Kurz po Polskim Ładzie jeszcze nie opadł, a szykują nam się kolejne, rewolucyjne zmiany w systemie podatkowym. Co to oznacza dla salonów? Na jakie zmiany w podatkach i składkach musimy się naszykować?

Co ciekawe, z przekazów rządowych zniknął już termin “Polski Ład”, a zmiany w podatkach zostały zaprezentowane w ramach czegoś, co nazwano “Tarczą Antyputinowską”… Ja wiem, że sytuacja jest, jaka jest, ale nazywanie w ten sposób dużych zmian w systemie podatkowym wydaje mi się odrobinę…. Dziwne.

Ok, przejdźmy do konkretów.


Jakie zmiany w podatkach czekają nas w najbliższych miesiącach?

Poniżej cytaty z tej strony rządowej. Wybrałam informacje, które bezpośrednio dotyczą salonów.

Obniżymy stawkę PIT z 17 do 12 proc.

– Niższa stawka podatku do 120 tys. zł. Oznacza to obniżenie podatku o 5 p.p., czyli prawie o 1/3,
– dla podatników na skali podatkowej: emerytów i rencistów, pracowników, zleceniobiorców, przedsiębiorców,
– to korzystna zmiana dla 25 mln podatników,
– podatnicy na skali podatkowej, którzy nie płacą podatku: niemal 6,7 mln zł w 2021 r., prawie 15,2 mln zł po zmianach od 1 lipca 2021 r.

To już kolejna obniżka PIT w ostatnich latach. 2,5 roku temu rząd podjął decyzję o obniżce podatku z 18 do 17 proc.

Wyłączymy składkę zdrowotną z podstawy opodatkowania

– Dla przedsiębiorców na podatku liniowym, ryczałcie i karcie podatkowej,
– to korzystna zmiana dla 14 mln podatników.

Są też zmiany dla rodziców:

Wrócimy do wspólnego rozliczenia z dzieckiem w przypadku samotnych rodziców

– Odpowiadamy na postulaty samotnych rodziców – odzyskają oni prawo do wspólnego rozliczania z dzieckiem – skorzystają dwa razy z kwoty wolnej 30 tys. zł,
– wspólne rozliczenie zastąpi ulgę dla samotnych rodziców w wysokości 1500 zł.

Preferencje podatkowe dla rodziców, opiekunów i dzieci

– Zwiększymy kwotę zarobków, jaką może osiągnąć dziecko bez utraty preferencji podatkowych przez rodziców – z 3089 zł do 16061,28 zł w 2022 r. (12-krotność renty socjalnej),
– renty rodzinne małoletnich dzieci nie będą doliczane do dochodów rodziców. Dziecko jako odrębny podatnik również będzie korzystać z kwoty wolnej 30 tys. zł,
– ulgi podatkowe (ulga dla młodych, na powrót, dla rodzin 4+, pracujących seniorów) będą obejmowały również zasiłki macierzyńskie przyznawane rodzicom i opiekunom przyjmującym dzieci na wychowanie.


Uzupełniająco wrzucam jeszcze tweety z oficjalnego kanału Ministerstwa Finansów, na których pojawiają się dodatkowe zapowiedzi, które również padły na konferencji, ale nie zostały wypisane na stronie:

Rezygnacja z ulgi dla klasy średniej i możliwe rozliczenie na starych zasadach:

Potwierdzenie dalszego obowiązywania nowej kwoty wolnej od podatku:

Dodatkowe informacje dotyczące wyłączenia składki zdrowotnej z podstawy opodatkowania dla liniowców, ryczałtowców i osób na karcie podatkowej:

Jeszcze kilka informacji istotnych dla niektórych grup pracowników:

Nieco więcej informacji można znaleźć na oficjalnej stronie rządowej, poświęconej właśnie tym zmianom. Znajdziesz ją tutaj


Kiedy te zmiany wejdą w życie?

Opisane wyżej zmiany są na razie propozycją, która została przekazana do konsultacji społecznych. Konsultacje mają potrwać do 2 kwietnia. Po konsultacjach zapewne pojawią się ustawy, które będą musiały przejść przez parlament, uzyskać podpis Prezydenta i zostać opublikowane. Zarówno na etapie konsultacji, jak i prac w parlamencie podane wyżej założenia mogą jeszcze się zmienić.

Rząd zapowiada, że zmiany chciałby wprowadzić od 1 lipca.


Chcesz, żeby powstawało więcej takich tekstów? Zrób zakupy w sklepie Gabinetu od zaplecza lub postaw mi wirtualną kawę – to jedyne źródła finansowania tej strony. Nie mam żadnych współprac ani nie reklamuję żadnych firm.

podrecznik marketingu i zarządzania gabinetem kosmetycznympodrecznik marketingu i zarządzania gabinetem kosmetycznympodrecznik marketingu i zarządzania gabinetem kosmetycznympodrecznik marketingu i zarządzania gabinetem kosmetycznympodrecznik marketingu i zarządzania gabinetem kosmetycznympodrecznik marketingu i zarządzania gabinetem kosmetycznympodrecznik marketingu i zarządzania gabinetem kosmetycznympodrecznik marketingu i zarządzania gabinetem kosmetycznympodrecznik marketingu i zarządzania gabinetem kosmetycznympodrecznik marketingu i zarządzania gabinetem kosmetycznym
Tagi :