Wczoraj wieczorem pojawiło się rozporządzenie, które wprowadza ogłoszony ostatnio harmonogram “odmrażania” gospodarki. Kto miał wrócić do pracy po majówce, ten wraca, ale trochę namieszali z terminami…

Zacznę od tego, że po otwarciu dzisiejszego rozporządzenia, byłam trochę zawiedziona. Zamiast nanieść zmiany w starych dokumentach i opublikować całość od nowa, po raz kolejny już stworzono rozporządzenie zmieniające rozporządzenie… Może pomyślisz, co to za problem? Niby żaden, ale naprawdę ciężko się połapać w takich jak poniższy zapisach:

Dlaczego o tym wspominam? To dość istotne w kontekście problemu, o którym piszę w dalszej części artykułu.

Zanim konkrety, to jeszcze dla porządku pokażę te wszystkie zmiany rozporządzeń, gdyby ktoś chciał sobie sprawdzić to wszystko u źródła:

  • Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 19 marca 2021 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii (klik) – ostatnie rozporządzenie, w którym “po ludzku” opisano, kto co może (wtedy salony kosmetyczne mogły pracować),
  • Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 25 marca 2021 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii (klik) – salony zamknięte,
  • Rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 8 kwietnia 2021 r. zmieniającym rozporządzenie w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii (klik) – przedłużono zakaz,
  • Rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 15 kwietnia 2021 r. zmieniającym rozporządzenie w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii (klik) – kolejny raz przedłużono zakaz
  • Rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 22 kwietnia 2021 r. zmieniającym rozporządzenie w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii (klik) – otwarto salony w 11 województwach, w 5 województwach nadal obowiązywał zakaz pracy,
  • wczorajsze: Rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 29 kwietnia 2021 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii (klik) – ten dokument będziemy dziś omawiać.

Salony kosmetyczne i fryzjerskie – od kiedy mogą pracować?

Po publikacji rozporządzenia z 22 kwietnia punkt dotyczący salonów kosmetycznych i fryzjerskich brzmiał następująco:

22. Do dnia 3 maja 2021 r. na obszarze województw: dolnośląskiego, łódzkiego, opolskiego, śląskiego i wielkopolskiego ustanawia się zakaz prowadzenia przez przedsiębiorców w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 6 marca 2018 r. – Prawo przedsiębiorców oraz przez inne podmioty działalności związanej z:

1) fryzjerstwem i pozostałymi zabiegami kosmetycznymi (ujętej w Polskiej Klasyfikacji Działalności w podklasie 96.02.Z);

2) działalnością salonów tatuażu i piercingu (ujętej w Polskiej Klasyfikacji Działalności w podklasie 96.09.Z).

22a. Do dnia 3 maja 2021 r. prowadzenie przez przedsiębiorców w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 6 marca 2018 r. – Prawo przedsiębiorców oraz przez inne podmioty działalności związanej z fryzjerstwem i pozostałymi zabiegami kosmetycznymi (ujętej w Polskiej Klasyfikacji Działalności w podklasie 96.02.Z) oraz związanej z działalnością salonów tatuażu i piercingu (ujętej w Polskiej Klasyfikacji Działalności w podklasie 96.09.Z) jest dopuszczalne na obszarze innym niż określony w ust. 22, pod warunkiem zapewnienia, aby w miejscu, w którym jest prowadzona ta działalność, przebywali wyłącznie obsługa oraz obsługiwani klienci, a w przypadku gdy klient wymaga opieki, także jego opiekun, przy czym:

1) w miejscu, w którym jest prowadzona ta działalność, może przebywać nie więcej niż 1 osoba na 1 stanowisko obsługi, z wyjątkiem obsługi;

2) stanowiska obsługi muszą znajdować się w odległości co najmniej 1,5 m od siebie, chyba że między tymi stanowiskami znajduje się przegroda o wysokości co najmniej 1 m, licząc od powierzchni stanowiska obsługi albo której górna krawędź kończy się co najmniej 2 m od powierzchni podłogi.

Poniżej zaznaczyłam zmiany, które wprowadza dzisiejsze rozporządzenie (usunięte: skreślone, dopisane: niebieskie):

22. Do dnia 3 maja 2021 r. na obszarze województw: dolnośląskiego, łódzkiego, opolskiego, śląskiego i wielkopolskiego ustanawia się zakaz prowadzenia przez przedsiębiorców w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 6 marca 2018 r. – Prawo przedsiębiorców oraz przez inne podmioty działalności związanej z:

1) fryzjerstwem i pozostałymi zabiegami kosmetycznymi (ujętej w Polskiej Klasyfikacji Działalności w podklasie 96.02.Z);

2) działalnością salonów tatuażu i piercingu (ujętej w Polskiej Klasyfikacji Działalności w podklasie 96.09.Z).

22a. Do dnia 3 maja 7 maja 2021 r. prowadzenie przez przedsiębiorców w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 6 marca 2018 r. – Prawo przedsiębiorców oraz przez inne podmioty działalności związanej z fryzjerstwem i pozostałymi zabiegami kosmetycznymi (ujętej w Polskiej Klasyfikacji Działalności w podklasie 96.02.Z) oraz związanej z działalnością salonów tatuażu i piercingu (ujętej w Polskiej Klasyfikacji Działalności w podklasie 96.09.Z) jest dopuszczalne na obszarze innym niż określony w ust. 22, pod warunkiem zapewnienia, aby w miejscu, w którym jest prowadzona ta działalność, przebywali wyłącznie obsługa oraz obsługiwani klienci, a w przypadku gdy klient wymaga opieki, także jego opiekun, przy czym:

1) w miejscu, w którym jest prowadzona ta działalność, może przebywać nie więcej niż 1 osoba na 1 stanowisko obsługi, z wyjątkiem obsługi;

2) stanowiska obsługi muszą znajdować się w odległości co najmniej 1,5 m od siebie, chyba że między tymi stanowiskami znajduje się przegroda o wysokości co najmniej 1 m, licząc od powierzchni stanowiska obsługi albo której górna krawędź kończy się co najmniej 2 m od powierzchni podłogi.

Czyli:

  • usunięto punkt 22, więc zniknął zakaz pracy w 5 województwach,
  • w punkcie 22a zmieniono datę z 3 maja na 7 maja, co oznacza, że:
  • do 7 maja salony kosmetyczne i fryzjerskie mogą pracować na terenie całego kraju,
  • podobnie salony tatuażu i piercingu.

O co chodzi z tym 7 maja? Jest się czym martwić?

Zastanawiasz się pewnie, skąd ten 7 maja? Czy od 8 maja znowu będzie zakaz pracy?! Nie sądzę.

Moja teoria jest taka: nie zdążyli napisać nowego rozporządzenia, więc “na szybko” wprowadzili zmiany w starym. Do 7 maja może przygotują “porządne” nowe rozporządzenie, czyli opiszą po kolei od postaw wszystkie zapowiadane zmiany i wtedy termin będzie już bardziej odległy lub napiszą po prostu “do odwołania”.

Opcja alternatywna: zastanawiają się jeszcze nad wprowadzeniem ewentualnych zmian w ogłoszonym w środę harmonogramie, dlatego nie napisali rozporządzenia od nowa. Napiszą je, jak już ustalą, co dokładnie będą odmrażać. Słyszałam wczoraj wypowiedź jakiegoś przedstawiciela branży kinowej, który się wkurzał, że obiecali im wcześniejsze otwarcie i o tym “zapomnieli”. Przedstawiciele kin im jednak o tym przypomnieli i ponoć jest szansa, że jednak ich wcześniej otworzą. Dla nas to oczywiście nieistotne, ale przytaczam tę sytuację po to, żebyś nie wpadała w panikę, bo na tą chwilę nie zanosi się na żadne zaostrzenia, rezygnację z “odmrażania” itd. Raczej chodzi tutaj o zmiany w drugą stronę, czyli szybsze “odmrażanie”.

To są oczywiście wyłącznie moje dywagacje. Nie mam w tym zakresie żadnej konkretnej wiedzy. Nie sądzę jednak aby ten zapis o 7 maja był jakimś celowym działaniem, mającym na celu ponowne zamknięcie salonów.

Zerknij jeszcze na ten post, w którym relacjonowałam ogłoszenia z ostatniej konferencji:

Został na niej przedstawiony harmonogram “odmrażania” do końca maja. Dodatkowo zapowiedziano, że nie będą już co chwila zwoływać konferencji. Ogłaszają, opublikują rozporządzenie i będzie sobie wszystko do tego końca maja “śmigać”. Konferencję “obostrzeniowo-odmrażaniową” zwołają tylko w sytuacji, w której nastąpiłby duży wzrost zakażeń i musieliby coś opóźnić lub wycofać. W tej chwili nie mamy żadnego wzrostu, więc jedynym logicznym uzasadnieniem tego 7 maja wydają się kwestie techniczne. Podkreślam jednak, że to tylko moje przypuszczenia. 


Kiedy wchodzą w życie zapisy nowego rozporządzenia?

Odpowiedź na to pytanie jest istotna dla 5 województw, które aktualnie są zamknięte, czyli dla dolnośląskiego, łódzkiego, opolskiego, śląskiego i wielkopolskiego (pozostali mogą pracować już od 26 kwietnia). 

W nowym rozporządzeniu czytamy:

§ 3. Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 3 maja 2021 r., z wyjątkiem:

1) § 1 pkt 6, który wchodzi w życie z dniem 30 kwietnia 2021 r.;

2) § 1 pkt 2 lit. a–c, e–h, pkt 4 oraz pkt 5 lit. b, które wchodzą w życie z dniem 1 maja 2021 r.

Zapisy dotyczące salonów w nowym rozporządzeniu są oznaczone jako “§ 1 pkt 2 lit. i-j”, więc wchodzą w życie 3 maja.

Wniosek: pierwszym dniem, w którym województwa: dolnośląskie, łódzkie, opolskie, śląskie i wielkopolskie mogą legalnie otworzyć salony, jest 3 maja. Wprawdzie jest to dzień ustawowo wolny od pracy, ale podobno darowanemu koniowi się w zęby nie zagląda, więc pomińmy ten szczegół…

Pomińmy również fakt, że na stronach rządowych (konkretnie tu – pewnie poprawią, jak się zorientują) pełne otwarcie salonów w całym kraju zapowiadano na 1 maja…

Takie informacje krążą również we wszystkich mediach. W pewnym momencie zaczęłam się nawet zastanawiać, czy to może ze mną jest coś nie tak: może tylko ja widzę 3 maja, a inni 1 maja? No ale jest napisane “jak wół”:

“I” i “j” to nijak nie jest “a-c, e-h”. Skoro nie ma nas na liście wyłączeń, to obowiązuje ogólna data – 3 maja.

Wydaje mi się, że po prostu nikomu nie chciało się dokładnie analizować tego rozporządzenia i wszyscy robili kopiuj-wklej ze stron rządowych…

Jak już tak sobie różne rzeczy pomijamy, to możemy jeszcze pominąć fakt, że na środowej konferencji o salonach nie było o nas ani słowa. Dopiero z cytowanej wyżej (na screenie) strony internetowej można było się dowiedzieć, że planują otworzyć 5 pozostałych województw. Skoro na konferencji zapomnieli, to przecież i daty mogły się pomieszać, tym bardziej że jedno i drugie to święto 🤷‍♀️

Tak sobie trochę śmieszkuję (przez łzy), ale głównie po to, żeby pokazać bałagan. Bałagan, który moim zdaniem uwiarygodnia tezę, że ten 7.05 nie jest zaplanowanym działaniem mającym na celu sabotowanie pracy salonów, tylko zwyczajnym “ej, robi się późno, przełóżmy to na później… Wspominam o tym już któryś raz, żebyście się niepotrzebnie nie stresowały, bo oczami wyobraźni już widzę lawinę komentarzy w stylu: “czy od 8 maja znowu nas zamkną?”…

(na dole artykułu dorzuciłam jeszcze news z ostatniej chwili w tym temacie, więc doczytaj do końca)

Ok, sprawdźmy, co my tam jeszcze mamy w tym rozporządzeniu…


Co z salonami w galeriach handlowych?

Po aktualizacji z 22 kwietnia przepis dotyczący salonów w galeriach handlowych brzmiał następująco:

25. Do dnia 3 maja 2021 r. w obiektach handlowych lub usługowych, w tym parkach handlowych, o powierzchni sprzedaży lub świadczenia usług powyżej 2000 m2 ustanawia się zakaz:

(…)

2) prowadzenia działalności usługowej właścicielom lub najemcom powierzchni usługowej, z wyłączeniem takiej, której przeważająca działalność polega na świadczeniu usług:

(…)

o) związanych z fryzjerstwem i pozostałymi zabiegami kosmetycznymi (ujętej w Polskiej Klasyfikacji Działalności w podklasie 96.02.Z); wyłączenie to nie dotyczy województw: dolnośląskiego, łódzkiego, opolskiego, śląskiego i wielkopolskiego.

i

25. Do dnia 3 maja 2021 r. w obiektach handlowych lub usługowych, w tym parkach handlowych, o powierzchni sprzedaży lub świadczenia usług powyżej 2000 m2 ustanawia się zakaz:

(…)

3) prowadzenia handlu detalicznego lub działalności usługowej na wyspach handlowych.

W nowym rozporządzeniu mamy następujący zapis:

uchyla się ust. 25.

czyli ten przepis znika, bo nie jest już potrzebny – galerie handlowe mają zostać otwarte. Stary przepis obowiązuje do 3 maja. Nowy, kasujący go, wchodzi w życie 3 maja. Z tego wynika, że od 3 maja:

  • salony w galeriach handlowych w lokalach, w 5 zamkniętych dotychczas województwach wracają do pracy (w pozostałych 11 województwach mogą pracować już od 26 kwietnia),
  • salony w galeriach handlowych na wyspach w całym kraju wracają do pracy (wcześniej wszędzie obowiązywał zakaz dla wysp).

Jakby się tak czepiać szczegółów, to to też się nie zgadza z zapowiadanym harmonogramem, bo galerie miały być otwarte od 4.05, a są dzień wcześniej = od 3.05. Tutaj jednak znowu: mamy święto, wiec może stąd te rozbieżności.


Co z salonami masażu, solariami itd.?

Nic. Na środowej konferencji zapowiedziano, że solaria zostaną otwarte 29 maja (o salonach masażu nic nie powiedzieli, ale to jest to samo PKD co solaria, więc można przypuszczać, że 29 maja dotyczy jednego i drugiego). Taka sama informacja pojawiła się na cytowanej już wcześniej stronie rządowej:

Wiesz już jednak, że rozporządzenie nie sięga aż tak daleko.

We wczorajszym dokumencie nie ma nic o solariach, salonach masażu itd. Nadal więc taka działalność nie jest możliwa. Miejmy nadzieję, że w kolejnym rozporządzeniu przekażą już jakieś konkrety.


Co z hotelowymi SPA?

Tutaj sytuacja jest analogiczna jak wyżej. Zapowiedzi:

We wczorajszym rozporządzeniu nie mamy żadnych informacji na temat hotelowych stref welness&spa.

W ogóle nie wiem skąd pomysł, żeby osobno regulować ten temat. W żadnym z wcześniejszych rozporządzeń (przez ostatni rok) nie było nic na ten temat. Z jednej strony zawsze lepiej mieć jasną informację (właściciele SPA często pytali mnie, czy mogą pracować), ale z drugiej strony trochę obawiam się, że w wyniku tego nadmiernego zainteresowania swoim istnieniem SPA mogą “oberwać”. Dlaczego?

Rozkładając takie SPA na “czynniki pierwsze” mamy:

  • usługi kosmetyczne (PKD 96.02.Z – Fryzjerstwo i pozostałe zabiegi kosmetyczne),
  • masaże, sauny itd. (96.04.Z – Działalność usługowa związana z poprawą kondycji fizycznej – działalność usługowa łaźni tureckich, saun i łaźni parowych, solariów, salonów odchudzających, salonów masażu itp. mająca na celu poprawę samopoczucia).

Jeśli w rozporządzeniu nie było nic na temat stref welness&spa można było przyjąć, że w przypadku zakazu dla PKD 96.02.Z i braku zakazu dla PKD 96.04.Z, część kosmetyczna może działać. To o tyle istotne, że PKD 96.02.Z funkcjonowało prawie przez cały rok, a 96.04.Z jest zwykle zamykane w pierwszej kolejności i otwierane jako jedno z ostatnich.

Czy wydzielenie hotelowych stref welness&spa jako osobnego “bytu” podlegającego zamykaniu/otwieraniu nie spowoduje, że takie obiekty dostaną również zakaz wykonywania usług kosmetycznych? Jest takie ryzyko. Może być również tak, że zapiszą to w jakiś dziwny sposób i jeszcze bardziej nie będzie wiadomo, co robić. 

Podkreślam jednak, że to takie moje “luźne refleksje”. Wszystko wyjaśni się, jak opublikują kolejne rozporządzenie, obejmujące okres po 7 maja. 


Siłownie, kluby fitness

Tutaj również nie mamy wielkich zmian. W związku z tym, że częściowo otwarto obiekty sportowe (np. baseny dla zorganizowanych grup dzieci i młodzieży) wprowadzono zmianę (wchodzi w życie od 1 maja) w przepisach, które odnosiły się właśnie do basenów i klubów fitness. Aktualny zapis brzmi następująco:

1. Do dnia 3 maja 7 maja 2021 r. ustanawia się zakaz prowadzenia przez przedsiębiorców w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 6 marca 2018 r. – Prawo przedsiębiorców (Dz. U. z 2021 r. poz. 162) oraz przez inne podmioty działalności polegającej na prowadzeniu:

1) dyskotek i klubów nocnych lub działalności, która polega na udostępnieniu miejsca do tańczenia organizowanego w pomieszczeniach lub w innych miejscach o zamkniętej przestrzeni, z wyłączeniem sportowych klubów tanecznych;

2) basenów, aquaparków, siłowni, klubów i centrów fitness, z wyłączeniem basenów, siłowni, klubów i centrów fitness aquaparków, siłowni, klubów i centrów fitness, z wyłączeniem siłowni, klubów i centrów fitness:
a) działających w podmiotach wykonujących działalność leczniczą przeznaczonych dla pacjentów,
b) dla członków kadry narodowej polskich związków sportowych w sportach olimpijskich oraz zawodników
przygotowujących się do igrzysk olimpijskich, igrzysk paraolimpijskich lub igrzysk głuchych;

Dla samych siłowni i klubów fitness jednak nic się nie zmienia. 

Nie będę dokładnie omawiać tego tematu, bo otwieranie basenów i sportu na świeżym powietrzu mocno wykracza poza tematy związane z branżą beauty. Wklejam jedynie podsumowanie z Twittera Kancelarii Premiera:


Inne istotne zmiany

Właścicieli i pracowników salonów, którzy są rodzicami z pewnością zainteresuje jeszcze zapowiadany w środę harmonogram “odmrażania” edukacji:


Podsumowanie

Jeszcze tradycyjna tabelka z podsumowaniem:


Co dalej? Kiedy kolejne rozporządzenie?

Tuż przed publikacją tego artykułu przejrzałam jeszcze sieć w poszukiwaniu jakichś wyjaśnień, dlaczego rozporządzenie obowiązuje tylko do 7 maja i co dalej (wczoraj w nocy i dziś wcześnie rano nie było jeszcze żadnych informacji na ten temat). 

Znalazłam tylko zapowiedź rzecznika rządu, że w przyszłym tygodniu pojawi się kolejne rozporządzenie, które będzie regulowało zasady do końca maja:

Czekamy zatem na przyszły tydzień…

podrecznik marketingu i zarządzania gabinetem kosmetycznympodrecznik marketingu i zarządzania gabinetem kosmetycznympodrecznik marketingu i zarządzania gabinetem kosmetycznympodrecznik marketingu i zarządzania gabinetem kosmetycznympodrecznik marketingu i zarządzania gabinetem kosmetycznympodrecznik marketingu i zarządzania gabinetem kosmetycznympodrecznik marketingu i zarządzania gabinetem kosmetycznympodrecznik marketingu i zarządzania gabinetem kosmetycznympodrecznik marketingu i zarządzania gabinetem kosmetycznym