Czy obecnie jest możliwe prowadzenie mobilnej działalności kosmetycznej i fryzjerskiej? Zobacz stanowisko Ministerstwa Zdrowia i Głównego Inspektoratu Sanitarnego.
Od kilku dni na branżowych grupach „krąży” stanowisko Ministerstwa Zdrowia z informacją, że obecnie nie można prowadzić mobilnej działalności kosmetycznej i fryzjerskiej. Ministerstwo powołuje się tam na Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 16 maja 2020 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii (pisałam o nim tutaj), a konkretnie na ten fragment:
Od dnia 18 maja 2020 r. do odwołania prowadzenie przez przedsiębiorców w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 6 marca 2018 r. – Prawo przedsiębiorców oraz przez inne podmioty działalności związanej z fryzjerstwem i pozostałymi zabiegami kosmetycznymi (ujętej w Polskiej Klasyfikacji Działalności w podklasie 96.02.Z) jest dopuszczalne, pod warunkiem zapewnienia, aby w lokalu, w którym jest prowadzona ta działalność, przebywali wyłącznie obsługiwani klienci oraz obsługa.
W ostatnich dniach dostałam od Was sporo pytań na ten temat, wzajemnie wykluczające się stanowiska lokalnych sanepidów i wreszcie screeny powyższej odpowiedzi z ministerstwa. Postanowiłam więc zweryfikować te informacje u źródła, a właściwie w trzech źródłach, bo sprawa jest ważna dla dużej grupy osób, więc dobrze byłoby mieć pewność.
Napisałam do:
- Ministerstwa Zdrowia,
- Głównego Inspektoratu Sanitarnego,
- Ministerstwa Rozwoju,
maila o następującej treści:
Szanowni Państwo,
W związku z licznymi pytaniami czytelniczek, chciałabym zapytać, czy obecnie jest dozwolone prowadzenie tzw. mobilnej działalności kosmetycznej/fryzjerskiej, czyli usług kosmetycznych/fryzjerskich świadczonych w domu klienta?
Dodam jeszcze, że (nauczona praktyką – rzadko kiedy odpisują) w sumie wysłałam 6 maili: na ogólny adres + do rzecznika prasowego (razy trzy).
Dostałam odpowiedzi z dwóch miejsc.
Pierwsze odezwało się Ministerstwo Zdrowia. Wczoraj (26.05.2020) dostałam od nich dwie odpowiedzi.
Biuro komunikacji zaleciło mi kontakt z Ministerstwem Rozwoju.
Z kolei na drugą wiadomość, która poszła na oficjalną skrzynkę Ministerstwa Zdrowia, dostałam już obszerniejszą odpowiedź:
Również powołują się na zapis z rozporządzenia, o którym pisałam na początku, ale nie stwierdzają kategorycznie tak/nie. Patrząc na wyróżniony przez nich fragment, można sobie przecież zadać pytanie, co w sytuacji, w której w domu klientki będzie tylko klientka i osoba świadcząca usługę? Jest to co prawda mocno naciągana interpretacja, bo ciężko nazwać dom klientki „lokalem, w którym jest prowadzona ta działalność”, no ale nie zmienia to faktu, że tej odpowiedzi nie można nazwać odpowiedzią rozwiewającą wszelkie wątpliwości.
Nie pisałam Wam więc nic i czekałam na kolejne, konkretniejsze informacje.
Dziś (27.05.2020) dostałam odpowiedź z Głównego Inspektoratu Sanitarnego:
Tutaj już mamy jednoznaczne stanowisko, że usługi kosmetyczne i fryzjerskie powinny być świadczone „tylko w lokalu do tego przeznaczonym” i wyjaśnienie:
Zatem wyłącznie w takim lokalu możliwe jest zapewnienie w stanie epidemii zachowania warunków bezpieczeństwa dla klientów oraz osób świadczących usługi.
Nie dostałam jeszcze odpowiedzi z Ministerstwa Rozwoju. Jeśli ją dostanę, dam znać.
Zarówno Ministerstwo Zdrowia, jak i GIS odwołują się do wytycznych, które jak już wiecie z ostatniego wywiadu (klik), nie są bezwzględnie obowiązującym prawem, a jedynie zaleceniami.
Podstawą stanowiska MZ i GIS jest jednak rozporządzenie, które prawem jest i ciężko dyskutować z koniecznością jego przestrzegania.
Czyli co, nici z pracy?
Wiem, że to, co napisałam niektórych z Was szczególnie nie ucieszy, no ale co zrobić… Myślę jednak, że nie ma się co załamywać, bo to, co jest aktualne na dziś, może nie być aktualne już za kilka dni – jest światełko w tunelu. Już wyjaśniam, o co chodzi.
Od 30 maja będą likwidowane kolejne obostrzenia – pisałam o tym dziś w tym poście:
Potrzebne będzie więc nowe rozporządzenie, które MUSI się pojawić w najbliższych dniach.
Czy zapis:
… dopuszczalne, pod warunkiem zapewnienia, aby w lokalu, w którym jest prowadzona ta działalność, przebywali wyłącznie obsługiwani klienci oraz obsługa
ma szansę zostać zmieniony? Myślę, że tak, bo jest to jeden z najszerzej krytykowanych zapisów (tutaj przeczytasz opinię radcy prawnego). Chodzi między innymi o problemy z interpretacją dotyczącą wizyt dzieci, osób starszych lub niepełnosprawnych, którym towarzyszą inne osoby.
Czy ten zapis zostanie zmieniony tak, że będzie to z korzyścią dla osób pracujących mobilnie? To ciężko przewidzieć, jednak warto zwrócić uwagę na fakt, że dziś zapowiedziano naprawdę szerokie odstąpienie od kolejnych obostrzeń (przykład: pozwolenie na wesela do 150 osób; rezygnacja z maseczek pod warunkiem zachowania dystansu). Jest więc szansa że i w tym przypadku podejście będzie mniej restrykcyjne.
Jak tylko dowiem się czegoś nowego, dam znać. Tak jak wspominałam, kluczowe będą zapisy nowego rozporządzenia, które poznamy w ciągu najbliższych godzin/dni.