Im więcej pracy włożysz w stworzenie skutecznych reklam swojego gabinetu kosmetycznego, tym większa szansa na sukces kampanii. Dobry tekst, atrakcyjna grafika, odpowiednie medium to jedno. W dzisiejszych czasach równie albo nawet bardziej istotna jest personalizacja reklam. Co to znaczy spersonalizowana reklama? Czy aby tworzyć indywidualne przekazy reklamowe trzeba korzystać z zaawansowanych, drogich narzędzi? Dlaczego personalizacja jest tak ważna?
Personalizacja reklam to bardzo szerokie pojęcie, które obejmuje wiele mechanizmów i narzędzi. Ich wspólnym mianownikiem jest dostosowanie tworzonych przez nas treści do upodobań naszych potencjalnych klientów. Personalizacja może wiązać się z bezpośrednim zwracaniem się do konkretnej osoby, np. po imieniu w nagłówku maila reklamowego, ale również z szeregiem bardziej zaawansowanych działań, takich jak np. wyświetlanie klientom reklam tych usług, którymi są w danej chwili zainteresowani.

Newsletter gabinetu kosmetycznego – od tego warto zacząć

Zamiast wysyłać bezosobowe wiadomości w stylu Dzień dobry, mamy dla Państwa wspaniałą ofertę…, spersonalizuj swój newsletter! Zwróć się do klientki po imieniu. Dzięki temu klientka poczuje się wyróżniona – napisałaś przecież specjalnie do niej. Taki spersonalizowany przekaz znacznie bardziej przyciąga uwagę odbiorcy i zwiększa szansę na przeczytanie wiadomości. W dzisiejszych czasach, kiedy nasze skrzynki mailowe regularnie zalewane są spamem, warto zadbać o takie detale.

ważna informacja

Narzędzia: profesjonalne programy do wysyłki mailingów oferują możliwość personalizowania nagłówków wiadomości. Musisz jednak posiadać bazę klientów, w której oprócz adresów znajdzie się imię. Trzeba o to zadbać na etapie zbierania adresów, np. umieszczając odpowiednie pole w formularzu zapisu na newsletter.

Nieco trudniejsze niż stworzenie indywidualnego nagłówka będzie spersonalizowanie treści wiadomości. Chodzi o to, żeby przedstawić klientkom taką ofertę, która ma szansę trafić w ich oczekiwania. Warto uwzględnić następujące czynniki:

  • z jakich zabiegów dana osoba korzysta – nie warto wysyłać informacji o promocji na depilację osobie, która właśnie zakończyła serię zabiegów – nie dość, że klientka nie skorzysta, to jeszcze najprawdopodobniej się zdenerwuje,
  • z jakimi problemami zmaga się klient – np. jeśli dana osoba korzysta tylko z zabiegów odchudzających, a Ty właśnie wprowadzasz nowy zabieg wyszczuplający, warto ją o tym poinformować, nie warto z kolei wysyłać młodym dziewczynom informacji na temat zabiegów silnie liftingujących, chyba, że w formie zachęty do wykupienia vouchera upominkowego np. dla mamy,
  • jak często klient korzysta z naszych usług, kiedy ostatnio był w salonie – np. dla klientów, którzy dawno u Ciebie nie byli, możesz stworzyć specjalną ofertę zachęcającą do powrotu itd.
ważna informacja


Narzędzia:
tutaj doskonale sprawdzi się dobry program do zarządzania salonem, który oferuje wiele możliwości filtrowania klientów w oparciu o różne kryteria.

Podobne techniki warto wykorzystać w komunikacji przy pomocy wiadomości SMS.

Reklamy salonu kosmetycznego w mediach (społecznościowych)

Im większe medium, tym trudniej spersonalizować przekaz reklamowy. Reklama w tv lokalnej musi trafić w gusta szerszej grupy, niż np. reklama w gazetce dla seniorów. Tutaj możemy się skupić na promowaniu konkretnych zabiegów dla konkretnej grupy odbiorców. Bardzo duże i łatwo dostępne możliwości personalizowania przekazu reklamowego dają media społecznościowe. Tutaj możemy bardzo precyzyjnie określić swoją grupę docelową i właśnie do niej skierować indywidualną ofertę. Jak to zrobić w praktyce? Weź kartkę i długopis. Wypisz zabiegi, które chcesz promować. Przy każdym zabiegu dokładnie określ jaka grupa klientów będzie nim najbardziej zainteresowana. Np. dla zabiegów przeciwtrądzikowych będą to głównie młode dziewczyny. Wiek i płeć to najbardziej podstawowe parametry. W wielu mediach masz możliwość dodatkowo określić takie parametry jak lokalizacja (bardzo ważna w przypadku salonów kosmetycznych), zainteresowania, zachowania, wykształcenie, miejsce pracy itd.

ważna informacja

Narzędzia: do tworzenia i zamieszczania reklam w mediach społecznościowych nie potrzebujesz szczególnych narzędzi. Wystarczą te, które oferuje dany portal. Oczywiście istnieje szereg aplikacji, które ułatwią prowadzenie i zwiększą skuteczność twoich działań, ale zanim zaczniesz je testować, warto zapoznać się z podstawami.

Reklama gabinetu kosmetycznego w wyszukiwarce (Google)

W podobny sposób możesz promować swoje usługi w wyszukiwarce. Określ grupę docelową, stwórz dedykowaną jej podstronę i zainwestuj w płatne reklamy, które sprawią, że osoby wpisujące w wyszukiwarkę hasła związane z danym tematem trafią właśnie do Ciebie. Oprócz prezentacji w wynikach wyszukiwania Twoja oferta może pojawić się również na innych stronach, które zamieszczają reklamy z Google. Szukałaś ostatnio nowej kanapy? Jej zdjęcie prześladuje Cię na wszystkich odwiedzanych ostatnio stronach? Tak to właśnie działa. Klient, który raz odwiedzi Twoją stronę i zapozna się z konkretną ofertą, będzie nią bombardowany jeszcze wiele razy. Nieco upierdliwe i nachalne, ale bardzo skuteczne. Łatwiej jest przekonać potencjalnego klienta do skorzystania z oferty, z którą już się wcześniej zapoznał, niż startować od zera z zupełnie nowym przekazem. Bardzo często decyzję o dokonaniu zakupu czy skorzystaniu z usługi podejmujemy dopiero po kolejnym kontakcie z daną marką – potrzebujemy „dojrzeć” do decyzji.

ważna informacja


Narzędzia:
wpisz w wyszukiwarkę hasło AdWords i zapoznaj się z możliwościami, które oferuje taka forma reklamy. Nie sposób opisać ich wszystkich na łamach tego artykułu.

Ważne! Personalizacja w salonie kosmetycznym od A do Z

Tworzysz piękną reklamę: super tekst, jeszcze lepsza grafika. Płacisz za promocję wielkie pieniądze. Kierujesz swój przekaz do starannie dobranej grupy – nie może się nie udać! Nie udało się… Dlaczego? Świetna reklama zabiegu odchudzającego kierowała na główną stronę Twojego gabinetu. Najwytrwalsi dotarli pewnie do opisu wspomnianego zabiegu, ale większość osób uznała poszukiwania za stratę czasu. W końcu to Ty chcesz czegoś od nich, a nie oni od Ciebie. Zupełnie inne rezultaty możesz osiągnąć kierując potencjalnych klientów na specjalnie zaprojektowaną podstronę, tzw. landing page, na której przedstawisz wszystkie istotne informacje dotyczące danej oferty. Dla chętnych na końcu pozostaw link do głównej strony gabinetu.

ważna informacja

Narzędzia: nie potrafisz zarządzać swoją stroną internetową? Istnieją specjalne platformy, na których dosłownie w kilkanaście minut możesz stworzyć atrakcyjną wizualnie stronę lądowania, czyli landing page. Otrzymasz gotowy link, który możesz umieścić w reklamie.

Bardzo ważne jest regularne monitorowanie efektów realizowanych kampanii reklamowych. Najprostszym sposobem są zwykłe statystyki, które dostarczą Ci podstawowych informacji o osobach odwiedzających stronę internetową Twojego gabinetu. W przypadku personalizowanych reklam warto zgłębić temat programów do analityki internetowej, które pomagają śledzić zachowania konkretnych klientów i na bieżąco dostosować przekaz reklamowy do ich potrzeb. Można kolokwialnie powiedzieć, że jest to już „wyższa szkoła” personalizacji, niemniej jednak rozwój reklamy internetowej zmierza właśnie w tym kierunku. Już wkrótce nikogo nie będzie dziwić fakt, że chwilę po wyjściu ze strony internetowej gabinetu kosmetycznego dostaniemy mailem ofertę przygotowaną specjalnie dla nas, obejmującą zabiegi, o których przed chwilą czytaliśmy. Trochę straszne, ale właśnie w tym kierunku zmierza personalizacja reklam. Warto już teraz zacząć stosować narzędzia, które za kilka lat będą niemal tak powszechne, jak obecnie rozsyłanie newsletterów.

Ofertę kierowaną do wszystkich możemy porównać do mocno dziurawej sieci. Albo coś złowisz, albo nie. Oferta spersonalizowana to mniejsza, ale za to bardzo gęsta sieć. Na pewno coś złapiesz! Siła personalizacji polega na tym, że każdy z nas chce poczuć się wyjątkowo – bezpośrednie zwroty i oferta dopasowana do naszych oczekiwań to idealny sposób, żeby podbić serca nowych klientek!

Tekst został opublikowany w czasopiśmie kosmetycznym NAJWSPANIALSZE

podrecznik marketingu i zarządzania gabinetem kosmetycznympodrecznik marketingu i zarządzania gabinetem kosmetycznympodrecznik marketingu i zarządzania gabinetem kosmetycznympodrecznik marketingu i zarządzania gabinetem kosmetycznympodrecznik marketingu i zarządzania gabinetem kosmetycznympodrecznik marketingu i zarządzania gabinetem kosmetycznympodrecznik marketingu i zarządzania gabinetem kosmetycznympodrecznik marketingu i zarządzania gabinetem kosmetycznympodrecznik marketingu i zarządzania gabinetem kosmetycznympodrecznik marketingu i zarządzania gabinetem kosmetycznym