Gabinet od zaplecza

Czasy, w których obecność gabinetu w sieci ograniczała się wyłącznie do stworzenia prostej strony internetowej już dawno za nami… Do naszych salonów trafiają coraz młodsze klientki, dla których internet jest naturalnym środowiskiem życia. Jak do nich dotrzeć? Co zrobić, żeby wyróżnić się na tle innych? Jak skutecznie promować gabinet w internecie?

Zacznij od podstaw!

Strona internetowa to dopiero początek naszej aktywności w internecie, niemniej jednak na tym narzędziu komunikacji z przyszłymi klientkami powinnyśmy skupić się w sposób szczególny. Drobne błędy popełnione już na etapie projektowania strony internetowej, praktycznie dyskwalifikują nas w skutecznej walce o przyszłego klienta. Czego więc powinniśmy unikać?

Zanim zwrócisz się do kogokolwiek z prośbą stworzenia strony internetowej, zastanów się jaką ma ona pełnić funkcję. Czy chcesz przedstawić wyłącznie oferowane przez siebie usługi wraz z danymi kontaktowymi, czy może utrzymywać stałą relację z obecnymi i przyszłymi klientkami? Brak jasnej koncepcji doprowadza często do sytuacji, w której zamówiona przez ciebie strona już po 2-3 miesiącach wymaga poprawek. Bywa również, że decydując się na tanie rozwiązania, po prostu zamykamy sobie drogę do wygodnego aktualizowania treści na stronie. Wszystko musi odbywać się poprzez informatyka, który za każde dodanie informacji o promocji lub nowym zabiegu pobiera dodatkowe wynagrodzenie… Dobrze stworzona strona powinna umożliwiać ci samodzielne dodawanie nowych informacji, tworzenie podstron, wysyłanie newsletterów i przede wszystkim monitorować liczbę odwiedzin. Dzięki tej ostatniej funkcji zmierzysz efektywność swoich kampanii reklamowych.

Bardzo ważna jest również jakość tekstów umieszczanych na stronie internetowej. Najlepsza grafika nie zdziała cudów jeśli nie zachęcimy potencjalnej klientki chwytliwymi hasłami! Kluczowe tutaj jest umiejętne połączenie merytorycznego przekazu z formą typowo sprzedażową. Pamiętaj, że klientka musi poczuć co zyska jeśli skorzysta z twoich usług – tylko wtedy się na nie zdecyduje. Jeśli nie potrafisz samodzielnie napisać tekstów o walorach merytorycznych i sprzedażowych, powierz to zadanie profesjonaliście. Pamiętaj, że kiepska strona internetowa jest jak brudna witryna, która nie zachęca do odwiedzenia twojego lokalu.

Pozycjonowanie i reklama w wyszukiwarkach

Aby strona pracowała na twój sukces musi być na bieżąco zmieniana. Jest to istotne zarówno ze względu na jej atrakcyjność dla stałych klientek, ale również na pozycję na której wyświetlasz się w wynikach wyszukiwania. Aby poprawić ten ostatni parametr powinnaś skorzystać z usługi pozycjonowania. Dobrze skonfigurowana usługa nie kosztuje wiele, tym bardziej jeśli mieszkasz w mniejszej miejscowości, w której konkurencja w kwestii reklamy internetowej nie jest duża.

Dobrym uzupełnieniem pozycjonowania jest reklama Google AdWords, którą możesz obsługiwać samodzielnie. Pewnie zauważyłaś, że po wpisaniu czegokolwiek w wyszukiwarkę, na pierwszych miejscach wyświetlają się strony na lekko ciemniejszym tle. To są właśnie płatne reklamy AdWords. Główna zasada funkcjonowania reklam w wyszukiwarkach jest taka, że płacisz wyłącznie za kliknięcie, czyli za zainteresowaną osobę, która poprzez link trafi na stronę internetową twojego gabinetu. Google ustala dla ciebie indywidualną stawkę za klik, która zależy od popularności twojej strony, jej atrakcyjności dla potencjalnych odwiedzających oraz kwot jakie za reklamę płacą inne osoby korzystające z tych samych słów kluczowych. Reklama AdWords jest o tyle wygodną i bezpieczną formą komunikacji z potencjalnymi klientami, że masz możliwość ustalenia nieprzekraczalnego dziennego budżetu na kliknięcia.

Przykład: ustalasz swój dzienny budżet na poziomie 8 zł. Google ustala, że za kliknięcie płacisz 1 zł. Po tym jak 8 osób kliknie na twój link, reklama przestaje się wyświetlać aż do następnego dnia. Dzięki temu masz pełną kontrolę nad tym ile wydajesz na reklamę. W każdej chwili możesz z niej również zrezygnować.

Reklama w mediach społecznościowych

Kolejnym polem do działania i tym samym do popełniania wielu błędów jest reklama gabinetu w mediach społecznościowych. Chociaż tego rodzaju mediów jest naprawdę dużo, to niewątpliwie rekordy popularności bije Facebook, z którego korzysta w naszym kraju już ponad 10 mln osób i blisko 50% wszystkich internautów! Jaka jest główna zaleta mediów społecznościowych? Możemy szybko i w sposób bezpośredni docierać do naszych klientów. W twojej głowie pojawia się myśl, że dzisiaj zrobisz promocję na manicure, bo nie ma żadnych zapisów? W ciągu 5 minut większość Twoich klientek się o tym dowie. Kilka polubi, kilka zapyta o cenę, może nawet umówią się na konkretną godzinę za pośrednictwem Facebooka… Czy czujesz już jak możesz wykorzystać swój Fanpage? Nie zanudzaj klientek niepotrzebnymi informacjami, zastanów się czego sama szukasz i właśnie to im ofiaruj! Pamiętaj jednak, że swój profil na Facebooku również musisz promować – w końcu ktoś musi czytać Twoje komunikaty!

Wirtualny świat nie kończy się na facebooku. Są również inne media społecznościowe, za pośrednictwem których możesz reklamować swój gabinet. Filmik z ciekawym zabiegiem na YouTube, a może darmowe porady kosmetyczne na GoldenLine… Wszystko zależy od twojej pomysłowości!

Internet to narzędzie, które daje twojemu gabinetowi nieograniczone możliwości promocji, ale jednocześnie zastawia na ciebie wiele pułapek! Aby w nie dać się w nie złapać musisz się nieustannie dokształcać lub po prostu zainwestować w profesjonalną pomoc. Wykorzystaj narzędzia, które oferują współczesne metody komunikacji, zanim zrobi to Twoja konkurencja! Jeśli chcesz osiągnąć sukces, zawsze musisz być o krok do przodu!

Tekst został opublikowany w czasopiśmie kosmetycznym NAJWSPANIALSZE

podrecznik marketingu i zarządzania gabinetem kosmetycznympodrecznik marketingu i zarządzania gabinetem kosmetycznympodrecznik marketingu i zarządzania gabinetem kosmetycznympodrecznik marketingu i zarządzania gabinetem kosmetycznympodrecznik marketingu i zarządzania gabinetem kosmetycznympodrecznik marketingu i zarządzania gabinetem kosmetycznympodrecznik marketingu i zarządzania gabinetem kosmetycznym
Anna Wydra-Nazimek - Gabinet od zaplecza
mgr kosmetolog, specjalistka do spraw marketingu i zarządzania w branży beauty. Właścicielka firmy NEZA Group zajmującej się doradztwem i wsparciem marketingowym dla firm działających w branży kosmetycznej oraz bloga Gabinet od zaplecza. Autorka kilku tysięcy artykułów publikowanych w najlepszych mediach branżowych, a także kilkudziesięciu e-booków na temat marketingu i zarządzania salonem beauty. Prywatnie żona i mama.

3
Dodaj komentarz

avatar
3 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
3 Comment authors
AgnieszkaMartaKonrad Recent comment authors
najnowszy najstarszy oceniany
Konrad
Gość
Konrad

 

Publikacja bardzo ciekawa, ale nie wspomniano o content marketingu, to content pomaga budować wizerunek firmy i stanowi doskonałą reklamę firmy. Oczywiście pod warunkiem że jest wartościowy i poszukiwany.

 

Marta
Gość

Dobry tekst Anno. Dzięki!  W dzisiejszych czasach internet to podstawa a utrzymanie stałych klientów jest nawet ważniejsze niż pozyskiwanie nowych. Pozycjonowanie i reklama w wyszukiwarkach to najskuteczniejszy sposób na pozyskanie nowych klientów. Ale bardzo ważne jest też utrzymanie stałych klientów a tu świetnie sprawdza się email marketing.  Mam tu ba myśli wysyłane newslettera do osób, które już przynajmniej raz odwiedziły nasz salon. Dobrze jest od czasu do czasu przypomnieć się naszym klientom 😉

Agnieszka
Gość
Agnieszka

:))