Często dostaję od Was pytania, co z rozporządzeniem sanitarnym, czy już weszło, czy w ogóle cokolwiek wiadomo w tej sprawie? Choć Wam o tym jakoś wybitnie często nie wspominam, to regularnie monitoruję temat.

Dziś przygotowując się do konsultacji telefonicznej po raz kolejny zrobiłam większy research. Znalazłam co prawda kilka wzmianek, ale nie ma tam żadnych konkretów. Na razie więc jest tak, jak było, czyli stare rozporządzenie nie obowiązuje, a nowego nie ma.

Temat jest ważny, dlatego chciałam Wam dać znać, że trzymam rękę na pulsie. Poza tym wiele z Was mocno zaangażowało się w tworzenie poprawek do projektu i chce wiedzieć, czy zostały one uwzględnione.

Poniżej to, co udało mi się znaleźć.


O co chodzi z rozporządzeniem sanitarnym? Szybki skrót

Funkcjonowanie gabinetów kosmetycznych i fryzjerskich od strony sanitarnej do 2012 roku regulowało Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 17 lutego 2004 r. w sprawie szczegółowych wymagań sanitarnych, jakim powinny odpowiadać zakłady fryzjerskie, kosmetyczne, tatuażu i odnowy biologicznej (klik). Rozporządzenie regulowało warunki, które powinien spełniać lokal, tematy dezynfekcji, sterylizacji itd. W związku z uchyleniem podstawy prawnej, w styczniu 2012 roku rozporządzenie przestało obowiązywać. Powinno powstać nowe, które je zastąpi, ale pomimo kilku prób, nie powstało.

Latem 2019 pojawił się kolejny już projekt (klik) nowego rozporządzenia. Było w nim naprawdę dużo niekorzystnych dla nas zapisów, dlatego wspólnie z czytelniczkami przygotowałyśmy listę poprawek (o całej akcji przeczytasz tutaj, a listę poprawek znajdziesz tutaj).

Od osoby odpowiedzialnej za projekt usłyszałam, że nasze poprawki są pomocne i że część z nich zostanie wprowadzona. Że wkrótce zostanie opublikowany projekt z naniesionymi poprawkami. Prace jednak się przeciągały, przyszła pandemia i od tamtej pory nic się nie wydarzyło.

Co się dzieje z projektem rozporządzenia?

Zacznę od interpelacji, którą w kwietniu do Ministerstwa Zdrowia wystosował poseł Konrad Frysztak z Klubu Parlamentarnego Koalicji Obywatelskiej:

Szanowny Panie Ministrze, w dn. 3.03.2021 roku na stronie internetowej gov.pl zamieszczono projekt rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie szczegółowych wymagań sanitarno-higienicznych przy świadczeniu usług fryzjerskich, kosmetycznych, tatuażu i odnowy biologicznej. Dokument ten jest bardzo ważny dla funkcjonowania szeroko rozumianej “branży beauty”.

W związku z tym zadaję pytania:

1. Kto jest opiekunem merytorycznym ww. projektu rozporządzenia?

2. Czy w ww. projekcie rozporządzenia uwzględniono opinie i poprawki złożone w ramach konsultacji?

3. Jakie dalsze prace przewidziano w związku z ww. rozporządzeniem?

Długo szukałam rzeczonego projektu z marca, mając nadzieję, że może to już ten mityczny projekt z naniesionymi poprawkami, co to ma być już za chwilę, już za momencik od dwóch lat. Niestety, znaleźć cokolwiek na stronach gov.pl graniczy z cudem (czasami to nawet mam wrażenie, że ta strona specjalnie została stworzona z myślą, żeby niczego się na niej nie dało znaleźć), ale na szczęście poratował mnie wujek Google 😉

No i faktycznie 3 marca 2021 na podstronie Nadzoru Sanitarnego, Sekcji Higieny Komunalnej Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Otwocku (!) opublikowano projekt (strona gov.pl działa tak, że przenoszą na nią wszystkie strony instytucji państwowych, ale chyba nawet mało kto o tym wie, bo jak już wspomniałam, niczego nie da się tam znaleźć). Jak poseł piszący interpelację go tam wypatrzył? To pozostaje dla mnie zagadką. No, chyba że ktoś podrzucił informację lub wtedy zostało to wstawione również w inne miejsca… Ok, nieważne.

Wracając do meritum, projekt przejrzałam i wygląda na to, że jest to dokładnie ten sam projekt, który znamy z lata 2019 roku. Dlaczego ktoś akurat wtedy wrzucił go akurat tam? Pojęcia nie mam.

W interpelacji padły jednak całkiem sensowne pytania, przyjrzyjmy się więc odpowiedzi, którą sporządziło Ministerstwo Zdrowia.


Odpowiedź z Ministerstwa Zdrowia

Minister Waldemar Kraska z odpowiedział (klik) m.in.:

W związku z zaangażowaniem Państwowej Inspekcji Sanitarnej w działania spowodowane wystąpieniem stanu epidemii wywołanej wirusem SARS-CoV-2 oraz fakultatywną delegacją dla przedmiotowego rozporządzenia, wydaną na podstawie art. 22 ust. 2 ustawy z dnia 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi (Dz. U. z 2020 r. poz. 1845, ze zm.), prace legislacyjne nad aktem wykonawczym zostały zawieszone i zostaną podjęte, w miarę możliwości, w najbliższym możliwym terminie.

Odpowiedzi na pozostałe pytania brak.

Tak wyglądała sytuacja w kwietniu 2021, czyli w szczycie trzeciej fali – oficjalnie padło to, co wiedziałyśmy już od dawna, czyli że prace nad rozporządzeniem utknęły z powodu pandemii.


Czy od tamtej pory coś się zmieniło?

W dniu 15 września bieżącego roku odbyło się posiedzenie Podkomisji stałej do spraw zdrowia publicznego. Komisja rozpatrzyła informację Ministra Zdrowia na temat programu eradykacji HCV. Co to ma z nami wspólnego? Niewiele, ale w dyskusji (klik) pojawiły się informacje na temat naszego rozporządzenia.

Poniżej cytat z Dyrektora Departamentu Zdrowia Publicznego Ministerstwa Zdrowia, Dariusza Poznańskiego.

Na pewno pandemia miała wpływ na skalę podejmowanych przedsięwzięć, niemniej jednak również w 2020 r. Państwowa Inspekcja Sanitarna poprzez stacje powiatowe prowadziła działalność edukacyjną i uświadamiającą. Dystrybuowano materiały i dostarczano do miejsc, gdzie może dochodzić do zakażeń, takich jak salony fryzjerskie, kosmetyczne, studia tatuażu. Były produkowane różne materiały multimedialne, dedykowane filmy i spoty. Są również podejmowane różne inne akcje: Światowy Dzień Wirusowych Zapaleń Wątroby, Światowy Dzień Zdrowia, Europejski Tydzień Szczepień, „Mam świadomość, jak być zdrowym”. Tak więc tutaj też działalność Państwowej Inspekcji Sanitarnej jest dość bogata. Inspekcja pracuje również nad przygotowaniem i wdrożeniem rozporządzenia w sprawie szczegółowych wymagań sanitarno-higienicznych przy świadczeniu usług fryzjerskich, kosmetycznych, tatuażu i odnowy biologicznej. Projekt był przedmiotem konsultacji społecznych i trwa analiza uwag. Celem tego projektu jest również podniesienie bezpieczeństwa osób korzystających z różnych usług.

Nie ma tutaj już mowy o tym, że prace „zostały zawieszone”, tylko że inspekcja „pracuje” i że „trwa analiza uwag”. Wprawdzie w GIS to samo słyszałam dokładnie dwa lata temu, że „trwa analiza uwag”, no ale w kontekście kwietniowego „zostały zawieszone” można przypuszczać, że prace wznowiono.

Dodatkowo, w bieżącym Wykazie prac legislacyjnych Ministerstwa Zdrowia z 27 października 2021 (klik) projekt figuruje jako „po UZ i KS”, co oznacza „po uzgodnieniach” i „po konsultacjach publicznych”. Przy niektórych projektach na tej liście jest adnotacja „prace wstrzymane”. Tutaj takiej nie ma.

Podsumowując, nadal nic nie wiadomo. Są co prawda jakieś sygnały zwiastujące przyspieszenie, ale sanepid nadal ma na głowie tematy pandemiczne, więc ciężko przewidzieć, jak to się skończy. Cały czas trzymam rękę na pulsie i jak tylko pojawią się nowe informacje, dam Wam znać.

Chcesz dołożyć swoją cegiełkę do powstawania takich artykułów? Gabinet od zaplecza utrzymuje się tylko z środków pochodzących z Waszych zakupów w moim sklepie, Od niedawna mam również profil na portalu Buycoffee, który umożliwia wsparcie internetowego twórcy symboliczną wirtualną kawą, czyli szybkim przelewem (np. Blikiem) w wysokości 5, 10 lub 15 zł. Bez konieczności zakładania jakichś kont, rejestrowania się itd. Jeśli chcesz postawić mi wirtualną kawę, możesz to zrobić TUTAJ.

podrecznik marketingu i zarządzania gabinetem kosmetycznympodrecznik marketingu i zarządzania gabinetem kosmetycznympodrecznik marketingu i zarządzania gabinetem kosmetycznympodrecznik marketingu i zarządzania gabinetem kosmetycznympodrecznik marketingu i zarządzania gabinetem kosmetycznympodrecznik marketingu i zarządzania gabinetem kosmetycznympodrecznik marketingu i zarządzania gabinetem kosmetycznympodrecznik marketingu i zarządzania gabinetem kosmetycznym
Tagi :