Zabiegi estetyczne tylko dla lekarzy i… pielęgniarek? O co chodzi i skąd w tym całym sporze kompetencyjnym wzięły się pielęgniarki?

Na stronie Naczelnej Izby Lekarskiej (klik) pod koniec ubiegłego roku pojawiła się relacja ze wspólnego posiedzenia Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej oraz Prezydium Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych. Co to ma wspólnego z pracą kosmetyczek i kosmetologów?

Co ustalono na spotkaniu lekarzy i pielęgniarek?

W komunikacie opisującym spotkanie możemy przeczytać: 

W porządku obrad znalazły się także inne kluczowe tematy, takie jak ordynacja i preskrypcja recept, orzekanie o czasowej niezdolności do pracy, a także roli pielęgniarek i położnych w dziedzinie medycyny estetycznej. Uczestnicy rozmów podkreślili znaczenie zacieśnienia współpracy w tych obszarach, co ma na celu nie tylko podniesienie jakości świadczonych usług medycznych, ale także poprawę efektywności systemu ochrony zdrowia w Polsce.

i

W dyskusji podjęto także trudny temat kształcenia, odpowiedzialności zawodowej i udzielania świadczeń w ramach medycyny estetycznej. Ciągły brak regulacji prawnych w tym obszarze często jest wykorzystywane przez osoby postronne, na czym cierpią pacjenci.

– Wyrażenie „medycyna estetyczna” jest bardzo niebezpieczne, ponieważ daje wrażenie, że to może wykonać każdy i wszędzie, dlatego tego wyrażenia bardzo nie lubię. Mimo tego, że pojawiają się różne, bardzo głośne sprawy w Polsce, czy na świecie, że ktoś z powodu nieudanego zabiegu – przeprowadzonego przez nie-lekarza czy nie-pielęgniarkę – umarł, nic się nie zmienia. Nadal jest mała świadomość społeczna. Nadal, jeżeli okazuje się, że gdzieś w gabinecie ktoś coś wykonuje, co należałoby zgłosić do prokuratury, to nie ma żadnego dźwięku. Wydaje mi się, że trzeba zastanowić się nad nowym określeniem, które będzie prawdziwym odzwierciedleniem, że to może zabić – zaznaczył wiceprezes NRL Paweł Barucha.

Do relacji została dołączona uchwała podjęta wspólnie przez obie organizacje. Dowiadujemy się z niej m.in. że obie organizacje powołują pełnomocników, których zadaniem będzie:

  • bieżąca komunikacja i koordynacja współpracy,
  • wzajemne informowanie się o planowych kierunkach działania,
  • wypracowywanie wspólnych stanowisk, wystąpień, oświadczeń w obszarze ochrony zdrowia,
  • koordynacja prac w opiniowaniu aktów prawnych i innych dokumentów w zakresie przenikających się kompetencji.

W kontekście opisywanej przeze mnie w jednym z ostatnich artykułów listy 29 zabiegów, które miałyby być wykonywane wyłącznie przez lekarzy (tu znajdziesz artykuł), z perspektywy kosmetologów nie wygląda to najlepiej. Nasuwa się pytanie, czy obecny od lat spór kompetencyjny lekarze kontra kosmetolodzy zamieni się obecnie w spór lekarze i pielęgniarki kontra kosmetolodzy?


Co o wykonywaniu zabiegów estetycznych sądzą pielęgniarki?

Postanowiłam sprawdzić, co o wykonywaniu zabiegów estetycznych sądzą same pielęgniarki. Na stronie internetowej (klik) Naczelnej Izby Pielęgniarek i Położnych również znalazłam relację z omawianego wcześniej spotkania z lekarzami. 

Czytamy w niej mi.in:

Samorządom zależy na uregulowaniu obszaru medycyny estetycznej, która w ostatnich latach bardzo dynamicznie się rozwija, a jest praktycznie nieuregulowana. Celem jest stworzenie jasnych i sprecyzowanych wytycznych dla pielęgniarek i położnych oraz lekarzy zajmujących się tym zakresem.

i

Mając na uwadze sygnały docierające do środowisk zrzeszających lekarzy, lekarzy dentystów, pielęgniarki i położne, dotyczących wzrostu liczby osób poszkodowanych wskutek wykonywania zabiegów z zakresu medycyny estetycznej przez osoby nieuprawnione, połączone Prezydia Naczelnej Rady Lekarskiej oraz Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych zauważają pilną konieczność uregulowania materii wykonywania zabiegów z zakresu medycyny estetycznej.

Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej i Prezydium Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych niejednokrotnie podejmowały próbę uporządkowania prawnych aspektów udzielania świadczeń z zakresu medycyny estetycznej. Katalog świadczeń w zakresie medycyny estetycznej powinien być opracowany i wydany w formie aktu prawnego przez ministra właściwego do spraw zdrowia.

Świadczenia zdrowotne, umieszczone w wydanym przez Ministra Zdrowia akcie prawnym, mogą być wykonywane w zależności od kompetencji, wyłącznie przez lekarza i lekarza dentystę lub pielęgniarkę i położną.

Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej oraz Prezydium Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych dysponują właściwymi ekspertami i deklarują współpracę z Ministerstwem zdrowia celem najszybszego uregulowania przedmiotowej kwestii.

Przeglądając stronę Naczelnej Izby Pielęgniarek i Położnych znalazłam jeszcze jedno stanowisko (klik), choć ma ono już kilka lat (jest z października 2020 roku), więc należy brać pod uwagę, że coś mogło się zmienić.


Jak pojawią się nowe informacje w tej sprawie, na pewno o nich napiszę. Zachęcam Cię również do zaglądania do specjalnej bazy wiedzy, do której na bieżąco dodaję artykuły dotyczące tego tematu oraz do zapisania się na mój newsletter

Będę wdzięczna za Twoje wsparcie w postaci wirtualnej kawy- KLIK ☕ lub na Patronite – KLIK ❤️ Dzięki temu będę mogła stworzyć dla Ciebie jeszcze więcej ciekawych treści.

Zapraszam Cię też do mojego sklepu, w którym znajdziesz mnóstwo przydatnych materiałów na temat marketingu, zarządzania i finansów salonu, a także obowiązujących regulacji prawnych. Przejrzyj dostępne e-booki, kursy online i wzory dokumentów: KLIK

podrecznik marketingu i zarządzania gabinetem kosmetycznympodrecznik marketingu i zarządzania gabinetem kosmetycznympodrecznik marketingu i zarządzania gabinetem kosmetycznympodrecznik marketingu i zarządzania gabinetem kosmetycznympodrecznik marketingu i zarządzania gabinetem kosmetycznympodrecznik marketingu i zarządzania gabinetem kosmetycznympodrecznik marketingu i zarządzania gabinetem kosmetycznympodrecznik marketingu i zarządzania gabinetem kosmetycznympodrecznik marketingu i zarządzania gabinetem kosmetycznym