Kto może skorzystać z bezzwrotnych dotacji z funduszy unijnych? Mamy pierwsze szczegóły! Zebrałam dla Ciebie informacje ze wszystkich województw, choć przyznam szczerze, że nie wygląda to jakoś bardzo optymistycznie… Może jednak uda Ci się załapać – warto się zainteresować, bo kwoty są naprawdę duże!

Ostatnio pisałam o nowej formie wsparcia dla firm w kryzysie, mianowicie o unijnych dotacjach. Wtedy były znane jedynie szczegóły dla większych firm (powyżej 50 pracowników), którymi zajmuje się PARP (Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości). Informacje o dotacjach dla mniejszych firm miały się pojawić później – na stronach poszczególnych urzędów marszałkowskich (lub instytucji odpowiedzialnych za zarządzanie unijnymi funduszami), bo to właśnie marszałkowie województw mieli odpowiadać za organizowanie tej pomocy.

Na co zwrócić uwagę, żeby skorzystać z tej formy pomocy?

Mamy już pierwsze szczegóły! Jest jednak również kilka złych wiadomości:

  • dotacje zostaną uruchomione, ale nie we wszystkich województwach,
  • niektóre z województw podają konkretne branże, które mogą skorzystać z pomocy i jak do tej pory na tych listach nie było salonów,
  • pieniądze rozchodzą się z prędkością światła, więc żeby się na nie załapać, trzeba się wykazać naprawdę dobrym refleksem (i wcześniej się przygotować).

Jeden z naborów zaczął się i jednocześnie skończył w trakcie pisania tego artykułu…

Poniżej znajdziesz dostępne na tę chwilę (25.06) informacje i linki do stron poszczególnych urzędów, na których możesz doczytać szczegóły.

Moim zdaniem jedynym sposobem, żeby załapać się na te środki, jest:

  • codzienne sprawdzanie stron internetowych urzędu/ strony z listą unijnych projektów,
  • gdy tylko pojawią się informacje o naborze wraz z dokumentami – wydrukowanie sobie tych dokumentów i uzupełnienie ich na papierze,
  • telefony do księgowej/ urzędu w razie jakichkolwiek wątpliwości – żeby mieć to wszystko uzupełnione „na brudno”.

W sytuacji, w której środki znikają średnio w ciągu 1,5 godziny, nie ma czasu na wyjaśnianie wątpliwości, telefony itd.


Zanim konkrety, wspomnę o jeszcze jednej istotnej sprawie. Wertując te wszystkie strony urzędów, znalazłam informacje o wielu innych programach, np. pożyczkach lub dotacjach na inwestycję. Nawet więc, jeśli nie załapiesz się na ten główny program lub w Twoim województwie nie będzie on realizowany, warto przejrzeć informacje o pozostałych działaniach. Być może znajdziesz coś dla siebie.


Województwo dolnośląskie

Nabór wniosków został uruchomiony 23.06, ale duże zainteresowanie wsparciem skończyło się awarią systemu… Nabór miał zostać powtórzony w dniach 25-30.06, ale na stronie obecnie widnieje taki komunikat:

W związku z otrzymaniem informacji o prawdopodobieństwie ponownego wystąpienia błędów oraz awarii systemów w chwili otwarcia naboru, pragniemy poinformować Państwa, że ponowne uruchomienie naboru dot. Wsparcia dla MSP dotkniętych skutkami COVID-19 nastąpi w innym terminie niż planowano do tej pory.

Biorąc odpowiedzialność za nasze działania nie możemy narażać Państwa jako Beneficjentów naboru, na ponowne awarie sytemu lub brak możliwości wzięcia udziału w naborze.

Wszystkie niezbędne informacje dotyczące nowej daty rozpoczęcia naboru znajdziecie Państwo na naszej stronie www.dip.dolnyslask.pl oraz na naszym Facebooku.

Można jednak zapoznać się z zasadami wsparcia i tutaj nie ma dla nas dobrych informacji. Z pomocy będą mogły skorzystać firmy, które na dzień 01 grudnia 2019 r. prowadziły jako przeważającą działalność (co ma odzwierciedlenie w dokumentach rejestrowych, innych dokumentach) w zakresie:

• Sekcja I, cały Dział 55 – Zakwaterowanie
• Sekcja I, cały Dział 56 – Działalność usługowa związana z wyżywieniem
• Sekcja N, cały Dział 79 – Działalność organizatorów turystyki, pośredników i agentów turystycznych oraz pozostała działalność usługowa w zakresie rezerwacji i działalności z nią związane
• Sekcja R cały dział 90 – Działalność twórcza związana z kulturą i rozrywką
• Sekcja R cały dział 91 – Działalność bibliotek, archiwów, muzeów oraz pozostała działalność związana z kulturą
• Sekcja R cały dział 93 – Działalność sportowa, rozrywkowa i rekreacyjna

Niestety, ani słowa o salonach kosmetycznych i fryzjerskich.

Więcej informacji znajdziesz TUTAJ.

Podsumowując: jeśli masz salon w tym województwie, nie skorzystasz z dotacji.


Województwo kujawsko-pomorskie

Dotacje będą przeznaczone dla firm, które odnotowały spadek obrotów gospodarczych (przychodów ze sprzedaży towarów i usług) o co najmniej 70%. Na razie brak informacji o szczegółowych kryteriach i terminach.

Trzeba śledzić informacje na TEJ stronie (i na podlinkowanych na niej kolejnych stronach).


Województwo lubelskie

Media donoszą, że program ma zostać uruchomiony w lipcu. Nic więcej na razie nie wiadomo.

Informacji szukaj na TEJ stronie.


Województwo lubuskie

Szukałam naprawdę intensywnie, ale nigdzie nie ma informacji o tym, aby program został lub miał zostać uruchomiony. Jeśli mieszkasz w tym województwie, warto skontaktować się bezpośrednio z urzędem.

Warto jednak mieć na uwadze, że w maju był tu już organizowany konkurs dla przedsiębiorców. W ramach tamtego projektu można było otrzymać dofinansowanie w wysokości 95% na cele inwestycyjne lub inwestycyjno-obrotowe. Czy będzie kolejne, podobne wsparcie? To wydaje się mało prawdopodobne…

TUTAJ znajdziesz stronę z projektami unijnymi z tego województwa.


Województwo łódzkie

Poszukiwania również w tym przypadku nie przyniosły żadnych rezultatów. Nie wiemy, czy program wsparcia w ogóle zostanie uruchomiony.

Informacji możesz szukać na TEJ stronie.

Z kolei TUTAJ znajdziesz informacje o innym projekcie realizowanym w tym województwie, do którego właśnie trwa nabór. Tutaj jednak sprawa jest nieco bardziej skomplikowana, a dofinansowanie jest w wysokości 85%, a nie 100%.


Województwo małopolskie

Na TEJ stronie województwa możemy przeczytać nastrajający raczej pesymistycznie komunikat:

Mikro i małe przedsiębiorstwa z Małopolski otrzymały już pomoc w postaci bonów rekompensacyjnych, konkurs odbył się 7 maja br. Informujemy, że na dzień dzisiejszy nie planuje się powtórnego naboru w ramach bonów rekompensacyjnych.

W związku z powyższym mikro, małe, średnie firmy, w tym jednoosobowe działalności gospodarcze z Małopolski, które nie zatrudniają pracowników, mogą starać się o pożyczkę płynnościową z Programu Operacyjnego Inteligenty Rozwój (POIR) lub Regionalnego Programu (RPO). Pożyczka płynnościowa umożliwia ww. firmom sfinansowanie wydatków związanych z utrzymaniem bieżącej działalności firmy i zapewnieniem jej płynności finansowej.

Informacje na temat wsparcia z funduszy europejskich w tym województwie są umieszczane TUTAJ.


Województwo mazowieckie

Jak donoszą media, decyzja o uruchomieniu wsparcia ma zapaść w przyszły wtorek, 30 czerwca.

Informacji szukaj na TEJ stronie.


Województwo opolskie

Nabór ruszył dziś (25.06) o godz. 9.00. Na stronę weszłam ok. godz. 12:00 (zbierając dla Was informacje) i niestety wyskoczył mi komunikat, że przyszło tyle wniosków, że nabór został zamknięty…

Wybacz, że nie sprawdziłam tego wcześniej, ale przez ostatnie 2 dni pisałam dla Was artykuł o pomocy w ramach czwartej tarczy antykryzysowej (klik) – niestety nie da rady robić dwóch rzeczy jednocześnie… Swoją drogą to pokazuje, jak duże jest zapotrzebowanie na taką pomoc. Szkoda, że środki są tak mocno ograniczone.

Dla województw, które jeszcze czekają na nabory, być może cenna będzie informacja o zasadach wsparcia w województwie opolskim. Tutaj kluczowy był co najmniej 30-procentowy spadek przychodów ze sprzedaży, spowodowany właśnie gospodarczymi skutkami pandemii Covid-19.

Więcej na temat zamkniętego już projektu możesz przeczytać TUTAJ.


Województwo podkarpackie

Media donoszą, że program ma zostać uruchomiony, ale nie wiadomo kiedy…

Informacji szukaj na TEJ stronie.


Województwo podlaskie

Program wystartował 22 czerwca, miał zakończyć się 30 czerwca, ale pieniądze rozeszły się w 1,5 godziny… Nabór zamknięto więc już 22 czerwca o 9:30. Dobra informacja jest taka, że zapowiedziano kolejną edycję, choć na razie jeszcze bez konkretnej daty. Głównym kryterium był spadek przychodów o co najmniej 30% w okresie wybranego jednego miesiąca w 2020 roku, począwszy od 1 marca 2020 roku w porównaniu do poprzedniego miesiąca lub w porównaniu do analogicznego miesiąca ubiegłego roku.

Nie było ograniczeń dla konkretnych branż – z pomocy mogli skorzystać wszyscy (no może prawie wszyscy, bo wyłączone były branże związane z alkoholem, hazardem itd.).

Informacji o dacie kolejnego naboru szukaj TUTAJ.


Województwo pomorskie

Nabór rozpoczął się wczoraj (24.06) i szybko został zawieszony, ze względu na to, że złożone wnioski przekroczyły 200% zaplanowanych na ten cel środków finansowych. Tutaj jednak wsparcie było przeznaczone wyłącznie dla konkretnych branż – niestety nie dla salonów kosmetycznych i fryzjerskich, więc niestety i tak nie mogłabyś z niego skorzystać.

Wsparcie uzyskać mogą wyłącznie mikro i mali przedsiębiorcy prowadzący działalność gospodarczą w tzw. „branżach przemysłu czasu wolnego”, tj.:
– hotele, motele, hostele, pensjonaty, domy wypoczynkowe, ośrodki wczasowe, schroniska młodzieżowe, campingi, obiekty oferujące w sposób zorganizowany miejsca noclegowe (z wyjątkiem mieszkań na wynajem),
– restauracje, kawiarnie, puby, bary i inne lokale gastronomiczne oraz punkty małej gastronomii,
– organizatorzy turystyki, przewodnicy, punkty informacji turystycznej, gestorzy atrakcji turystycznych (w tym muzea),
– wypożyczalnie sprzętu turystycznego, organizatorzy usług sportowo-rekreacyjnych i aktywnych form wypoczynku (z wyłączeniem siłowni i klubów fitness).

Jeśli chcesz poczytać o innych kryteriach, zajrzyj TUTAJ.


Województwo śląskie

Województwo już wcześniej przeprowadziło własny program wsparcia z funduszy unijnych. Jednym z wymagań było przeznaczenie części pozyskanych środków na inwestycje. Media donoszą, że nie będzie nowego programu w województwie śląskim.

Warto jednak od czasu do czasu zajrzeć na stronę z projektami unijnymi.


Województwo świętokrzyskie

Media donoszą, że program ma zostać uruchomiony, ale nie wiadomo kiedy…

AKTUALIZACJA: od jednej z czytelniczek, która kontaktowała się z Urzędem Marszałkowskim dostałam informację, że rekrutacja ma zostać uruchomiona pod koniec lipca.

Informacji szukaj na TEJ stronie.


Województwo warmińsko-mazurskie

Media donoszą, że program ma zostać uruchomiony, ale nie wiadomo kiedy…

Informacji szukaj na TEJ stronie.


Województwo wielkopolskie

Trwają prace nad uruchomieniem wsparcia, ale nie ma jeszcze konkretnych terminów. Są już jednak pierwsze informacje na temat wymagań, które trzeba będzie spełnić:

Mikro- i małe przedsiębiorstwa, w tym samozatrudnieni, które spełniają wszystkie warunki łącznie:

a) są MŚP z siedzibą w województwie wielkopolskim wg CEiDG lub KRS;
b) prowadziły działalność gospodarczą na dzień 31 grudnia 2019 r.;
c) nie znajdowały się w trudnej sytuacji w dniu 31 grudnia 2019 r. (w rozumieniu art. 2 pkt 18 Rozporządzenia nr 651/ 2014);
d) w związku wystąpieniem pandemii COVID-19 znalazły się w sytuacji nagłego niedoboru lub nawet braku płynności finansowej;
e) odnotowały spadek obrotów (przychodów ze sprzedaży) o co najmniej 30% w okresie wybranego 1 miesiąca w 2020 r., począwszy od marca 2020 r. w porównaniu do poprzedniego miesiąca lub analogicznego miesiąca ubiegłego roku w związku z zakłóceniami gospodarki na skutek COVID-19;
f) na dzień 31 grudnia 2019 r. lub na dzień wnioskowania przedsiębiorca nie zalegał z płatnościami podatków i składek na ubezpieczenia społeczne, przy czym: (i) rozłożenie płatności na raty lub jej odroczenie, lub (ii) zaleganie z płatnościami podatków i składek na ubezpieczenia społeczne nieprzekraczające trzykrotności wartości opłaty pobieranej przez operatora wyznaczonego w rozumieniu ustawy z dnia 23 listopada 2012 r. – Prawo pocztowe za traktowanie przesyłki listowej jako przesyłki poleconej, nie jest uznawane za zaległość;

Szczegóły znajdziesz TUTAJ.


Województwo zachodniopomorskie

Program ma zostać uruchomiony jeszcze w czerwcu. Tak przynajmniej wynika z informacji opublikowanych na stronie urzędu na początku tego miesiąca. Aktualnych newsów na razie nie ma.

Informacji szukaj na TEJ stronie.


Uff… To tyle! Jeśli chcesz zobaczyć aktualne informacje o innych formach wsparcia dla salonów kosmetycznych i fryzjerskich, zajrzyj TUTAJ.

podrecznik marketingu i zarządzania gabinetem kosmetycznympodrecznik marketingu i zarządzania gabinetem kosmetycznympodrecznik marketingu i zarządzania gabinetem kosmetycznympodrecznik marketingu i zarządzania gabinetem kosmetycznympodrecznik marketingu i zarządzania gabinetem kosmetycznympodrecznik marketingu i zarządzania gabinetem kosmetycznympodrecznik marketingu i zarządzania gabinetem kosmetycznympodrecznik marketingu i zarządzania gabinetem kosmetycznympodrecznik marketingu i zarządzania gabinetem kosmetycznym