W dniu 9.11.2020 odbyło się posiedzenie Parlamentarnego Zespołu ds. Podiatrii, Podologii i Kosmetologii. Tematem posiedzenia była aktualna sytuacja zawodu kosmetologa w Polsce i związane z nią postulaty środowiska.
Niestety nie ma możliwości obejrzenia retransmisji tego posiedzenia, na stronie sejmu nie znalazłam również żadnej transkrypcji, czy podsumowania, dlatego z prośbą o zrelacjonowanie tego wydarzenia zwróciłam się do jednego z uczestników – przedstawicieli Izby Kosmetologów.
W odpowiedzi otrzymałam następującą wiadomość:
Intensywne starania przedstawicieli Izby Kosmetologów, które trwały ponad dwa lata wreszcie ujrzały światło dzienne. Mianowicie udało się przekonać odpowiednich posłów, by rozpoczęto prace nad usankcjonowaniem zawodu kosmetologa. Co to właściwie oznacza dla nas kosmetologów i dla całej branży estetycznej?
To pierwszy niezwykle ważny krok, który zaznacza obecność kilkudziesięciu tysięcy wykształconych specjalistów, jakimi są kosmetolodzy w Polsce. Izba Kosmetologów swoimi działaniami pokazała parlamentarzystom, dlaczego warto zająć się obroną zawodu kosmetologa. Jest to na tyle liczna grupa zawodowa, kształcona w Polsce od ponad dwudziestu lat, że należy stworzyć odpowiednie warunki legislacyjne do jej rozwoju.
Przedstawiciele Izby Kosmetologów stoją na stanowisku, że aktualna nasilona nagonka na branżę kosmetyczną i kosmetologiczną ze strony wybranych środowisk lekarskich negatywnie wpływa na wizerunek rzeszy przedsiębiorstw. Kosmetolodzy przeciwstawiają się pomówieniom, które wybrane stowarzyszenia lekarskie przedstawiają szeroko opinii publicznej. Pokazywanie rzekomych powikłań po kosmetologach, kosmetyczkach w mediach, które jak się okazuje, nie były nawet wykonywane w Polsce, godzą w wizerunek naszych zawodów.
Izba Kosmetologów od ponad 2 lat przekonywała posłów do stworzenia przestrzeni w parlamencie celem prowadzenia prac nad uregulowaniem zawodu kosmetologa. Unaoczniono, że nauka idzie cały czas do przodu i tak jak kiedyś nie było formalnie zawodów typu fizjoterapeuta, czy diagnosta laboratoryjny, teraz są one uznane jako zawód medyczny i cieszą się dużą popularnością i zaufaniem w społeczeństwie. Kosmetolog również świadczy usługi o charakterze ściśle związanym z promocją zdrowia.
W lutym 2020 roku udało się powołać specjalną komisję ds. podiatrii, podologii i kosmetologii. Przedstawiciele Izby Kosmetologów we współpracy z Panią Poseł Barbarą Dziuk zorganizowali pierwsze w historii spotkanie w parlamencie dotyczące zawodu kosmetologa, co ważne z udziałem naszej grupy zawodowej- e-posiedzenie Parlamentarnego Zespołu ds. Podiatrii, Podologii i Kosmetologii. Tematem spotkania było: Zawód kosmetologa w Polsce – aktualna sytuacja i postulaty środowiska.
W spotkaniu brali udział m.in. przedstawiciele departamentów kształcenia kadr z MZ i departamentu wsparcia przedsiębiorców z MRPiT, konsultant krajowy ds. dermatologii i wenerologii oraz przedstawiciele Izby Kosmetologów, Przyjaznej Kosmetyki. Zaproszenie przyjęli również niezależni eksperci.
Podczas dyskusji poruszaliśmy wiele aspektów dotyczących zawodu kosmetologa, w tym zwłaszcza domagaliśmy się potwierdzenia na drodze formalnej dotychczasowych kompetencji. Podkreśliliśmy konieczność uwzględnienia postępu technologicznego podczas tworzenia adekwatnych zapisów zabezpieczających zawód kosmetologa. Uważamy, że wprowadzanie dodatkowych ograniczeń spowoduje regres branży. Należy skupić się raczej na dbaniu o jakość oraz ciągłe podnoszenie kwalifikacji w obrębie całej branży estetycznej.
Jesteśmy mocno zbudowani, ponieważ kosmetolodzy mówią JEDNYM GŁOSEM. Przed nami jeszcze sporo pracy, natomiast jesteśmy przekonani, że atmosfera dialogu jest kluczem do sukcesu. Rozpoczęte rozmowy to spora szansa dla naszego środowiska na oczekiwane zmiany. Wymaga to jednak od nas dużej determinacji i zaangażowania. Zapraszamy do śledzenia na bieżąco działań na rzecz zawodu kosmetologa i zachęcamy do przyłączenia się i aktywnej wspólnej pracy.
Justyna Gorlicka-Kruk z Izby Kosmetologów
Od posiedzenia komisji minął już jakiś czas – dziś mamy kolejne informacje dotyczące prac nad uregulowaniem zawodu kosmetologa. Mowa o petycji, pod którą zbierane są podpisy w tej sprawie. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w TYM artykule.