Ostatnio głośno o nowej opcjach wsparcia dla firm z funduszy unijnych, na horyzoncie pojawiła się „tarcza 4.0.”, mamy również informacje w sprawie kolejnego zasiłku opiekuńczego… Postanowiłam zrobić przegląd tych wszystkich tematów i wynotować dla Ciebie najważniejsze informacje.

1. Bezzwrotne dotacje z funduszy unijnych

Mamy kolejną opcję pomocy dla firm, które ucierpiały w związku z koronawirusem. To bezzwrotne dotacje z funduszy unijnych. Środki będzie można przeznaczyć na wydatki związane z bieżącą działalnością firm.

Na stronie Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej (klik) czytamy:

Dotacje mają służyć zaspokojeniu bieżących potrzeb przedsiębiorstw maksymalnie w ciągu trzymiesięcznego okresu funkcjonowania. Będzie można przeznaczyć je na opłacenie mediów (gaz, prąd, paliwo), najem powierzchni, zakup towarów czy ubezpieczenie działalności. O pomoc może ubiegać się przedsiębiorca, który 31 grudnia 2019 roku prowadził działalność gospodarczą i nie znajdował się w trudnej sytuacji ekonomicznej, a następnie odnotował co najmniej 30-procentowy spadek obrotów w dowolnym miesiącu po 1 lutego 2020 roku w porównaniu do poprzedniego miesiąca lub analogicznego miesiąca ubiegłego roku.

Gdzie i kiedy złożyć wniosek?

W tej chwili mamy dostępne szczegółowe informacje niestety tylko dla średnich firm, czyli takich, które zatrudniają powyżej 50 pracowników. Tymi firmami zajmuje się PARP (Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości). PARP na swojej stronie (klik) szczegółowo opisuje zasady udzielania pomocy. Wnioski będzie można składać od 15 czerwca do 31 lipca.

Co z mniejszymi firmami?

Znaczna większość salonów to mikro lub ewentualnie małe firmy, więc pomocy nie będziemy szukać w PARP tylko lokalnie. Na stronie Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej czytamy:

Wkrótce podobne dotacje dla mikro- i małych przedsiębiorstw uruchomią marszałkowie większości województw.

i

Wsparcie dla mikro- i małych przedsiębiorstw pochodzi z regionalnych programów operacyjnych i będzie udzielane przez instytucje zarządzające funduszami unijnymi w regionach. To kolejne co najmniej 500 milionów złotych. Pieniądze zostaną wkrótce uruchomione przez marszałków.

WAŻNE! Nie do końca wiadomo, czy te informacje odnoszą się do wsparcia z PARP, czy ogólnie do całego tego programu, ale w wielu miejscach umieszczono następujący komunikat:

O przyznaniu dofinansowania będzie decydować kolejność złożenia wniosku.

Środki są ograniczone, więc krótko mówiąc: kto pierwszy ten lepszy. Warto trzymać rękę na pulsie i regularnie sprawdzać informacje u siebie w regionie!

Czego szukać?

W większości miejsc ta opcja wsparcia nazywana jest podobnie: Dotacje na kapitał obrotowy.

Gdzie szukać?

Wszędzie jest mowa o marszałku województwa, więc chyba najlepiej zaglądać na stronę internetową swojego Urzędu Marszałkowskiego.

Czy to wsparcie będzie można łączyć z innymi opcjami?

W przypadku średnich firm jest informacja o możliwości łączenia różnych opcji pomocy, pod warunkiem nieprzekroczenia pewnych limitów. Jak będzie w przypadku mikro i małych firm? Informacji również musisz szukać w swoim urzędzie.

2. „Tarcza 4.0.” – na jakim jest etapie i co w niej znajdziemy?

„Tarcza 4.0.” (lub 5.0. jeśli doliczymy „tarczę finansową”) została w czwartek (4.06) przegłosowana przez sejm. Teraz nad dokumentem będzie pracować senat, a następnie znów sejm, podpis, publikacja… Jeszcze chwilę to potrwa, szczególnie biorąc pod uwagę fakt, że najbliższe posiedzenie senatu jest planowane na 17 i 18 czerwca.

Nie będę szczegółowo omawiać zapisów, które znajdziemy w tarczy 4.0., bo wiele może się jeszcze zmienić. Jak zwykle po oficjalnej publikacji dokumentu zrobię dla Was szczegółową analizę (artykuły o poprzednich formach wsparcia znajdziesz tutaj).

Dziś jedynie szybki przegląd tego, co znalazło się w projekcie, który wyszedł z sejmu. Dlaczego? Po pierwsze, mamy tam jedną szczególnie ważną zapowiedź, o której myślę, że warto wiedzieć wcześniej i po drugie, informacje o tarczy 4.0. będą nam potrzebne za chwilę, przy okazji omawiania tematu zasiłków opiekuńczych.

Co znajdziemy w „tarczy 4.0.” na etapie opuszczenia sejmu? Poniżej najważniejsze informacje (na podstawie informacji ze stron rządowych):

  • nie trzeba będzie składać wniosku o umorzenie mikropożyczki po 3 miesiącach – urząd sam sobie sprawdzi, czy nadal prowadzimy działalność i umorzy pożyczkę, jeśli spełnimy warunki,
  • ułatwienie dostępu do wakacji kredytowych,
  • dopłaty z budżetu państwa do oprocentowania kredytów bankowych dla firm,
  • umożliwienie pracodawcy, w okresie epidemii, wysyłania pracownika na zaległy urlop – nawet bez jego zgody,
  • możliwość obniżenia wymiaru czasu pracy pracownika lub objęcie pracownika przestojem ekonomicznym (możliwość obniżenia wynagrodzenia) – przy spełnieniu wielu restrykcyjnych wymagań (szczegóły po publikacji),
  • osoby samozatrudnione, które były dodatkowo na etacie czy też zleceniu będą objęte świadczeniem postojowym (w opracowaniach czytałam, że w tych przepisach są błędy – mają zostać naprawione na etapie prac w senacie),
  • przedłużenie możliwości korzystania z dodatkowego zasiłku opiekuńczego do 28 czerwca.

Oczywiście, jak już podkreślałam, nad dokumentem będzie jeszcze pracował senat, więc mogą pojawić się jakieś zmiany.

Na koniec warto dodać, że Wiceminister Rozwoju Marek Niedużak podczas wywiadu udzielonego Rzeczpospolitej zapowiedział, że czwarta tarcza antykryzysowa będzie ostatnią. Nie ma w planach prac nad kolejnymi specustawami dotyczącymi kryzysowego wsparcia dla firm w tej formie.

3. Dodatkowy zasiłek opiekuńczy

Prace nad „tarczą 4.0.”jak już wiesz, nadal trwają, a ZUS już teraz zachęca do składania wniosków o dodatkowy zasiłek opiekuńczy… Bałagan, jak zwykle, no ale coś zrobić muszą, żeby była jako taka ciągłość. Jako taka, bo choć wniosek można złożyć, to pieniądze otrzymamy dopiero po opublikowaniu ustawy.

Na stronach ZUS, w informacji opublikowanej w dniu 7.06.2020 (klik) czytamy:

Uchwalona przez Sejm ustawa z 4 czerwca br. wprowadziła zmiany w przepisach o dodatkowym zasiłku opiekuńczym.

Ustawa przewiduje, że ubezpieczonym rodzicom dzieci w wieku do lat 8, które nie mają orzeczenia o niepełnosprawności lub o potrzebie kształcenia specjalnego, przysługuje dodatkowy zasiłek opiekuńczy:
z powodu zamknięcia żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola, szkoły lub innej placówki, do której uczęszcza dziecko albo braku możliwości sprawowania opieki przez nianię lub braku możliwości sprawowania opieki przez dziennego opiekuna z powodu COVID-19,
– w przypadku otwarcia tych placówek w czasie trwania COVID-19, jeżeli rodzic sprawuje osobistą opiekę nad dzieckiem.

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy będzie przysługiwał od 25 maja 2020 r. do 28 czerwca 2020 r.

Mimo niezakończonego procesu legislacyjnego (ustawa została przekazana do Senatu) rodzice dzieci do lat 8 mogą składać wnioski o wypłatę dodatkowego zasiłku opiekuńczego za okres od 25 maja 2020 r. zarówno do ZUS, jak i do płatników składek (pracodawców, zleceniodawców). Płatnicy składek, którzy wypłacają zasiłki, powinni więc przyjmować wnioski swoich ubezpieczonych o dodatkowy zasiłek opiekuńczy z tytułu opieki nad dziećmi do lat 8 za okres od 25 maja 2020 r. Dodatkowy zasiłek opiekuńczy zostanie wypłacony przez ZUS lub płatnika składek po wejściu w życie ustawy.

Nie zmieniły się zasady występowania o dodatkowy zasiłek opiekuńczy oraz wzór oświadczenia do uzyskania dodatkowego zasiłku opiekuńczego.

Jeśli przed wejściem w życie ustawy ubezpieczony wystąpił o zasiłek opiekuńczy na ogólnych zasadach określonych w ustawie zasiłkowej z tytułu zamknięcia placówki, do której uczęszcza jego dziecko, okres ten nie powinien być liczony do limitu 60 dni wypłaty zasiłku opiekuńczego w tym roku kalendarzowym.

To już wszystkie kluczowe newsy z ostatnich dni. Jak pojawi się coś nowego, dam znać!

podrecznik marketingu i zarządzania gabinetem kosmetycznympodrecznik marketingu i zarządzania gabinetem kosmetycznympodrecznik marketingu i zarządzania gabinetem kosmetycznympodrecznik marketingu i zarządzania gabinetem kosmetycznympodrecznik marketingu i zarządzania gabinetem kosmetycznympodrecznik marketingu i zarządzania gabinetem kosmetycznympodrecznik marketingu i zarządzania gabinetem kosmetycznympodrecznik marketingu i zarządzania gabinetem kosmetycznym
Tagi :