Nowe stawki dla pracowników, inna kwota wolna od podatku, zmiana wysokości podatku i ZUS – to tylko niektóre zmiany, które czekają nas w przyszłym roku. Czy wiesz, że w pewnej sytuacji nie będziesz mogła wliczyć w koszty nowego sprzętu? Przeczytaj artykuł opracowany przez doświadczoną księgową – Monikę Salawę!

Z ankiety, która przeprowadziłam jakiś czas temu na moim blogu wynika, że interesują Was m.in. tematy związane z księgowością. Jako, że sama nie mam na ten temat wystarczającej wiedzy, zaprosiłam do nas Monikę Salawę – doświadczoną księgową, która na co dzień pomaga prowadzić biznes przedsiębiorcom oraz podpowiada jak zaoszczędzić na podatkach. To będzie pierwszy wpis gościnny na blogu Gabinet od zaplecza! 🙂 Serdecznie polecam zarówno osobom, które samodzielnie prowadzą księgowość, jak również tym, które korzystają z usług biur rachunkowych. Warto trzymać rękę na pulsie – niewiedza może Cię naprawdę sporo kosztować! Czy wiesz, że w pewnej sytuacji nie będziesz mogła wliczyć w koszty nowego sprzętu? Sprawdź koniecznie o co chodzi! Artykuł jest naprawdę świetnie opracowany!

Oddaję głos Monice:

Nazywam się Monika Salawa i od 9 lat zajmuję się księgowością. W swoim Biurze Rachunkowym „SolidnaKsięgowa” doradzam małym przedsiębiorcom jak zmniejszyć podatki oraz prawidłowo rozliczać firmę, tak aby uniknąć problemów z fiskusem.

Zmiany, zmiany, zmiany… już z początkiem 2017 r.

Najistotniejsze z nich dotyczą przepisów podatku dochodowego od osób fizycznych i prawych (PIT i CIT) oraz podatku VAT. Zmiany nie ominą m.in. przepisów dotyczących zatrudniania pracowników czy wysokości składek ZUS.

Nowością, która z pewnością spędza sen z powiek wielu przedsiębiorcom (szczególnie tym, którzy rozliczają się samodzielnie), są obowiązki dotyczące raportowania i przesyłania zapisów z ksiąg podatkowych do Ministerstwa Finansów, czyli tzw. e-kontrola podatników.

Brzmi groźnie? Jak zawsze. Dobrze się przygotuj, by uniknąć błędów podatkowych!

Uwaga! Zmian od nowego roku jest naprawdę wiele. Postanowiłam zebrać je wszystkie w jednym miejscu.

Jeżeli nie masz czasu przeczytać całej treści artykułu, możesz skorzystać z poniższego streszczenia i w 60 sekund dowiedzieć się, jakie zmiany czekają na Ciebie od przyszłego roku.
Najważniejsze zmiany dla właściciela małego gabinetu kosmetycznego:

 1. Płatność gotówką pomiędzy firmami będzie możliwa tylko do kwoty 15.000 zł (nie euro!). Transakcje przekraczające tę wartość muszą zostać dokonane na rachunek bankowy, w przeciwnym razie wydatku nie zaliczysz do kosztów.
 2. Jesteś opodatkowana według skali podatkowej? Od 2017 r. obowiązuje nowa kwota wolna od podatku. Zyskają najmniej zarabiający, natomiast zamożniejsi stracą.
 3. Stawka podatku CIT zostaje obniżona z 19% na 15%. Mogą z niej korzystać nowi przedsiębiorcy oraz ci, których roczny przychód nie przekracza 1,2 mln euro.
 4. Stawki VAT 23% i 8% zostają utrzymane do końca 2018 r.
 5. Limit zwolnienia podmiotowego z VAT wzrasta ze 150 tys. zł do 200 tys. zł
 6. Zaostrzono warunki do otrzymania zwrotu VAT w terminie 25 dni.
 7. Deklaracje i informacje VAT możesz przesłać wyłącznie elektronicznie.
 8. Informacje VAT-UE złożysz już tylko za okres miesięczny.
 9. Możesz zostać wykreślony z rejestru VAT bez swojej wiedzy.
 10. Kwartalne deklaracje VAT tylko dla małych podatników (wartość sprzedaży ≤ 1,2 mln euro), zarejestrowanych jako podatnicy VAT dłużej niż 12 miesięcy.
 11. Dodatkową sankcję VAT w wysokości 30% zobowiązania podatkowego możesz otrzymać m.in. za zaniżenie podatku lub niezapłacenie VAT w terminie.
 12. W 2017 r. wzrastają składki ZUS dla nowych przedsiębiorców oraz tych, którzy prowadzą działalność dłużej niż 2 lata.
 13. W 2017 r. minimalna krajowa wynosić będzie 2000 zł brutto. Natomiast zleceniobiorca musi otrzymać przynajmniej 13 zł brutto za godzinę pracy.
 14. Jesteś zobowiązana prowadzić elektroniczne rejestry VAT oraz przekazać organom podatkowym dane z Twojej ewidencji księgowej w postaci elektronicznej (tzw. jednolity plik kontrolny).

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej, zapraszam Cię do lektury dalszej części artykułu.

Zmiany w PIT dla osób prowadzących gabinety kosmetyczne (podatek dochodowy od osób fizycznych)

1. Płatność gotówką pomiędzy firmami tylko do kwoty 15.000 zł.

Do tej pory, zgodnie z ustawą o swobodzie działalności gospodarczej, przedsiębiorcy mogli regulować zobowiązania w relacji B2B gotówką, jeżeli ich wartość nie przekraczała kwoty 15.000 euro. Natomiast jeżeli zobowiązanie przekraczało tę równowartość, to płatności należało dokonać za pośrednictwem rachunku bankowego. Od 2017 r. wspomniany limit zostaje obniżony z 15.000 euro do 15.000 złotych! Różnica jest więc znaczna, a to jeszcze nie wszystko…

Do ustawy o PIT dodany został nowy przepis, który nie pozwala na ujęcie w firmowych kosztach płatności dokonanych z naruszeniem powyższej zasady. Oznacza to, że jeżeli zapłacisz innej firmie gotówką np. za urządzenie kosmetyczne kwotę 18.000 zł, to przekroczysz nowy limit płatności gotówkowych, a wydatku nie możesz zaliczyć do firmowych kosztów.

Taki sam zapis znalazł się również w ustawie o CIT, dotyczy więc też przedsiębiorców prowadzących działalność w formie spółek z o.o.

2. Nowa kwota wolna od podatku.

Rozliczasz podatek dochodowy na zasadach ogólnych (czyli wg skali podatkowej 18%/32%)? Od nowego roku zmieni się sposób pomniejszenia podatku o tzw. kwotę zmniejszającą podatek. Do końca 2016 r. kwota ta była stała i wynosiła 556,02 zł. Od 2017 r. jest to kwota zmienna, uzależniona od wysokości dochodu.

Najważniejsze: kto zyska, a kto straci?

Zyskają najmniej zarabiający, natomiast zamożniejsi właściciele gabinetów kosmetycznych stracą!

 • I tak, jeżeli w 2017 r. zarobisz nie więcej jak 6600 zł to nie zapłacisz podatku w ogóle.
 • Jeżeli zarobisz więcej niż 6 600 zł, ale nie więcej jak 11 000 zł to kwota wolna będzie stopniowo zmniejszać się do dzisiejszego poziomu 3 091 zł.
 • Nic nie zmieni się dla zarabiających od 11 000 do 85 528 zł – tutaj kwota wolna wynosi 3091 zł.
 • Powyżej dochodu 85 528 zł kwota wolna ponownie spada, a po przekroczeniu dochodu 127 000 zł kwota wolna od podatku nie przysługuje w ogóle!

Zmiany w CIT dla branży kosmetycznej (podatek dochodowy od osób prawnych)

1. Wprowadzenie obniżonej stawki podatku w wysokości 15%.

To pozytywna zmiana. Obecnie mamy tylko jedną stawkę podatku CIT w wysokości 19%. Z dniem 1 stycznia 2017 r. wprowadzona zostanie druga, obniżona stawka podatku w wysokości 15% tj. o 4 punkty procentowe niższa.

Z obniżonej stawki mogą skorzystać nowi przedsiębiorcy oraz ci, których roczny przychód nie przekracza 1,2 mln euro, czyli jakieś 90% podatników CIT.

Zmiany w VAT dla kosmetyczek prowadzących własne gabinety (podatku od towarów i usług)

1. Stawki VAT 23% i 8% zostają utrzymane do końca 2018 r.

Stosowanie stawek 23% (zamiast 22%) i 8% (zamiast 7%) ma charakter tymczasowy. Stawki te miały obowiązywać do 31 grudnia 2016 r., więc od 2017 roku powinny wrócić do swojej standardowej wysokości.

Ministerstwo Finansów postanowiło jednak przedłużyć podwyższone stawki do końca 2018 r. Więc przez kolejne 2 lata nic się nie zmieni.

2. Limit zwolnienia podmiotowego z VAT wzrasta ze 150 tys. zł do 200 tys. zł.

Obecne przepisy zwalniają z podatku VAT tych właścicieli gabinetów kosmetycznych, u których wartość sprzedaży nie przekroczyła w roku podatkowym kwoty 150 tys. zł.

Od 2017 r. limit wzrasta do 200 tys. zł. Z podwyższonego limitu będą mogli skorzystać również:

 • podatnicy, u których wartość sprzedaży w 2016 r. była wyższa niż 150 tys. zł, ale nie przekroczyła 200 tys. zł
 • podatnicy, którzy w 2016 r. rozpoczęli działalność gospodarczą (tutaj limit jest ustalany proporcjonalnie do okresu prowadzonej działalności)

3. Nowe warunki do otrzymania zwrotu VAT w terminie 25 dni

Zmiany dotyczą przyspieszonego zwrotu podatku VAT, tj. 25 dni zamiast standardowych 60 dni.

Od nowego roku zaczną obowiązywać nowe obostrzenia, które istotnie ograniczą możliwość zwrotu VAT w terminie 25 dni. Zwrot taki możliwy będzie w sytuacji, gdy:

 • jesteś zarejestrowana jako podatnik VAT, przez kolejne 12 miesięcy poprzedzające okres dotyczący zwrotu,
 • wszystkie należności wynikające z kwoty do zwrotu muszą być zapłacone za pośrednictwem banku w kraju lub SKOK-u,
 • pozostała kwota nie wynikająca z zapłaty bezpośrednio na rachunek bankowy np. kompensata, nie przekracza 15 000 zł,
 • kwota do przeniesienia z poprzedniej deklaracji nie może przekroczyć 3 000 zł.

4. Wysyłka deklaracji i informacji VAT wyłącznie elektronicznie

Od 2017 r. :

 • deklaracje VAT-7/VAT-7K
 • informacje VAT-UE (dot. transakcji unijnych)
 • informacje VAT-27 (dot. sprzedaży objętej odwrotnym obciążeniem w obrocie krajowym)
 • oraz ich korekty

należy przesłać elektronicznie jeżeli:

 • jesteś zobowiązana do rejestracji jako podatnik VAT UE
 • jesteś dostawcą towarów lub świadczysz usługi, dla których podatnikiem jest nabywca (możesz być również nabywcą tych towarów lub usług)
 • jesteś już zobowiązana do elektronicznego składania zeznania CIT-8

Pozostali podatnicy będą składać deklaracje i informacje VAT elektronicznie od 1 stycznia 2018 r.

5. Informacje VAT-UE tylko miesięczne

Od 2017 r. zlikwidowana zostanie możliwość składania informacji VAT-UE za okresy kwartalne. Od przyszłego roku musisz składać te deklaracje co miesiąc.

6. Wykreślenie z rejestru VAT bez wiedzy podatnika

W 2017 r. urząd skarbowy może wykreślić Twoją firmę z rejestru VAT jeżeli:

 • dane w zgłoszeniu rejestracyjnym VAT-R okażą się niezgodne z prawdą lub nie stawisz się na wezwanie do urzędu skarbowego
 • zawiesiłaś działalność gospodarczą na co najmniej 6 kolejnych miesięcy (możesz jednak zgłosić do urzędu dłuższy okres zawieszenia działalności gospodarczej i uniknąć wykreślenia)
 • nie złożysz deklaracji VAT-7 (lub VAT-7K) przez 6 kolejnych miesięcy (lub 2 kolejne kwartały). Przy czym, jeżeli niezwłocznie złożysz zaległe deklaracje, możesz zostać przywrócony do rejestru.
 • przez 6 kolejnych miesięcy (lub 2 kolejne kwartały) złożysz deklaracje VAT-7/VAT-7K zerowe (czyli nie wykażesz sprzedaży lub zakupów), chyba że sytuacja ta wynika ze specyfiki prowadzonej przez Ciebie działalności gospodarczej i zawiadomisz o tym swój urząd skarbowy
 • wystawisz „puste” faktury lub faktury korygujące, czyli takich które nie dokumentują rzeczywistych transakcji, chyba że wystawienie takiego dokumentu było wynikiem pomyłki lub nastąpiło bez twojej wiedzy
 • wiedziałaś lub mogłaś przypuszczać, że uczestniczysz w procedurze oszustwa lub nadużycia podatkowego

Nowe przepisy dotyczą również podatników zarejestrowanych do VAT przed 2017 rokiem.

7. Ograniczenia w rozliczeniach VAT kwartalnych

Od 2017 r. deklaracje VAT kwartalne będą mogli składać już tylko mali podatnicy (wartość sprzedaży ≤ 1,2 mln euro), zarejestrowani jako podatnicy VAT, dłużej niż 12 miesięcy. Co istotne, jeżeli zostałaś zarejestrowana do VAT w IV kwartale 2016 r. również nie możesz skorzystać z kwartalnych rozliczeń VAT.

8. Dodatkowe sankcje VAT (dodatkowe zobowiązanie podatkowe)

Sankcje dotyczyć będą przede wszystkim:

 • podmiotów, które zaniżają podatek do zapłaty, zawyżają kwotę VAT do zwrotu lub zawyżają kwotę podatku do przeniesienia
 • podmiotów, które nie złożą deklaracji lub nie zapłacą w terminie podatku

Podstawowa sankcja VAT wynosi 30% zobowiązania podatkowego.

Jak to działa w praktyce? Jeśli spóźniłaś się z zapłaceniem VAT, otrzymasz dodatkową karę w wysokości 30% należnego VAT, czyli miałaś zapłacić 5 000 zł – zapłacisz 6 500 zł.

Zmiany w ZUS dla właścicieli gabinetów kosmetycznych – znowu podwyżki!

1. Wyższe składki ZUS

W nowym roku zapłacisz wyższe składki ZUS. Zmiana wysokości składek dotyczy zarówno nowych przedsiębiorców (na “preferencyjnym ZUS-ie”), jak i osoby prowadzące działalność dłużej niż 2 lata.

Składka społeczna na tzw. preferencyjnym ZUS, czyli przez pierwsze 24 m-ce prowadzenia działalności wyniesie:

 • 190,62 zł (jeżeli opłacasz ubezpieczenie chorobowe) lub
 • 175,92 zł (bez chorobowego)

Jeżeli opłacasz już „duży” ZUS, Twoje składki społeczne wyniosą:

 • 812,61 zł (jeżeli opłacasz ubezpieczenie chorobowe) lub
 • 749,94 zł (bez chorobowego)
 • dodatkowo przedsiębiorca na „dużym” ZUS-ie opłaca składkę na Fundusz Pracy, której wysokość w 2017 r. wyniesie 62,67 zł.

Na chwilę obecną nie znamy jeszcze wysokości składki zdrowotnej, którą ZUS ogłosi dopiero w drugiej połowie stycznia 2017 r.

Zmiany w zatrudnianiu kosmetyczek i fryzjerek – rośnie wynagrodzenie minimalne

1. Minimalna krajowa 2000 zł brutto

Minimalne wynagrodzenie za pracę od przyszłego roku wyniesie 2000 zł brutto. Wynagrodzenie to dotyczy osób zatrudnionych na podstawie umowy o pracę. Do ręki pracownika zatrudnionego na najniższą krajową trafi kwota 1 459,48 zł. Natomiast całkowity koszt pracodawcy to aż 2 412,20 zł!

2. Minimalna stawka godzinowa dla umowy zlecenie 13 zł brutto/h

Od nowego roku minimalna stawka za godzinę pracy na umowę zlecenie wyniesie 13 zł brutto. Zasady dotyczące minimalnej stawki dotyczą nie tylko umów zawieranych od 1 stycznia 2017 r., ale również tych zawartych przed tą datą i trwających w tym dniu.
Natomiast minimalna stawka godzinowa nie będzie obowiązywać przy wynagrodzeniu prowizyjnym, ale tylko gdy miejsce i czas wykonania zlecenia wybiera zleceniobiorca.

Pozostałe zmiany w przepisach dla salonów kosmetycznych i fryzjerskich

1. Jednolity plik kontrolny, czyli e-kontrola skarbowa

Już od 2017 r., a najdalej od 2018 r. jesteś zobowiązana do przekazania organom podatkowym danych o swojej działalności w postaci elektronicznej (tzw. jednolity plik kontrolny).

Nowe rozwiązanie pozwoli na automatyczną weryfikację Twoich dokumentów podatkowych oraz szybkie przeprowadzenie czynności sprawdzających lub kontroli.

Jakie dane należy przekazać?

Weryfikacja danych podatkowych skupi się na siedmiu obszarach badań:

 • Księgi rachunkowe (w spółkach z o.o.)
 • Wyciągi bankowe
 • Magazyny
 • Ewidencje zakupu i sprzedaży VAT
 • Faktury VAT (sprzedaż i zakup)
 • Podatkowe księgi przychodów i rozchodów (KPIR)
 • Ewidencje przychodów (dla ryczałtowców)

Kogo dotyczy obowiązek przekazywania JPK?

Dane podatkowe musi przekazać każdy przedsiębiorca. W zależności od wielkości firmy oraz rodzaju przekazywanych danych (tj. ewidencje VAT lub pozostałe ewidencje podatkowe) obowiązki sprawozdawcze wchodzą w życie w różnych terminach.

Sprawdź, do którego sektora należy Twoja firma:

Korzystając z okazji, życzę wszystkim czytelnikom tego bloga oszałamiających sukcesów w biznesie w nowym roku, i to bez żadnych błędów podatkowych! 🙂
Do usłyszenia (przeczytania) w 2017 roku!

Monika Salawa

W imieniu czytelników bardzo dziękuję za życzenia i oczywiście dołączam się do nich! Przede wszystkim jednak dziękuję za niezwykle wyczerpujące podsumowanie zmian podatkowych! Jeśli macie do Moniki jakiekolwiek pytania piszcie śmiało w komentarzach. Monika obiecała, że postara się odpowiedzieć w miarę swoich możliwości czasowych.

Będziemy również wdzięczne za sygnał w komentarzu czy chciałybyście przeczytać więcej tekstów w tematach księgowych!

Anna Wydra-Nazimek

P.S. Jeśli nie masz konta na Disqus i nie chcesz się logować, dodając komentarz (na dole strony) wystarczy kliknąć jak na obrazku poniżej. Twoje dane nie będą widoczne dla innych komentujących.

podrecznik marketingu i zarządzania gabinetem kosmetycznympodrecznik marketingu i zarządzania gabinetem kosmetycznympodrecznik marketingu i zarządzania gabinetem kosmetycznympodrecznik marketingu i zarządzania gabinetem kosmetycznympodrecznik marketingu i zarządzania gabinetem kosmetycznympodrecznik marketingu i zarządzania gabinetem kosmetycznympodrecznik marketingu i zarządzania gabinetem kosmetycznympodrecznik marketingu i zarządzania gabinetem kosmetycznym