ubiegłego roku (tutaj przeczytasz artykuł na ten temat) w związku z pandemią, odłożono w czasie obowiązek korzystania z kas online przez salony kosmetyczne i fryzjerskie. Termin wejścia w życie tego obowiązku przesunięto z 1 stycznia 2021 na 1 lipca 2021. 

6. Tylko 7 niedziel handlowych

Jeśli prowadzisz salon w galerii handlowej i borykasz się z konsekwencjami niedzielnego zakazu handlu, to pewnie zainteresuje Cię informacja, że w 2021 roku będziemy mieć tylko 7 niedziel handlowych: 31 stycznia, 28 marca, 25 kwietnia, 27 czerwca i 29 sierpnia, 12 i 19 grudnia.

Warto dodać, że w związku z trudną sytuacją wywołaną pandemią, coraz częściej pojawiają się głosy o konieczności zmodyfikowania przepisów dotyczących zakazu handlu w niedzielę. Być może więc w 2021 pojawią się jeszcze dodatkowe niedziele handlowe.

7. Zmiany w podatku CIT

Na stronach rządowych znalazłam informację, że:

a) Spółka komandytowa zostanie podatnikiem CIT. Oznacza to konieczność zapłaty podatku dwukrotnie:

 • od dochodów spółki komandytowej 19% CIT lub 9% CIT (w przypadku małych podatników o przychodach do 2 mln euro rocznie),
 • od dochodów wspólników – jeśli są osobami fizycznymi, będzie to 19% PIT lub 17% i 32% według skali.

b) W 2021 roku więcej przedsiębiorców skorzysta z obniżonej stawki 9% CIT, zamiast podstawowej 19%. To efekt podniesienia z 1,2 mln euro do 2 mln euro progu, do którego można stosować preferencję.

c) Od początku 2021 roku pojawi się nowa zachęta inwestycyjna, czyli tak zwany estoński CIT. Firma, która inwestuje wypracowany zysk i nie wypłaca dywidendy wspólnikom, nie zapłaci podatku dochodowego.

Więcej na temat tych zmian przeczytasz TUTAJ.

8. Obowiązek zgłaszania umów o dzieło

Od 1 stycznia 2021 r. trzeba informować ZUS o zawarciu umowy o dzieło. Termin: 7 dni od dnia zawarcia umowy. Obowiązek ten nie dotyczy umów o dzieło:

 • zawartych z własnym pracownikiem,
 • wykonywanych na rzecz własnego pracodawcy, ale zawartych z innym podmiotem,
 • zawartych z osobami prowadzącymi działalność gospodarczą na wykonanie przez nie usług, które wchodzą w zakres prowadzonej działalności.

Więcej informacji na ten temat znajdziesz TUTAJ

9. Nowe wzory formularzy dla ryczałtu, karty podatkowej

Informacje na ten temat znajdziesz w TYM artykule. 

10. Slim VAT

Nowe uproszczenia dotyczące podatku VAT – Slim VAT:

 • jeśli rozliczasz VAT miesięcznie, będziesz mogła odliczyć go nie przez 3, a przez 4 miesiące,
 • zwiększenie limitu kwoty, poniżej której nie trzeba ewidencjonować prezentu – z 10 zł do 20 zł,
 • nie trzeba będzie mieć potwierdzenia, że ktoś odebrał wystawioną przez Ciebie fakturę korygującą in minus.

Więcej informacji na ten temat znajdziesz TUTAJ.

11. Pracownicze Plany Kapitałowe (PPK)

W dniu 1 stycznia 2021 rozpoczął się IV etap wdrażania PPK, który obejmuje firmy zatrudniające poniżej 20 osób. Jeśli zatrudniasz pracowników, koniecznie zainteresuj się tym tematem.

Kluczowe terminy:

 • umowa o zarządzanie PPK − do 23 kwietnia 2021,
 • umowa o prowadzenie PPK − do 10 maja 2021.

Na blogu jest osobny artykuł na temat wdrażania PPK. Znajdziesz w nim mnóstwo informacji i odpowiedzi na najpopularniejsze pytania. Artykuł przeczytasz TUTAJ.

12. Zmiany w uldze dla młodych

Od 1 stycznia 2021 r. zerowym PIT zostaną objęte przychody osiągane z umów stażowych oraz umów o praktyki absolwenckie.

Więcej informacji na ten temat znajdziesz TUTAJ.

13. Zmiany w rozliczeniu rocznym

Mamy również zmianę dotyczącą rozliczenia rocznego. W 2021, składając zeznanie za 2020 rok, będzie można odliczyć darowizny przekazane na rzecz przeciwdziałania COVID-19.

Więcej informacji na ten temat znajdziesz TUTAJ.

To już wszystkie istotne nowości na 2021 rok, przynajmniej te, o których wiemy w tej chwili 🙂

podrecznik marketingu i zarządzania gabinetem kosmetycznympodrecznik marketingu i zarządzania gabinetem kosmetycznympodrecznik marketingu i zarządzania gabinetem kosmetycznympodrecznik marketingu i zarządzania gabinetem kosmetycznympodrecznik marketingu i zarządzania gabinetem kosmetycznympodrecznik marketingu i zarządzania gabinetem kosmetycznympodrecznik marketingu i zarządzania gabinetem kosmetycznympodrecznik marketingu i zarządzania gabinetem kosmetycznympodrecznik marketingu i zarządzania gabinetem kosmetycznym