Czy kontroli sanepidu jest obecnie więcej niż kiedyś? W ramach ciekawostki przeanalizowałam dla Ciebie dane z 17 ostatnich lat. Sprawdź, kiedy sanepid był najbardziej i najmniej aktywny oraz od czego to zależało!

Ostatnie tygodnie spędziłam z nosem w raportach sanepidu, zarówno tych lokalnych, jak i ogólnopolskich. Wszystko w związku z pracami nad nową listą kontrolną Salon gotowy na kontrolę SANEPIDU. Gdy analizowałam raport Głównego Inspektoratu Sanitarnego za 2022 rok, zaciekawił mnie fakt, że w 2022 roku sanepid skontrolował aż o 11,84% salonów (kosmetycznych, fryzjerskich, tatuażu i odnowy biologicznej) więcej niż w 2021 roku. Postanowiłam, że w wolnej chwili sprawdzę, z czego wynika ten spory wzrost liczby kontroli. Tak powstał pomysł na dzisiejszy artykuł.

Na branżowych grupach często pojawiają się spekulacje, że kiedy w budżecie państwa robią się dziury, urzędnicy chętniej wyruszają “w teren”. Czy to prawda? A może wzrost liczby skontrolowanych salonów ma inną przyczynę Sprawdźmy to!


Kontroli sanepidu jest więcej, czy mniej niż kiedyś? Jak to wyglądało w ostatnich 17 latach?

Aby przygotować dla Ciebie poniższe tabelki i wykresy, które dadzą nam odpowiedź na kluczowe pytanie, zebrałam dane z 17 rocznych raportów Głównego Inspektoratu Sanitarnego (znajdziesz je tu). W każdym z takich raportów znajdziemy ogólną liczbę salonów znajdujących się w ewidencji sanepidu oraz liczbę salonów, które w danym roku przeszły kontrole. 

Z zebranych przeze mnie informacji o kontrolach w latach 2006 – 2022 jasno wynika, że aktualnie mamy… Bardzo mało kontroli sanepidu! 

Na pierwszy rzut oka jest to szokujące, ale zerknij np. na dane za 2006 rok. W ewidencji sanepidu znajdowało się wtedy 36 338 salonów, z czego skontrolowano aż 31 858! Na tym tle rok 2022, w którym skontrolowano 25 672 z 69 487 salonów, wypada naprawdę blado.

Co ciekawe, analizując te 17 ostatnich lat, roczna liczba kontroli sanepidu utrzymywała się zwykle na podobnym poziomie trzydziestu kilku tysięcy. Wyjątkiem od tej reguły okazał się 2020, 2021 i 2022 rok. W 2020 roku wybuchła pandemia i:

  • były okresy, w których salony były zamknięte – nie da się kontrolować zamkniętego salonu,
  • było bardzo dużo kontroli sprawdzających stosowanie się do pandemicznych wytycznych, w związku z tym normalnych, planowych kontroli było mniej,
  • sanepid był bardzo obciążony dodatkowymi zadaniami związanymi z pandemią – na planową pracę było zapewne mniej czasu i środków.

Patrząc na poniższy wykres, wyraźnie widzimy, że najmniej kontroli było w pierwszym roku pandemii (2020), odrobinę więcej w drugim roku (2021), a trzeci, 2022 rok, mam wrażenie upłynął pod znakiem początku powrotu do normalności – kontroli było już znacznie więcej. Swoją drogą jestem bardzo ciekawa danych za 2023 rok. Na pewno je przeanalizuję, jak tylko się pojawią (raporty za poprzedni rok zwykle pojawiają się w wakacje następnego roku). 

Zerknijmy jeszcze na dane procentowe, bo pokazują nam one drugą ciekawą tendencję. Choć liczba kontroli utrzymuje się na podobnym poziomie (pomijając pandemiczne anomalie), to procent skontrolowanych salonów systematycznie spada. Dlaczego tak się dzieje?

Odpowiedź znajdziemy, analizując dane z drugiej kolumny. Od 17 lat systematycznie rośnie liczba salonów kosmetycznych i fryzjerskich. W 2006 roku było ich 36 338, a w 2022 roku aż 69 487. Można podejrzewać, że choć liczba salonów nieustannie rośnie, to “możliwości przerobowe” sanepidu pozostają na podobnym poziomie, Oczywiście jest to tylko moje przypuszczenie oparte o analizę danych na temat liczby kontroli, bo wiedzy na temat poziomu zatrudnienia w sanepidzie nie posiadam 🙂

Podsumowując, można powiedzieć, że:

  • kontroli sanepidu jest mniej więcej tyle, co kiedyś między 31 a 36 tys. rocznie,
  • wyjątkiem są trzy ostatnie “pandemiczne” lata, w których kontroli było mniej; wygląda jednak na to, że sytuacja powoli wraca do normy (ostatecznie mogą to potwierdzić dane za 2023 rok),
  • jeśli spojrzymy na procent skontrolowanych salonów, to można powiedzieć, że kontroli z roku na rok jest mniej bo salonów z roku na rok jest więcej – spada szansa, że dany salon wpadnie do puli tych 31-36 tys. kontroli rocznie,

Chcesz solidnie przygotować się na kontrolę sanepidu? Zerknij na moją nową listę kontrolną Salon gotowy na kontrolę SANEPIDU, o której już Ci wspominałam. Znajdziesz tam 149 rzeczy, które sanepid może skontrolować w Twoim salonie beauty wraz ze wskazówkami do praktycznego wdrożenia! Informacje pochodzą z przepisów, interpretacji oficjalnych instytucji i ponad 70 raportów z kontroli lokalnych sanepidów. Po szczegóły wskakuj TUTAJ.

podrecznik marketingu i zarządzania gabinetem kosmetycznympodrecznik marketingu i zarządzania gabinetem kosmetycznympodrecznik marketingu i zarządzania gabinetem kosmetycznympodrecznik marketingu i zarządzania gabinetem kosmetycznympodrecznik marketingu i zarządzania gabinetem kosmetycznympodrecznik marketingu i zarządzania gabinetem kosmetycznympodrecznik marketingu i zarządzania gabinetem kosmetycznympodrecznik marketingu i zarządzania gabinetem kosmetycznympodrecznik marketingu i zarządzania gabinetem kosmetycznympodrecznik marketingu i zarządzania gabinetem kosmetycznym
Tagi :