Czy na urlopie macierzyńskim nadal możesz pracować w swoim gabinecie? Sprawdź!

Na grupie Gabinet kosmetyczny od zaplecza regularnie pojawiają się pytania na temat możliwości kontynuowania pracy we własnym gabinecie kosmetycznym na „urlopie macierzyńskim”. Z komentarzy wynika, że temat dla wielu osób (o dziwo również niektórych księgowych!) jest mocno problematyczny. Postanowiłam więc krótko przybliżyć obowiązujący stan prawny.

Urlop macierzyński i zasiłek macierzyński – na czym polega różnica?

Są pewne wyjątki, ale co do zasady urlop, to urlop, czyli nie pracujemy. Zasiłek jest z kolei świadczeniem pieniężnym, czyli po prostu dostajemy pieniądze.

Pracując na etacie mamy i urlop, i zasiłek. Są oczywiście pewne wyjątki jak np. podejmowanie pracy na podstawie umowy zlecenie, niemniej jednak na umowie o pracę dla naszego pracodawcy, przynajmniej przez pierwsze tygodnie, nijak pracować nie możemy. Skupmy się jednak na własnej działalności, bo to jest główny temat artykułu.

Czy na macierzyńskim możesz pracować we własnym gabinecie kosmetycznym?

Sytuacja kobiety prowadzącej własną firmę jest inna niż osoby pracującej na etacie. Nie przysługuje Ci urlop macierzyński (chyba że sama go sobie zarządzisz i sfinansujesz 😉 ). Przysługuje jedynie zasiłek macierzyński, czyli pieniądze.

UWAGA! Na działalności zasiłek przysługuje wyłącznie w sytuacji, w której opłacasz składkę chorobową! Jeśli planujesz ciążę i nie wiesz, czy ją opłacasz, zapytaj koniecznie swoją księgową!

Nie masz urlopu, możesz pracować. Nie będzie to zapewne praca taka, jak przed pojawieniem się dziecka, dlatego możesz skorzystać z zasiłku. Wiele kobiet, które prowadzą własne gabinety, nie może sobie niestety pozwolić na półroczną, czy roczną nieobecność w pracy. Nie byłoby już często gdzie wracać, trzeba również regulować bieżące zobowiązania… Jeśli jesteś w takiej sytuacji, możesz spokojnie pracować w dogodnym dla siebie wymiarze godzin!

Na zwolnieniu pracować nie możesz!

Warto powiedzieć jeszcze o jednej ważnej sprawie. Wiele kobiet w okresie ciąży prędzej czy później decyduje się na skorzystanie ze zwolnienia lekarskiego. Jeśli jesteś na zwolnieniu, nie możesz pracować! Skąd ta różnica? Zwolnienie przysługuje osobie, która nie może pracować – właśnie ze względu na niezdolność do pracy. Możesz pracować = nie przysługuje Ci zwolnienie. Tych dwóch rzeczy niestety nie da się połączyć. Jeśli więc myślisz o dłuższym odpoczynku przed porodem, warto upoważnić bliską osobę, np. partnera do załatwiania zawodowych spraw. Wtedy nikt nie zarzuci Ci, że jednak pracowałaś, załatwiając jakieś niecierpiące zwłoki firmowe sprawy.

Aby dostawać pieniądze na zwolnieniu lekarskim, również musisz wcześniej opłacać składkę chorobową!

Na koniec jeszcze raz: na macierzyńskim możesz nadal normalnie pracować w swoim gabinecie kosmetycznym! 🙂

W najbliższym czasie powitasz nowego członka rodziny? A może dopiero planujesz ciążę?

Przeczytaj koniecznie mojego nowego e-booka Kobieta, firma i czas – jest tam kilka rozdziałów poświęconych organizacji w tym nowym, nieznanym etapie życia.

Dowiesz się między innymi jak:

  • przygotować się na organizacyjną rewolucję po pojawieniu się dziecka,
  • jak na nowo odnaleźć siebie w nowej roli,
  • jak pogodzić opiekę nad maluchem z pracą, kiedy już będziesz gotowa do niej wrócić,
  • jak podzielić domowe obowiązki w czasie, w którym jesteś w domu i po powrocie do pracy.

Dowiesz się również jak skutecznie planować dzień, tydzień, miesiąc, jak wyznaczać sobie cele, walczyć z perfekcjonizmem, odkładaniem na później… Jednym słowem wszystko, co musisz wiedzieć o planowaniu, zarządzaniu sobą w czasie i efektywności! 🙂 Dokładny opis e-booka znajdziesz TUTAJ.

Zobacz nagranie FB LIVE, na którym opowiadałam o organizacji pracy managera salonu beauty, a także o tym, co dokładnie znajdziesz w e-booku “Kobieta, firma i czas”: