Na jaką wysokość miesięcznych opłat związanych z lokalem trzeba się przygotować otwierając gabinet kosmetyczny? Ile kosztuje czynsz, woda, prąd, ogrzewanie i wywóz śmieci? Zobacz wyniki ankiety przeprowadzonej wśród 232 właścicieli i managerów gabinetów kosmetycznych!

Zanim wyniki, małe słowo wstępu odnośnie całego projektu mierzenia kosztów prowadzenia gabinetu.

Ile kosztuje prowadzenie gabinetu kosmetycznego – dlaczego wyniki pojawią się w częściach?

Bardzo serdecznie dziękuję wszystkim, którzy wypełnili ankietę na temat miesięcznych kosztów prowadzenia gabinetu! Udało mi się zebrać informacje od 232 osób – właścicieli i managerów gabinetów beauty!

Pierwotnie myślałam, że uda mi się opublikować wyniki w całości, ale jak to często bywa, życie zweryfikowało moje ambitne plany 😉 Wyniki będą publikowane w częściach. Dlaczego? Po pierwsze, muszę to wszystko bardzo mocno opracowywać – już sam fakt, że część osób pisała kwotę, część kwotę z komentarzem, część kwotę np. z dopiskiem „zł”. a pozostali „0” (bo temat ich nie dotyczy) mocno komplikuje sprawę. Każdej z 232 komórek w Excelu muszę się więc dokładnie przyjrzeć, co przy 36 pytaniach daje zawrotną liczbę 8352 odpowiedzi do przeanalizowania 😉

Zanim zacznę cokolwiek liczyć, muszę wykonać sporo pracy z przygotowaniem danych, później liczenie, wykresy, tabelki, opisy… Jednym słowem trochę to trwa. Drugim powodem jest Wasza cierpliwość i uwaga. Opracowałam na razie tylko 6 pytań, a już i tak wyszedł z tego artykuł na 7 stron A4! Oczywiście łącznie z wykresami i tabelami, które zajmują sporo miejsca. Nie chcę mocno kroić tych danych, bo wiem, że wielu osobom przydadzą się bardziej szczegółowe informacje. Żeby to było wszystko w miarę zjadliwe, po prostu muszę to podzielić na mniejsze części. Postaram się zrobić to możliwie szybko i podlinkuję teksty między sobą, żeby można je było przeczytać „jednym ciągiem”, aż do podsumowania w pigułce. Plus jest taki, że materiał będzie naprawdę bombowy! 😀

Tyle o całym projekcie – teraz przejdźmy do wyników ankiety!

Ile kosztuje prowadzenie gabinetu kosmetycznego? – Czynsz za lokal

Analizę zaczęłam od głównego kosztu związanego z lokalem, czyli od czynszu. Jego wysokość jest oczywiście uzależniona jest od:

 • lokalizacji – wielkość miasta, zamożność dzielnicy,
 • formy własności – we własnym lokalu płacimy tylko czynsz (choć nie zawsze) i podatek od nieruchomości (ewentualnie ratę kredytu), w wynajmowanym podatek nam odpada, ale dochodzi zwykle bardzo wysoka opłata za wynajem; inaczej może być w przypadku lokali wynajmowanych od miasta, gdzie opłaty na pewno będą niższe,
 • wielkości lokalu,
 • szeroko pojętego standardu lokalu itd.

Lokal na gabinet kosmetyczny – ile kosztuje czynsz?

Po zliczeniu wszystkich odpowiedzi okazało się, że właściciele gabinetów kosmetycznych płacą średnio 1943 zł miesięcznego czynszu.

To ważna informacja, ale w praktyce nie mówi nam wiele, dlatego postanowiłam podzielić odpowiedzi na kilka grup (mogłam to zrobić dzięki temu, że na początku zadałam Wam dodatkowe pytania) i policzyć średnią wysokość czynszu w zależności od ilości zatrudnianych pracowników, lokalizacji i wielkości lokalu. Poniżej znajdziesz szczegółowe opracowanie tych danych.

Wysokość czynszu w gabinecie kosmetycznym a ilość pracowników

Pierwszym czynnikiem, który brałam pod uwagę jest ilość pracowników. W przypadku właścicieli pracujących samodzielnie średnia wysokość czynszu to 1168 zł, w gabinetach z 1-2 pracownikami – 1908 zł, a w gabinetach zatrudniających 3 i więcej osób – 3924 zł.

Wysokość czynszu w gabinecie kosmetycznym a wielkość miasta

Sprawdziłam również w jaki sposób na wysokość czynszu wpływa miejsce prowadzenia działalności. Okazało się, że w dużych miastach (powyżej 100 tys. mieszkańców) właściciele gabinetów płacą za lokal średnio 2572 zł. W mniejszych miastach (poniżej 100 tys. mieszkańców) średnia wysokość czynszu to 1470 zł. Na wsi z kolei zapłacimy 841 zł miesięcznie, choć tutaj muszę zaznaczyć, że wynik jest oparty na bardzo małej liczbie głosów (zaledwie 13 osób), więc może nie być do końca miarodajny. Tym bardziej, że zamieszkanie na terenach wiejskich częściej wiąże się z prowadzeniem działalności we własnym domu.

Wysokość czynszu w gabinecie kosmetycznym a ilość pomieszczeń zabiegowych

Ostatnią kwestią, którą brałam pod uwagę analizując wysokość czynszu w gabinecie kosmetycznym jest wielkość gabinetu. W małym gabinecie (za taki uznałam gabinet z jednym pomieszczeniem zabiegowym) średni miesięczny czynsz wynosi 998 zł. W gabinecie z 2-3 pomieszczeniami za czynsz musimy zapłacić średnio 1985 zł. Zwróć uwagę, że wynik ten niemal idealnie pokrywa się z średnią dla wszystkich gabinetów liczonych łącznie (1943 zł). Duże gabinety (4 i więcej pomieszczeń zabiegowych) to czynsz w wysokości 3722 zł, choć tutaj:

 • próba była mniejsza,
 • 4 i więcej oznacza zarówno 4, jak i 6-7,

więc do tego ostatniego wyniku należy podchodzić z dystansem.

KOMENTARZ: Prosiłam Was, żeby podawać wysokość czynszu bez opłat, takich jak woda , czy ogrzewanie. Nie każdy potrafił to rozdzielić, ale nie wykluczałam takich odpowiedzi (nie było ich dużo). W rzeczywistości więc wartość samego czynszu może być odrobinę mniejsza.

Dodatkowo było:

 • 12 osób, które odpowiedziały, że nie płacą czynszu, bo mają własny lokal,
 • 11 osób, które wskazały, że prowadzą działalność mobilną, w związku z czym również nie płacą czynszu,
 • trochę pustych odpowiedzi.

Tych odpowiedzi nie uwzględniałam. Pamiętaj, że nie są to profesjonalne badania statystyczne, nie jestem ekspertem w tej dziedzinie i nie mam zamiaru go udawać. Starałam się wyciągnąć z Waszych odpowiedzi jak najwięcej praktycznych wskazówek. Uznałam, że nie ma sensu doliczać osób, które nie płacą czynszu, bo te osoby nie są zainteresowane poznaniem jego wysokości. Po co doliczać zera i sztucznie obniżać wyniki (licząc średnią sumujemy kwoty i dzielimy na ilość branych pod uwagę osób). Zgodzisz się pewnie ze mną, że to bez sensu. Właśnie dlatego w każdym pytaniu biorę pod uwagę wyłącznie odpowiedzi, które coś wnoszą.

Ile kosztuje prowadzenie gabinetu kosmetycznego? Opłaty za media

Planując otwarcie gabinetu często koncentrujemy się głównie na wysokości czynszu, trochę pomijając dodatkowe opłaty za media, z których potrafi się uzbierać naprawdę spora miesięczna suma. Sprawdźmy zatem, ile dokładnie zapłacimy za wywóz odpadów, prąd, wodę i ogrzewanie.

Każdy koszt przeliczałam na 3 sposoby:

 • wyliczałam średnią ze wszystkich nadających się do analizy wyników,
 • sortowałam wyniki od najniższego do najwyższego i sprawdzałam kwoty podane w skrajnych odpowiedziach,
 • usuwałam 10% najniższych i 10% najwyższych wyników, aby wykluczyć nietypowe sytuacje i sprawdzałam skrajne wartości kwot podanych w 80 środkowych procentach.

Żeby było jaśniej, poniżej wizualizacja:

Myślę, że taka analiza daje pełny obraz tego, czego można się spodziewać otwierając własny gabinet.

Ile zapłacisz za wywóz odpadów komunalnych w gabinecie kosmetycznym?

Część z Was ma je w czynszu, część podawała wartość „0” (np. kosmetyczki mobilne) – tych osób jak już wcześniej wspomniałam, nie liczyłam. Uwzględniłam wyłącznie dane od 143 osób, które podały konkretne kwoty. Średnia miesięczna wyszła 47 zł. Najniższa podana wartość to 8 zł, a najwyższa 150 zł. Po usunięciu 10% skrajnych wartości z obu stron (10% najniższych i 10% najwyższych kwot) uzyskałam przedział: 20 – 70 zł.

Ile zapłacisz za wywóz odpadów medycznych w gabinecie kosmetycznym?

Tutaj również nie wszyscy udzielili odpowiedzi, bo nie każdy takie odpady wytwarza i wywozi. Konkretne kwoty podało 147 osób. Średnia wysokość miesięcznych opłat za wywóz odpadów medycznych wynosi 42 zł. Najniższa podana wartość to 10 zł, a najwyższa 200 zł. Po usunięciu 10% skrajnych wartości z obu stron (10% najniższych i 10% najwyższych kwot) uzyskałam przedział: 22 – 52 zł.

Ile zapłacisz za wodę i kanalizację w gabinecie kosmetycznym?

Tutaj było kilka niskich kwot, konkretnie 7 – do 15 zł. Próbowałam znaleźć logiczne wytłumaczenie dla 5 zł miesięcznej opłaty za wodę. Być może myślałyście, że chodzi o cenę metra sześciennego, być może ktoś rzeczywiście tyle płaci, bo ma np. własną studnię lub dopiero założył działalność i jeszcze nie ma klientek… Żeby było bardziej miarodajnie, policzyłam dwie średnie:

 • całości – 151 odpowiedzi,
 • odpowiedzi w przedziale 20-500 zł (powyżej 500 zł była tylko jedna odpowiedź – 600 zł, którą również usunęłam, żeby zachować równowagę).

Okazało się, że w obu przypadkach wyszło dokładnie tyle samo, czyli 98 zł średniej miesięcznej opłaty za wodę i kanalizację. Najniższa podana wartość to 5 zł, a najwyższa 600 zł. Po usunięciu 10% skrajnych wartości z obu stron (10% najniższych i 10% najwyższych kwot) uzyskałam przedział: 20 – 200 zł.

Ile zapłacisz za prąd w gabinecie kosmetycznym?

Informację na temat miesięcznych kosztów opłat za prąd podało 189 osób. Pozostałe osoby wskazywały, że opłaty za prąd mają uwzględnione w czynszu. Podejrzewam, że chodzi głównie o osoby, które podnajmują stanowiska w gabinetach należących do innych właścicieli. Średnia z podanych kwot to 214 zł miesięcznie. Najniższa podana wartość to 20 zł, a najwyższa 1500 zł. Po usunięciu 10% skrajnych wartości z obu stron (10% najniższych i 10% najwyższych kwot) uzyskałam przedział: 60 – 400 zł.

Ile zapłacisz za ogrzewanie lokalu i podgrzewanie wody?

Wyliczenie średnich kosztów ogrzewania jest odrobinę problematyczne, bo w sporej części przypadków takie opłaty są wliczane w czynsz, rozliczane rocznie itd. Udało mi się zebrać 136 odpowiedzi, które nadawały się do wyliczeń. Średnia z podanych kwot to 242 zł miesięcznie. Najniższa podana wartość to 10 zł, a najwyższa 1500 zł. Po usunięciu 10% skrajnych wartości z obu stron (10% najniższych i 10% najwyższych kwot) uzyskałam przedział: 50 – 500 zł.

Pora na podsumowanie opłat za media.

Ile kosztuje prowadzenie gabinetu kosmetycznego? Podsumowanie opłat za media

Średnia wysokość opłat miesięcznych dla wszystkich gabinetów

Myślę, że warto to pokazać na wykresie, aby zobaczyć jaki procent miesięcznych opłat za media stanowią poszczególne pozycje. Tutaj biorę oczywiście pod uwagę wyłącznie średnie wartości.

Ile kosztuje prowadzenie gabinetu kosmetycznego? Media i czynsz

Na koniec wróćmy do wyliczonej wcześniej średniej wysokości czynszu.

Podsumujmy na wykresie:

Według moich danych czynsz stanowi 75% miesięcznych kosztów utrzymania lokalu. Oczywiście nie uwzględniłam wszystkich możliwych kosztów, bo wtedy ankieta rozrosłaby się do absurdalnych rozmiarów i nikt by jej nie wypełnił…

75% to dużo i mało. Dużo, bo to niewątpliwie główny, najbardziej uciążliwy wydatek. Warto jednak pamiętać również o tych 25% pozostałych kosztów. Licząc samą wysokość czynszu, możemy błędnie oszacować swoje możliwości finansowe i np. wynająć za duży lokal. W tym kontekście 75% można określić jako „mało”.

Na tym kończę tę część analizy wyników ankiety. Kolejna pojawi się w już wkrótce i na pewno ją tutaj podlinkuję.

Wszystkie koszty właściciela salonu beauty w jednym miejscu!

Tymczasem zerknij na listę kontrolną Koszty prowadzenia gabinetu – znajdziesz w niej aż 172 kosztów, z którymi musi się zmierzyć właściciel salonu beauty! Sprawdź, czy skalkulowałaś je wszystkie!

W liście kontrolnej znajdziesz koszty pogrupowane w następujące działy:

 • koszty związane z lokalem – 18 pozycji,
 • kosmetyki i sprzęt – 11 pozycji,
 • atmosfera i wizerunek gabinetu – 10 pozycji,
 • utrzymanie czystości – 7 pozycji,
 • dezynfekcja i sterylizacja – 7 pozycji,
 • produkty i akcesoria jednorazowe – 18 pozycji,
 • opłaty związane z finansami – 7 pozycji,
 • okazjonalne lub jednorazowe zakupy – 10 pozycji,
 • komunikacja z klientkami – 5 pozycji,
 • marketing gabinetu – 24 pozycje,
 • edukacja i rozwój właściciela i pracowników – 11 pozycji,
 • usługi zewnętrznych firm – 6 pozycji,
 • ubezpieczenia – 5 pozycji,
 • wynagrodzenia – 5 pozycji,
 • wydatki związane z pracownikami – 7 pozycji,
 • podatki – 6 pozycji,
 • auto służbowe – 9 pozycji,
 • wydatki związane z „nieprzewidzianymi” sytuacjami – 6 pozycji.

W natłoku codziennych obowiązków często zapominamy o drobnych opłatach, które w skali roku, czy kilku lat rosną do nieprawdopodobnych kwot! Pracujesz, ale zyski „rozchodzą się” gdzieś w niewyjaśnionych okolicznościach? Przeczytaj moją listę kontrolną i sprawdź, czy w swoich podsumowaniach finansowych uwzględniłaś absolutnie wszystko, co wpływa na Twoje potencjalne zyski z pracy!

Być może okaże się, że w rzeczywistości wydajesz więcej, niż myślisz! Jeśli tak będzie, zastanów się, które koszty możesz ograniczyć lub zupełnie wyeliminować. A może czas po prostu podnieść ceny zabiegów?

Jeśli dopiero myślisz o otwarciu gabinetu, ta lista będzie dla Ciebie świetnym przewodnikiem podczas robienia biznesplanu. Zyskasz gwarancję, że nie zapomnisz o żadnym istotnym wydatku, który może mieć wpływ na obniżenie Twoich przyszłych zarobków!

podrecznik marketingu i zarządzania gabinetem kosmetycznympodrecznik marketingu i zarządzania gabinetem kosmetycznympodrecznik marketingu i zarządzania gabinetem kosmetycznympodrecznik marketingu i zarządzania gabinetem kosmetycznympodrecznik marketingu i zarządzania gabinetem kosmetycznympodrecznik marketingu i zarządzania gabinetem kosmetycznympodrecznik marketingu i zarządzania gabinetem kosmetycznympodrecznik marketingu i zarządzania gabinetem kosmetycznym