Pisemna zgoda na zabieg kosmetyczny – co powinna zawierać? Czy rzeczywiście musi być odebrana „na papierze”? Dowiedz się wszystkiego, na temat odbierania zgody od klientki!
Zgoda na zabieg kosmetyczny – po co?
Obecnie coraz więcej gabinetów odbiera od klientek pisemne zgody na wszystkie lub przynajmniej te bardziej inwazyjne zabiegi. Jest to jak najbardziej uzasadnione postępowanie – zgoda jest kluczowym elementem podczas rozstrzygania wielu spornych sytuacji. Nie chodzi nawet o sam fakt wyrażenia zgody (bo to można udowodnić na różne sposoby), ale głownie o to, na co dokładnie klientka się zgodziła.
Zgoda na zabieg kosmetyczny to tak naprawdę ostatni element całej procedury, która ma na celu takie przygotowanie klientki do zabiegu, aby zminimalizować ryzyko ewentualnych komplikacji, zwiększyć skuteczność zabiegu i ułatwić rozwiązywanie ewentualnych problemów.
Klientka musi wiedzieć na co się zgadza, mieć świadomość wskazań, przeciwwskazań, możliwych do uzyskania efektów, a także ryzyka ewentualnych powikłań. Zgoda niejako dokumentuje cały ten proces i potwierdza, że klientka zgadza się na wykonanie zabiegu na określonych wcześniej zasadach.
To trochę tak, jak z wynajmowaniem mieszkania. Ustalamy sobie wszystko z wynajmującym/najemcą, ale zwykle na tym nie poprzestajemy. Spisujemy umowę, w której uwzględniamy wszystkie ustalenia, a następnie obie strony podpisują się pod takim dokumentem, aby potwierdzić wagę ustaleń i mieć się do czego odnieść w przypadku ewentualnego sporu.
Zgoda na zabieg kosmetyczny – ostatni etap procedury
Odebranie od klientki zgody na zabieg kosmetyczny to ostatni z trzech kluczowych elementów tworzenia dokumentacji. Pierwszym elementem jest przeprowadzenie wywiadu, a drugim udzielenie klientce informacji na temat zabiegu.
Dopiero po zrealizowaniu tych dwóch punktów możemy odebrać zgodę, która faktycznie zabezpieczy nas na wypadek problemów.
Zgoda na zabieg kosmetyczny – podsumowanie wcześniejszych ustaleń z klientką
Aby zgoda na zabieg kosmetyczny była skuteczna – powinnaś wcześniej przekazać klientce informacje o:
- celu i przebiegu zabiegu,
- wskazaniach i przeciwwskazaniach,
- możliwych powikłaniach,
- efektach zabiegu,
- zaleceniach przed i po zabiegu.
Zgoda jest najmniej „zabiegowym” i jednocześnie najbardziej „prawnym” elementem dokumentacji zabiegowej w gabinecie. Wszystko, o czym powinnaś wiedzieć Ty i klientka jest już „załatwione”, teraz pora na ostateczne potwierdzenie, że wszyscy wszystko wiedzą, że wszystko się zgadza i że najprościej mówiąc: działamy!
Po co nam zgoda na zabieg kosmetyczny?
Można pomyśleć: po co zgoda, przecież sam fakt przyjścia klientki do gabinetu oznacza zgodę. Jest w tym sporo racji, niemniej jednak znów – w przypadku problemów, możesz mieć kłopot, żeby wykazać, że klientka zgodziła się właśnie na ten konkretny zabieg w tej konkretnej formie. Zawsze możesz usłyszeć, że ja myślałam, że to będzie inaczej itd.
Pisaliśmy wyżej, że zgoda jest najbardziej „prawnym” dokumentem. To coś w rodzaju podpisu pod aktem małżeństwa. Znamy się, kochamy, chcemy ze sobą spędzić życie, ale żeby to wszystko miało skutki prawne, trzeba ten podpis oficjalnie złożyć 😉
Co powinno się znaleźć w zgodzie na wykonanie zabiegu?
Co powinno się znaleźć w zgodzie na zabieg kosmetyczny? Najważniejsze elementy:
- zgoda na wykonanie zabiegu (co oczywiste),
- odwołanie do przeprowadzonego wywiadu i rozmów, które przeprowadziłyśmy z klientką,
- odwołanie do informacji o zabiegu, z którą klientka się zapoznała,
- doprecyzowanie kwestii efektów – wiemy, że w przypadku wielu zabiegów kosmetycznych nie jesteśmy w stanie zagwarantować klientce efektu z taką precyzją, jak w przypadku innych usług, np. naprawy urządzenia,
- zobowiązanie do stosowania się do zaleceń przed i po zabiegu.
To najważniejsze kwestie. Jeśli nie masz własnego wzoru, zajrzyj do sklepu – znajdziesz tam również wzór formularza zgody, w którym oprócz wymienionych wyżej informacji, znajdziesz jeszcze kilka dodatkowych, przydatnych w praktyce elementów 😉 Wzór zgody na wykonanie zabiegu kosmetycznego znajdziesz TUTAJ.
Na koniec jeszcze dwie wskazówki – nie zapomnij o:
- dopilnowaniu, aby podpis klientki pod zgodą na zabieg kosmetyczny był czytelny – nie wystarczy parafka,
- odpowiednich zgodach na przetwarzanie danych osobowych (w tym temacie odsyłam do licznych materiałów na blogu na temat RODO).
Uniwersalny wzór zgody na zabieg kosmetyczny – dostępny w sklepie Gabinetu od zaplecza
Wraz z Markiem Koennerem – radcą prawnym, byłym sędzią, dr nauk prawnych, który od lat broni kosmetyczki i kosmetologów w sprawach sądowych stworzyliśmy dla Ciebie uniwersalny wzór zgody na wykonanie zabiegu kosmetycznego.
Wzór zawiera wszystkie kluczowe elementy zwiększające ochronę prawną gabinetu, m.in.:
- potwierdzenie otrzymania przez klientkę wszystkich kluczowych informacji, z których przekazania będziemy rozliczani w przypadku wystąpienia ewentualnych problemów,
- oświadczenia, które zabezpieczą Cię w przypadku niezadowolenia klientki z efektu zabiegu,
- oświadczenia, które przeniosą na klientkę część odpowiedzialności związanej z wystąpieniem ewentualnych powikłań,
- mechanizm szybkiego i wygodnego potwierdzania raz odebranej zgody przed kolejnymi zabiegami z serii,
- kilka innych zapisów, które zabezpieczą Cię na wypadek braku płatności, niestosowania się klientki do zaleceń itd.
Specjalny system odbierania zgody na wykonanie zabiegu w gabinecie kosmetycznym
Aby nie generować ton dokumentacji, w zgodzie umieściliśmy oświadczenie klientki, że zapoznała się z przedstawioną przez Ciebie informacją na temat zabiegu, np. z informatorem nr… Możesz wykorzystać swoje informatory lub skorzystać z tych, które przygotowaliśmy.
Informatory numerujesz i “podpinasz” do zgody właśnie w formie odniesienia do konkretnego numeru informatora. Dzięki temu nie musisz trzymać w archiwum kilkuset takich samych dokumentów z informacją o zabiegu – dla każdej klientki osobno.
Oprócz wzoru zgody dodatkowo otrzymasz edytowalny plik na wypadek, gdybyś potrzebowała dostosować wzór do swoich indywidualnych potrzeb.
Wzór zgody na zabieg kosmetyczny znajdziesz TUTAJ.
Mam dla Ciebie jeszcze kilka słów od Marka na temat naszego wzoru wywiadu. Znajdziesz tam wiele ciekawych, dodatkowych informacji. Zobacz: