Pisałam Wam ostatnio o nowym wolnym dniu, który narobił naprawdę sporo zamieszania. W związku z tym, że wszystko, co było wiadomo w temacie legalności pracy 12 listopada, to czysta teoria, postanowiłam zwrócić się z tym pytaniem do Państwowej Inspekcji Pracy.

Dlaczego nie zwróciłam się wcześniej do PIP w sprawie pracy 12 listopada w gabinecie kosmetycznym?

Nie zrobiłam tego wcześniej, bo spodziewałam się, że nie dostanę jasnej odpowiedzi. W końcu przepisy nie są jeszcze uchwalone… Żeby nie komplikować, przedstawię w skrócie:

  • pod koniec października Sejm ustalił, że 12 listopada będzie dniem wolnym od pracy, ale nie będzie obowiązywał zakaz handlu,
  • ustawa trafiła do Senatu, który mógł ją „klepnąć” i wtedy czekałaby tylko na podpis Prezydenta, mógł również zmienić jej treść i wtedy ustawa musiałaby znowu wrócić do Sejmu i zostać przez ten Sejm „klepnięta”,
  • Senat wprowadził zmiany, z których główna jednak wprowadza zakaz handlu w tym dniu,
  • ustawa wraca do Sejmu – najbliższe posiedzenie Sejmu jest w dniach 7-9 listopada.

No i tu jest właśnie zasadniczy problem, bo ludzie jakby (cytując panią Wolańską z filmu “Kogel-mogel”) chcą wiedzieć, czy mają iść do pracy w poniedziałek, nie wspominając już o nieszczęśnikach, którzy układają grafiki dla pracowników… Nawet, jeśli 7-go wszystko się wyjaśni (wariant optymistyczny), to Prezydent ma zdaję się 14 dni na podpisanie ustawy… W międzyczasie jest weekend, kolejne święto 11 listopada…

Uznałam, że Państwowa Inspekcja Pracy nie da mi konkretnej informacji, bo nadal sami nic nie wiedzą… ALE. Od jednej z Was otrzymałam wiadomość o takiej treści (publikuję za zgodą autorki):

Po 2h w oczekiwaniu na połączenie w PIP oraz po opinii zastępcy kierownika PIP ponoć pracownicy pracować nie mogą nawet, jeśli chciała bym dać inny dzień wolny w zamian.

i dalej:

Powiedziano mi że to jest święto jak np. 1 listopada i nawet w pierwszej wersji ustawy gdzie handel miał być dozwolony powiedziano że usługi beauty to co innego 🙁 Jasno mi zaznaczono że tylko ja jako właścicielka mogę pracować.

Pełna optymizmu (że jednak dostanę konkretną odpowiedź) napisałam więc do PIP maila o następującej treści:

Zwracam się z prośbą o udzielenie informacji:

  • czy w dniu 12 listopada salony kosmetyczne mogą być otwarte i normalnie pracować,
  • czy w tym dniu mogą pracować w salonach osoby zatrudnione na umowę o pracę i na jakich zasadach – czy obowiązuje tutaj reguła odbierania dnia wolnego lub wypłacania 100% więcej wynagrodzenia za pracę 12 listopada?

Będę bardzo wdzięczna za odpowiedź, ponieważ od kilku dni z takim pytaniem zgłasza się do mnie wiele osób. Panie mają na ten dzień od dawna umówione klientki i nie wiedzą, co mają robić. Z przeprowadzonej przeze mnie ankiety wśród 197 właścicieli gabinetów kosmetycznych wynika, że aż 64% z nich zamierza w tum dniu normalnie pracować, ze względu właśnie na poumawiane wcześniej wizyty, których ze względu na duże obłożenie grafiku, nie mają na kiedy przełożyć.

Stanowisko PIP w sprawie pracy 12 listopada w gabinecie kosmetycznym

Odpowiedź, którą otrzymałam od Rzecznika Prasowego Głównego Inspektora Pracy:

Pani Redaktor, ustawa o święcie w dniu 12 listopada br. jeszcze co prawda nie obowiązuje, wiec trudno jednoznacznie wypowiadać się na temat przyjętych rozwiązań, natomiast gdyby weszła w życie, w takiej postaci, w jakiej jest obecnie, po poprawkach Senatu, to objęłaby, naszym zdaniem, również salony kosmetyczne, a to oznaczałoby dzień wolny od pracy.

Jako, że brakowało informacji, czy chodzi wyłącznie o pracowników, czy również o właścicieli poprosiłam o doprecyzowanie:

Dzień dobry, dziękuję za odpowiedź. Chciałabym jeszcze prosić o doprecyzowanie, czy biorąc pod uwagę aktualny kształt projektu, który wyszedł z Senatu, niedozwolona byłaby praca wyłącznie pracowników, czy Państwa zdaniem również właściciele nie mogliby otworzyć gabinetów i w nich pracować?

Otrzymałam kolejną odpowiedź:

Projekt ustawy z dnia 24 października 2018 r. o ustanowieniu Święta Narodowego z okazji Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej na etapie prac legislacyjnych może ulegać zmianie, na skutek wnoszenia do niego poprawek. W tej sytuacji PIP nie zajmuje stanowiska odnośnie do proponowanego brzmienia przepisów ustawy, do czasu zakończenia prac nad ustawą.

Czyli trochę krok w tył i nadal nic nie wiadomo… 🙁

No i co ja mam Wam moje drogie powiedzieć… Naprawdę dołożyłam wszelkich starań, żeby to wyjaśnić, ale fakty są takie, że wszyscy opierają się wyłącznie na rozważaniach teoretycznych (tak jak ja w TYM artykule), bo państwowe instytucje odmawiają przyjęcia jednoznacznego stanowiska. Musimy chyba niestety czekać lub podejmować działania na własne ryzyko…

Dla ciekawostki dodam również, że i sam zakaz handlu w tym dniu, nawet po „klepnięciu” go przez Sejm nie jest pewny. Eksperci przywołują, że (w mega telegraficznym skrócie) ustawa mówiąca o zakazie handlu odwołuje się do ustawy o dniach wolnych. W ustawie o dniach wolnych siłą rzeczy nie ma mowy o 12 listopada, bo to świeża sprawa. Skoro nie ma mowy, to nie ma opcji, żeby 12 listopada wprowadzić zakaz handlu… Prawnikiem nie jestem, temat nas nie dotyczy, więc nie będę go zgłębiać, ale naprawdę nie zazdroszczę np. właścicielom galerii handlowych, którzy musza wydać jakieś dyspozycje dla kilkuset osób, które będą (lub nie) pracować w tym dniu…

Jak „urodzi” się coś nowego, dam znać.

AKTUALIZACJA Z DNIA 08.11.2018 – Oficjalne (i konkretne) stanowisko w sprawie pracy 12 listopada

Mamy już oficjalne stanowisko z biura Głównego Inspektora Pracy w sprawie pracy gabinetów kosmetycznych 12 listopada! Zadałam pytanie:

W związku z faktem, że znamy już ostateczny kształt przepisów, chciałabym wrócić do pytania przesłanego kilka dni temu i poprosić o informację, czy:
1. 12 listopada mogą otworzyć gabinety kosmetyczne właściciele gabinetów, którzy nie zatrudniają pracowników i pracować w nich jak w dniu roboczym?
2. 12 listopada mogą pracować w gabinetach kosmetycznych osoby zatrudnione tam na umowę o pracę?
3. 12 listopada mogą pracować w gabinetach kosmetycznych osoby zatrudnione tam na umowę zlecenie?

Odpowiedź, którą dziś dostałam:

Szanowna Pani, działalność gabinetu kosmetycznego jako działalność usługowa nie jest objęta działaniem ustawy o ograniczeniu handlu, zatem w przypadku pracowników takich placówek mają zastosowanie ogólne przepisy Kodeksu pracy określające zasady świadczenia pracy w niedziele i święta.

O pracy w niedzielę i święta pisałam w TYM artykule na blogu. Jeśli chcesz się zorientować, na jakich zasadach mogą w tych dniach pracować Twoi pracownicy, zerknij tam koniecznie!

podrecznik marketingu i zarządzania gabinetem kosmetycznympodrecznik marketingu i zarządzania gabinetem kosmetycznympodrecznik marketingu i zarządzania gabinetem kosmetycznympodrecznik marketingu i zarządzania gabinetem kosmetycznympodrecznik marketingu i zarządzania gabinetem kosmetycznympodrecznik marketingu i zarządzania gabinetem kosmetycznympodrecznik marketingu i zarządzania gabinetem kosmetycznympodrecznik marketingu i zarządzania gabinetem kosmetycznym