Gabinet od zaplecza

Kto może przerywać ciągłość skóry? Kosmetyczka, kosmetolog, a może tylko lekarz? Które z zabiegów wykonywanych w gabinetach kosmetycznych niosą ryzyko przerwania ciągłości naskórka lub skóry właściwej? Jakie niebezpieczeństwa się z tym wiążą?

Z ostatnich medialnych doniesień można odnieść wrażenie, że problem przerywania ciągłości skóry w gabinetach kosmetycznych pojawił się najwyżej kilka lat temu. W końcu jeśli ma miejsce taki dramatyczny proceder, o którym słyszymy tu i ówdzie, każdy logicznie myślący człowiek odniesie wrażenie, że problem jest nowy. Gdyby był stary, to przecież słyszelibyśmy o tym już dawno, prawda? Gdyby na zdrowie i życie klientów gabinetów kosmetycznych czyhało jakieś straszliwe zagrożenie, np. już 20 lat temu, to ktoś by nam o tym powiedział? Ktoś by alarmował?

Czy kosmetyczki i kosmetolodzy przerywają ciągłość skóry?

Tak. Bulwersujące, prawda? W jaki sposób to robią? Ano np. wyrywają brwi i włosy z nóg. Następnym razem kiedy zarosną Ci brwi rozważ koniecznie, czy aby nie wybrać się od razu na pogotowie… Ok koniec żartów (chociaż w sumie nie obiecuję).

Zrobiłam małą listę zabiegów kosmetycznych, podczas których dochodzi do przerwania ciągłości skóry. Nie to, że jakoś przez przypadek, z niedouczenia… Te zabiegi po prostu polegają na przerwaniu ciągłości skóry!

Zabiegi kosmetyczne, które polegają na przerwaniu ciągłości skóry

Klasyczne zabiegi kosmetyczne polegające na przerwaniu ciągłości skóry:

 • przekłuwanie uszu,
 • manualne oczyszczanie twarzy,
 • regulacja brwi,
 • depilacja woskiem,
 • depilacja pastą cukrową,
 • makijaż permanentny.

To taka klasyka, no może oprócz makijażu permanentnego, który jako popularny zabieg w ofercie gabinetów kosmetycznych jest stosunkowo nowym „wynalazkiem”. Nie słyszałam jednak, żeby ktokolwiek twierdził, że na makijaż permanentny trzeba się udać do lekarza (choć może mało jeszcze słyszałam), dlatego pozwoliłam sobie wrzucić go do tego „worka”.

Oprócz tego mamy zabiegi, nazwijmy je – kontrowersyjne, o których głośniej w mediach, ale nie będziemy o nich teraz mówić. Dlaczego? Nie dyskutujemy w tej chwili jakie zabiegi powinny wykonywać kosmetyczki i kosmetolodzy, ale czy te 2 grupy powinny przerywać ciągłość naskórka. Żeby to ustalić, warto się trzymać tego konkretnego tematu. W końcu zależy nam na tym, żeby racjonalnie podejść do sprawy, a nie szukać sensacji. Jak już dojdziemy do tego, czy kosmetyczki mogą wyrywać brwi, przymierzymy się do kolejnej dyskusji na temat bardziej inwazyjnych zabiegów.

Tak na logikę, jeśli dojdziemy do wniosku, że brwi należy wyrywać w poradni chirurgicznej, bardziej skomplikowana dyskusja na temat inwazyjnych zabiegów nie będzie miała już większego sensu. Zaoszczędzimy sobie sporo czasu i możliwości przerobowych umysłu, które przecież możemy wykorzystać w bardziej konstruktywny sposób, np. poczytać sobie fajną książkę.

Zabiegi, podczas których występuje ryzyko przerwania ciągłości skóry

Dla porządku – jest również trzecia grupa zabiegów, przy których może (ale nie musi) dojść do przerwania ciągłości naskórka, np. manicure i pedicure. Słyszałaś kiedyś o tym, że kosmetyczki powinny mieć jednorazowe pilniki? To między innymi właśnie dlatego. Zakładając, że kosmetyczki nie mogą przerywać ciągłości skóry i wykonywać zabiegów, które takim przerwaniem grożą, po co w takim razie sterylizacja, autoklawy… Przecież taniej by było machnąć wszystko płynem do mycia szyb, czy sprzątania łazienki… Wiem, że przesadzam, ale to jest tak absurdalne, że już chyba bardziej się nie da…

Inni sprawcy tego niecnego procederu

Czy problem dotyczy wyłącznie kosmetyczek? Czy kosmetyczki i kosmetolodzy są jedyną grupą, która rości sobie prawa do naruszania nietykalności cielesnej niczego nieświadomych ofiar? Nie. Są też np. tatuażyści. Ich przewinienia w porównaniu z przypadkowym nacięciem skórki u kosmetyczki są właściwie zbrodnią przeciwko ludzkości! Taki tatuator bezczelnie nakłuwa skórę kilkaset razy! Nie dość, że nakłuwa, to jeszcze wpuszcza do niej coś! Wpuszcza? Czujecie? To brzmi niemal jak aplikacja kwasu hialuronowego! Piercerzy (osoby przekłuwające ciało, zwykle jednym kolczykiem) to przy tym przedszkole. Nie. Żłobek.

Nie brakuje również innych, egzotycznych zabiegów. Wiedziałaś, że możesz sobie zrobić np.:

 • implant magnetyczny w palcu, który będzie przyciągał szpilki (czad, nie?),
 • silikonowy implant w kształcie serduszka w małżowinie usznej,
 • gorset z kolczyków,
 • rozcięcie języka,
 • wzorek z blizn lub wzorek wypalony w skórze gorącym narzędziem.

Na tym zakończę, bo od samego pisania o tym, robi mi się słabo. Dla formalności dodam, że to nie są usługi wykonywane w gabinecie kosmetycznym czy lekarskim.

Kosmetyczki nie mogą przerywać ciągłości skóry – zróbmy sobie takie robocze założenie

Załóżmy na chwilę, że kosmetyczki i kosmetolodzy nie powinni przerywać ciągłości skóry. Kto w takim razie zajmie się wyrywaniem brwi, depilacją bikini i robieniem manicure? Kto zrobi tatuaż czy makijaż permanentny? Chyba raczej nie lekarze – przecież cały czas słyszymy, że brakuje ich do leczenia chorych ludzi…

Jeśli komuś naprawdę zależy na bezpieczeństwie zabiegów wykonywanych w gabinecie kosmetycznym, to może warto by było zająć się np. stworzeniem nowego Rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie szczegółowych wymagań sanitarnych, jakim powinny odpowiadać zakłady fryzjerskie, kosmetyczne, tatuażu i odnowy biologicznej. Stare nie obowiązuje już od 6 lat!

Administruję grupą do której w chwili pisania tego artykułu należy ponad 12 000 specjalistów z branży kosmetycznej. Co rusz ktoś pyta o kwestie regulowane przez to rozporządzenie. Odpowiedzi zaczynają się zawsze tak samo: w moim sanepidzie… To chyba nie powinno być tak, że np. kosmetolog chce mieć wszystko na tip top, a od 6 lat nikt nie włożył wysiłku w stworzenie nowych przepisów, które powinny to regulować? Co sanepid to interpretacja. To chyba jest poważniejszy problem? Tylko, że taki niemedialny… A fe!

Może warto uregulować kwestie kształcenia? Może trzeba zająć się faktem, że do wykonywania zabiegów kosmetycznych formalnie nie trzeba mieć żadnego wykształcenia. Każdy, kto obejrzy sobie filmik na YouTube, może wykonywać zabiegi kosmetyczne i brać za to pieniądze. Cierpią oczywiście na tym profesjonalne gabinety…

Czy przerywanie ciągłości skóry jest niebezpieczne?

Owszem, konsekwencje przerwania ciągłości skóry mogą być poważne, np. w sytuacji, w której ktoś nie przestrzega standardów higieny, nie używa rękawiczek, nie sterylizuje sprzętu itd. To podobne ryzyko jak podróż z piratem drogowym. Albo się uda, albo nie. Kluczowy jest więc nie sam fakt przerwania ciągłości skóry, tylko posiadanie odpowiednich kompetencji i zachowania wszelkich wymogów higieny podczas takiego zabiegu.

Swoją drogą czy wiesz, że każdego roku na polskich drogach ginie ok. 3000 osób? Gdyby w każdym samochodzie posadzić policjanta, ta liczba mogłaby spaść do zera! Pewnie domyślasz się już do czego piję? Wszystko jest ryzykowne. W ogóle życie jest ryzykowne – tak czy inaczej zawsze kończy się śmiercią. W pewnym momencie należy powiedzieć STOP, bo możemy się niebezpiecznie zbliżyć do granic absurdu.

Właśnie takim absurdem jest dla mnie wyciąganie w dyskusjach na temat uprawnień osób pracujących w branży kosmetycznej argumentu przerywania ciągłości skóry. Tak jakby to było jakieś magiczne hasło, niemal jak czarodziejska różdżka, która jednym machnięciem rozwiązuje wszystkie problemy. Tak nie jest. Problem jest dużo bardziej złożony, a przerywanie ciągłości skóry to okropne uproszczenie – wierzchołek góry lodowej…

Ok. Zmęczyłyśmy jakoś temat przerywania ciągłości skóry. Teraz wypadałoby się zająć poważnym problemem – czyli zakresem zabiegów, które można wykonywać w gabinecie kosmetycznym.

Jaki jest aktualnie obowiązujący stan prawny?

Jesteś ciekawa, jak to wszystko wygląda od strony prawnej? Jakie zabiegi mogą wykonywać kosmetyczki i kosmetolodzy, aby nie narazić się na zarzut działania niezgodnie z prawem? Przeczytaj e-booka Inwazyjne zabiegi estetyczne – kto może je wykonywać?, w którym omawiam z ekspertem, radcą prawnym doświadczonym w prawie medycznym i kosmetologicznym, wszystkie kluczowe dla branży zagadnienia, m.in.:

 • Które inwazyjne zabiegi możesz wykonywać w gabinecie kosmetycznym?
 • Co z przerywaniem ciągłości skóry, pobieraniem krwi i stosowaniem znieczuleń, innych leków i wyrobów medycznych?
 • Jak obronić się przed oskarżeniami, że nie masz prawa wykonywać danego zabiegu?
 • Jak przepisy odnoszą się do zabiegów wymagających nakłuwania skóry lub wprowadzania preparatów do skóry?
 • Jakie są realne różnice w uprawnieniach kosmetyczek i kosmetologów?
 • Co zrobić, żeby wykonując zabiegi nie narazić się na problemy prawne?

Odpowiedzi na te i mnóstwo innych palących pytań poznasz podczas lektury blisko 100 stron e-booka Inwazyjne zabiegi estetyczne – kto może je wykonywać? E-booka znajdziesz TUTAJ.

Pełna lista zagadnień poniżej:

W e-booku „Inwazyjne zabiegi estetyczne – kto może je wykonywać?” znajdziesz odpowiedzi na następujące pytania:

 • Co świadczy o tym, że zabieg można określić jako inwazyjny i co z tego praktycznie wynika?
 • Jak przepisy odnoszą się do przerywania ciągłości naskórka? Co z przerywaniem ciągłości skóry właściwej?
 • Jak odróżnić zabieg kosmetyczny od zabiegu medycznego? W którym miejscu przebiega granica?
 • Jak bronić się przed oskarżeniami, że nie mamy prawa wykonywać danego zabiegu?
 • Czy kosmetyczka i kosmetolog to zawody medyczne?
 • W jakim zakresie możesz legalnie pomagać osobom z chorobami skóry?
 • Czy możesz diagnozować choroby skóry?
 • Kiedy musisz odesłać klienta do lekarza? W jaki sposób to zrobić, żeby uniknąć ewentualnych problemów?
 • Czy możesz używać określeń tupu “gabinet kosmetologii i medycyny estetycznej”, “terapia trądziku” itd?
 • Czy kosmetolog wykonujący zabiegi inwazyjne może korzystać ze zwolnienia z VAT?
 • Czy możesz używać określenia “pacjent”, czy wyłącznie “klient”?
 • Czy są zabiegi z pogranicza medycyny i kosmetologii zarezerwowane wyłącznie dla lekarzy? Jakie konkretnie?
 • Czy fakt braku uprawnień do leczenia w przypadku powikłań oznacza, że nie możesz wykonywać danego zabiegu?
 • W jaki sposób możesz “przerzucić” część odpowiedzialności za ewentualne powikłania na swojego klienta?
 • Od kilku lat nie obowiązuje dedykowane nam rozporządzenie w sprawie wymagań sanitarno-higienicznych – jakimi przepisami powinniśmy się kierować w tej sytuacji?
 • Jakie są realne różnice w uprawnieniach kosmetyczek i kosmetologów?
 • Czy w przypadku problemów prawnych kosmetyczka będzie traktowana inaczej niż kosmetolog?
 • Czy można zatrudnić w gabinecie osobę bez kierunkowego wykształcenia?
 • Czy bycie pielęgniarką lub zatrudnienie pielęgniarki sprawia, że mamy więcej możliwości/uprawnień?
 • Co z fizjoterapeutą, ratownikiem medycznym – czy takie wykształcenie coś zmienia w kontekście pracy w gabinecie?
 • Jakie uprawnienia zawodowe mają trycholodzy i podolodzy?
 • Jakie korzyści daje współpraca z lekarzem? Czy nawiązując ją rzeczywiście możemy robić więcej?
 • Kto ponosi odpowiedzialność za zabieg wykonany przez lekarza w Twoim gabinecie – Ty, czy lekarz?
 • Czy kosmetyczki i kosmetolodzy mogą stosować leki i wyroby medyczne?
 • Jak wybrnąć z sytuacji, w której w ulotce mamy informację, że wyrób medyczny może być stosowany tylko przez lekarza?
 • Czy i ewentualnie w jakim zakresie możemy wykonywać zabiegi z wykorzystaniem kwasu hialuronowego, mocnych peelingów, inwazyjnego sprzętu, osocza, nici liftingujących itd.?
 • Czy w gabinecie kosmetycznym można korzystać ze sprzętu zakwalifikowanego jako wyrób medyczny?
 • Co z HIFU i plazmą?
 • Jak przepisy odnoszą się do zabiegów wymagających nakłuwania skóry?
 • Co z iniekcjami? Czy w gabinecie kosmetycznym można legalnie wykonywać takie zabiegi?
 • Czy można pobrać klientowi krew?
 • Co z toksyną botulinową?
 • Czy w gabinecie możesz legalnie podać klientce znieczulenie?
 • Co z podawaniem hialuronidazy – można to zrobić, czy nie?
 • Czy kosmetyczka lub kosmetolog mogą legalnie usuwać zmiany skórne, np. włókniaki lub brodawki?
 • Co z zabiegami wykonywanymi przez podologów i trychologów? Jak pracować, żeby nie narazić się na zarzuty wchodzenia w kompetencje lekarzy?
 • Jakie zmiany w prawie są potrzebne, a jakie zupełnie zbędne?
 • Na ile realne jest, że w najbliższym czasie pojawią się przepisy zakazujące nam wykonywania zabiegów, którymi zajmowałyśmy się do tej pory?

Odpowiedzi na te i mnóstwo innych palących pytań poznasz podczas lektury blisko 100 stron e-booka Inwazyjne zabiegi estetyczne – kto może je wykonywać? E-booka znajdziesz TUTAJ.

Inne artykuły na ten temat…

kosmetologia a medycyna estetyczna
Anna Wydra-Nazimek - Gabinet od zaplecza
mgr kosmetolog, specjalistka do spraw marketingu i zarządzania w branży beauty. Właścicielka firmy NEZA Group zajmującej się doradztwem i wsparciem marketingowym dla firm działających w branży kosmetycznej oraz bloga Gabinet od zaplecza. Autorka kilku tysięcy artykułów publikowanych w najlepszych mediach branżowych, a także kilkudziesięciu e-booków na temat marketingu i zarządzania salonem beauty. Prywatnie żona i mama.
0 0 vote
Article Rating
guest
18 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Katarzyna
Katarzyna
2 lat temu

Rozmowa telefoniczna: Gabinet chirurgi plastycznej, słucham? Dzień dobry, wyszłam właśnie od kosmetyczki, wykonała mi hennę brwi jednakże okazało się że nie może wykonać regulacji brwi ( przerwanie ciągłości tkanki) Proszę wiec o umówienie do Pani/Pana doktor na ZABIEG regulacji brwi i depilacji wąsika! ???????????? Już to widzę! Pracuje w zawodzie od 11 lat i już od wtedy pracowali nad ustawą! Do dzisiaj jej nie ma! Pi tylu latach powinna być dopracowana, a nie robiona pod dyktando lekarzy którzy najpierw zarabiali na szkoleniu kosmetologów, a teraz uznali ze jednak tylko oni mogą to robić! Już widzę jak lekarz ginekolog czy weterynarz… Czytaj więcej »

Ewa
Ewa
3 miesięcy temu
Reply to  Katarzyna

Akurat mięśnie i nerwy to musza znać perfekcyjnie przyczepy itd to uczą na kierunku lekarskim

Nkoo
Nkoo
2 lat temu

Mnie interesuje kwestia np. wypełniania ust kwasem hialuronowym, nici pdo itd. Kto w końcu może wykonywać te zabiegi? Widzę oferty salonów kosmetycznych, które posiadają te usługi ale nikt tak naprawdę nie ma wiedzy dotyczącej ich kształcenia itd. Myślę, że to jest właśnie największa zagwozdka i chętnie dowiem się czy np. technik usług kosmetycznych po przeszkoleniu może wykonywać powyższe zabiegi?

Karolina
Karolina
2 lat temu

Dobrze napisane, ale politycy działający pod dyktando lekarzy nie maja wogole pojęcia na ten temat…

Marta
Marta
2 lat temu
Reply to  Karolina

Ja jako przyszły kosmetolog mam takie zdanie na ten temat: Za zdaniem ,,kosmetyczki i kosmetolodzy nie powinni wykonywać zabiegów przerywających ciągłość skóry” tak często słyszanym przez nas z ust lekarzy ukrywa się ,,kosmetyczki i kosmetolodzy nie powinni wykonywać zabiegów na których można zarobić”. To, że nie zwracają uwagi na podstawowe zabiegi (i co za tym idzie nie kosztujące wiele) w których nieuwaga i nie wysterylizowane narzędzia mogłyby zagrozić zdrowiu klienta tylko to potwierdza. Oczywiście jest druga strona medalu i mimo wszystko uważam, że botox i tego rodzaju zabiegi moim zdaniem lepiej pozostawić lekarzom z uwagi na komplikacje jakie mogłyby się… Czytaj więcej »

Anonimowo
Anonimowo
2 lat temu

Faktycznie to już powinno być już dawno uregulowane, bo jak się czyta po raz kolejny to samo to się za przeproszeniem niedobrze robi.!

Anonimowo
Anonimowo
2 lat temu

Najbardziej przykre jest to, że lekarzom wcale nie zależy na bezpieczeństwie ludzi którzy na takie zabiegi chodzą, tylko na kasie którą można zarobić na takich zabiegach. Przecież skoro wywalczą je tylko dla siebie, to raczej bardzo niewielki procent obecnych kosmetyczek/kosmetologów postanowi wybrać się na studia lekarskie, więc lekarze będą mieli wyłączność na te zabiegi, a przecież można by było walczyć o to aby uczelnie przygotowywaly kosmetologów tak by byli odpowiednio kompetentni żeby wykonywać takie zabiegi, no ale w końcu dla lekarzy lepiej zrobić wypełnienie ust niż poskładać komuś złamana rękę 😉

Agata
Agata
1 rok temu
Reply to  Anonimowo

Strasznie niesprawiedliwe uogólnienie. W każdej branży znajdą się partacze i ludzie z pasją. W każdej branży będą „specjaliści” ktorym nie zależy i specjalisci którzy wykonuja zawód z powołania i z należyta starannoscią. Jeszcze nie spotkałam się z lekarzem który by nie zebrał wywiadu zanim zacznie mi cos robic. Miałam duzo zabiegów estetycznych i na podstawie własnego doswiadczenia musze z przykroscią stwierdzić, że to własnie kosmetyczka chciała wykonac zabieg mezoterapii mikroigłowej lekceważąc fakt ze jestem alergiczka. Z tym przerywaniem ciaglosci tkanek to nie do konca tak jak myslicie. To chodzi tez o to ze zabieg z uzyciem jakiegos preparatu np. kwasu,… Czytaj więcej »

Monika
Monika
1 rok temu
Reply to  Agata

Można wykonać mezoterapie mikroiglowa wykorzystując kwas hialuronowy, który minimalizuje ryzyko wystąpienia alergii więc nie widzę błędu w sztuce .Nawet nie trzeba podawać preparatów sama mezoterapia mikroigłowa powoduje pobudzenie regeneracji skóry. Jeśli jestem alergikiem-kurz, pyłki, alergie pokarmowe, to jestem wykluczona z zabiegów mezoterapii?Bzdura

Marta
Marta
2 lat temu

Jestem Kosmetologiem i wykonuje zabiegi medycyny estetycznej, często rozmawiam z koleżankami Komsetyczkami/Kosmetolozkami, które również takie zabiegi wykonują od lat, uczestniczę systematycznie w szkoleniach i powiem Wam jedno, powikłania i przykre sytuacje po zabiegach medycyny estetycznej zdarzają się notorycznie właśnie w gabinetach lekarskich! Klienci z ewidentnymi przeciwwskazaniami do zabiegów są przyjmowani i ostrzykiwani, Kosmetolog kilka razy zastanowi się nad tym, czy zabieg można wykonać bo konsekwencje mogą być ogromne, lekarz chroniony przez związki ma to po prostu gdzies, tak to wyglada w praktyce niestety

Emilia
Emilia
2 lat temu

Rozumiem koleżankę wyżej natomiast po to się studiuje I ‚pakuje’ kasę w edukację i różne kursy żeby ‚jechać’ na depilacji I hennie? Jak kochasz tą dziedzinę to chcesz troszkę ambitniej podchodzić do zawodu, nie chodzi mi o books ale brwi skubac całymi dniami to chyba troszkę mijanie się z powołaniem.

Ewa
Ewa
2 lat temu

Wszystko fajnie, tylko ktoś nas powinien reprezentować, a najlepiej my same. Lekarze działają dla swoich interesów, a naszego głosu w tej sprawie nie ma w takim wymiarze jak u nich. Sieją propagandę na Wiejskiej, przechylając szalę korzyści na swoją stronę, a o kosmetyczkach, kosmetologach i innych specjalistach tego typu nie słychać… Szkoda, że nie ma u nas takiej siły jednoczenia się i walki o swoje. Mam nadzieję, że to się w końcu zmieni

Małgosia
Małgosia
2 lat temu

Najgorsze w tym wszystkim jest to, że my same między sobą się,, żremy” , oczerniamy się wzajemnie , to jak ktoś inny ma nas traktować poważnie. Walka o klienta schodzi czasami do poziomu poniżej jakiejkolwiek krytyki. Dopóki nie będzie zgody wewnątrz, to nic nie zrobimy na zewnątrz. Lekarze nie oczerniają się, nawet w ekstremalnych przypadkach.

POLA
POLA
2 lat temu

Nie znam się na Państwa branży ale moim zdaniem powinniście stworzyć jakieś reprezentatywne Stowarzyszenie które będzie Was reprezentować również w przypadku konsultacji przy zmianach w prawie przed m.in MZ ewentualnie mówiąc wprost lobbowało na rzecz wypracowania odpowiedniego zaplecza prawnego. Można pomyśleć dalej…o samorządzie zawodowym wypracować zasady etyki zawodowej. To takie luźne wnioski po lekturze być może już takie stowarzyszenia istnieją.

Kris
Kris
2 lat temu
Reply to  POLA

Jestem ZA aby takie stowarzyszenie techników usług kosmetycznych i kosmetologów powstało

Ewa
Ewa
3 miesięcy temu
Reply to  Kris

Pamiętaj ze niektórzy kosmetolodzy chcą wykonywać zabiegi jednocześnie pozbawić kosmetyczki tych uprawnien

Kasia
Kasia
1 rok temu

Moim zdaniem jeśli taka ustawa wejdzie to będzie krzywdzące dla kosmetologów ponieważ tatuażyści wykonują zabiegi bez kwalifikacji, a kosmetolog wykształcony po 5 letnich studiach, gdzie większość przedmiotów tyczy się medycyny będzie nie będzie mógł robić tak naprawdę nic. Tutaj chodzi głownie o kase!

Basia
Basia
9 miesięcy temu

Troszkę mnie to wszystko śmieszy… dlaczego, a np dlatego, że niby tylko lekarz jest uprawniony do przerwania ciągłości skóry… a w życiu codziennym pacjenci mają przepisane zastrzyki na zator płucny lub zakrzepice gdzie muszą sami sobie podawać te zastrzyki (i nie zostają przeszkoleni-wiem to na swoim przykładzie). Może jest to mniejsze ryzyko zrobienia sobie krzywdy bo zastrzyki podaje się domięśniowo… tylko, że fakt jest taki pacjenci podają sobie LEK!

Jeżeli coś źle rozumiem to bardzo proszę poprawcie mnie.

18
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x