Jak będzie wyglądał powrót do pracy w salonie kosmetycznym i fryzjerskim? Zapewne będzie się wiązał z dodatkowymi obostrzeniami, zasadami bezpieczeństwa… Postanowiłam podejrzeć, jak to wygląda u stomatologów, którzy ze względu na charakter pracy, czas kontaktu z klientem i niewielką od niego odległość są w podobnej do nas sytuacji. Zobacz, jakie zalecenia z Ministerstwa Zdrowia dostała ta grupa zawodowa.

Dlaczego warto zerknąć na wytyczne dla stomatologów?

To, że z powrotem do pracy będą się wiązać dodatkowe zabezpieczenia jest niemal pewne. Oczywiście na tą chwilę nie mamy jeszcze żadnych konkretów, ale może warto zerknąć na zalecenia, które Ministerstwo Zdrowia przygotowało dla stomatologów. Poniżej najważniejsze informacje, natomiast pełną treść znajdziesz na tej stronie Ministerstwa Zdrowia.

Podobnie jak kosmetyczki i kosmetolodzy stomatolodzy pozostają w bardzo bliskim kontakcie z klientem, a podczas zabiegów naruszana jest ciągłość skóry. Podobny jest również czas kontaktu z klientem podczas pojedynczej wizyty. „Nasze” zasady nie muszą być podobne, ale być może będzie jakaś analogia. Warto zerknąć i ewentualnie zastanowić się nad organizacją pracy po zniesieniu zakazu.

Co Ministerstwo Zdrowia zaleca stomatologom w związku z epidemią koronawirusa?

W tej chwili stomatolodzy powinni przyjmować wyłącznie pilne przypadki.

Zalecana jest telefoniczna weryfikacja przyczyny zgłoszenia się do lekarza dentysty, umożliwiająca dostęp wyłącznie pacjentom, którzy wymagają udzielenia pilnej pomocy lekarskiej.

Zalecane jest ograniczenie zakresu działalności gabinetów stomatologicznych.

Zalecenia dla stomatologów są podzielone na 2 grupy:

  • postępowanie w przypadku pacjentów z podejrzeniem zakażenia SARS-CoV-2,
  • postępowanie w przypadku pacjentów bez podejrzenia zakażenia SARS-CoV-2.

Z oczywistych przyczyn zajmę się tylko tą drugą grupą. Poniżej zestawienie wybranych zaleceń.

1. Po wejściu pacjenta do gabinetu

Jeden pacjent na godzinę, bez osób towarzyszących; w przypadku dziecka jedna osoba towarzysząca – opiekun faktyczny.

Każdy wchodzący powinien wykonać procedurę dezynfekcji rąk, stad konieczność zainstalowania bezdotykowych automatów z płynem dezynfekcyjnym.

Każdej osobie przy wejściu należy wykonać pomiar temperatury z użyciem termometru bezdotykowego.

Jeżeli pacjent nie skontaktuje się telefonicznie i przyjdzie bezpośrednio do gabinetu, należy upewnić się, że zdezynfekował ręce przed wejściem, a następnie z ubraną maseczką (nie należy nosić tej samej maseczki na twarzy dłużej niż dwie godzin), przeprowadzić z nim wywiad epidemiologiczny, w miejscu oddzielonym od pomieszczeń zabiegowych oraz z zachowaniem dwumetrowego odstępu interpersonalnego (im większa odległość, tym lepiej, ponieważ w doniesieniach naukowych zawarto informację, iż wirus w sprzyjających warunkach może rozprzestrzeniać się nawet do 4 metrów).

Każdego pacjenta należy potraktować jako potencjalnie zakażonego koronawirusem SARS-CoV-2.

2. Warunki jakie powinny być spełnione w gabinecie

Niezbędna jest standardowa wentylacja, ze stałą wymianą powietrza podczas wizyty stomatologicznej i po wyjściu pacjenta. Stąd zalecenie, aby przyjmować jednego pacjenta na godzinę. Po wyjściu pacjenta z gabinetu musi pozostać czas przeznaczony na sprzątniecie stanowiska i dezynfekcję unitu i powierzchni dotykowych, włączając klamki, uchwyty, umycie podłogi itp. oraz wymianę narzędzi. Niezbędna jest wymiana sprzętu na sterylne końcówki do turbiny, mikrosilnika, skalera oraz dmuchawki wodno-powietrznej.

3. Ochrona osobista pracowników

Ze względu na wysokie ryzyko transmisji koronawirusa podczas zabiegów stomatologicznych, personel medyczny powinien być wyposażony w odzież ochronną, która zapewnia bezpieczeństwo. Stąd, zarówno lekarz dentysta jak i asystujący mu zespół powinni być zabezpieczeni:
fartuchem jednorazowym z długim rękawem, czepkiem i ochraniaczami na buty, lub fartuchem z długim rękawem i czepkiem i ochraniaczami materiałowymi użytymi jako jednorazowe w przypadku możliwości prania w pralce znajdującej się w gabinecie,
maską chirurgiczną,
goglami/okularami oraz przyłbicą,
rękawiczkami jednorazowymi (powinny pokrywać mankiet fartucha).

W pomieszczeniu „czystym” przed udaniem się do gabinetu zabiegowego lekarz powinien ubrać jednorazowy kombinezon, maseczkę na twarz (najlepiej z filtrem HEPA), okulary (autoklawowalne), przyłbicę i rękawice jednorazowe, a następnie udać się do pomieszczenia zabiegowego.

4. Po wizycie

Po wizycie pacjenta zasadniczą kwestią jest bezpieczne zdjęcie stroju ochronnego przez personel, a to oznacza wydzielenie specjalnego pomieszczenia do tej czynności. Po zdjęciu stroju ochronnego członek zespołu stomatologicznego powinien opuścić to pomieszczenie umyć ręce i je zdezynfekować. Zużyty strój ochronny powinien być umieszczony w worku na odpady, który po wypełnieniu musi być szczelnie związany. Pomieszczenie to też powinno być zdezynfekowane i wywietrzone. Odzież ochronną materiałową należy prać w pralce w temperaturze 60 stopni C przez min. 40 minut.

Środki ochrony osobistej należy ściągać z dużą ostrożnością, pamiętając, że na ich powierzchni może znajdować się bardzo duża ilość wirusa zawieszonego w kropelkach wody lub śliny. Należy zwrócić szczególną uwagę na to, aby zewnętrzną stroną ściąganych rzeczy nie dotykać swojego ciała. Po rozebraniu wszystkich elementów ubrania ochronnego należy wyrzucić je do worka z materiałem zakaźnym (różowy worek) oraz opuścić gabinet zabiegowy jak najkrócej przebywając w pomieszczeniach ogólnodostępnych.

Po każdym pacjencie należy wykonać w pomieszczeniu zabiegowym dezynfekcję fumigacyjną z użyciem plazmowanego 6% nadtlenku wodoru (w zależności od kubatury, proces dezynfekcji zajmuje około 15 minut, następnie należy odczekać jeszcze co najmniej 15 minut), osiągając 100% czystość mikrobiologiczną powietrza oraz powierzchni w całym pomieszczeniu. Dodatkowo, należy dokonać dezynfekcji powierzchni zwykłymi płynami do dezynfekcji (preferowane są środki wirusobójcze), a wykonanie tych czynności powinno się odbywać z takim samym zabezpieczeniem w środki ochrony osobistej osób sprzątających jakie posiadał lekarz w trakcie wykonywania zabiegu. Należy mieć na uwadze różną porowatość powierzchni abiotycznych, a co za tym idzie możliwość infekowania wirusem.

Należy pamiętać również o częstej dezynfekcji powierzchni w pomieszczeniach ogólnodostępnych tj. poczekalni oraz toaletach.

Należy pamiętać, aby często dezynfekować klamki, oparcia oraz klucze, którymi będą otwierane drzwi

Dodam jeszcze dla porządku, że zalecenia dotyczą aktualnej sytuacji, więc niewykluczone, że po zmniejszeniu się liczby dziennych zakażeń zostaną złagodzone. Z drugiej strony, warto mieć na uwadze wypowiedzi ekspertów, którzy twierdzą, że wirus nie zniknie z naszego życia do momentu, w którym powstanie szczepionka. Również Minister zdrowia stwierdził ostatnio, że obowiązek noszenia maseczek w miejscach publicznych zostanie z nami do momentu wynalezienia szczepionki…

Podsumowując, myślę że dodatkowe zabezpieczenia w mniej lub bardziej restrykcyjnej formie zostaną z nami właśnie do tego wyczekiwanego przez wszystkich, choć jeszcze mocno odległego dnia zaszczepienia większości społeczeństwa.


Więcej informacji na ten temat znajdziesz w BAZIE WIEDZY.

baza wiedzy koronawirus salon beauty baner
podrecznik marketingu i zarządzania gabinetem kosmetycznympodrecznik marketingu i zarządzania gabinetem kosmetycznympodrecznik marketingu i zarządzania gabinetem kosmetycznympodrecznik marketingu i zarządzania gabinetem kosmetycznympodrecznik marketingu i zarządzania gabinetem kosmetycznympodrecznik marketingu i zarządzania gabinetem kosmetycznympodrecznik marketingu i zarządzania gabinetem kosmetycznympodrecznik marketingu i zarządzania gabinetem kosmetycznym
Tagi :