aktualnościnowe wpisyprzepisy

Kiedy nowe rozporządzenie sanitarne wejdzie w życie?

kiedy nowe rozporzadzenie sanitarne wejdzie w zycie

Od jakiegoś czasu nie ma dnia, żebym nie dostała od którejś z Was takiego pytania… Stąd pomysł na napisanie tego krótkiego artykułu.

Osoby, które śledzą temat, uspakajam – nadal nie ma konkretnej daty. Warto jednak tutaj zaglądać, bo właśnie do tego artykułu będę dopisywać bieżące informacje, które uda mi się zdobyć. Zapisz sobie więc link do tego artykułu i zajrzyj od czasu do czasu, jeśli ten temat Cię interesuje. Możesz również zapisać się na NEWSLETTER – wtedy ja wyślę Ci aktualne informacje.

Po co ten artykuł?

Ostatnimi czasy dostaję sporo wiadomości od osób, które są na etapie zakładania działalności, szukania lokalu lub planują remont. Żeby nie odpisywać szczegółowo każdej z Was osobno, postanowiłam zebrać w jednym miejscu to, co wiadomo, ale z góry uprzedzam, że jak na razie wiadomo niewiele.

Chcę Wam przekazać, jakie były zapowiedzi, co wiemy na obecną chwilę i od czego zależy termin wejścia w życie nowych przepisów sanitarnych. Nowe informacje na bieżąco dopisuję na końcu artykułu.

Jeśli ktoś jeszcze (o zgrozo!) nie wie, o co chodzi, to TUTAJ jest sporo artykułów na ten temat. Do rzeczy.

To kiedy nowe rozporządzenie sanitarne wejdzie w życie?

Nie wiadomo.

Co wiadomo?

W czerwcu 2019 roku pojawił się projekt nowego Rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie szczegółowych wymagań sanitarnohigienicznych przy świadczeniu usług fryzjerskich, kosmetycznych, tatuażu i odnowy biologicznej.

Do 19.07 można było przesyłać uwagi do projektu. Zebrałyśmy się na grupie Gabinet kosmetyczny od zaplecza, stworzyłyśmy i przesłałyśmy nasze uwagi (klik). Dostałam wtedy informację, że na analizę wszystkich otrzymanych uwag (bo nie tylko my je wysłałyśmy, ale również kilkadziesiąt innych osób i instytucji – tu więcej informacji) przeznaczą ok. 4-6 tygodni.

Jakieś wnioski powinny się więc pojawić na początku września.

Dodam również, że aktualne informacje zawsze mam „z pierwszej ręki” – jestem w stałym kontakcie z osobą z Głównego Inspektoratu Sanitarnego, która odpowiada za projekt rozporządzenia. Wspominam o tym, bo w sieci krąży mnóstwo nieprawdziwych informacji na ten temat. Zapewniam Cię, że moje informacje są wiarygodne.

I co dalej? Jak będą wyglądały dalsze prace nad Rozporządzeniem Ministra Zdrowia w sprawie szczegółowych wymagań sanitarnohigienicznych przy świadczeniu usług fryzjerskich, kosmetycznych, tatuażu i odnowy biologicznej?

Po przeanalizowaniu wszystkich uwag powinna powstać nowa wersja projektu, uwzględniająca (lub nie) nadesłane uwagi wraz z uzasadnieniem – co i dlaczego uwzględnili lub nie. Równie dobrze projekt może zostać w pierwotnej wersji, bo np. żadne z uwag nie zostaną uwzględnione.

Załóżmy więc, że mamy nową (lub niezmienioną) wersję projektu. Dostałam informację, że ta wersja będzie już ostateczna i będzie przechodzić kolejne etapy, ale już takie czysto formalne. Czyli prace nad merytoryczną stroną rozporządzenia zakończą się w momencie „przemielenia” uwag osób, które je wysłały i ewentualnego ich uwzględnienia (lub nieuwzględnienia).

Zgodnie z tym harmonogramem, w grudniu (oczywiście 2019 roku) rozporządzenie miałoby zostać opublikowane. Z zastrzeżeniem, że jest to termin raczej z gatunku „chcą”, a nie „muszą się wyrobić w tym terminie”.

Od momentu publikacji każdy gabinet kosmetyczny, fryzjerski, tatuażu i odnowy biologicznej ma dokładnie 3 miesiące na dostosowanie się do nowych przepisów, czyli w tym zakładanym (optymistycznym) scenariuszu byłby to kwiecień 2020 roku. I nie ma, że za mało czasu, że ja nie wiedziałam itd. Obowiązuje i koniec – nawet gabinety, które działają już od 100 lat.

Dobra informacja jest taka, że dla najbardziej problematycznych zapisów ustalono okresy przejściowe, dłuższe niż te 3 miesiące, ale o tym to sobie już możesz poczytać w innych artykułach (klik) lub szczegółowo – w e-booku na temat nowego rozporządzenia (klik).

To by było na tyle informacji, które zdobyłam na starcie – czyli jakoś na początku lipca. Poniżej będą pojawiać się aktualizacje z nowymi informacjami na temat terminów.

AKTUALIZACJA mniej więcej z połowy sierpnia

Dzwoniłam do GIS. Czego się dowiedziałam? W skrócie: przyszło bardzo dużo uwag (to sama wiedziałam, bo analizowałam je tutaj) od różnych instytucji, więc zajmie im to najprawdopodobniej nieco więcej czasu, niż planowali. Mam zadzwonić za ok. 2 tygodnie.

AKTUALIZACJA z 5.09.2019

Kolejny telefon do GIS. Nie wiem, czy to nasza sprawka (oby!), czy innych instytucji, które zgłaszały uwagi, ale w nowej wersji projektu, którą stworzyli, jest podobno sporo zmian w stosunku do pierwotnego projektu. Na tyle dużo, że muszą to ponownie skonsultować ze wszystkimi ministerstwami.

Niektóre ministerstwa nie zgadzają się podobno na niektóre z zaproponowanych rozwiązań i trwa wymiana korespondencji, żeby dojść do konsensusu. Roboczym terminem zakończenia tych konsultacji z ministerstwami jest 20.09. Mam zadzwonić w ostatnim tygodniu września – może już coś będzie wiadomo.

Uprzedzając pytania: do projektu po zmianach nie ma jeszcze dostępu, bo fizycznie go nie ma. Żeby został oficjalnie opublikowany, muszą sobie (upraszczając) uzgodnić we własnym gronie jego ostateczny kształt. Trzeba czekać.

Dam znać pod koniec września, czego się dowiedziałam. Zapisz sobie link do tego artykułu lub dodaj go do ulubionych/zakładek i zajrzyj pod koniec miesiąca. Możesz również zapisać się na NEWSLETTER – wtedy ja wyślę Ci aktualne informacje.

Chcesz listę wszystkich zmian, które wprowadza rozporządzenie?

Znajdziesz je w e-booku Nowe rozporządzenie w sprawie szczegółowych wymagań sanitarnych – co musisz zmienić w gabinecie?. Kupując go, masz zapewniony dostęp do BEZPŁATNYCH AKTUALIZACJI, czyli w momencie pojawienia się ostatecznej wersji rozporządzenia siadam i od nowa wszystko analizuję.

Nanoszę poprawki i wysyłam Ci ZA DARMO aktualną wersję – zawsze będziesz mieć aktualne informacje. To szczególnie ważne, np. w przypadku zmian przepisów, które mogą wymagać zrobienia remontu lub zmiany aranżacji gabinetu. Warto wiedzieć wcześniej, na co musisz się przygotować! E-booka znajdziesz TUTAJ.

podrecznik marketingu i zarządzania gabinetem kosmetycznympodrecznik marketingu i zarządzania gabinetem kosmetycznympodrecznik marketingu i zarządzania gabinetem kosmetycznympodrecznik marketingu i zarządzania gabinetem kosmetycznympodrecznik marketingu i zarządzania gabinetem kosmetycznym
Tags : slider
Anna Wydra-Nazimek - Gabinet od zaplecza
mgr kosmetolog, specjalistka do spraw marketingu i zarządzania w branży beauty. Właścicielka firmy NEZA Group zajmującej się doradztwem i wsparciem marketingowym dla firm działających w branży kosmetycznej oraz bloga Gabinet od zaplecza. Autorka kilku tysięcy artykułów publikowanych w najlepszych mediach branżowych, a także kilkudziesięciu e-booków na temat marketingu i zarządzania salonem beauty. Prywatnie żona i mama.

Dodaj komentarz

avatar